Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες για να ξεκινησω επιχειριση


jimskeet2002

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) Βαζεις στην ακρη 2600€ που ειναι το εφκα, 500€ για λογιστη. Αυτα για ενα ετος. Βαζεις και 500€ για εναρξη/ταμειακη. Δηλαδη πες 4κ€ για τις βδέλλες.

2) πας στο φεισμουκ σου, εκει στο ακαουντ καπου λεει μπιζνες ακαουντ, φτιαχνεις ενα, διαβαζεις/βλεπεις για το πως δουλευει. Το φουμπου θελει 150€ μινιμουλ για προμο. Να κανεις καμια 10ρια; 1500€

 

Βαλε και τα κοστη που εχεις για να φτιαξεις αυτα που φτιαχνεις, και τρ;βα παρε το ρισκο.

 

Γνωμη μου, εχεις μεγαλες πιθανοτητες να πιασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντοτε πίστευα ότι αυτός που αγαπάει υπερβολικά αυτό που κάνει ως δουλειά, θα πετύχει.

Είτε πρόκειται για υδραυλικό, είτε για κομμωτή ζώων.

 

Μέχρι που ήρθε η κρίση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Βαζεις στην ακρη 2600€ που ειναι το εφκα, 500€ για λογιστη. Αυτα για ενα ετος. Βαζεις και 500€ για εναρξη/ταμειακη. Δηλαδη πες 4κ€ για τις βδέλλες.

2) πας στο φεισμουκ σου, εκει στο ακαουντ καπου λεει μπιζνες ακαουντ, φτιαχνεις ενα, διαβαζεις/βλεπεις για το πως δουλευει. Το φουμπου θελει 150€ μινιμουλ για προμο. Να κανεις καμια 10ρια; 1500€

 

Βαλε και τα κοστη που εχεις για να φτιαξεις αυτα που φτιαχνεις, και τρ;βα παρε το ρισκο.

 

Γνωμη μου, εχεις μεγαλες πιθανοτητες να πιασεις.

Επίσης, αν δεν έχει χώρο που να μπορεί να γίνει κατάστημα θέλει και χώρο με τα συναφή.

Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει πως από την μια κιθάρα είπε να το κάνει επιχείρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι που θα στο πω και εγώ αλλα εδώ δεν...

Πρέπει να ορθοποδησει η οικονομία αλλιώς έξω, σε γειτονικο κράτος Βουλγαρία κτλπ.

Εδώ μην το κανεις. Μόνο μαύρες δουλειες περνανε εδώ και ξέπλυμα χρήματος.

Ξάδερφος άνοιξε μαγαζί με σέρβις κινητων/υπολογιστων όπως πολλοι στην Ελλάδα και δεν την παλεύει, ποσο μάλλον για μουσικά όργανα που δεν έχει ο καθένας. Και οποιος έχει παίρνει από thomman,Naka, musicorama.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και γω την γνώμη μου ως καταναλωτής και ως πολλά χρόνια κιθαρίστας.

Η κιθάρα πέρα από τα κομμάτια ξύλου έχει ενδιαφέρον για το πώς φτιάχνεται η εργονομία της και το πως σχεδιάζεται/υλοποιειται. Δεν είναι απλά παίρνω ξύλα, τα γυαλίζω, τα λουστραρω, τα συναρμολογώ και τελος.

Ο σχεδιασμός custom κιθάρας στις ανάγκες του παίχτη είναι δύσκολο πράγμα και απαιτεί έμπειρους σχεδιαστές οι οποίοι είναι ξεχωριστοί από τους κατασκευαστές.

Πέρα από αυτό, εγώ σαν παίχτης όταν κοιτάω να πάρω κιθάρα κοιτάω ποιες μάρκες είναι οι πιο αξιόπιστες και αυτές που έχουν χρόνια στον χώρο. Αυτές είναι στάνταρ και είναι οι Ibanez, Jackson, esp/ltd, Gibson, fender, washburn κ.α
Οπότε όταν κοιτάω να αγοράσω κιθάρα κοιτάω αυτές τις μάρκες καθώς έχουν κιθάρες για όλες τις προτιμήσεις!

