Προς το περιεχόμενο

Black Panther


Wayward

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θελω one way ticket wakanda τωρα..

image.png.cc6910f19a386643ac33c15584006338.png

η ταινια ηταν πολυ ευχαριστη.οι end credit σκηνες ηταν λιγο απογοητευση περιμενα κατι να πεταξει το hype στα υψη.

λεω να παω να τη ξαναδω με κοριτσοπαρεα:P:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 122
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραια ηταν η ταινια,καμια σχεση με το αριστουργημα που δειχνουν οι κριτικες,αλλα μια πολυ καλη ταινια σαν συνολο.

Ας πω τα τυπικα,καλη σκηνοθεσια και ερμηνιες.Πολυ ωραια η μουσικη και εκπληκτικα τα κουστουμια.

Αυτο που ευχαριστηθηκα ομως παραπανω ηταν η δραση και επιτελους ενιωσα οτι εβλεπα superhero ταινια παρα μια κωμωδια που εχουν καταντησει η προηγουμενες,αφου το εχουν παρατραβηξει με τα αστεια ειδικα στο τελευταιο Thor.Το χιουμορ ηταν σε συγκεκριμενες σκηνες και κυριως πετυχημενο χωρις να το παρακανει.Επισης αρκετα καλες χορογραφιες με την καμερα να μην κουνιεται υπερβολικα καταλαβαινοντας τι βλεπουμε.

 

Στα αρνητικα σιγουρα θα μπουν μερικες σκηνες που ηταν μετριες απο πλευρας εφε,κυριως καποια σκηνικα που εκανε μπαμ οτι ηταν green screen,πραγμα που δεν το βλεπουμε συχνα σε ταινιες τις marvel.

Ο κεντρικος κακος ενω ηταν αξιολογος,δεν μου αρεσε καθολου η αιτιολογια του που γινεται villain και για μια ακομα φορα ειναι κλισε.

Θα ηθελα μια καλυτερη κορυφωση στην τελικη μαχη μιας και μου φανηκε να κλεινει αποτομα.

Επισης ξενερα λιγακι τα post credit scenes(2 συνολικα) που περιμενα κατι απο Infinity War.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, W0zzAp είπε

Ο κεντρικος κακος ενω ηταν αξιολογος,δεν μου αρεσε καθολου η αιτιολογια του που γινεται villain και για μια ακομα φορα ειναι κλισε.

Τι; Ποτε ξαναειχαμε κακο που εγινε κακος λογω ρατσισμου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsioulak είπε

Τι; Ποτε ξαναειχαμε κακο που εγινε κακος λογω ρατσισμου;

 

επειδή πέθανε ο πατέρας του έγινε καταρχάς κακός ώστε να κάνει το ντου στην wakanda και δεύτερο ήταν το κομμάτι του ρατσισμού.  

Με λίγα λόγια το θέμα μου είναι η εκδίκηση.

Χώρις να με πειράζει βέβαια πολύ αλλά έτσι για να έχουμε να λέμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το είδα και γω σήμερα

Σαν superhero δε με τράβηξε καθόλου, ούτε στο avengers ούτε από trailer και πήγα πιο πολύ για ποπκόρν και Maltesers 

Μέτρια τη βρήκα, δεν χάνει και πολλά όποιος δεν τη δει

Επίσης με κούρασε η αφρικανική προφορά στο 90% των διαλόγων

 

Επεξ/σία από Pa0ki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά

Και επειδή το να μιλάνε μεταξύ τους wakanda σε ολόκληρη την ταινία δε λέει, ας τους έχουμε να μιλάνε αγγλικά με προφορά, για να μην ξεχνάμε ότι είναι Αφρικανοί...στην Αφρική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις να εφεύρουν και να μιλάνε μια fictional language σε ολόκληρη την ταινία επειδή σε χαλάει λίγο η αφρικανική προφορά των αγγλικών; Λογικό ακούγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Συμπαθητική ταινία. Δεν είδα το αριστούργημα που περιέγραφαν οι κριτικές, αλλά βλέπεται αρκετά ευχάριστα.

