Προς το περιεχόμενο

Ζέστη και ενδεδειγμένη χρήση θερμοδιακοπτόμενων και μη αλουμινίων


phanispal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει, το χειμώνα νομίζω είναι λογικό πως αν τα ανοίξεις έχεις απώλειες θερμότητας και πως δεν έχεις άλλη επιλογή απ' το να μην τα ανοίξεις αν δε θες να πέσει η θερμοκρασία στο χώρο.

 

Το καλοκαίρι όμως, πολλοί, όπως και εγώ, φεύγοντας π.χ. το πρωί για τη δουλειά τα αφήνουν στην ανάκλιση ή τελείως ανοιχτά, ανάλογα με το αν είναι μέσα ή δε φοβούνται για ενδεχόμενη παραβίαση.

 

Πλέον είμαι σε σπίτι με θερμοδιακοπτόμενα αλουμίνια, και αναρωτιέμαι αν θα έχω μεγαλύτερο κέρδος με το να τα έχω όλα κλειστά για όσο λείπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Τι έγινε, κανείς δεν έχει αναρωτηθεί πώς θα βρει δροσερότερο το σπίτι του εν μέσω καλοκαιριού, ή είναι τόσο προφανής η απάντηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα..εγω στο σπίτι μου τα έχω κλειστά και όταν επιστρέφω το σπίτι είναι δροσερό ..εχω βάλει μόνωση στο σπίτι οπότε αυτό είναι ένα + για την δροσιά που έχει μέσα..

Αν ανοίξεις τα παράθυρα τότε όλη η ζέστη θα μπει μέσα στο σπίτι...

Τα ανοίγω κατα τις 10 που έχει πέσει η θερμοκρασία έξω..

Χθες έξω έιχε 32 και μέσα είχε 27 βαθμούς.

Τον χειμώνα καλό είναι να αφήνεις ένα παράθυρο στην ανάκλιση για να ανανεώνεται ο αερας και να μην μαζεύει υγρασία το σπίτι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε κατά τη γνώμη σου μπορούμε να θεωρήσουμε σα γενικό μπούσουλα ότι αν δε θέλουμε απώλειες δροσιάς το καλοκαίρι, πρέπει να τα έχουμε κλειστά και όχι ας πούμε να τα έχουμε λίγο σκαστά να κάνει ρεύμα σε περίπτωση που είναι διαμπερές το διαμέρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ρεύμα τις θερμές ώρες της ημέρας βοηθάει την ανθρώπινη αίσθηση -- κάνει πιο ανεκτές τις υψηλές θερμοκρασίες. Στην πράξη, όμως, η απόλυτη θερμοκρασία του δωματίου ανεβαίνει όταν έχεις ανοιχτό παράθυρο τις ζεστές ώρες της ημέρας.

 

Για μενα το καλύτερο είναι κλειστά παράθυρα και κλειστά παντζούρια (να μην μπαίνει μέσα φως και το σπίτι λειτουργεί ως θερμοκήπιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τι έγινε, κανείς δεν έχει αναρωτηθεί πώς θα βρει δροσερότερο το σπίτι του εν μέσω καλοκαιριού, ή είναι τόσο προφανής η απάντηση;

Από την στιγμή που δεν έχεις όλες τις ώρες κάποιον στο σπίτι, η καλύτερη λύση είναι να ανοίγεις τα παράθυρα το βράδυ και το πρωί που φεύγεις να τα κλείνεις.

 

Βέβαια αν χρησιμοποιείς A/C τα αφήνεις πάντα κλειστά.

 

Τον χειμώνα καλό είναι να αφήνεις ένα παράθυρο στην ανάκλιση για να ανανεώνεται ο αερας και να μην μαζεύει υγρασία το σπίτι..

Όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον χειμώνα καλό είναι να αφήνεις ένα παράθυρο στην ανάκλιση για να ανανεώνεται ο αερας και να μην μαζεύει υγρασία το σπίτι..

 

 

Όχι...

 

Γιατί όχι? Απόλυτα λογικό είναι αυτό που λέει ο φίλος.

 

Σε αλλαγή που έκανα στο σπίτι μου και έβαλα απο τις καλύτερες σειρές του εμπορίου σε ανοιγόμενα. Σε απουσία 5 ημερών σε βαρύ χειμώνα και με τα πάντα κλειστά, γύρισα και είχαν φουσκώσει όλα τα ντουλάπια και ούτε καν άνοιγαν, μου έγινε βραχυκύκλωμα σε συσκευή λόγω υγρασίας, υπήρξε μούχλα σε διάφορα σημεία και σχεδόν σε όλο το ταβάνι .

 

Το δοκίμασα για εγκυκλοπαιδίκούς λόγους ξανά και παλι το ίδιο έγινε. Πλέον πάντα αφήνω στην ανάκληση 2 παράθυρα αντίθετα, ώστε να κάνει ρευμα και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

 

Το συζήτησα και με άλλους και όλοι είχαν το ίδιο πρόβλημα σε παρόμοιες συνθήκες.

 

*Στα υπόψη μιλάμε για απολύτως κλειστό σπίτι με αλουμίνια με 3πλά λάστιχα κλπ. Καμία διέξοδος αέρα. Ακόμα και εσωτερική πόρτα να κλείσεις με όλη σου τη δύναμη σε δωμάτιο, δεν θα κλείσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γιατί όχι? Απόλυτα λογικό είναι αυτό που λέει ο φίλος.

Γιατί ισχύει μόνο σε συγκεκριμένες συνθήκες, πχ να μην έχει έξω περισσότερη υγρασία από ότι μέσα στο σπίτι.

