Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες για να ξεκινησω επιχειριση


jimskeet2002

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σώπα! Μπορεί να δουλεύει σε αντικείμενο άσχετο με αυτό που έχει καβλα και ρωτάει τώρα εδώ. Που το ξέρεις εσύ;

αστο φιλε ατακα ητανε σε περιπτωση που δεν...

 

αλλα μαλλον δεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα φιλε εχεις κανει καμια δουλεια στη ζωη σου ?

 

Φιλε μου πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω πως σχετιζεται το αν εχω καμια δουλεια στη ζωη μου κ τι εμπειρια εχω με το θεμα που εχω ανοιξει, κ γ αυτο δεν απανταω στα ερωτηματα σου. Αλλα επειδη επιμενεις ναι εχω κανει αρκετες κ κανω κ τωρα. Δεν ανοιξα το θεμα για να συζητησουμε το αν κ τι δουλεια κανουμε. Οταν εγραψα πιο πανω εχουμε εισοδηματα, εννουσα οτι εχουμε εισοδηματα γιατι ηδη δουλευουμε, οχι εχουμε εισοδηματα ουρανοκατευατα... 

 

Επισης εχω πει ηδη οτι δεν ξεκιναμε με το σκεπτικο οτι αυτη ειναι η δουλεια μας κ πρεπει να ζησουμε απο αυτο. Εχουμε μηχανημα cnc το οποιο το δουλευουμε ηδη για αλλα πραγματα, κ δουλευουμε κ εγω κ ο αδερφος μου κ ως υπαλληλοι, αλλα επειδη εχω το μερακι με την κιθαρα μας ηρθε σαν σκεψη να το δοκιμασουμε κ οπου βγαλει...

 

Το θεμα το ανοιξα για συμβουλες οπως αυτες του φιλου gamanos κ οχι για να ακουσω αν συμφερει να ξεκινησεις επιχειρηση στη Ελλαδα του 2017 κ αν πρεπει να φυγω στο εξωτερικο κλπ. Σας παρακαλω αν εχετε τετοιες συμβουλες καλυτερα να μην τις γραφετε ως απαντησεις γιατι δεν μ ενδιαφερουν κ γ αυτο δεν απανταω κ σ αυτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ρωτησα περιπου 60 φορες αν εχεις σχετικη εμπειρια με το αντικειμενο,ειδα οτι επιτηδες δεν απαντας και για αυτο σε ρωτησα αν εχεις δουλεψει γενικοτερα.

εσυ ανοιξες θεμα ζητωντας συμβουλες για να ξεκινησεις επιχειρηση.

επειδη ειδες οτι ολοι ηταν αντιθετοι το γυρισες οτι και καλα δε θες να κανεις επιχειριση και λοιπα.

συμβουλες ζητησες και συμβουλες πηρες,απλα δε σου αρεσε οτι ακουσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης λογω του οτι δεν ξερουμε ακομα κατα ποσο θα εχει απηχηση κλπ πως να κινηθουμε σε σχεση με εναρξη επιχειρισης κλπ?

 

Γενικα οτι συμβουλες θα μπορουσε να δωσει ο καθενας για οτιδηποτε σε σχεση μ αυτο π σκεφτομαστς να κανουμε ειναι ευπροσδεκτες

Ισως φταιει ο τροπος που το διατυπωσα εξαρχης. Δεν εννοουσα οτι θελω να ξεκινησω αυριο πχ να κανω εναρξη κλπ.

Σοβαρά τώρα;

Επίσης, το να έχεις τα πάντα στα μαύρα είναι παράνομο. Οπότε ή εδώ με έναρξη ή έξω με έναρξη ή τίποτα όπως έγραψαν και άλλοι 30.

Η έννοια του χομπίστα παύει να υπάρχει όταν περνάς τα 12 έτη ζωής σε αυτόν τον κόσμο.

 

Γενικά εγώ νομίζω ότι πάτε χωρίς πραγματικό business plan ξεβράκωτοι στα αμπέλια σε μια πόλη που μεγάλα καταστήματα μουσικών οργάνων αλλά και παραδοσιακοί κατασκευαστές ψωμολυσάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με αυτο τι ακριβως θες να μας πεις;

Η επιτυχια μιας επιχειρησης δεν κρινεται μεσα σε 4 ετη, αλλα σε πολλαπλασια.

