Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να μην ανοίγω νέο thread , έχει κάνει κάποιος ανακαίνιση (όχι με το εξοικονομώ απαραίτητα) πρόσφατα ;

Έχω ένα διαμέρισμα 60τμ το οποίο θέλω να ανακαινίσω (όχι ολική) , συγκεκριμένα θα γίνουν τα εξής:

Σαλονοκουζίνα : σχεδιασμός κουζίνας από την αρχή ,πλακίδια τοίχου , ντουλάπια /πάγκος/απορροφητήρας ,βάψιμο.

Μπάνιο : αλλαγή των επίπλων 

Υπνοδωμάτια (2) :ντουλάπια /πόρτες , βάψιμο

Πόρτα ασφαλείας 

Φωτιστικά led

Όχι premium προιόντα αλλά ούτε και τα φθηνότερα.

Με ένα πρόχειρο υπολογισμό μου βγαίνει περίπου στα 10Κ αν βάλω μέσα καινούργιες συσκευές (λευκές /τηλεόραση) καναπέ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Dark_Nightfall είπε

Για να μην ανοίγω νέο thread , έχει κάνει κάποιος ανακαίνιση (όχι με το εξοικονομώ απαραίτητα) πρόσφατα ;

Έχω ένα διαμέρισμα 60τμ το οποίο θέλω να ανακαινίσω (όχι ολική) , συγκεκριμένα θα γίνουν τα εξής:

Σαλονοκουζίνα : σχεδιασμός κουζίνας από την αρχή ,πλακίδια τοίχου , ντουλάπια /πάγκος/απορροφητήρας ,βάψιμο.

Μπάνιο : αλλαγή των επίπλων 

Υπνοδωμάτια (2) :ντουλάπια /πόρτες , βάψιμο

Πόρτα ασφαλείας 

Φωτιστικά led

Όχι premium προιόντα αλλά ούτε και τα φθηνότερα.

Με ένα πρόχειρο υπολογισμό μου βγαίνει περίπου στα 10Κ αν βάλω μέσα καινούργιες συσκευές (λευκές /τηλεόραση) καναπέ κτλ.

Κάνω εγώ ανακαίνιση αλλά είναι πολύ διάχυτα τα πράγματα...

Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο.

Τα μέτρα της κουζίνας για παράδειγμα. Σε 5 μέτρα κουζίνα, φτιαχτή σε μαραγκό πολύ δικό μου, υπολογίζω περί τα 3,5k και μιλάμε για πολύ φιλική τιμή. Τι θα επιλέξεις επίσης θα παίξει το ρόλο του. Mdf; Λάκα; Μηχανισμού; Συρτάρια; Αν είσαι λίγα μέτρα και μπορείς να τοποθετήσεις μόνος, πιθανά θα γλιτώσεις σημαντικά χρήματα αν στραφείς προς Ικεα.

Πλακάκια τοίχου κουζίνας πλέον είναι ψιλοαστεία. Πλέον πάς και παίρνεις μια συσκευασία με πλακάκι της επιλογής σου 60x120cm, κόβεις, κολλάς τελείωσες. Ούτε να σου φύγει, ούτε αρμούς...τίποτα. Αν πιάνουν ελάχιστα τα χέρια σου μιλάμε για μηδαμινό κόστος (~50€ με τα πάντα μέσα)

Τα μπάνια.... έπιπλα; Νιπτήρα μόνο; Λεκάνη; Ντουζιέρες, μπαταρίες; Επειδή το ψάχνω, το πιο οικονομικό μέχρι στιγμής δείχνει το leroy, να πας όμως να δεις από κοντά καθώς οι ποιότητες παίζουν αρκετά. Έπιπλο με νιπτήρα το λιγότερο 100€, μια λεκάνη (σετ με καζανάκι) με εγγύηση πορσελάνης το λιγότερο 80€ και φτάνει όσο θες.

Σε πόρτα ασφαλείας, χωρίς να έχω προσφορές ανά χείρας, υπολογίζω οτι το 1000€ θα φύγει εύκολα.

