Προς το περιεχόμενο

Τέλος οριστικό του Internet (Υπόθεση)


ronaldofenomeno

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το 2005 εβαλα dsl και ηταν οκ σε ταχυτητα, μια χαρα θα ειμαστε και χωρις ιντερνετ οσοι ζησαμε χωρις αυτο..οσοι γεννηθηκαν με αυτο, δεν ξερω αλλα σιγουρα θα τα βρουν ποιο σκουρα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

 

Στο 18,5% των ποιο πλουσίων του πλανήτη, υπάρχουν όλοι όσοι έχουν $10.000 περιουσία. Ήτοι όσοι λαμβάνουν μισθό των €700 ανήκουν σε αυτή την κλίμακα!!!

 

 

Αυτό πως προκύπτει; 12*7=84 όχι 100 αλλά και έτσι να είναι χωρίς να έχω διαβάσει την έρευνα πιστεύω μιλάει για networth και όχι για φορολογική δήλωση...

 

Δηλαδή και 1000 ευρώ τον μήνα να παίρνεις μισθό δεν σημαίνει πως το networth σου είναι 12.000ευρώ... μπορεί να είναι και 0 επειδή είσαι μεροδούλι μεροφάι :P

 

 

 

Εγώ ανήκω στο 5% των πλουσίων σύμφωνα με την μελέτη, αλλά δεν μπορώ να πω τον εαυτό μου πλούσιο επειδή έχω ένα σπίτι στην Αγγλία και δύο αμάξια.

 

Οπότε το όλο αφήγημα δεν στέκει.....

Ναι σε λυπήθηκα ρε φίλε κάτσε να βάλω το χέρι στην τσέπη να σου δώσω κάνα διφραγκο :P

 

Τα έχεις ξεχρεώσει όλα; γιατι μόνο τότε πιάνονται αλλιώς μην τα συνυπολογίζεις το networth είναι όλη σου η περιουσία μείον τα χρέη και τα έξοδά σου.

 

Επίσης αν και ήδη φαίνονται τραγικά αυτά τα νούμερα η πλάκα ξεκινάει όταν δεις πόσο δραματική είναι η διαφορά με το πλουσιότερο 1% στον κόσμο :P

 

Μαϊμούδες είμαστε που τυχαίνει και αναπνέουμε στην εποχή τους :P Το ασήμαντο θολό background που βλέπουν στα ταξίδια τους καθώς ζούνε την ζωή τους. Αλλά απο την άλλη χωρίς εμάς να τρέχουμε πάνω κάτω στις πόλεις κτλ θα ήταν πιο βαρετά για αυτούς :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τέλος του ίντερνετ (και όχι μόνο) παραλίγο να γινόταν πραγματικότητα το 2012.

https://en.wikipedia.org/wiki/Solar_storm_of_2012

https://www.youtube.com/watch?v=7ukQhycKOFw

 

Παρεμπιπτόντως αναρωτιέμαι μια εταιρία σαν και την google τι θα έκανε μετά απο κάτι τέτοιο, μιας και που η αξία της είναι στην ουσία τα δεδομένα στους servers της. Εκτός βέβαια αν το έχουν σκεφτεί το σενάριο και αν φυσικά γίνεται να αποφευχθεί κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τέλος του ίντερνετ (και όχι μόνο) παραλίγο να γινόταν πραγματικότητα το 2012.

https://en.wikipedia.org/wiki/Solar_storm_of_2012

https://www.youtube.com/watch?v=7ukQhycKOFw

 

Παρεμπιπτόντως αναρωτιέμαι μια εταιρία σαν και την google τι θα έκανε μετά απο κάτι τέτοιο, μιας και που η αξία της είναι στην ουσία τα δεδομένα στους servers της. Εκτός βέβαια αν το έχουν σκεφτεί το σενάριο και αν φυσικά γίνεται να αποφευχθεί κάτι τέτοιο.

