Προς το περιεχόμενο

Όταν σε τρολλάρει το ΑΤΜ


Dinos_12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Σήμερα έγινε κάτι παλαβό. 

Πήγα με ένα φίλο να βγάλει λεφτά από ένα ΑΤΜ έξω από Super market. Πάει να βγάλει Χ ευρώ, μεγάλο ποσό, και του λέει να παραλάβει τα λεφτά του, και περίμενε... περίμενε... περίμενε... Αλλά τίποτα. Στην απόδειξη και το web banking του λέει ότι έγινε η συναλλαγή και στην τράπεζα που πήραμε τηλέφωνο το ίδιο. 

Και έρχεται το άλλο κουφό. Έβγαλε 40 ευρώ και βγήκαν. Επίσης, η piece of shit εξυπηρέτηση της τράπεζας λέει ότι ΣΕ 10 ημερολογιακές ημέρες θα σας ενημερώσουμε ΑΝ θα πάρετε τα λεφτά σας πίσω. Δηλαδή, είσαι χρόνια πελάτης, και αντί να σε εξυπηρετήσουν ΑΜΕΣΑ σου λένε, 10 ημέρες, χωρίς εγγύηση ότι θα τα πάρεις πίσω.

Έχει τύχει κάτι τέτοιο σε κάποιον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα περίμενες δηλαδή να κάνουν. Να στείλουν κάποιον μηχανάκι να σου φέρει λεφτά ?

 

έχει τυχει σε γνωστό μου (όχι σε εμένα) και το ψάξαν και το φτιάξαν ... δε ξέρω ακριβώς τι και πως αλλά από ότι μου είχε πει στεο τέλος δεν έχασε λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα ατμ δεν ανοίγονται πλεον απο τις τράπεζες αλλα απο εταιρείες και τωρα με τα cc μπορει να παρει και 10 μέρες για να χρειαστούν ανεφοδιασμό, μολις ανεφοδιάσει η εταιρεία στείλει στελνει στην τραπαζα ενημερωτικό με τις προβληματικές συναλλαγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα περίμενες δηλαδή να κάνουν. Να στείλουν κάποιον μηχανάκι να σου φέρει λεφτά ?

Μιλάμε για τράπεζα, όχι μπακάλικο, ζούμε στην εποχή που τα πάντα αφήνουν ηλεκτρονικό αποτύπωμα. Δεν ξέρω, θα μπορούσαν να δουν την κάμερα του ATM, να δουν αν όντως το ATM τράβηξε λεφτά (πόσα είχε πριν τη συναλλαγή και πόσα μετά όπου θα ήταν το ίδιο) και να τα βάλουν στο λογαριασμό remotely. Την επόμενη φορά να του τα στείλουν με τον ταχυδρόμο, σαν τις συναξεις στα χωριά. 

Επίσης, δεν ξέρω, ίσως να έστελναν έναν υπάλληλο αύριο το πρωί και όχι σε 10 μέρες; Λέω εγώ τώρα... Λες και δεν έχει ο κόσμος υποχρεώσεις να πλήρώσει, λες και τα έκλεψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πάντως να μην ανησυχεί ο φίλος σου θα φανεί το λάθος λόγω διαφοράς στην καταμέτρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 μου έχει τύχει εμένα πρίν 3-4 χρόνια,και μάλιστα σε atm καταστήματος.Προσπάθησα να τραβήξω χρήματα και από τα 3 atm που είχε  ανεπιτυχώς αλλά οι χρεώσεις έγιναν κανονικά στο λογαρισμό.Πήγα στη τράπεζα την άλλη μέρα και μου είπαν ότι έπαιζε πρόβλημα στα atm για όλους και θα μπαίναν τα χρήματα κανονικά σε λίγες μέρες και έτσι και έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χειροτερο ειναι να σου τυχει πλαστο απο ατμ.

Μου έχει τύχη πριν αρκετά χρόνια βγάζω λεφτά από το ατμ πάω στο περίπτερο πιο κάτω δίνω 50 ευρώ και μου λέει πλαστό τρελάθηκα πάω στην τραπεζα στο καπακι με την απόδειξη ακόμα στο χέρι αλλά έφαγα άκυρο δεν το παραδεχθηκαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για τράπεζα, όχι μπακάλικο, ζούμε στην εποχή που τα πάντα αφήνουν ηλεκτρονικό αποτύπωμα. Δεν ξέρω, θα μπορούσαν να δουν την κάμερα του ATM, να δουν αν όντως το ATM τράβηξε λεφτά (πόσα είχε πριν τη συναλλαγή και πόσα μετά όπου θα ήταν το ίδιο) και να τα βάλουν στο λογαριασμό remotely. Την επόμενη φορά να του τα στείλουν με τον ταχυδρόμο, σαν τις συναξεις στα χωριά. 

Επίσης, δεν ξέρω, ίσως να έστελναν έναν υπάλληλο αύριο το πρωί και όχι σε 10 μέρες; Λέω εγώ τώρα... Λες και δεν έχει ο κόσμος υποχρεώσεις να πλήρώσει, λες και τα έκλεψε.