 

Επίσης τι κάνεις όταν ανάβεις καλοριφέρ ή άλλη θέρμανση? Χασούρα και περισσότερες ώρες για να πιάσεις την επιθυμητή θερμοκρασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον χειμώνα ένα παράθυρο πρέπει να είναι ανοιχτό αν όχι όλη την ημέρα έστω κάποιες ώρες .

έτσι ο αέρας ανακυκλώνεται και δεν μαζεύει υγρασία..

τον χειμώνα δεν βάζεεται ρούχα στα σώματα για να στεγνώσουν ;; όλη αυτή η υγρασία παραμένει μέσα στο σπίτι..

να πω ένα απλό παράδειγμα..

στο αυτοκίνητο δεν θαμπώνουν τα τζάμια απο την υγρασία ;;

αν όμως ανοίξουμε έστω και λίγο το παράθυρο σιγά σιγά θα αρχήσει να ξεθαμπώνει.

το΄ίδιο γίνετε και στο σπίτι..

τον χειμώνα βάζω παγίδες υγρασίας και σε έναν μήνα έχει γεμίσει το δοχείο..

αυτοί που μου πέρασαν τα κουφώματα μου είχαν πει να αφήνω ένα παράθυρο λίγο ανοιχτό .

εγώ δεν το έκανα και μετά απο λίγο καιρό είδα οτι στις γωνίες μάζεψε μούχλα..και απο τότε που άρχισα να το αφήνω ανοιχτό η μούχλα δεν ξανα βγήκε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έστω ότι έχει μέσα στο σπίτι 60-65% κι έξω έχει πχ 80%, πιστεύεις ότι όταν ανοίξεις παράθυρο θα μειωθεί η εσωτερική? Προφανώς κι όχι, θα εισέλθει κι άλλη μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν κάνεις ένα παράθυρο ανάκληση ο ζεστός αέρας που βρίσκετε ψιλά βγαίνει έξω οπότε δεν επιτρέπει την υγρασία να μπει μέσα στο σπίτι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το παράθυρο παραμένει ανοιχτό πάντως και χαμηλά. Σε συρόμενα ακόμα χειρότερα.

 

Γενικότερα αν μιλήσεις με μηχανικό που γνωρίζει θα σου πει ότι δεν έχει νόημα να ανοίγεις παράθυρα όταν η υγρασία έξω είναι υψηλότερη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ έναν αερισμό του χώρου τον κάνεις το χειμώνα για λίγη ώρα το πρωί. Δεν είναι και υγιεινό να είσαι σε ένα χώρο που είναι κλειστός για μέρες, απλά επειδή έξω δεν έχει σταματήσει να βρέχει.

Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

 

Από την στιγμή που δεν έχεις όλες τις ώρες κάποιον στο σπίτι, η καλύτερη λύση είναι να ανοίγεις τα παράθυρα το βράδυ και το πρωί που φεύγεις να τα κλείνεις.

Βέβαια αν χρησιμοποιείς A/C τα αφήνεις πάντα κλειστά.

 

Πάντα κλειστά δε μπορούν να μείνουν προφανώς, π.χ. να μην τα έχεις ανοίξει καθόλου για μια βδομάδα ή ένα μήνα.

Μέχρι πριν 1-2 βδομάδες τα είχα στην ανάκλιση, τις τελευταίες μέρες τα έχω κλειστά μέχρι τις ~17:00 που επιστρέφω. Όταν θα ανέβει κι άλλο η θερμοκρασία, μάλλον θα ανοίγω πιο αργά.

Επειδή δεν παίζουν κλιματιστικά (αυτές τις μέρες σκοπεύω να βάλω στο υπνοδωμάτιο γι' αρχή αν έχεις δει και το άλλο νήμα), δε μπορώ να έχω κλειστά στις 21:00 ας πούμε που χαζεύω καμια ταινία/σειρά στην TV. Κλείνω πριν πάω για ύπνο κατά τις 00:00, ανοίγω το πρωί κατά τις 07:00. και ξανακλείνω κατά τις 09:00.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι ok αλλά όχι με τον σκοπό ότι θα πέσει η υγρασία. :P

 

Checkαρε κάποιο θερμόμετρο για εσωτερική θερμοκρασία και μετά κοίτα κάνα κοντινό μετεωρολογικό σταθμό να δεις τι θερμοκρασία παίζει έξω. Αν είσαι πιο κάτω εντός σπιτιού τότε δεν νομίζω ότι θα κάνει κάτι ανοίγοντας το παράθυρο.

 

Ανεμιστήρας δεν παίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεμιστήρας παίζει, αλλά αν δεν έχω ανοιχτά το βράδυ ώστε να έρθει και δροσιά απ' έξω, δε νομίζω πως θα βοηθήσει.

 

Βασικά εγώ ρώτησα για εγκυκλοπαιδικούς λόγους, ώστε να ξέρω πώς να εκμεταλλευτώ καλύτερα τα κουφώματα.

 

Πάντως σχετικά με αυτό που λες για τη διαφορά θερμοκρασίας μέσα και έξω, νομίζω πως δεν είναι απόλυτο, απ' την άποψη ότι παίζει ρόλο και η φαινομενική θερμοκρασία που λέει κι ο dtzgr.

Λογικά όχι όταν υπάρχει μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας, ίσως όσο πιο μικρή τόσο μεγαλύτερη η διαφορά στην αίσθηση όταν περάσει ένα ρεύμα απ' το χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...