Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εχουμε ξεκινησει ακομα τις παρεμβασεις θελαμε να ξεκινησουμε με τα κλιματιστικα και να βαλουμε 2 9αρια στα υπνοδωματια, ρωτησα τον μηχανικο γιατι εβαλε 1 αντι για 2 που ειχαμε πει και μου ειπε πως δεν δεν θα υπαρξει προβλημα αλλα επειδη δεν τον ακουσα και πολυ σιγουρο (πιστευω πως εκανε λαθος και πως δεν ηξερε να μου απαντησει ) γιαυτο ειπα να ρωτησω κι εδω μηπως γνωριζει κάποιος  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 λεπτά πριν, Ioannoula_ είπε

Δεν εχουμε ξεκινησει ακομα τις παρεμβασεις θελαμε να ξεκινησουμε με τα κλιματιστικα και να βαλουμε 2 9αρια στα υπνοδωματια, ρωτησα τον μηχανικο γιατι εβαλε 1 αντι για 2 που ειχαμε πει και μου ειπε πως δεν δεν θα υπαρξει προβλημα αλλα επειδη δεν τον ακουσα και πολυ σιγουρο (πιστευω πως εκανε λαθος και πως δεν ηξερε να μου απαντησει ) γιαυτο ειπα να ρωτησω κι εδω μηπως γνωριζει κάποιος  

Όπως σου είπαν και πριν αν περισσεύουν χρήματα από άλλη παρέμβαση μπορεί να μπει και δεύτερο κλιματιστικό εντός προγράμματος. Αν όχι θα πρέπει να το αγοράσεις με δικά σου έξοδα. Τώρα έχεις ήδη εγκεκριμένο max προϋπολογισμό. Λιγότερα μπορείς να χρησιμοποιήσεις από αυτά που σου έχουν εγκριθεί. Περισσότερα όχι. Τότε το υπόλοιπο το βάζεις μόνη ή αγοράζεις το κλιματιστικό το δεύτερο (η όσα άλλα κλιματιστικά θες) με δικά σου έξοδα εκτός προγράμματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξαν οι αιτήσεις για δανειοδότηση.

Από την Τρίτη 28 Φεβρουαρίου θα είναι δυνατή η διαδικασία υποβολής αιτήσεων δανειοδότησης για τις εισοδηματικές κατηγορίες 2-5.

 

Η διαδικασία υποβολής αιτήσεων δανειοδότησης για την 1η εισοδηματική κατηγορία θα ενεργοποιηθεί άμεσα με την ολοκλήρωση των διαδικασιών παροχής εγγύησης στους ωφελούμενους που ανήκουν σε αυτή την εισοδηματική κατηγορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , μιας και έχει εγκριθεί η αίτησή μου πήρα τιμές για θερμοπρόσοψη.

Για θερμοπρόσοψη 7cm μου έδωσαν τιμές 22ε/τμ για τα υλικά και 15+φπα/τμ για το συνεργείο + 5 ευρώ/τμ , δηλαδή σύνολο 46-47ε/τμ και αυτήν την τιμή υπολογίζοντας όλη την επιφάνεια σαν να μην είχε πουθενά παράθυρα κτλ και έτσι σίγουρα θα πληρώσω 30-40τμ από την τσέπη μου καθαρά χωρίς συμμετοχή του προγράμματος. 

Θεωρείτε ότι είναι πολύ φουσκωμένες οι τιμές και να ψάξω αλλού; ειδικά για το συνεργείο μιας και 24ε/τμ μου φαίνονται και εμένα πάρα πολλά. 
Να πω ότι μπρος πίσω έχει μπαλκόνια και από δίπλα κενά οικόπεδα για την τοποθέτηση σκαλωσιάς(1ος οροφος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tomtsir είπε

Καλησπέρα , μιας και έχει εγκριθεί η αίτησή μου πήρα τιμές για θερμοπρόσοψη.

Για θερμοπρόσοψη 7cm μου έδωσαν τιμές 22ε/τμ για τα υλικά και 15+φπα/τμ για το συνεργείο + 5 ευρώ/τμ , δηλαδή σύνολο 46-47ε/τμ και αυτήν την τιμή υπολογίζοντας όλη την επιφάνεια σαν να μην είχε πουθενά παράθυρα κτλ και έτσι σίγουρα θα πληρώσω 30-40τμ από την τσέπη μου καθαρά χωρίς συμμετοχή του προγράμματος. 

