Προς το περιεχόμενο

H Kaspersky καταγγέλλει τη Microsoft στην Ε.Ε για μονοπωλιακή τακτική σε προγράμματα anti-virus


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν βλέπω κάτι παράλογο. Δεν προσπαθεί να σου πουλήσει κάτι, είναι το ίδιο μέρος των windows. Καλύτερα να μην παρείχε καμία προστασία; Θα λέγαμε τότε εύγε;

 

Το ίδιο ισχύει και για τον Internet Explorer και τον Media Player και γι αυτά έφαγε πρόστιμα από την Ε.Ε. και άλλαξε πολιτική ώστε να μην συμπεριλαμβάνονται στην Ευρωπαΐκή έκδοση του λειτουργικού. Γιατί να μην ισχύει το ίδιο και για το Defender; Θα μου πεις είναι πιο ζωτικής σημασίας. Ok, θα μπορούσε να σου δώσει επιλογές όμως. Στην τελική μπορεί να σου λέει στην εγκατάσταση, θες Defender ή θα χρησιμοποιήσεις 3rd party; και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Προσωπικά έχω το Norton Antivirus 2001

Ελαφρύ, σταθερό, αξιόπιστο, δοκιμασμένο και σε καλή τιμή ( 15.000δρχ το είχα πάρει απο το Multirama). Δεν χρειάζομαι κανένα Kaspersky και κανένα Windows Defender

k4DQ5m9.jpg
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο ισχύει και για τον Internet Explorer και τον Media Player και γι αυτά έφαγε πρόστιμα από την Ε.Ε. και άλλαξε πολιτική ώστε να μην συμπεριλαμβάνονται στην Ευρωπαΐκή έκδοση του λειτουργικού. Γιατί να μην ισχύει το ίδιο και για το Defender; Θα μου πεις είναι πιο ζωτικής σημασίας. Ok, θα μπορούσε να σου δώσει επιλογές όμως. Στην τελική μπορεί να σου λέει στην εγκατάσταση, θες Defender ή θα χρησιμοποιήσεις 3rd party; και τέλος.

Το 90% του κοσμου εκει εξω δεν ξερει καν τι ειναι ο defender, to kaspsersky και το firewall, και θα τους εχει επιλογη να μην εοχυν defender και να κατεβασουν 3d party? χαχαχα εδω δεν ξερουν καλα καλα 3d party τι σημαινει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 90% του κοσμου εκει εξω δεν ξερει καν τι ειναι ο defender, to kaspsersky και το firewall, και θα τους εχει επιλογη να μην εοχυν defender και να κατεβασουν 3d party? χαχαχα εδω δεν ξερουν καλα καλα 3d party τι σημαινει

Ναι γιατί ξέρεις εσυ.. 3rd Party είναι όχι 3D party.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως δεν μου δημιουργησε θεμα με το Free AVAST και το antimalwarebytes. καλα το Norton οτι πιο σκουπιδι που υπαρχει, ειχα το total protection και ηταν πιο αργο απο την καθυστερηση το μηχανημα μου (πριν χρονια βεβαια). Στου αδερφου μου εβαλα ενα bitdefender πληρη πακετο. Καλα σου ζηταει επιβεβαιωση για τα παντα (ημαρτον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί μια Ε.Ε. και κάθε Ε.Ε. πρέπει να έχει λόγο για το τι περιλαμβάνει και τι όχι το λογισμικό που πουλάει μια εταιρία. Σου κάνει το λογισμικό της όπως είναι ; Αν ναι το αγοράζεις. Αν όχι επιλέγεις κάτι άλλο.

 

Προσωπικά σαν προγραμματιστής δεν μπορώ να αναληφθώ τους λόγους για τους οποίους π.χ.  Η Microsoft είναι υποχρεωμένη τη μια να μην έχει ενσωματωμένο το δικό της browser, την άλλη το δικό της antivirus, το δικό της firewall κ.ο.κ. ή για να το χοντρύνω ακόμα περισσότερο ακόμα και το γιατί να επιτρέπει (εάν δεν θέλει) την εγκατάσταση εφαρμογών ανταγωνιστών της.

 

Στη τελική είναι μια ιδιωτική επιχείρηση που πουλάει ένα προϊόν. Όποιος θέλει το αγοράζει, όποιος δεν θέλει όχι.

 

Οι αντιμονοπωλιακοί νόμοι αφορούν εταιρίες που έχουν πολύ μεγάλο μερίδιο αγοράς και με τις επιλογές τους έχουν τη δυνατότητα να τη στρευλώνουν, ως προς τον υγιή ανταγωνισμό.

 

Εαν υπήρχαν εξίσου δημοφιλή λειτουργικά με μεγάλο ποσοστό χρηστών, θα έστεκε το επιχείρημα "αμα θες επίλεξε κάποιο άλλο λειτουργικό"

Τώρα που για πολλούς τα windows είναι μονόδρομος ευσταθούν νομικά επιχειρήματα, παρόμοια με του πολέμου των browsers.