ναι παραλίγο...

 

μόνο 23.760.000 χιλιόμετρα παραδίπλα ήμασταν :P

 

Και γενικά είναι κάτι εντελώς θεωρητικό πρακτικά το μόνο που μπορεί να δώσει τέλος στο internet είναι ενας Αρμαγεδδών που θα καταστρέψει τα πάντα

 

Αλλιώς όσο υπάρχουν καλώδια κάτω και πάνω απο την γή θα υπάρχει και ιντερνετ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό. Όποιος λέει "οι παλιές εποχές" αυταπατάται , πάνε οι παλιές εποχές , εκτός αυτού δεν υπάρχει χρήμα όπως σε εκείνες τις εποχές, δεν έχουμε όλοι απο μια δουλειά που μας καλύπτει να ζούμε αξιοπρεπώς για να μπορούμε να βγούμε να πάμε στην ταβέρνα , να πάμε cinema κλπ όπως αναπολούν κάποιοι, οι περισσότεροι νέοι τη βγάζουμε τσίμα τσίμα , έχουμε internet κ λέμε κ ευχαριστώ γιατι ακόμα κ αν δεν υπάρχει cent μπορείς να έχεις πρόσβαση σε ταινίες/σειρές/μουσική/παιχνίδια και πάνω απόλα πληροφορία

 

"Οι παλιές εποχές" που αναφέρεσαι δεν είναι τόσο παλιές (αυτές με το χρήμα εννοώ).

Υπάρχουν και οι παλαιότερες, δηλαδή των γονιών μας (για κάποιους) ή των παπούδων μας (για τους περισσότερους) όπου τότε δεν υπήρχε χρήμα. Και όμως μια χαρά διασκέδαζαν οι άνθρωποι. Βόλτες, μαζώξεις σε σπίτια, πασατέμπος :-) , κλπ. Και μάλιστα τότε διασκέδαζαν ο ένας με τον άλλο και όχι ο καθένας μόνος του, όπως γίνεται την εποχή των downloads.

Σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να πω ότι περνούσαν καλύτερα στη ζωή τους (ούτε όμως χειρότερα θα πω) αφού μιλάμε μόνο για το τμήμα "διασκέδαση" και δεν κάνουμε συνολική θεώρηση ζωής.

Συνεπώς αν χαθεί το ίντερνετ δεν σημαίνει ότι χάνεται αυτόματα η δυνατότητα διασκέδασης. Απλά χάνεται ο συγκεκριμένος τρόπος διασκέδασης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Οι παλιές εποχές" που αναφέρεσαι δεν είναι τόσο παλιές (αυτές με το χρήμα εννοώ).

Υπάρχουν και οι παλαιότερες, δηλαδή των γονιών μας (για κάποιους) ή των παπούδων μας (για τους περισσότερους) όπου τότε δεν υπήρχε χρήμα. Και όμως μια χαρά διασκέδαζαν οι άνθρωποι. Βόλτες, μαζώξεις σε σπίτια, πασατέμπος :-) , κλπ. Και μάλιστα τότε διασκέδαζαν ο ένας με τον άλλο και όχι ο καθένας μόνος του, όπως γίνεται την εποχή των downloads.

Σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να πω ότι περνούσαν καλύτερα στη ζωή τους (ούτε όμως χειρότερα θα πω) αφού μιλάμε μόνο για το τμήμα "διασκέδαση" και δεν κάνουμε συνολική θεώρηση ζωής.

Συνεπώς αν χαθεί το ίντερνετ δεν σημαίνει ότι χάνεται αυτόματα η δυνατότητα διασκέδασης. Απλά χάνεται ο συγκεκριμένος τρόπος διασκέδασης.