Θεωρείτε ότι είναι πολύ φουσκωμένες οι τιμές και να ψάξω αλλού; ειδικά για το συνεργείο μιας και 24ε/τμ μου φαίνονται και εμένα πάρα πολλά. 
Να πω ότι μπρος πίσω έχει μπαλκόνια και από δίπλα κενά οικόπεδα για την τοποθέτηση σκαλωσιάς(1ος οροφος).

Φυσικά να πάρεις και άλλες προσφορές. Αλλά το κριτήριο σου να είναι η ποιότητα της δουλειάς. Ξέρεις η θερμοπροσοψη δεν είναι και καμία μεγάλη τέχνη αλλά έχουμε δει δουλειές ότι να ναι σε πολλές περιπτώσεις. Ζητά να δεις δουλειές τους και αν είναι καλοί μην λυπηθείς τα παραπάνω χρήματα . Θα τα βγάλεις τα λεφτά σου και από την έξτρα εξοικονόμηση ενέργειας και από μελλοντικές δαπάνες λόγω κακοτεχνιών. Και φρόντισε να κάνουν καλή δουλειά στους λαμπάδες . Τσεκαρε τα υλικά να είναι πιστοποιημένα και επώνυμα. Καλό θα ήταν βέβαια αυτά να τα επιμεληθεί μηχανικος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, tomtsir είπε

Καλησπέρα , μιας και έχει εγκριθεί η αίτησή μου πήρα τιμές για θερμοπρόσοψη.

Για θερμοπρόσοψη 7cm μου έδωσαν τιμές 22ε/τμ για τα υλικά και 15+φπα/τμ για το συνεργείο + 5 ευρώ/τμ , δηλαδή σύνολο 46-47ε/τμ και αυτήν την τιμή υπολογίζοντας όλη την επιφάνεια σαν να μην είχε πουθενά παράθυρα κτλ και έτσι σίγουρα θα πληρώσω 30-40τμ από την τσέπη μου καθαρά χωρίς συμμετοχή του προγράμματος. 

Θεωρείτε ότι είναι πολύ φουσκωμένες οι τιμές και να ψάξω αλλού; ειδικά για το συνεργείο μιας και 24ε/τμ μου φαίνονται και εμένα πάρα πολλά. 
Να πω ότι μπρος πίσω έχει μπαλκόνια και από δίπλα κενά οικόπεδα για την τοποθέτηση σκαλωσιάς(1ος οροφος).

Οι τιμές είναι πολύ λογικές.

Ανέλυσε μας τι υλικά περιλαμβάνουν τα 22ε/τμ.

Ενα ΣΟΒΑΡΟ συνεργείο, ναι παίρνει 15ε+. Το θεμα ειναι να ειναι οντως σοβαρό.

Μεσα στις τιμές και οι σκαλωσιές εκατέρωθεν;

30-40τμ απ'τη τσέπη σου; ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να έχεις τόσα ανοίγματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

και εμένα τιμή στα 45€ το τ.μ. μου φαίνεται καλή με τέτοια λαίλαπα τιμών...

θα τολμήσω να πώ πως ειναι και φθηνή! 

Οταν το βασικό μονωτικό υλικό ανέβηκε 80%...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kanesaxo είπε

θα τολμήσω να πώ πως ειναι και φθηνή! 

Οταν το βασικό μονωτικό υλικό ανέβηκε 80%...

ισχύει, απλά δε ξέρουμε το ποσοστό ανοιγμάτων της τοιχοποιίας, αν π.χ. είναι στο 25%, η τιμή δεν είναι 46-47, είναι κοντά στα 60€ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

ισχύει, απλά δε ξέρουμε το ποσοστό ανοιγμάτων της τοιχοποιίας, αν π.χ. είναι στο 25%, η τιμή δεν είναι 46-47, είναι κοντά στα 60€ 

απ'οτι κατάλαβα ο φίλος ανέφερε πως η τιμή αυτή αφορά σεντόνι.

