Προς το περιεχόμενο

Black Panther


Wayward

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 122
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολυ δυνατο, απ τα καλυτερα της Μαρβελ 8,5/10 απο μενα.

Με χαλασαν πολυ οι ποστ κρεντιτ μονο, περιμενα κατι πολυ δυνατο που να προετοιμαζει για Avengers που ειναι σε 2 μηνες μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχάριστη ταινία. Σίγουρα από τις καλύτερες marvel  super hero ταινίες, ειδικά σε σύγκριση με τις τελευταίες που δεν μου ικανοποίησαν  προσωπικά.

Μερικά θετικά που μου άρεσαν στην ταινία.

-        -  Είναι σοβαρά σκηνοθετημένη και ισορροπημένη ταινία. Είναι action όταν πρέπει, αναπτύσσει  τους χαρακτήρες όσο χρειάζεται προκειμένου να  ενδιαφερόμαστε για αυτούς και δραματική όταν χρειάζεται.

-       -   Επιτέλους ένας καλός villain σε ότι έχει σχέση με την προσωπικότητα του. Όχι κάποιος που θέλει να καταστρέψει/καταχτήσει τον κόσμο because reasons αλλά με χαρακτήρα,  κίνητρο και προσωπικότητα. Βοηθά και σε αυτό η ερμηνεία του Jordan που με έκανε να ευχόμουν  να έπαιζε αυτός τον panther καθότι με τραβαγε πολύ περισσότερο στην σκηνή από τον  Boseman. Σίγουρα το καλυτερο κομματι της ταινίας. Πολύ ωραίος ήταν και Serkis στον ρόλο του.

-       -   Το χιούμορ της. Μετά το υπερβολικό χιούμορ του GotG 2, το εκτός τόπου στο Thor και την παρωδία που ήταν το TLJ, το είχα ένα άγχος τι θα μας σερβίρει η Disney. Ευτυχώς ήταν ελάχιστο, πιθανών το λιγότερο σε superhero ταινία της, και ακριβώς επειδή ήταν σπάνιο, ήταν ακόμα πιο επιτυχημένο. Πιθανών να γέλασα περισσότερο από ότι στις άλλες τρεις ταινίες μαζί

 

Γενικά πιστεύω ότι σε όποιον αρέσουν αυτού του τύπου οι ταινίες, ας πάει να την δει άφοβα, δεν θα απογοητευτεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά αρνητικά τώρα με πιο καθαρό μυαλό

-          Πιθανών το χειρότερο CGI σε marvel ταινία. Όχι ότι είναι άθλιο, αλλά υπάρχουν σημεία που είναι ξεκάθαρο ακόμα και στα δικά μου μάτια ότι δεν είναι καλοδουλεμένο, με κυριότερα που θυμάμαι αυτή την στιγμή οι άνθρωποι στο καταρράκτη και οι ρινόκεροι. Είτε έγινε βιαστικά η δουλειά για να προλάβει να βγει πριν το επόμενο avengers είτε φοβήθηκε η Disney ότι θα πατώσει και έκοψε μερικές γωνίες για μειώσειto  κόστος.

-          Η τελική μάχη. Πρέπει επιτέλους να καταλάβουν ότι shacking camera,  πολύ σκοτεινές σκηνές και απότομες εναλλαγές της οπτικής γωνίας ΔΕΝ κάνουν καλύτερη την σκηνή. Όταν γίνεται μάχη σώμα με σώμα, θέλουμε να βλέπουμε μάχη σώμα με σώμα. Δεν έχει μάθει κανείς τίποτα από το John Wick? Επίσης το CGI δεν ήταν ούτε εδώ ιδιαίτερα καλό.

-          Ο Boseman. Χωρίς να ήταν κακός, δεν με τράβηξε ποτέ η παρουσία του. Δεν έχω τις γνώσεις να καταλάβω τι φταίει. Η επιλογή του ηθοποιού? η σκηνοθεσία του ρόλου? Δεν ήταν αρκετά χαρισματικός? Όταν όχι μόνο ο villain, αλλά σχεδόν όλοι οι δευτερεύοντες χαρακτήρες (η γκόμενα, η αδελφή, η στρατηγός αλλά ακόμα και ο boarder tribe leader και ο ape man) έχουν καλύτερη σκηνική παρουσία από τον πρωταγωνιστή, κάτι σίγουρα δεν πήγε καλά. Μόνο στις σκηνές στο Spirit world μου άρεσε. Μακάρι να ήταν ο Jordan ο Black Panther

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά καλή ταινία για το τι είναι. 

Τίποτα συναρπαστικό και μερικά καλά σημεία εδώ και εκεί. Αξιοπρεπή εφέ, όχι εξαιρετικά και αξιοπρεπείς ηθοποιοί.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το μεγάλο πρήξιμο με το πόσο θύματα είναι.

Για κάποιον περίεργο λόγο οι συγγραφείς πιστεύουν ότι Αφρική == μαύρος πληθυσμός == Αμερικάνοι μαύροι == θύματα των κακών λευκών.

Φυσικά αυτό έγινε για να τραβήξει το αντίστοιχο κοινό εν Αμερική, αλλά το παράκαναν με την ηθικολογία και κούρασε.

Πάντως θα την πρότεινα για βραδιά σινεμάς διότι περνάει γενικά ευχάριστα η ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα εφέ φτηνιάρικα σε σύγκριση με άλλες Marvel ταινίες, υπόθεση  για τον κάδο. 

Ίσως rental στο Amazon Video να αξίζει για σάββατο βράδυ με πίτσες/πυτόγυρα και μπύρες, αλλά όχι για αγορά ή σινεμά. 

Επεξ/σία από Apoll
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Apoll είπε

Τα εφέ φτηνιάρικα σε σύγκριση με άλλες Marvel ταινίες, υπόθεση  για τον κάδο. 

Ίσως rental στο Amazon Video να αξίζει για σάββατο βράδυ με πίτσες/πυτόγυρα και μπύρες, αλλά όχι για αγορά ή σινεμά. 

Μου αρεσει που βλεπεις στο amazon video, 1 βδομαδα αντεξα και unsubscribe, πολυ λιγο περιεχομενο

στα του τοπικ, το ειδα χθες σινεμα, εμενα μου αρεσε η ταινια, η μουσικη ειναι πολυ καλη γενικα τρομερο soundtrack φτιαξανε, θα εδινα 8/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, najinblue3 είπε

Μου αρεσει που βλεπεις στο amazon video, 1 βδομαδα αντεξα και unsubscribe, πολυ λιγο περιεχομενο

στα του τοπικ, το ειδα χθες σινεμα, εμενα μου αρεσε η ταινια, η μουσικη ειναι πολυ καλη γενικα τρομερο soundtrack φτιαξανε, θα εδινα 8/10

 

Έχω Αμαζον Prime γιατί μου έρχεται φτηνότερα όλο το χρόνο απο το να πληρώνω ταχυδρομικά για τις αγορές μου εκεί. Οπότε το Video έρχεται τσάμπα αναλογικά.... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Apoll είπε

Έχω Αμαζον Prime γιατί μου έρχεται φτηνότερα όλο το χρόνο απο το να πληρώνω ταχυδρομικά για τις αγορές μου εκεί. Οπότε το Video έρχεται τσάμπα αναλογικά.... 

ναι και εγω ετσι το πηρα το video, αλλα πολυ χαλια περιεχομενο εκτος απο 2-3 σειρες πολυ ξηρασια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...