Το βάψιμο είναι θέμα μάστορα, θα πρέπει να δει περί τίνως και να σου δώσει προσφορά. Τα υλικά, λίγο-πολύ είναι standard. Είναι τομέας που θα πιάσω μόνος και δε μπορώ να σε βοηθήσω.

Τα φωτιστικά led επίσης είναι πολύ γενικό, έχει πολλές κατηγορίες τιμής. Γενικά αν ψάξεις τα μαγαζιά θα βρεις αρκετά καλά και vfm προϊόντα. Απευθύνσου σε μαγαζιά που ασχολούνται με led αποκλειστικά και θα βρεις καλές ευκαιρίες.

Τα παραπάνω δεν ξέρω πόσο μπορεί να είναι βοηθητικά ή όχι, γενικά έχε στο μυαλό σου οτι τα περισσότερα υλικά έχουν ανεβασμένες τιμές. Επίσης έχε στα υπόψιν οτι με τα προγράμματα που έχουν ανοίξει, γενικά δύσκολα βρίσκεις μάστορα, πόσο μάλλον να είναι καλός και σε καλή τιμή. Γενικά κυκλοφορεί μεγάλη σαβούρα έξω, ζητάνε ότι θέλουν, θέλει πολύ μεγάλη προσοχή.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dark_Nightfall είπε

Για να μην ανοίγω νέο thread , έχει κάνει κάποιος ανακαίνιση (όχι με το εξοικονομώ απαραίτητα) πρόσφατα ;

Έχω ένα διαμέρισμα 60τμ το οποίο θέλω να ανακαινίσω (όχι ολική) , συγκεκριμένα θα γίνουν τα εξής:

Σαλονοκουζίνα : σχεδιασμός κουζίνας από την αρχή ,πλακίδια τοίχου , ντουλάπια /πάγκος/απορροφητήρας ,βάψιμο.

Μπάνιο : αλλαγή των επίπλων 

Υπνοδωμάτια (2) :ντουλάπια /πόρτες , βάψιμο

Πόρτα ασφαλείας 

Φωτιστικά led

Όχι premium προιόντα αλλά ούτε και τα φθηνότερα.

Με ένα πρόχειρο υπολογισμό μου βγαίνει περίπου στα 10Κ αν βάλω μέσα καινούργιες συσκευές (λευκές /τηλεόραση) καναπέ κτλ.

Θα κάνεις και προσωπική εργασία ; γιατί χωρίς προσωπική εργασία σαν λίγα μου φαίνονται.

Εγώ έχω κάνει πρόσφατα ανακαίνιση στο σπίτι της μάνας μου εσωτερικά (σχεδόν τα πάντα ) και μου πήγε 12.000 μόνο τα υλικά (τα οποία βέβαια τα έβαλα μόνος μου στον κενό μου χρόνο). 

3 ώρες πριν, dionisis1960a είπε

Ευχαριστώ Ikucic9 για τις απαντήσεις. Σχετικά με τα μάρμαρα εννοώ συμπλήρωμα μέχρι λίγο μετά το τέλος της μόνωσης στα παράθυρα και όχι αντικατάσταση, πχ 8 εκ.  γιατί θα βάλω 8αρι μονωτικό. Ο προμηθευτής μου δεν έχει μάρμαρα και θα πρέπει να τα πάρω από μαρμαράδικο και να τα πληρώσω.

Πάρε μέτρα κοψτα και Βάλτα μονος σου αν είναι συμπλήρωμα (εύκολο είναι). Κατά τη γνώμη μου καλύτερα να αφαιρέσεις τα παλια και να βάλεις καινούργια . Αισθητικά δεν θα είναι ωραία τα συμπληρώματα . (Αν βέβαια ζοριζεσαι οικονομικά μια χαρά είναι και το συμπλήρωμα ...).

Επεξ/σία από Ikucic9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ikucic9 είπε

Θα κάνεις και προσωπική εργασία ; γιατί χωρίς προσωπική εργασία σαν λίγα μου φαίνονται.

Εγώ έχω κάνει πρόσφατα ανακαίνιση στο σπίτι της μάνας μου εσωτερικά (σχεδόν τα πάντα ) και μου πήγε 12.000 μόνο τα υλικά (τα οποία βέβαια τα έβαλα μόνος μου στον κενό μου χρόνο). 