Και πως θα βάλει απ'τη τσέπη του 30-40τμ. Που του εγραψα πως μου φαίνεται κάπως πολύ! 

Σε οικία κάτοψης 155τμ που ανέλαβα, είχε 25τμ ανοίγματα, γι'αυτο βρηκα τα 30-40τμ τραβηγμένα. (εκτος αν μιλάει και για έξτρα τμ μόνωσης).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

απ'οτι κατάλαβα ο φίλος ανέφερε πως η τιμή αυτή αφορά σεντόνι.

Και πως θα βάλει απ'τη τσέπη του 30-40τμ. Που του εγραψα πως μου φαίνεται κάπως πολύ! 

Σε οικία κάτοψης 155τμ που ανέλαβα, είχε 25τμ ανοίγματα, γι'αυτο βρηκα τα 30-40τμ τραβηγμένα. (εκτος αν μιλάει και για έξτρα τμ μόνωσης).

Για τιμή σεντόνι μιλάω , ενώ στο σύστημα φαίνονται 127τμ , μου έβγαλαν τιμή για 180τμ αφού μέτρησαν. Τα ανοίγματα δεν είναι πολλά , 6 μπαλκονόπορτες περίπου 2.10*1.40 και κάποια "γαμμα" που σχηματίζουν οι τοίχοι των εμπρός και πίσω μπαλκονιών. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Για τιμή σεντόνι μιλάω , ενώ στο σύστημα φαίνονται 127τμ , μου έβγαλαν τιμή για 180τμ αφού μέτρησαν. Τα ανοίγματα δεν είναι πολλά , 6 μπαλκονόπορτες περίπου 2.10*1.40 και κάποια "γαμμα" που σχηματίζουν οι τοίχοι των εμπρός και πίσω μπαλκονιών. 

κάτι δεν έχει μετρηθεί σωστά, τα ανοίγματά σου είναι κάτω από 20 τ.μ., πως σου έβγαλαν 180 ;

εύκολο είναι να τα μετρήσεις και μόνος σου, κάνε ένα τσεκ να δεις τι γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

κάτι δεν έχει μετρηθεί σωστά, τα ανοίγματά σου είναι κάτω από 20 τ.μ., πως σου έβγαλαν 180 ;

εύκολο είναι να τα μετρήσεις και μόνος σου, κάνε ένα τσεκ να δεις τι γίνεται

Θα το κάνω και εμένα μου φάνηκαν πολλά για αυτό ζήτησα και μία γνώμη από εδώ...
Τα 19ε/τμ για τιμή σεντόνι + 5 ευρώ/τμ για σκαλωσιά , πως σας φαίνονται; Ουσιαστικά θα μου βγει αρκετά παραπάνω από 46-47ε/τμ αφού προέκυψαν ακόμα 50-60τμ που δεν είχα υπολογίσει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Θα το κάνω και εμένα μου φάνηκαν πολλά για αυτό ζήτησα και μία γνώμη από εδώ...
Τα 19ε/τμ για τιμή σεντόνι + 5 ευρώ/τμ για σκαλωσιά , πως σας φαίνονται; Ουσιαστικά θα μου βγει αρκετά παραπάνω από 46-47ε/τμ αφού προέκυψαν ακόμα 50-60τμ που δεν είχα υπολογίσει... 

κάνε μια σωστή επιμέτρηση για αρχή, μίλα και με τον μηχανικό που έχει αναλάβει την αίτηση να δεις τι επιφάνειες έχει μετρήσει 

έτσι όπως τα λες, εγώ δε μπορώ να βγάλω συμπέρασμα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά οι επιφάνειες είναι (14+16+11+12)*3.20 = 169.6 + 20τμ μία αποθήκη που δεν μπήκε στο πρόγραμμα. Από αυτά τα 169.6 τα 19.6τμ είναι επιφάνεια παραθύρων , και περίπου άλλα 20τμ φαίνονται σαν φωταγωγός που δεν πιάνονται μέσα στο σύστημα. 

Το σύστημα μου έβγαλε επιδότηση για 127τμ. 
Το συνεργείο μου ζήτησε 15+φπα/τμ για 190τμ. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...