Ο μόνος λόγος που θα κοιτούσα άλλη μάρκα είναι αν έπαιζε με κάποια κιθάρα κάποιος γνωστός κιθαρίστας, δλδ αν είχε signature κιθάρα. Όπως πχ ο Jeff Loomis έχει με την schecter και έτσι την έμαθα αυτή την μάρκα και πήρα και εγώ την δικιά μου hellraiser της ίδιας μάρκας..

Γενικά μόνο έτσι θα έπαιρνα κιθάρα από άγνωστη μάρκα, δλδ αν έπαιζε κάποιος γνωστός κιθαρίστας. Και όταν λέω γνωστός εννοώ top! Steve vai, satriani, petrucci, Jeff Loomis, Guthrie govan, Marty Friedman, malmsteen κτλ Επίσης οταν λεω "παιζει καποιος γνωστος κιθαριστας" δεν εννοω την πηρε, επαιξε σε ενα βιντεο και ειπε οτι ειναι καλη. Εννοω να χρησιμοποιει μονο αυτη, στα live, ηχογραφησεις, events, παντου!

Είναι δύσκολος κλάδος (επιχειρησιακά και τεχνικά) και πιστεύω ότι ο μόνος τρόπος για να μάθει κάποιος πως να κάνει σωστά κιθάρες και όχι απλά "να έκανα κιθάρα", είναι να μάθει ως εκπαιδευόμενος από κάποιον που ήδη κάνει την δουλειά για χρόνια! Αυτη που έφτιαξες εσύ μπορεί να την πάρω να παίξω εγώ που ξέρω και να δω ότι τασταρει και έχει προβληματα γενικότερα... Και όταν εγώ θα πληρώσω τουλάχιστον 1000 ευρώ για χειροποίητη κιθάρα δεν θα ανεχθώ ατέλειες.

Δεν θα σου πω μην το κάνεις, αλλά να ξέρεις είναι δύσκολος και κλειστός κλάδος.

 

(αυτα ως κιθαριστας)

---------------------------------------------

 

Μετα μπαινουν τα ερωτηματα επιτυχιας, 2 βασικα ειναι:

  • Τι προσφερω εγω που δεν προσφερουν οι αλλοι? (ηδη εδραιωμενες επιχειρησεις/market leaders)
  • Γιατι να προτιμησει καποιος εμενα και οχι καποιον αλλον?

 

Αυτα τα 2 ερωτηματα ισχυουν για ολες τις επιχειρησεις παντος ειδους και αν δεν μπορει αυτος που θελει να ανοιξει επιχειρηση να τις απαντησει τοτε καλυτερα να μην προβει σε καμια ενεργεια καθως ειναι μαθηματικα αποδεδειγμενο οτι θα αποτυχει και θα ζημιωθει κιολας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Facebook,youtube, διαφημιση-αγγελιες σε sites τυπου xe-αγγελιες σε τοπικες εφημεριδες ,διαφημιστικα (καρτες βασικα η υποτυπωδες προσπεκτους) σε μαγαζια που πουλανε cd, δισκους , η εχουν ζωντανη μουσικη , καρτες σε ασχετα μαγαζια γνωστων που περναει πολυς κοσμος , διαφημιση -αγγελιες σε φορουμς  μουσικα , τεχνολογικα και γενικου ενδιαφεροντος , μονιμη ευκρινης υπογραφη σε φορουμς (αν επιτρεπεται)

Και σε φορουμς του εξωτερικου.

 

Επισης , δοκιμασε για αρχη και σε sites ιδιοκατασκευων 

 

πχ 

 

https://www.etsy.com/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να ξεκαθαρίσουμε κάτι με όλη αυτήν την μιζέρια που βγάζετε σχεδόν όλοι στο τοπικ και τα της κρίσης.Προφανώς και η κρίση δεν σε ευνοεί να ανοίξεις επιχείριση και προφανώς το κράτος είναι ένας μεγάλος βραχνάς επίσης.ΑΛΛΑ άμα ξεκινήσεις κάτι και έχεις καταρχάς μια καλή ιδέα και μετά απόλυτη γνώση σε αυτό που κάνεις οι πιθανότητες να πετύχεις είναι πολύ καλές.Λέτε όλοι για τις περιπτώσεις ανθρώπων σας που έκαναν επιχειρήσεις και απέτυχαν,ε λοιπόν εγώ έχω δύο περιπτώσεις γνωστών μου που ξεκίνησαν κάτι μέσα στην κρίση και μαντέψτε.Και οι δύο μέχρι στιγμής έχουν ΠΕΤΥΧΕΙ και μάλιστα ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΑ.Και μπράβο τους και μαγκιά τους γιατί και οι δύο βάζουν χιλιάρικα στην τσέπη κάθε μήνα.