Χωρίς προσωπική εργασία , δεν θα το ανακαινίσω όλο , θα γίνουν συγκεκριμένα πράγματα ,τα περισσότερα από αυτά αφορούν την κουζίνα αυτή θέλει ξήλωμα και φτιάξιμο από την αρχή , τα υπόλοιπα  είναι λίγα , και μιλάμε για 60τμ διαμέρισμα , δεν θα γίνει ολική ανακαίνιση , ουσιαστικά θα το βάψω  θα αλλάξω ντουλάπια στα υπνοδωμάτια , πόρτες ,στο μπάνιο τα έπιπλα, και θα φτιάξω από την αρχή μόνο την κουζίνα (ντουλάπια πάγκος πλακάκια τοίχου φωτισμός μόνο) , υδραυλικά και ηλεκτρολογικά καθώς και τα πλακάκια δαπέδου και τα κουφώματα παραμένουν ως έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και χρόνια πολλά ,

Εξοικονομώ 2021, με δάνειο,υποχρέωση ιδίων κεφαλαίων 0€, στο στάδιο 7 της ολοκλήρωσης των παρεμβάσεων ,

Ο ένας από τους 5 προμηθευτές, αυτός του λέβητα αερίου ,η οποία παρέμβαση του αερίου έχει επιδοτηθεί με 4000€ ,θέλει να του εξοφλήσω τον λέβητα (1500€) ,μαζί με  την προκαταβολή του δανείου (550€),δηλαδή να του δώσω 1000€, τα οποία 1000€ θα τα μεταφέρω λογικά μέσω του λογαριασμού που έχω δηλώσει στο εξοικονομώ, το θέμα είναι ότι αν πρέπει να δηλωθούν κάπου αυτά τα 1000€ ίδια κεφάλαια,διότι στο τέλος θα έχει λάβει 5000€ συνολικά σωστά ?, αυτά τα 1000€ πως θα δηλωθούν ώστε να μου επιστραφούν στο τέλος ,και τι παραστατικό πρέπει να κοπεί από τον προμηθευτή ?, ευχαριστώ 

Επεξ/σία από scarface5323
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, scarface5323 είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά ,

Εξοικονομώ 2021, με δάνειο,υποχρέωση ιδίων κεφαλαίων 0€, στο στάδιο 7 της ολοκλήρωσης των παρεμβάσεων ,

Ο ένας από τους 5 προμηθευτές, αυτός του λέβητα αερίου ,η οποία παρέμβαση του αερίου έχει επιδοτηθεί με 4000€ ,θέλει να του εξοφλήσω τον λέβητα (1500€) ,μαζί με  την προκαταβολή του δανείου (550€),δηλαδή να του δώσω 1000€, τα οποία 1000€ θα τα μεταφέρω λογικά μέσω του λογαριασμού που έχω δηλώσει στο εξοικονομώ, το θέμα είναι ότι αν πρέπει να δηλωθούν κάπου αυτά τα 1000€ ίδια κεφάλαια,διότι στο τέλος θα έχει λάβει 5000€ συνολικά σωστά ?, αυτά τα 1000€ πως θα δηλωθούν ώστε να μου επιστραφούν στο τέλος ,και τι παραστατικό πρέπει να κοπεί από τον προμηθευτή ?, ευχαριστώ 

Νομίζω έχει βγει σχετική οδηγία. Δες το σάιτ του εξοικονόμω στις αναθεωρήσεις του οδηγού.

Νομίζω είναι η 5η τροποποίηση της Προκήρυξης του προγράμματος “Εξοικονομώ " αλλά δεν είναι σίγουρος.

Για μεγαλύτερη ασφάλεια μιλά με το χελπ ντεσκ του ΤΕΕ (αυτό που είναι για τους μηχανικούς). Εκεί τα ξέρουν καλά αυτά αλλά θέλει τηλ επικοινωνία από τον μηχανικό σου γιατί ζητάνε αριθμό μέλους ΤΕΕ. Μην στείλετε μέιλ δεν πολυαπαντουν. Τηλέφωνο.

Επεξ/σία από Ikucic9
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...