δεν ξέρω τι εννοείς , εμένα και η γιαγιά μου και η μάνα μου στην εποχή τους δούλευαν απο μικρά παιδιά αλλα λεφτά δεν τους έλειπαν. Ναι ζούσαν φτωχικά γιατι ηταν η γκλάβα της εποχής να φτιάξουν περιουσίες κ ας ζουν σε παράγκα που λέει ο λόγος αλλα τα χρήματα υπήρχαν απλά γινόντουσαν περιουσίες αντί για γλέντι. 

Πες μου τώρα οτι θα ήταν όλα οκ στην εποχή μας να μην υπήρχε το internet σαν τρόπος διασκέδασης και να μην είχες ούτε χρήματα ούτε περιουσία ούτε δουλειά ούτε τίποτα.

Υπάρχει τεράστιο ποσοστό του πληθυσμού που διασκεδάζει αποκλειστικά απο αυτό 

 

το να μαζευτείς σε σπίτι και να φας πασατέμπο με τα γερόντια δε λέγεται διασκέδαση , λέγεται γέρασα πριν την ώρα μου . Γιαυτό βλέπεις τους 9 στους 10 γέρους σήμερα να είναι μέσα στο μίσος και την ζήλια για τους νέους , επειδή δεν τους άφησαν να ζήσουν οταν ηταν νέοι κ έχουν απωθημένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω τι εννοείς , εμένα και η γιαγιά μου και η μάνα μου στην εποχή τους δούλευαν απο μικρά παιδιά αλλα λεφτά δεν τους έλειπαν. Ναι ζούσαν φτωχικά γιατι ηταν η γκλάβα της εποχής να φτιάξουν περιουσίες κ ας ζουν σε παράγκα που λέει ο λόγος αλλα τα χρήματα υπήρχαν απλά γινόντουσαν περιουσίες αντί για γλέντι. 

Πες μου τώρα οτι θα ήταν όλα οκ στην εποχή μας να μην υπήρχε το internet σαν τρόπος διασκέδασης και να μην είχες ούτε χρήματα ούτε περιουσία ούτε δουλειά ούτε τίποτα.

Υπάρχει τεράστιο ποσοστό του πληθυσμού που διασκεδάζει αποκλειστικά απο αυτό 

 

το να μαζευτείς σε σπίτι και να φας πασατέμπο με τα γερόντια δε λέγεται διασκέδαση , λέγεται γέρασα πριν την ώρα μου . Γιαυτό βλέπεις τους 9 στους 10 γέρους σήμερα να είναι μέσα στο μίσος και την ζήλια για τους νέους , επειδή δεν τους άφησαν να ζήσουν οταν ηταν νέοι κ έχουν απωθημένα. 

 

Ενώ το να κάνεις streaming και να βλέπεις ταινίες μόνος σου είναι η επιτομή της διασκέδασης.

Κι εγώ δεν είπα να την βγάζεις με τα "γερόντια" όπως λες. Είπα να βρεθείς με τους φίλους σου.

Για σκέψου πότε ήταν η τελευταία φορά που πήγες με την παρέα σου να κάνεις απλά μια βόλτα. Να περπατήσεις. Να μιλήσεις.

Φαντάζομαι σου φαίνονται πολύ sci-fi όλα τα παραπάνω στην ιντερνετική εποχή. Σου έχω νέα όμως. Η διασκέδαση δεν ξεκίνησε και (προφανώς) δεν θα τελειώσει με το ίντερνετ.

 

Τώρα τα κοινωνιολογικά σου συμπεράσματα σχετικά με τα απωθημένα των διαφορετικών γενιών, ποιος και γιατί έχει μίσος προς ποιον θα τα αφήσω ασχολίαστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για σκέψου πότε ήταν η τελευταία φορά που πήγες με την παρέα σου να κάνεις απλά μια βόλτα. Να περπατήσεις. Να μιλήσεις.