 

Φίλε εσύ που ξεκίνησες το τόπικ τώρα,για μένα το πρώτο βήμα που πρέπει να κάνεις είναι να πας σε ένα μαγαζί στην περιοχή σου με μουσικά όργανα και να τους δείξεις την δουλειά σου.Να δει τις κιθάρες ένας άνθρωπος ειδικός και της αγοράς να σου πει την άποψή του και να πεις και εσύ τις σκέψεις σου για αυτό που θες να κάνεις.Το ιδανικό κατ΄εμέ θα ήταν να συνεργαστείς με ένα μαγαζί(ή μαγαζιά) και να αρχίσεις να αποκτάς ένα εισόδημα έξτρα με αυτόν τον τρόπο.Και αν βλέπεις ότι πάει δυνατά αυτό προχωράς σε κάτι άλλο μετά.Μπράβο σου που ψάχνεσαι πάντως και γενικά καλή τύχη σε ότι και αν επιλέξεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@hellojim

 

Σκοπος του θεματος δεν ηταν να συζητησουμε για το αν θα μπορουμε να φτιαχνουμε καλες κιθαρες αλλα μιας κ υπαρχουν κ ατομα απο οτι βλεπω σχετικα με το χωρο ας πω μερικα πραγματα σ αυτο.

Παιζω κ εγω κιθαρα κ μπορω να κρινω αν μια κιθαρα που κραταω στα χερια μου ειναι καλη ποιοτικα, παιχτικα κ εργονομικα. Αν τασταρει αν εχει sustain, αν εχει intonation σωστο κλπ. Αυτα ειναι κυριως θεματα τεχνικα πανω στο οργανο που εχουν να κανουν με τις διαστασεις και την γεωμετρικη αρτιοτητα του οργανου. Να ειναι δλδ στις σωστες αποστασεις ολα τα ταστα, το nut και το bridge, και να εχεις σωστο fret leveling. Εγω δεν βαζω σαν κριτικη για μια κιθαρα το αν την παιζει ενας πολυ γνωστος κιθαριστας γιατι σ αυτα παιζουν πολλες φορες ρολο κ τα endorsements. Πολλοι κιθαριστες μπορει να παιζουν στα live τους με τις κιθαρες του χορηγου αλλα σπιτι τους κ στις ηχογραφισεις να παιζουν με αλλα οργανα. Παραδειγμα? Το ηξερες οτι ο slash το πρωτο album το AFD το εγραψε με κιθαρα ρεπλικα ενος κατασκευαστη και μεχρι κ σημερα την χρησιμοποιει στις ηχογραφησεις του? Κ εγω ξεκινησα με επωνυμη μαρκα κ εχω μια ibanez RG2550Z. Στο να ξεκινησω να κανω την πρωτη μου κιθαρα με ωθησε οτι εχοντας την κιθαρα αυτη σκεφτομουν, εδω το λαιμο θα τον ηθελα λιγο πιο παχυ, η κλιμακα θα με βολευε στα 24.75, τα ταστα θα ηθελα να ειναι extra jumbo, θα θελα να εχω αυτους τους μαγνητες κλπ. Εψαξα, εφαγα ατελειωτες ωρες διαβασματος, οργανωθηκα και ξεκινησα. Απο τοτε που εφτιαξα την πρωτη μου κιθαρα, 1χρονο πριν, πραγματικα δεν την εχω ξανα πιασει στα χερια μου την ibanez. Δεν εχει ξανα μπει στον ενισχυτη απο τοτε. Μπορεις να ακουσεις κλιπακια απο την κιθαρα εδω
https://soundcloud.com/jimskeet2002

Κ εδω ενα slideshow π ειχα κανει με τη κατασκευη της πρωτης κιθαρας.

https://www.youtube.com/watch?v=mmbnj_Ln1wA

Βεβαια αυτη ειχε γινει ολη στο χερι ενω απο δω κ περα θα χρησιμοποιουμε CNC,

 

 

 

Ξερω οτι ειναι ενας κλειστος χωρος και οτι οι εποχες ειναι δυσκολες αλλα η γνωμη μου ειναι οτι αν γινεις τοπ σ αυτο που κανεις, οτι κ αν ειναι αυτο, δεν θα παει χαμενο.

