Προς το περιεχόμενο

Τέλος οριστικό του Internet (Υπόθεση)


ronaldofenomeno

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια ο καθενας  βιωνει διαφορετικα την καθε κατασταση, νομιζω τετοιοι χαρακτηρισμοι καλο ειναι να αποφευγονται.  

Εχουμε μια ωραια παρείτσα, που μας ενωνει αυτη την στιγμη το θεμα που κουβεντιαζουμε - ιντερνετ. (και πολλα αλλα θεματα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε χανω πατα το μηδεν.

μάλλον λέει πως το 10% του πληθυσμού έχει το 85% του πλούτου

 

και αν το μεγαλώσουμε στο 30% του πληθυσμού τότε αυτό έχει το 97% του πλούτου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

σε χανω πατα το μηδεν.

Επίσης εννοώ ότι τα κριτήρια για να είσαι στο 10 έως 30% των ατόμων που έχουν το 85+% του παγκόσμιου πλούτου δεν είναι υψηλά.

 

Ένα σπίτι αν έχεις στην Ελλάδα το οποίο κάνει πχ 10000 euro είσαι μέσα στο 30% των πιο πλούσιων στον κόσμο. Αν κάνει 90000 είσαι μέσα στο 10%...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως ήμασταν μέχρι το 2007.. τότε δεν ήταν αυτό;;

https://www.youtube.com/watch?v=UsVfElI-7oo

όχι ρε σιγά μην ήμασταν dial up το 2007!

 

Έστω και ελλάδα να το πας εγώ θυμάμαι ~2004-2005 είχε internet cafe το χωριό μου με 1mbit

 

και πριν απο το ADSL είχαμε ISDN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ γιατί θυμάμαι το 2007 να αγοράζω κάρτες ίντερνετ από το περίπτερο και να έχω τρελά αργό ίντερνετ;

 

Αυτό έχει να κάνει περισσότερο με το πότε εισέρχεται ένα νέο τεχνολογικό προϊόν και μια νέα τεχνολογία στο σπίτι κάποιου. Αν π.χ ο ένας είχε ιντερνετ dialup από το 2000 και εγώ από το 2004, είναι πιθανότερο ο πρώτος να βάλει και dsl νωρίτερα από εμένα.

 

Προσωπικά προσπάθησα για πρώτη φορά να συνδεθώ στο ίντερνετ με μια net κάρτα της ACN των 8ευρώ το 2003 (την βρήκα τυχαία καταχωνιασμένη σε ένα συρτάρι), δεν τα κατάφερα τότε να συνδεθώ λόγω ενός σφάλματος, ενώ στα τηλέφωνα εξυπηρέτησης πελατών δεν απαντούσαν για να βρω άκρη. Το 2004-05 μου έδωσε ένας συγγενής μου τους κωδικούς από το dialup του για να μπαίνω από το σπίτι μου. Ερχόντουσαν κάτι ωραία 50-80αρια στον ΟΤΕ μόνο από το dialup. Έβαλα dsl με φοιτητικό πακέτο το 2006, το οποίο ήταν αορίστου και το κράτησα μέχρι τον Μάρτιο που καταργήθηκε η Δίοδος, τώρα έχω "24αρα" από ΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ δε σε ενοχλει που το 90% του πλουτου της γης ανηκει στο 10% του πληθυσμου της,αλλα θα σε ενοχλουσε αν ειχαν εκεινοι ιντερνετ και οχι εσυ?

 

Ποιοι είναι το 10% δεν έχεις αναρωτηθεί;

 

Το 10% στα 7.500.000.000 κάτοικοι, είναι 750.000.000 άτομα.

Σύμφωνα με την Credit Suisse που έκανε την μελέτη το 2015 και το 2016, για να είναι κάποιος σε αυτό το 10% θα πρέπει να έχει περιουσία περίπου $60.000.

 

Ήτοι όποιος έχει δικό του σπίτι/αμάξι/κτήματα/ρευστό στην Ελλάδα αξίας €50.000+ ανήκει σε αυτό το 10%. 

 

Στο 18,5% των ποιο πλουσίων του πλανήτη, υπάρχουν όλοι όσοι έχουν $10.000 περιουσία. Ήτοι όσοι λαμβάνουν μισθό των €700 ανήκουν σε αυτή την κλίμακα!!!

 

Εγώ ανήκω στο 5% των πλουσίων σύμφωνα με την μελέτη, αλλά δεν μπορώ να πω τον εαυτό μου πλούσιο επειδή έχω ένα σπίτι στην Αγγλία και δύο αμάξια.

 

Οπότε το όλο αφήγημα δεν στέκει.....

 

 

Ας υποθέσουμε οτί σταματάει να υπάρχει το ίντερνετ οριστικά, δηλαδή τέλος όλα. διαγράφονται όλα, οι servers το ένα το άλλο, όλα τέλος! Τι πιστευεται οτι θα γινόταν στόν πλυθησμό?

Προσωπικά το ίντερνετ το χρησιμοποιώ κυρίως για αγορές, για ενημέρωση καθώς και για εργασία, επειδή χρειάζεται να στέλνω μεγάλα αρχεία σε GB σε ξενες χωρες κυριως αλλα και εγχώρια.

Μπορώ όμως να ζήσω και χωρίς αυτό, θα πήγαιναα δηλαδή τα γραφιστικά αρχεία σε cd ή θα τα έστελνα σε φακέλους, όπως παλιότερα...Είμαι της γενιάς 80s οπότε δεν γεννήθηκα με αυτο ωστέ να είναι η ζωή μου όλη ιντερνετ, σε αντίθεση με τα σημερινα παιδία που βλέπω οτι δεν θα αντέχαν χωρίς internet.

ΠΙστέυω οτι άν κάποτε "επεφτε" το ιντερνετ οριστικά, ενα 80% του κόσμου θα τρελενόταν...Πείτε απόψεις!

(Βασικα θα ήθελα να πέσει έστω για 7 ήμερες ωστέ να πέρναμε ένα δείγμα των συνεπειών).

 

Επιστροφή στην δεκαετία του 80 & 90. Άμα σταματήσουν και τα κινητά ακόμα καλύτερα.

 

Πίσω στην ελευθερία, και την απόλαυση μιας ωραίας βραδιάς όπως η αποψινή στην Αγγλία, που είναι 21:45 και βλέπω την δύση του Ηλίου στην ησυχία, ακούγοντας τα πουλάκια που τιτιβίζουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...