Προς το περιεχόμενο

Τέλος για δημοφιλή add-on του Kodi μετά από αγωγή


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και επίσης σκασιλα μου αν κάποιοι ηθοποιοί κλπ στην άλλη άκρη του πλανήτη χάνουν, τη στιγμή που τα λεφτά που αποφεύγω να εξάγω στο εξωτερικό για να αγοράσω κλειδωμένο προϊόν (βλ προηγούμενη παράγραφο) μπορώ να τα ξοδέψω εντός Ελλάδας και να κερδίσει ένας Έλληνας το ψωμί του.

Έχω ακούσει πολλές μαλακίες κατά καιρούς για να δικαιολογήσει ο καθένας αυτό που κάνει επειδή έτσι τον βολεύει, αλλά αυτήν εδώ ομολογώ πρώτη φορά.

 

Αναρωτιέμαι, αφού πληρώσεις το ψωμί του Έλληνα (είμαι σίγουρος ότι ποτέ δεν αγοράζεις τίποτα που παράγεται στο εξωτερικό, τα ρούχα σου και τα παπούτσια ας πούμε δεν παίζει να έχεις τίποτα επώνυμο ξένο έτσι?), στη συνέχεια όταν αποφασίζεις αν θα κατεβάσεις τζαμπέ ή αν θα κλέψεις DVD από το σουπερμάρκετ, η απόφαση παίρνεται στην τύχη ή παίζει ρόλο το πόσο τζάμπα μάγκας είναι κανείς εκεί που είναι δύσκολο να τον πιάσουν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο Γκάντι μισούσε τους μαύρους και ένας από τους πρώτους του αγώνες ήταν να έχει διαφορετική είσοδο για τους Ινδούς στο ταχυδρομείο :-D  :-D , γιατί έμπαιναν μαζί με τους Μαύρους και το θεωρούσε ντροπή -> ήρωας σου.

και επειδή μισούσε τόσο τους μαύρους, υπάρχει πλατεία στο όνομά του στο γιοχάνεσμπουργκ με το άγαλμά του, λογικότατο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και επειδή μισούσε τόσο τους μαύρους, υπάρχει πλατεία στο όνομά του στο γιοχάνεσμπουργκ με το άγαλμά του, λογικότατο...

 

Δεν ξέρω αν ο Γκάντι μισούσε τους μαύρους, αλλά ξέρω ότι στο Γιοχάνεσμπουργκ κάνουν κουμάντο λευκοί. Just saying.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο τα λάθη στη λογική σου.

Τίποτα δεν πρόκειται να κλείσει. Όταν όλοι οι λαοί έχουν @€#@#θει από τις κυβερνήσεις που δεν μπορούν να τους πραγματική προσφέρουν ανθρώπινη ζωή κανεις δε θα τους κόψει την μόνη ψεύτικη διασκέδαση που έχει απομείνει. Να πληρώσει πως nova ote Netflix..... κάποιος που τη βγάζει με 400€?

Αυτός που δεν εχει ικανοποιητικά εισοδήματα ΔΕΝ χρειάζεται nova/ote/netflix γιατί οι αναγκες του ειναι αλλου. Επισης η ελληνική τηλεόραση ειναι γεμάτη υλικό (ταίνες, ντοκυμαντερ, θεατρο, κλπ) και ειναι τζάμπα. Είναι σαν να μου λες, σε εμένα που ζορίζομαι οικονομικά, να μου πληρώνει το κράτος κάθε σαββατο τραπεζάκι στην Πάολα/Πασχαλίδη/οπερα. Μπόινγκ!

 

Επισης το netflix μια χαρά flat rate εχει, αλλά ξέχασα θέλουμε όλες τις σειρές, πάντα διαθέσιμες, υποτιτλους, τη στιγμή που τις θέλουμε και ... αντε να δίνουμε και κάτι τις. 

 

Το εκάστοτε κράτος ειναι υποχρεωμένο να κόψει το λαιμό του να καλύψει τα βασικά κοινωνίκά αγαθά, όπως ασφάλεια, εργασία, ευνομία, μετακινήσεις, ρεύμα, νερό, περιθαλψη, τροφή, κλπ ΚΑΙ ΩΣ ΕΚΕΙ.

 

Αν ήθελαν να είναι όλα νόμιμα και ωραία να έβαζαν μια έξτρα επιβάρυνση στην κάθε σύνδεση στο ίντερνετ για όλους.

 

Αυτό ακριβώς θέλουν οι εταιρείες πνευματικών και εσύ πέφτεις στην παγίδα τους. Αυτή η εξτρά επιβάρυνση είναι πρώτον μαύρα σταθερά λεφτά με μηδέν κόπο και δευτερον άδικα και μη δημοκρατικά για τον πολύ κόσμο. Γιατί να πληρώνω κάτι που δεν ειναι κοινής ωφελείας, δεν ειναι κοινωνικό αγαθό και ΔΕΝ το καταναλώνω συνέχεια; Επισης τετοια μικρά μετρα να ξέρεις οτι μπαίνουν και βγαίνουν πάρα πολύ δυσκολα. Η συνδρομή στην ΕΡΤ ξεκίνησε κάπως ετσι και τωρα δε βγαίνει με τίποτα, κερατιάτικο (άσχετα που πλέον θεωρώ οτι αξίζει τα λεφτά της). 