Η δράση δεν με ενθουσίασε

Spoiler

Ειδικά η "εικονική" καταδίωξη για την κατάρριψη των σκαφών που θα μετέφεραν τα όπλα εκτός Γουακάντα ήταν τελείως άνευρη

και γενικά -σε σχέση, ας πούμε, με το Civil War, πολύ κατώτερη και σε "χορογραφία"-"σκηνοθεσία" στις μάχες "σώμα με σώμα", αλλά είχε κάποια καλά σημεία, με αυτοσαρκασμό. Περίμενα κάτι καλύτερο στα end credits, αλλά ήταν εν μέρει μονόδρομος το τι θα γινόταν εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gilmaru είπε

Θέλεις να εφεύρουν και να μιλάνε μια fictional language σε ολόκληρη την ταινία επειδή σε χαλάει λίγο η αφρικανική προφορά των αγγλικών; Λογικό ακούγεται.

 

Spoiler

Όχι, δε θέλω να εφεύρουν καμία γλώσσα. Εγώ είπα απλά ότι με κούρασε, καθότι την έβλεπα και χωρίς υποτιτλισμό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έπρεπε να δεις τη φάτσα μου όταν ανάψανε τα φώτα...λες και είχα μπει σε άλλη ταινία απ'αυτή που παρουσιάζουν οι ομολογουμένως αρκετές κριτικές που είχα διαβάσει. Και μάλλον δε θα'πρεπε. Όχι γιατί δεν είναι απαραίτητα μια καλή ταινία, αλλά γιατί δεν υπήρξε ούτε μια στιγμή που να βρω πραγματικά διασκεδαστική ή συναρπαστική ή τέλος πάντων να με κάνει να θέλω να την ξαναδώ. Και ίσως να μην είναι πολύ δίκαιο, γιατί η Marvel μας έχει συνηθίσει σε άλλο κλίμα με πιο πολύ δράση, εφέ, ήρωες, χιούμορ, πλάκα που μπορεί να είναι και λίγο στάχτη στα μάτια, ενώ στο Black Panther τα πράγματα είναι πιο..βαριά να το πω, πιο σοβαρά; Λες και ήμουν σε διάλεξη πανεπιστήμιου με το άκρως ενδιαφερόν θέμα της εξωπλανητικής στρατηγικής επέκτασης του ανθρώπινου είδους αλλά με ένα πολύ βαρετό ομιλητή.  

Όχι ότι δε βλέπεται κιόλας, και μάλιστα σε καλή αίθουσα. Το πρώτο μισό θεωρώ ότι ήταν κάπως πιο up από το δεύτερο και η σκηνή στο καζίνο έχει πολύ ωραία χορογραφία και παρουσίαση (σαν μονοπλάνο) και ερμηνευτικά το βρήκα αρκετά αξιόλογο, παρόλο που σαν ύφος απέχει πολύ από τα 'συνηθισμένα' της Marvel.  To οποίο μπορεί να ακούγεται σαν αρνητικό αλλά όλη αυτή η 'στάχτη' που έχουν οι προηγούμενες ταινίες - οκ, σε μερικές ίσως υπερβολικά παραπάνω - καλώς ή κακώς τις κάνει περισσότερο fun. Και πιστεύω το Black Panther δεν είναι καθόλου, μα καθόλου fun ταινία, που ίσως και να μην ήταν κι αυτός ο σκοπός αλλά ως καθαρά ψυχαγωγικό εγχείρημα, νομίζω υστερεί. Θα μπορούσε να make up for it, που λένε, με φοβερές σκηνές μάχης ή με περισσότερο drama/αγωνία.. κάτι τέλος πάντων να ανεβάσει λίγο την ένταση ρε παιδί μου. 

Ίσως αυτή να είναι η πιο 'σοβαρή' πλευρά της Marvel, ίσως απλά να είναι ένα πολύ καλό origin story (δε ξέρω αν σκοπεύουν να του δώσουν συνέχεια) με ακόμα καλύτερες προοπτικές. Δε μετάνιωσα που την είδα σε σινεμά γιατί οπτικά είναι μια χαρά αλλά δε με ενθουσίασε ή με διασκέδασε τόσο όσο θα περίμενα ή θα ήθελα ίσως.

Επεξ/σία από Em_Zed
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...