Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 7/12/2022 στις 6:56 ΜΜ, greengr21 είπε

 Σε ακίνητο που έχω μισο-μισο με την αδελφή μου και το ενοικιάζουμε ως πρώτη κατοικία δικαιούμαστε το εξοικονομώ για τους νέους;για από ότι διαβάζω θέλει πλήρη κυριότητα ή επικαρπία άμα είναι να μην το ψάξω καθόλου 

 

13 ώρες πριν, kostasbm είπε

βγήκε το καινούργιο Εξοικονομώ???

Έχει βγει εδώ και έναν χρόνο. Και είναι σε εξέλιξη. Δεν μπορείς να κάνεις αίτηση τώρα. Θα περιμένεις το επόμενο. Άγνωστο πότε θα είναι . 

Παρεμπιπτόντως βγήκαν και άλλες υπαγωγές

https://diavgeia.gov.gr/doc/9ΤΡΑ46Ψ842-ΑΛ2

Τραγική κατάσταση . Με αυτούς τους ρυθμούς πάμε για 2024 για τους τελευταίους ωφελουμενους του εξοικονόμω 2021.

 

 

 

 

13 ώρες πριν, energy52 είπε

Αναρωτιεμαι..μπορω να αλλαξω κλιματιστικο 9αρι inverter 11 ετων (δουλευει κανονικα και να το μεταφερω στο πατρικο) να βαλω καινουριο ή δεν μετρα σαν παρεμβαση σε ηδη υπαρχον κι αφου εχουν τραβηχτει φωτογραφιες;

Το θέμα είναι αν έχει μπει στο 1ο πεα που έβγαλες . Πάντως γενικά δεν επιτρέπει αντικατάσταση .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα σε σάιτ που ασχολείται με τα των μηχανικών αναφέρεται ότι σχεδιάζεται νέο εξοικονόμω για τις αρχές του 2023 (πολύ γέλιο ή πολύ γελοίο... Επιλέξτε ότι σας ταιριάζει) .

Αν γίνει κάτι τέτοιο εντός 2023 τότε πρακτικά θα έχουν φτιάξει μια τεράστια επετηρίδα ωφελουμενων που ανάθεμα ποτέ και πως θα ολοκληρώσουν έργα και πληρωμές, όταν το τρέχον εξοικονόμω δεν έχει ξεκλειδώσει προμηθευτές για κανέναν ακόμη ...

Επεξ/σία από Ikucic9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ikucic9 είπε

Σήμερα σε σάιτ που ασχολείται με τα των μηχανικών αναφέρεται ότι σχεδιάζεται νέο εξοικονόμω για τις αρχές του 2023 (πολύ γέλιο ή πολύ γελοίο... Επιλέξτε ότι σας ταιριάζει) .

Αν γίνει κάτι τέτοιο εντός 2023 τότε πρακτικά θα έχουν φτιάξει μια τεράστια επετηρίδα ωφελουμενων που ανάθεμα ποτέ και πως θα ολοκληρώσουν έργα και πληρωμές, όταν το τρέχον εξοικονόμω δεν έχει ξεκλειδώσει προμηθευτές για κανέναν ακόμη ...

Για να προετοιμάζονται οι επόμενοι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Ikucic9 είπε

Να προετοιμάζονται οι επόμενοι και τα εγγόνια τους για τις εκταμιευσεις 

Πέρα από την πλάκα, καλό θα ήταν να ξέρεις ότι πχ το 2026, έρχεται η σειρά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Πέρα από την πλάκα, καλό θα ήταν να ξέρεις ότι πχ το 2026, έρχεται η σειρά σου.

Αν είναι έτσι να ανοίξουν ένα μητρώο για όλους χωρίς περιορισμούς και άθλιες γραφειοκρατικές μπούρδες και να φτιάξουν μια επετηρίδα όπως λες. 

Όμως η κατάσταση που ζούμε δεν είναι έτσι . Εγώ βλέπω ότι μόνο πεα και ητκ παράγονται . Τόσες χιλιάδες έχουν μπει στο εξοικονόμω 2021 και τώρα πιάνουμε το 2023 και ουσιαστικά ούτε καν εχει αρχίσει . Εδώ μπαίνουν ακόμη άτομα από το εξοικονόμω 20 με εναστασεις. 

Και έχουν το θράσος να εξαγγέλλουν (σε παπαδακη αυτιά κα παπαγάλους ) συνεχώς νέα προγράμματα που ένας θεός ξέρει πότε και αν θα τρέξουν. 

Επεξ/σία από Ikucic9
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Ας ξεπληρώσουν το πρόγραμμα του 2020 και εχει ο Θεός.

Όλα για τους ψήφους και μεις χορεύουμε στο ταψί.

Ακόμα, δεν έχεις πληρωθεί!!

Πότε έκλεισε ο φάκελος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Η εταιρεία μου πρότεινε Ultra αλουμίνια, sole ηλιακό και inclima κλιματιστικά. Έχεις κάνεις εμπειρία από αυτά γιατί μου φαίνονται τελείως άγνωστα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, karakatsanisg είπε

Η εταιρεία μου πρότεινε Ultra αλουμίνια, sole ηλιακό και inclima κλιματιστικά. Έχεις κάνεις εμπειρία από αυτά γιατί μου φαίνονται τελείως άγνωστα 

Sole ηλιακούς έχω δει σε ταράτσες.

Αυτά τα inclima ,προφανώς είναι φθηνά no name κλιματιστικα 

Τα κουφώματα αυτά πρώτη φορά τα ακούω.