 

Μου κάνει εντύπωση πως την έχει γλυτώσει η Apple, καθώς τα τελευταία χρόνια (ειδικά στους φορητούς) έχει ανέβει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γιατί ξέρεις εσυ.. 3rd Party είναι όχι 3D party.

απο ενα τυπογραφικο τα ξημερωματα θα κρινει ο neg ποιος ξερει και ποιος οχι.

 

Και γω αμα ειχα σχολειο το πρωι οπως εσυ, τετοια θα εγραφα

Οι αντιμονοπωλιακοί νόμοι αφορούν εταιρίες που έχουν πολύ μεγάλο μερίδιο αγοράς και με τις επιλογές τους έχουν τη δυνατότητα να τη στρευλώνουν, ως προς τον υγιή ανταγωνισμό.

 

Εαν υπήρχαν εξίσου δημοφιλή λειτουργικά με μεγάλο ποσοστό χρηστών, θα έστεκε το επιχείρημα "αμα θες επίλεξε κάποιο άλλο λειτουργικό"

Τώρα που για πολλούς τα windows είναι μονόδρομος ευσταθούν νομικά επιχειρήματα, παρόμοια με του πολέμου των browsers.

 

Μου κάνει εντύπωση πως την έχει γλυτώσει η Apple, καθώς τα τελευταία χρόνια (ειδικά στους φορητούς) έχει ανέβει πολύ.

ειναι ακομα θεικα μικρο το ποσοστο τους ;)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ως κάτοχος win10 και Kaspersky, θα ηθελα μερικά αυτονοητα πράγματα. Να επιλεγω ΕΓΩ το antivirus μου, να μπορώ να ξηλώσω κάτι που δεν συνιστα μέρος του λειτουργικου, να μην παρεμποδιζει με τροπο ενεργο τα προγραμματα που εχω επιλέξει.

 

Στην πράξη το win defender το τρωω στην μαπα θελω δε θελω.

Δεν μπορω να το ξηλώσω.

Οντως δημιουργει η MS προβλήματα στο antivirus του Kaspersky και αυτο δεν ξέρω πως προάγει την δικη μου ασφάλεια.

 

Επίσης, δε θέλετε να βρεθειτε σε κεινη την μέρα του computing οπου ΟΛΑ στον υπολογιστη σας θα ειναι MS. Θα ειναι αργά τοτε για να καταλάβετε τι ευχόσασταν ολα αυτά τα χρόνια.

 

Τελος, σε τετοιες κινησεις πάντα οφειλει να παρεμβαίνει η ρυθμιστικη αρχή οταν τιθενται θεματα δημιουργίας μονοπωλιακων συνθηκων. 

 

ps: καποτε πρεπει να τελειωσουμε με την MS και τα Windows της. Τον συγχρονο καρκινο της πληροφορικης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ως κάτοχος win10 και Kaspersky, θα ηθελα μερικά αυτονοητα πράγματα. Να επιλεγω ΕΓΩ το antivirus μου, να μπορώ να ξηλώσω κάτι που δεν συνιστα μέρος του λειτουργικου, να μην παρεμποδιζει με τροπο ενεργο τα προγραμματα που εχω επιλέξει.

 

Στην πράξη το win defender το τρωω στην μαπα θελω δε θελω.

Δεν μπορω να το ξηλώσω.

Οντως δημιουργει η MS προβλήματα στο antivirus του Kaspersky και αυτο δεν ξέρω πως προάγει την δικη μου ασφάλεια.

 

Επίσης, δε θέλετε να βρεθειτε σε κεινη την μέρα του computing οπου ΟΛΑ στον υπολογιστη σας θα ειναι MS. Θα ειναι αργά τοτε για να καταλάβετε τι ευχόσασταν ολα αυτά τα χρόνια.

 

Τελος, σε τετοιες κινησεις πάντα οφειλει να παρεμβαίνει η ρυθμιστικη αρχή οταν τιθενται θεματα δημιουργίας μονοπωλιακων συνθηκων. 

 

ps: καποτε πρεπει να τελειωσουμε με την MS και τα Windows της. Τον συγχρονο καρκινο της πληροφορικης.

triggered linux fan spotted

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προσωπικά έχω το Norton Antivirus 2001

Ελαφρύ, σταθερό, αξιόπιστο, δοκιμασμένο και σε καλή τιμή ( 15.000δρχ το είχα πάρει απο το Multirama). Δεν χρειάζομαι κανένα Kaspersky και κανένα Windows Defender

k4DQ5m9.jpg

 

 ..Multirama φίλε! Vintage καταστάσεις old school φάση  B) ..by the way 15 χιλιάρικα είναι.. ..44 ευρώ?! :rolleyes: ..χαχαχα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι που φτιαχνουν τους ιους αυτοι μας πουλανε και τα antivirus. Μπραβο στην ms!

Μπράβο στην ms!...που όλο το λειτουργικό της είναι ένας τεράστιος ιός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο στην ms!...που όλο το λειτουργικό της είναι ένας τεράστιος ιός.

hqdefault.jpg

ps: καποτε πρεπει να τελειωσουμε με την MS και τα Windows της. Τον συγχρονο καρκινο της πληροφορικης.

Antidoro_Photo3-08-2012.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...