 

Επεξ/σία από jimskeet2002
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να ξεκαθαρίσουμε κάτι με όλη αυτήν την μιζέρια που βγάζετε σχεδόν όλοι στο τοπικ και τα της κρίσης.Προφανώς και η κρίση δεν σε ευνοεί να ανοίξεις επιχείριση και προφανώς το κράτος είναι ένας μεγάλος βραχνάς επίσης.ΑΛΛΑ άμα ξεκινήσεις κάτι και έχεις καταρχάς μια καλή ιδέα και μετά απόλυτη γνώση σε αυτό που κάνεις οι πιθανότητες να πετύχεις είναι πολύ καλές.Λέτε όλοι για τις περιπτώσεις ανθρώπων σας που έκαναν επιχειρήσεις και απέτυχαν,ε λοιπόν εγώ έχω δύο περιπτώσεις γνωστών μου που ξεκίνησαν κάτι μέσα στην κρίση και μαντέψτε.Και οι δύο μέχρι στιγμής έχουν ΠΕΤΥΧΕΙ και μάλιστα ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΑ.Και μπράβο τους και μαγκιά τους γιατί και οι δύο βάζουν χιλιάρικα στην τσέπη κάθε μήνα.

 

Φίλε εσύ που ξεκίνησες το τόπικ τώρα,για μένα το πρώτο βήμα που πρέπει να κάνεις είναι να πας σε ένα μαγαζί στην περιοχή σου με μουσικά όργανα και να τους δείξεις την δουλειά σου.Να δει τις κιθάρες ένας άνθρωπος ειδικός και της αγοράς να σου πει την άποψή του και να πεις και εσύ τις σκέψεις σου για αυτό που θες να κάνεις.Το ιδανικό κατ΄εμέ θα ήταν να συνεργαστείς με ένα μαγαζί(ή μαγαζιά) και να αρχίσεις να αποκτάς ένα εισόδημα έξτρα με αυτόν τον τρόπο.Και αν βλέπεις ότι πάει δυνατά αυτό προχωράς σε κάτι άλλο μετά.Μπράβο σου που ψάχνεσαι πάντως και γενικά καλή τύχη σε ότι και αν επιλέξεις.

οι 2 φίλοι σου (αν θέλεις βέβαια  μάς λές κ δέν λές λόγια τού αέρα...) μέ τί αντικείμενο ασχολήθηκαν κ πέτυχαν κ βγάζουν χιλιάρικα ?

γιατί κ εγώ ξέρω 15 ατομα πού ψάχτηκαν ανοιξαν μικρές επιχειρήσεις κ απέτυχαν παταγωδώς ,πήραν δάνεια από φίλους - συγγενείς - γνωστούς- (γιατί οι τράπεζες ΔΕΝ δίνουν cents κ ειναι γιά φυλακή τώρα ...

 χάνοντας σπίτια -οικόπεδα-αυτοκίνητα κλπ.

μόνο οι 2 από αυτούς βγάζουν φράγκα ...πώς ? φυσικά μαύρα... ,ο ενας κάνει service σπίτι του ...σέ  μηχανάκια (παπάκια κυρίως κ βγάζει κανα μεροκάματο πού κ πού ,κ ο αλλος εκλεισε τό κουρείο πού ειχε ανοίξει κ πλέον πηγαίνει σέ σπίτια κ κουρεύει μέ 8 ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν διάβασα πέρα από την πρώτη σελίδα

είναι σχετικά λάθος να κάνεις εδώ την ερώτηση, καλύτερα μπες στο noiz

 

γιατι, θα αλλαξει κάτι γυρω απο την φορολογια η την γραφειοκρατια αμα το ρωτησει στο noiz?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω οτι ειναι ενας κλειστος χωρος και οτι οι εποχες ειναι δυσκολες αλλα η γνωμη μου ειναι οτι αν γινεις τοπ σ αυτο που κανεις, οτι κ αν ειναι αυτο, δεν θα παει χαμενο.

 

Συγγνώμη που στο γράφω έτσι, αλλά αυτή είναι τυπική λογική ανθρώπου που δεν θέλει να δει αντικειμενικά το όνειρο του. Ότι δηλαδή "Εντάξει, το ξέρω ότι είναι δύσκολο, αλλά εγώ θα γίνω από τους καλύτερους οπότε όλα θα πάνε καλά."