 

χθες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χθες 

 

Αν όντως πήγες "χθες" βόλτα με τα φιλαράκια έτσι όπως το λέω (βολτούλα, κουβεντούλα, περπάτημα) τότε που ακριβώς βρίσκεις το πρόβλημα του να διασκεδάσεις χωρίς φράγκα και ίντερνετ, που σου φάνηκε τόσο extreme παραπάνω;

Θεωρητικά θα πέρασες όμορφα φαντάζομαι.

Αν βέβαια απλά βρεθήκατε για πχ καφεδάκι και ο καθένας άραξε στην καρέκλα του με το κινητό στο χέρι να ποστάρει "ο Μήτσος είναι στο Θησείο και περνάει όμορφα", όπως είναι αρκετά συνηθισμένο (μια βόλτα σε οποιαδήποτε "πιάτσα" θα επικυρώσει αυτό που λέω) τότε ναι για την διασκέδαση χρειάζεσαι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ φράγκα. Για τον καφέ και τη σύνδεση.

Και μάλιστα μετά το τέλος του ιντερνετ, που άλλωστε είναι και το θέμα του νήματος, θα χρειάζεται κανείς περισσότερα φράγκα για να την παλέψει΄. Όπως άλλωστε με την κάθε εξάρτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο πιθανο το σεναριο να δουμε επιθεση εξωγηινων στην γη παρα να πεσει μονιμα το internet. Μια που το αναφεραμε, τι ειναι το internet? μια εφευρεση του ανθρωπου, μεσα στις top 5 της ανθρωποτητας. Και χωρις να χρειαζεται νεο εξοπλισμο, χρησιμοποιει το υπαρχουν τηλεφωνικο καλωδιο.

 

Πολλα τετοια υποθετικα ντοκιμαντερ εχει το discovery channel. Ενα θενα ηταν "το τελος του ηλεκτρισμου και το μετα" αλλο "η εξαλειψη του ανθρωπου για παντα και το μετα" και ενα αλλο που ειχε πλακα "Απομακρυσμενη επικοινωνια με εξωγηινους με εμας και τι θα γινει μετα"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όντως πήγες "χθες" βόλτα με τα φιλαράκια έτσι όπως το λέω (βολτούλα, κουβεντούλα, περπάτημα) τότε που ακριβώς βρίσκεις το πρόβλημα του να διασκεδάσεις χωρίς φράγκα και ίντερνετ, που σου φάνηκε τόσο extreme παραπάνω;

Θεωρητικά θα πέρασες όμορφα φαντάζομαι.

Αν βέβαια απλά βρεθήκατε για πχ καφεδάκι και ο καθένας άραξε στην καρέκλα του με το κινητό στο χέρι να ποστάρει "ο Μήτσος είναι στο Θησείο και περνάει όμορφα", όπως είναι αρκετά συνηθισμένο (μια βόλτα σε οποιαδήποτε "πιάτσα" θα επικυρώσει αυτό που λέω) τότε ναι για την διασκέδαση χρειάζεσαι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ φράγκα. Για τον καφέ και τη σύνδεση.

Και μάλιστα μετά το τέλος του ιντερνετ, που άλλωστε είναι και το θέμα του νήματος, θα χρειάζεται κανείς περισσότερα φράγκα για να την παλέψει΄. Όπως άλλωστε με την κάθε εξάρτηση.

αν επιτρέπεται τι ηλικία έχεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν επιτρέπεται τι ηλικία έχεις ?

 

Δεν είναι προφανές από τις παρατηρήσεις μου και από το ότι σου λέω ότι υπάρχει ζωή και διασκέδαση και χωρίς ίντερνετ ; ;)

Τα ΄χω καβατζάρει τα...50  :o 

Εσύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Let's pretend it was 1990.

 

Αυτό. Έχει και τα καλά του. Το μόνο κακό είναι ότι δε θα μπορούσα να παίξω Pokemon GO...αλλά ΟΚ, 25 χρόνια δεν έπαιζα. Θα μου περνούσε αφού δε θα έπαιζε κανείς άλλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...