Προς το περιεχόμενο

Εργασία σχολής στην Python


Expertakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ωραία ας το πάρουμε αλλιώς μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως μπορώ να την ξεκινήσω δυσκολεύομαι στο ερώτημα 1 ) πως θα κάνω τις μετατροπές που ζητάει; δηλαδή κάθε φορά που θα πληκτρολογεί ο χρήστης πως θα κάνει το πρόγραμμα τις μετατροπές;

Στην ουσία δυσκολεύομαι στις μετατροπές που ζητάει .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε όλες τις διαφάνειες με την σειρά. Λογικά θα σου λυθούν όλες οι απορίες. Ξεκινά από εκεί και βλέπουμε. Όπως είπες, δόξα τον θεό, διαφάνειες και βιβλίο έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ας το πάρουμε αλλιώς μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως μπορώ να την ξεκινήσω δυσκολεύομαι στο ερώτημα 1 ) πως θα κάνω τις μετατροπές που ζητάει; δηλαδή κάθε φορά που θα πληκτρολογεί ο χρήστης πως θα κάνει το πρόγραμμα τις μετατροπές;

Στην ουσία δυσκολεύομαι στις μετατροπές που ζητάει .....

Πριν είπες ότι δεν ξέρεις να γράφεις συναρτήσεις και τώρα λες για μετατροπές. 

Πχ μπορείς να γράψεις μια συνάρτηση που να τις δίνεις δυο αριθμούς και να σου γυρνάει το άθροισμα τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι με τη συνάρτηση sum. Ναι συγνώμη το γενίκευσα απλά ... Λάθος μου.... Απλά δεν έχω καταλάβει τις μετατροπές αυτές που ζητάει πως θα τις κάνω μετά το πώς θα τις καλώ από το κυρίως πρόγραμμα θα το βρω μόνος  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι με τη συνάρτηση sum. Ναι συγνώμη το γενίκευσα απλά ... Λάθος μου.... Απλά δεν έχω καταλάβει τις μετατροπές αυτές που ζητάει πως θα τις κάνω μετά το πώς θα τις καλώ από το κυρίως πρόγραμμα θα το βρω μόνος  

Δεν εννοώ αυτό. Να φτιάξεις δικιά σου συνάρτηση sum και να την καλείς. Όχι να χρησιμοποιείς κάποια έτοιμη που σου δίνει η γλώσσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ας το πάρουμε αλλιώς μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως μπορώ να την ξεκινήσω δυσκολεύομαι στο ερώτημα 1 ) πως θα κάνω τις μετατροπές που ζητάει; δηλαδή κάθε φορά που θα πληκτρολογεί ο χρήστης πως θα κάνει το πρόγραμμα τις μετατροπές;

Στην ουσία δυσκολεύομαι στις μετατροπές που ζητάει .....

Οι μετατροπές που σε δυσκολεύουν είναι οι δεκαδικο->δυαδικό, κτλ ?

 

Πώς ορίζεται ένας αριθμός στο δεκαδικό (ή στο δυαδικό ή οπουδήποτε) ? Αν δεν το καταλαβαίνεις έτσι, σκέψου ένα αριθμό πχ τον 146 και μετά γύρνα στην 1η δημοτικού και θυμίσου πώς διάβαζες τον αριθμό όταν στο ζητούσε η δασκάλα. Όταν θυμηθείς πώς τον διάβαζες τότε, θα καταλάβεις αμέσως τι μετατροπή πρέπει να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε καταλαβαίνω πως θα το ενσωματώσω μέσα στο πρόγραμμα και θα γίνεται η μετατροπή διάλος μετατροπές έχω μάθει στο επαλ αλλά σε χαρτί όχι μέσα σε πρόγραμμα :/ 

Ευχαριστώ που προσπαθείτε να με ξεμπλέξετε :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Expertakias

 

αν δεν έχεις καταλάβει μέχρι τώρα τι προσπαθούν να σου πουν όλοι κάτσε να στο εξηγήσω και εγώ.

 

Αν δεν μας παρουσιάσεις κώδικα που θα έχεις γράψει εσύ (και βάλτον σε code tags σε παρακαλώ!) με συγκεκριμένες απορίες, απάντηση δεν πρόκειται να πάρεις παρά μόνο ειρωνεία για 2, 3 σελίδες μέχρι να κλειδωθεί το θέμα.

 

Εσύ αποφασίζεις!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φορουμ ειναι για αποριες, οχι για διδασκαλια. Οχι επειδη ειμαστε κομπλεξικοι, επειδη αντικειμενικα δεν ειναι καθολου πρακτικο μεσω ποστ να σου μαθει καποιος python. Δες καποιο tutorial, γραψε κωδικα μεχρι εκει που μπορεις και οταν κολλας γραφε την συγκεκριμενη απορια εδω να σε ξεκολλαμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ μα ποτέ, δε διάβασα προγραμματισμό από τα βιβλία της σχολής. Πάντα έψαχνα pdf συνήθως αγγλόφωνα, αλλά και καλά ελληνικά.

 

Επίσης υπάρχουν κάτι παλικαράκια στο youtube που φτιάχνουν βιντεάκια και σε ξεκινάνε από το 0  και μετά από 5-6 βιντεάκια των 10 λεπτών, μπορείς να γράψεις το πρώτο σου "Hallo World", αλλά και συναρτήσεις που επιστρέφουν άθροισμα, συγκρίσεις ηλικιών με μήνυμα "Jack is older than John" κ.α.

 

Αν θεωρείς μεγάλο φόρτο το να κάθεσαι στην πολυθρόνα, να πίνεις καφέ και να μαθαίνεις βλέποντας βιντεάκια, τότε θα βολοδέρνεις στα φόρουμ ζητιανεύοντας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δεν καταλαβαίνετε ρε σεις και τον ενοχλείτε συνέχεια ? Τον άνθρωπο δεν τον ενδιαφέρει να μαθαίνει είτε βλέποντας βιντεάκια, είτε διαβάζοντας tutorials είτε από τις σημειώσεις που έλεος έχει. Θέλει να του γράψει κάποιος ολόκληρη την άσκηση που δίνει 3 βαθμούς και μετά να πάει στην εξεταστική να πάρει 1 βαθμό που είναι το μίνιμουμ που παίρνεις γράφοντας απλά το όνομά σου και 1 βαθμό ακόμη γράφοντας τσάτρα πάτρα κάτι ή απαντώντας στις ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής και έτσι να περάσει ολόκληρο το μάθημα με το τίποτα.

 

Πέρα από την ειρωνεία τώρα να προτείνω καλοπροαίρετα στον Λευτέρη αφού πάρει το πτυχείο του, να γράψει ένα κάρο βαρύγδουπα στο βιογραφικό του και στο linkedin του, να παρουσιάσει σεμινάρια ως πτυχεία, να ιδρύσει και μια εταιρία και να βγαίνει στα τοπικά κανάλια και να παρουσιάζεται ως μέγας προγραμματιστής :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...