 

Σκέψου λίγο τι σημαίνει "τοπ" στον συγκεκριμένο χώρο που θέλεις να μπεις. Σημαίνει ότι:

 

Α. Γνωρίζεις σε βάθος τον μουσικό χώρο στον οποίο θα κινηθείς και τις ανάγκες του. Επίσης παίζεις σε σχετικά καλό επίπεδο και ο ίδιος κιθάρα. Πχ αν σκοπεύεις να φτιάχνεις μεταλάδικες κιθάρες γνωρίζεις όλα τα είδη μέταλ, τις υποκατηγορίες, όλες τις εταιρείες που φτιάχνουν κιθάρες στον χώρο, τα μοντέλα, ότι μπαίνει πάνω στις κιθάρες και εξοπλισμό όπως πετάλια και ενισχυτές. 

 

Β. Γνωρίζεις σε βάθος να σχεδιάζεις προϊόντα. Σημαίνει ότι μπορείς να φτιάξεις ακριβή blueprints με τα κομμάτια μίας κιθάρας, να έχει σωστές αναλογίες, βάρος κλπ. Επίσης γνωρίζεις γενικότερα design, τα βασικά που θα γνώριζε ένας ζωγράφος/γραφίστας(θεωρία χρώματος, προοπτική, σύνθεση κλπ) και μπορείς να σχεδιάζεις/ζωγραφίζεις αρκετά καλά και να αντιλαμβάνεσαι τι είναι αισθητικά καλό για να μπει πάνω σε μία κιθάρα.

 

Γ. Γνωρίζεις σε βάθος τις ξύλινες κατασκεύες, έχεις εξοπλισμό και γνώσεις. Μπορείς να αξιολογήσεις τα διαφορετικά είδη ξύλου, πως να τα δουλέψεις και πως συντηρούνται. 

 

Δ. Γνωρίζεις αρκετά καλά ηλεκτρονικά. Μπορείς να κολλήσεις σωστά καλώδια πάνω σε διακόπτες η knobs, καταλαβαίνεις πως λειτουργεί ο ηλεκτρισμός, πως λειτουργούν οι μαγνήτες της κιθάρας καθώς και πως λειτουργούν οι ενισχυτές, τα πετάλια και όλα τα συναφή. 

 

Ε. Επίσης για να πετύχεις και επαγγελματικά πρέπει να γνωρίζεις άπειρο κόσμο στον χώρο που να σε γουστάρει και να σε σέβεται για αυτό που κάνεις. Παράλληλα πρέπει να γνωρίζεις και αρκετά καλά πως λειτουργεί το διαδικτυακό μάρκετινγκ και το branding για να προωθήσεις τη δουλειά σου. 

 

Για να γίνεις καλός σε όλα τα παραπάνω, και σε ότι άλλο δεν έβαλα επειδή δεν το γνωρίζω, πρέπει να αφιερώσεις άπειρα χρόνια και να θυσιάσεις την προσωπική σου ζωή, την οικονομική σου κατάσταση και την διασκέδαση σου, και πάλι δεν ξέρεις αν θα πετύχεις. 

 

Αυτά δεν στα γράφω για να σε αποτρέψω, αλλά για να έχεις μία πιο ρεαλιστική αντίληψη του τι θέλεις να κάνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν γκουγκλαρετε  εργαστηριο κατασκευης χειροποιητων μουσικων οργανων  θα δειτε οτι  ειναι πολυ πιο ρεαλιστικο απ'οτι το παρουσιαζετε

 

Κανεις δεν γεννηθηκε leo fender , ουτε ο ιδιος ο leo


Και λιγη ιστορια

 

http://www.mixanitouxronou.gr/dite-tin-kithara-tou-edge-ton-u2-tin-epinoise-o-epaminondas-stathopoulos-apo-ti-lakonia-pou-ine-ke-o-efevretis-tis-masif-ilektrikis-kitharas/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι, θα αλλαξει κάτι γυρω απο την φορολογια η την γραφειοκρατια αμα το ρωτησει στο noiz?

 

όχι αλλά θα μπορεί να πάρει μια εκτίμηση αν αυτό που πάει να κάνει θα έχει απήχηση από τους άμεσα ενδιαφερόμενους στο χώρο και όχι από τον κάθε ξέμπαρκο στο insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...