Σιγά μην μπούν και στο matrix για να παλέψουν με το core του ATM που έβγαλε το πρόβλημα :P

 

Στην τράπεζα δεν είσαι ο μοναδικός πελάτης (και χωρίς να θέλω να σε προσβάλω απλά λόγω στατιστικής φαντάζομαι είσαι απο τους μικρότερους)

 

Επίσης η τράπεζα έχει ιεραρχία και άλλες δουλειές

 

Ιεραρχία σημαίνει ότι δεν μπορεί το παιδί που σηκώνει τα τηλέφωνα να μπεί στο δίκτυο του υποκαταστήματος που έχει το εν λόγω ATM και απο εκει να δει τις κάμερες (και πιστεύω έχουν ξεχωριστώ κλειστό κύκλωμα και δεν σηκώνουν σε server οπότε έτσι και αλλιώς δεν γίνεται αυτό που λες) γιατι πολύ απλά δεν έχει ούτε την εκπαίδευση για κάτι τέτοιο ούτε ειναι δουλειά του και δεν έχει επίσης δικαιοδοσία... όπως δεν ειναι η δουλειά του σερβιτόρου να σου μαγειρέψει το φαγητό και ας ειναι υπάλληλος στο εστιατόριο.

 

Άρα το παιδί θα καταγράψει το αίτημα σου και μαζί με τις καταγραφές άλλων παιδιών συναδέλφων του θα προωθηθούν όλα τα αιτήματα σε μια ακόμη μικρότερη ομάδα που θα είναι υψηλότερα στην ιεραρχία και σχετικοί με το θέμα και εκει θα εξετάσουν μια μια την περίπτωση του καθενός μαζι με αυτές και την δική σου..  όλη η διαδικασία θα διαρκέσει έως 10 εργάσιμες όπως σου είπε το παιδί.

 

Μπορείς να παραπονεθείς γενικά για τον εξοπλισμό και την ενδεχόμενη κακή συντήρηση (αν ισχύει) αλλά μέχρι εκει δεν θα αλλάξει κάτι απλά αν παραπονεθούν πολλοί για το ίδιο πράμα τότε ίσως τα αναβαθμίσουν .

 

Κάλως ήρθες στην πραγματική ζωή :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χειροτερο ειναι να σου τυχει πλαστο απο ατμ.

 

 

Μου έχει τύχη πριν αρκετά χρόνια βγάζω λεφτά από το ατμ πάω στο περίπτερο πιο κάτω δίνω 50 ευρώ και μου λέει πλαστό τρελάθηκα πάω στην τραπεζα στο καπακι με την απόδειξη ακόμα στο χέρι αλλά έφαγα άκυρο δεν το παραδεχθηκαν

Αυτο εχει συμβει σε παρα πολυ κοσμο, και εχει παψει να ειναι ατυχης συμπτωση. Μονο μια φορα εχω ακουσει να εχει βγει ακρη, και αυτο ενω λειτουργουσε το καταστημα. Σε ολες τις αλλες περιτπωσεις που ξερω, οι τραπεζες αρνηθηκαν να κανουν το οτιδηποτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο εχει συμβει σε παρα πολυ κοσμο, και εχει παψει να ειναι ατυχης συμπτωση. Μονο μια φορα εχω ακουσει να εχει βγει ακρη, και αυτο ενω λειτουργουσε το καταστημα. Σε ολες τις αλλες περιτπωσεις που ξερω, οι τραπεζες αρνηθηκαν να κανουν το οτιδηποτε!

Και μένα με ανοικτό κατάστημα μου έτυχε το περίπτερο ήταν στα δέκα μέτρα και είμαι σίγουρος ότι με έφαγε η τράπεζα.

 

Ένας γνωστός μου κάποτε μου είχε πει ότι μόνο στο καζίνο δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις πλαστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα με ανοικτό κατάστημα μου έτυχε το περίπτερο ήταν στα δέκα μέτρα και είμαι σίγουρος ότι με έφαγε η τράπεζα.

 

Ένας γνωστός μου κάποτε μου είχε πει ότι μόνο στο καζίνο δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις πλαστό.

Αν το καταλαβαινες εκεινη την στιγμη που το επαιρνες, ενω ησουν ακομα στο μηχανημα αναληψης, ισως εβγαζες ακρη.

Τραπεζες σου λενε μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τράπεζες δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα - Είναι νόμιμοι κλέφτες και τοκογλύφοι  πλέον (Ας είναι καλά η μερίδα εκείνη των πολιτών που τα χρόνια των παχιών αγελάδων κοκκίνισαν τα δάνεια και τους έκαναν ΑΚΟΜΗ πιο μάγκες.) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το καταλαβαινες εκεινη την στιγμη που το επαιρνες, ενω ησουν ακομα στο μηχανημα αναληψης, ισως εβγαζες ακρη.

Τραπεζες σου λενε μετα.

Δεν μου πέρασε από το μυαλό ότι θα έπαιρνα πλαστό από ατμ τώρα προσέχω περισσότερο μ

 

Τραπεζες όπως το λες τι περιμένεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...