Επιπλεον, το οτι σε ενα γνωστο σου του βγηκε η ταβερνα και σε ενα αλλο το πλυσιμο αυτοκινητων δε σημαινει οτι μπορει να πιασει καθε επιχειρηση που θα ανοιξει ο καθενας.

Ασε που μιλας για τελειως common επιχειρησεις που σε γενικες γραμμες βρισκεις πελατεια οποτε αν εισαι σε καλο σημειο και εισαι και καλος στη δουλεια σου, εχεις καλες πιθανοτητες να πας καλα.

 

Δυο χομπιστες τυποι που φτιαχνουν κιθαρες και μαγαζι γωνια στην Τσιμισκη να εχουν, πώς ακριβως θα πιασουν πελατεια; Απευθυνονται σε παρα πολυ συγκεκριμενο κοινο, δηλαδη με το καλημερα εχουν χασει τους περισσοτερους πελατες που θα μπορουσε να εχει ενας ταβερνιαρης ή ενα πλυντηριο αυτοκινητων.

 

Παρακολουθείς την συζήτηση ή απαντάς μόνο για να απαντήσεις;Ο φίλος με ρώτησε ποιες ήταν οι επιχειρήσεις γνωστών μου που πέτυχαν μέσα στην κρίση και απάντησα.Για την περίπτωση του φίλου που άνοιξε το topic είπα σε προηγούμενο σχόλιο την άποψή μου.Καλό είναι αν δεν καταλαβαίνετε τι γράφει ο άλλος και την πορεία μιας συζήτησης να μην απαντάτε γιατί εκτίθεστε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Στο ινσομνια μπαινουμε να λεμε καμια μαλακια, οχι να ρωτησουμε σοβαρα πραγματα. Βλεπεις γιατι. 

 

2) ΠΟΥ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΟΤΑΝ ΚΟΝΤΕΥΑ ΝΑ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΩ ΑΠΟ WARMOTH? 

Η ιδεα ειναι πολυ καλη αν εχετε την τεχνικη εμπειρια, δεν εχω υποψην αντιστοιχο ευρωπαικο κατασκευαστη σαν την warmoth και αν οι τιμες σας ηταν ανταγωνιστικες εννοειται θα γινομουν πελατης.

 

Υ.Γ Καντε και για τους αριστεροχειρες τιποτα  :ph34r:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω κιθαρα απο το warmoth δεν θα επαιρνα παντως. Η κιθαρα δεν ειναι αντε ετσι παιρνεις τα κομματια και παιζεις play mobil.

 

Η suhr που ειναι εταιριαρα και η πιο φτηνη κιθαρα που πουλαει ειναι 2k, οταν εφτιαχνε signature για τον guthrie govan (ισως ο "καλυτερος" funk/blues/jazz κιθαριστας αυτη την στιγμη) εκανε 2 prototypes μεχρι να βρει τον τελειο συνδυασμο... Καποιες δεν ειχαν καλο sustain κτλ

 

Οι custom κιθαρες δεν ειναι τοσο απλες οσο νομιζετε, παιρνανε απο τεραστιες δοκιμασιες πριν βγουν στην αγορα, και εκτος απο το οτι εχουν το ονομα απο κατω, βλ music man petrucci signature, εχουν φαει πολλες ωρες μεχρι να σχεδιαστουν ετσι οπως φαινονται...

 

Επισης στην Ελλαδα υπαρχει ο Ντουκας στα Γιαννενα, που κανει custom κιθαρες εδω και πολλα χρονια.. και ειναι κιολας και επισημος αντιπροσωπος στις schecter κιθαρες, εγω απο κει πηρα την δικη μου. Αλλα εχω ακουσει οτι κανει και καλες custom ηλεκτρικες και κλασσικες κιθαρες!

 

anyway χρειαζεσαι ενα business plan πριν ξεκινησεις οτιδηποτε, ακομα και χωρις ιδρυση εταιριας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...