Δηλ με τις τιμές που δίνει το πρόγραμμα μόνο τέτοια θα σου προτείνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως απο φίλο που εχει να βάλει και κουφώματα αλουμινίου μεσω εξοικονομώ ολα τα εχουμε βρει εντος προυπολογισμού αλλα οι τιμές των κουφωμάτων ειναι στο θεό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα ειχα κι εγω ραντεβου με τον μηχανικο να με ενημερωσει πως θα προχωρησει απο δω και περα το προγραμμα με ολες τις λεπτομερειες..Αφου τα ειπαμε..φτασαμε και στην αμοιβη του γραφειου! Μου ζητα για την διεκπαιρεωση αλλα 500 ευρω,συνολο δηλαδη 650 μαζι με τα 150 που του ειχα δωσει στην αρχη οταν εβγαλε το Α΄ΠΕΑ..Συγνωμη δεν ειναι πολλα;; (Ειχαμε κανονισει 350 συνολο αλλα πριν 2 χρονια, οταν μου κανε το προηγουμενο εξοικονομω αλλα δεν μπηκα) Προσφορες επικοινωνια λεπτομερειες με τους προμηθευτες ολα εγω! 

Μου λενε πως πλεον εκοψαν απο τους ενεργ.επιθεωρητες 100 ευρω απ τον συμβουλο εργου+ το οτι το δευτερο ΠΕΑ το παιρνει αλλος επιθεωρητης ,οποτε δεν τους συμφερει και ειναι πολλες οι εργατοωρες για την διεκπαιρεωση..Μαλιστα μου ειπαν πως μπορω να απευθυνθω σε αλλο γραφειο αν νομιζω πως η αμοιβη ειναι μεγαλη..Περιμενα να μου ζητησουν εξτρα χρηματα αλλα οχι τοσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, energy52 είπε

Σημερα ειχα κι εγω ραντεβου με τον μηχανικο να με ενημερωσει πως θα προχωρησει απο δω και περα το προγραμμα με ολες τις λεπτομερειες..Αφου τα ειπαμε..φτασαμε και στην αμοιβη του γραφειου! Μου ζητα για την διεκπαιρεωση αλλα 500 ευρω,συνολο δηλαδη 650 μαζι με τα 150 που του ειχα δωσει στην αρχη οταν εβγαλε το Α΄ΠΕΑ..Συγνωμη δεν ειναι πολλα;; (Ειχαμε κανονισει 350 συνολο αλλα πριν 2 χρονια, οταν μου κανε το προηγουμενο εξοικονομω αλλα δεν μπηκα) Προσφορες επικοινωνια λεπτομερειες με τους προμηθευτες ολα εγω! 

Μου λενε πως πλεον εκοψαν απο τους ενεργ.επιθεωρητες 100 ευρω απ τον συμβουλο εργου+ το οτι το δευτερο ΠΕΑ το παιρνει αλλος επιθεωρητης ,οποτε δεν τους συμφερει και ειναι πολλες οι εργατοωρες για την διεκπαιρεωση..Μαλιστα μου ειπαν πως μπορω να απευθυνθω σε αλλο γραφειο αν νομιζω πως η αμοιβη ειναι μεγαλη..Περιμενα να μου ζητησουν εξτρα χρηματα αλλα οχι τοσα...

Παροχή υπηρεσιών είναι ότι θέλει ζητάει. 

Πολλά φαινονται αλλά αν πας σε άλλο γραφείο χωρίς να έχουν πάρει και το α πεα παίζει να σου ζητήσουν και παραπάνω .

ΥΓ το ότι το β πεα το παίρνει άλλος με κλήρωση το ξέρανε από την αρχή του προγράμματος δεν το έμαθαν τώρα. 

ΗΤΚ έκανες;

Δηλ 650 θα δώσει συνολικά μόνο για διεκπεραίωση όχι για πεα ητκ ; Καλά καταλαβα; 

Επεξ/σία από Ikucic9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Ikucic9 είπε

Παροχή υπηρεσιών είναι ότι θέλει ζητάει. 

Πολλά φαινονται αλλά αν πας σε άλλο γραφείο χωρίς να έχουν πάρει και το α πεα παίζει να σου ζητήσουν και παραπάνω .

ΥΓ το ότι το β πεα το παίρνει άλλος με κλήρωση το ξέρανε από την αρχή του προγράμματος δεν το έμαθαν τώρα. 

ΗΤΚ έκανες;

Δηλ 650 θα δώσει συνολικά μόνο για διεκπεραίωση όχι για πεα ητκ ; Καλά καταλαβα; 

Ακριβως, τα 650 ευρω ειναι εξτρα..ΗΤΚ ναι εχω τελειωσει!

Μα αν υπολογισουμε το Α πεα αλλα 380 + 250 τον συμβουλο εργου παμε σχεδον  1300 ευρω συνολο για μια περιπτωση εξοικονομω ετσι δεν ειναι; Οχι, δεν εχω να τους δωσω τοσα ευχομαι να τα βρουμε καπου ενδιαμεσα..Ναι το να παω σε αλλο γραφειο ισως μου βγει και πιο ακριβα.

Και κατι ακομη που νομιζω δεν εχει αναφερθει ενα επιπλεον εξοδο του φοβερου κ τρομερου εξοικονομω 21 ειναι η ΥΔΕ που θα ζητηθει για να κλεισει ο φακελος κι εμενα σημερα μου το ειπαν αλλα παλι καλα εχω προσφατη..

Σε γενικες γραμμες;;οποιος θελει να προχωρησει πρεπει να χει ενα 1500αρι στην ακρη για τα εξοδα, ασχετως τι θα παρει πισω και δυστυχως ειναι πολλοι που δεν τα εχουν και κανουν πισω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...