 

Το κερασάκι. Το ξέρεις οτι ήδη πληρώνεις εισφορά για λευκά χαρτιά Α4 και άδεια CD/DVD (τα απλά, οχι τα music) ;  Ω ναι! Και αυτά τα χρήματα πάνε αυτουσια στις εταιρείες πνευματικών δικαιωμάτων. Δηλαδή για τα Α4 που αγοράζω για να τυπώνω ή να γράφω οτιδήποτε χρειάζομαι, πληρώνω εισφορά για πνευματικά δικαιώματα βιβλίων! Για τα DVD που αγοράζω για να κάνω backups (εχω να γράψω μουσική ή ταινια σε dvd απο εποχή ... γιωργάκη, τα στικάκια να'ναι καλα) αλλά πληρώνω κερατιάτικη εισφορα σε κάποιους ιδιώτες μαλακες που καθονται στα κλιματιζομενα γραφεία τους και ξύνονται.

 

Και μη μου πεις καμια μπαρουφα οτι εισφορα στο νετ και δωρεαν πρόσβαση, γιατί τώρα ουτε τωρα εχεις δωρεαν προσβαση σε βιβλία (ουτε καν ebook), ουτε δωρεαν μουσική/ταινιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@isay Εντυπωσιακό!!! Υπάρχει όντως νόμος  για το 4%, τον πληρώνει όμως το εργοστάσιο παραγωγής. Βέβαια θα μπορούσες να μου πεις ότι το κόστος μετακυλίεται στον τελικό καταναλωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εκάστοτε κράτος ειναι υποχρεωμένο να κόψει το λαιμό του να καλύψει τα βασικά κοινωνίκά αγαθά, όπως ασφάλεια, εργασία, ευνομία, μετακινήσεις, ρεύμα, νερό, περιθαλψη, τροφή, κλπ ΚΑΙ ΩΣ ΕΚΕΙ.

 

Αυτά βλέπεις να γίνονται? Ή να καταπατουνται του κερατά?

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αφού αυτά δε γίνονται κοροϊδεύουν το λαό έστω με αυτή τη τζάμπα και καλά διασκέδαση για να ξεχνιέται. 2 € από τη σύνταξη της γιαγιάς και καφετέρια με ίντερνετ Facebook YouTube και είμαστε οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβάζουμε ταινίες, σειρές, τσάμπα και ζημιώνονται κάποιοι. Από την άλλη όμως κερδίζουν κάποιοι. Όσοι κατεβάζουν,  μήπως έχουν χαλάσει ένα σωρό λεφτά κάπου αλλού? Έχουν αγοράσει Τηλεοράσεις, media players, σκληρούς δίσκους. Αυτά δεν είναι λεφτά?  Όταν πηγαίναμε στο video club πόσα λεφτά χαλάγαμε? Πόσες ήταν οι καλές ταινίες που νοικιάζαμε? 3-4 το μήνα ήταν. Τώρα βρεθήκαμε να κατεβάζουμε ότι ταινία βγαίνει και από αυτές να βλέπουμε μόνο αυτές που θα νοικιάζαμε και τις άλλες τις κρατάμε στους σκληρούς δίσκους που έχουμε αγοράσει και δεν πρόκειται να τις δούμε ποτέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι είμαι της άποψης ότι, αν δεν υπήρχε η πειρατεία τα τελευταία 20 χρόνια, δεν θα είχε ούτε το 20% της ανάπτυξης η κινηματογραφική βιομηχανία!
Θυμάστε πως έκλειναν σινεμά και βίντεο κλαμπ, πολύ πριν την cable tv? Το Hollywood όμως άνθιζε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι από εσάς δουλεύετε από αύριο γιοκ μισθός.... όλα ΔΩΡΕΑΝ ... 

Όσοι είστε μηχανικοί ηλεκτρονικών υπολογιστών από αύριο δωρεάν υπηρεσίες.. όλα ΤΖΑΜΠΑ...

Όποιος είναι λογιστής ... να μου στείλει pm γιατί θέλω να μου κάνει την δήλωση .... ΔΩΡΕΑΝ ...

Όποιος είναι κομμωτής να το πει.... γιατί έχει μακρύνει το μαλλί και χρειάζομαι ένα ΤΖΑΜΠΑ κούρεμα. ...

 

Σε λίγο θα πάω και στον μανάβη της γειτονιάς μου να ψωνίσω... ΤΖΑΜΠΑ ντομάτες , αγγούρια και φρούτα....

Και μετά δίπλα στο περίπτερο για ΔΩΡΕΑΝ τσιγάρα......

 

Καταπληκτικό έτσι .....; Όυτε οι πιο σοβαροί κομουνιστές δεν είναι τόσο γελοίοι!!!!

 

Όλοι μας (ή τουλάχιστον η συντριπτική πλειοψηφία) έχουμε κατεβάσει ταινίες και προγράμματα και παιχνίδια παράνομα. Και εγώ μέσα. Το κάναμε και θα το κάνουμε. 

 

Απλά ας έχουμε την λογική να καταλαβαίνουμε ότι όλες οι προσπάθειες να σταματήσει το φαινόμενο αυτό είναι και λογικές και σωστές και αναμενόμενες. 

Το ειδικό περιεχόμενο των προσπαθειών αυτών μπορεί να φαίνεται λίγο παράλογο (π.χ. εξοντωτικά πρόστιμα ή φυλακίσεις) αλλά πρέπει να αναλογιζόμαστε και τα οικονομικά μεγέθη.

Πολλά θέματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...