Προς το περιεχόμενο

Πρώτη εμφάνιση στο Geekbench για τον 16-core ΑΜD Ryzen Threadripper


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακόμα και στο gaming και αφού φαίνεται ότι οι καταστάσεις σύρουν την Intel να ακολουθήσει το multi core μονοπάτι η κατάσταση θα αλλάξει δυναμικά με τους κατασκευαστές να υποστηρίζουν όλο και περισσότερους πυρήνες. Πάντως δεν νομίζω ότι ο οποιοσδήποτε ryzen 5 και πάνω θα έχει κάποιο πρόβλημα να τρέξει και το απαιτητικότερο παιχνίδι που θα βγει το 2017.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ενδιαφερει σχεδον κανενα!

 

Ενδιαφέρει εμένα και αρκετούς ακόμα gamers που θέλουν να αναβαθμίσουν τα μηχανήματα τους! Προσωπικά θα ήθελα να επιστρέψω στην Amd αλλά οι εξαγγελίες περί παιχνιδιών που θα χρησιμοποιούν πολλούς πυρήνες μένουν απλά εξαγγελίες ως τώρα και οι επιδόσεις στα benchmarks δεν αντικατοπτριζουν τις επιδόσεις στην πραγματική ζωή για την Amd.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σε render πως θα ειναι εχει σημασια τα υπολοιπα περι gaming/benches κτλ δεν ενδιαφερουν κανεναν στο target group που απευθυνονται τετοιες cpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το τεστ που έκαναν είναι για τα πανηγύρια και όχι optimized για threadripper.

 

Μην πιστεύεται ότι διαβάζεται μέχρι τις 27 Ιουλίου που θα βγει επίσημα στην αγορά και θα δούμε πραγματικά τι γίνεται.

 

O 1800x βγάζει περισσότερο από τον threadripper ?

 

https://browser.primatelabs.com/v4/cpu/search?dir=desc&q=ryzen+1800x&sort=score

 

Άλλο ένα από τα παιχνιδάκια της intel για να κάνει όση ζημιά μπορεί στις πωλήσεις της amd.

 

Μιλάνε έως 3πλασια απόδοση του threadripper σε πολλά application από τον ryzen 1800x σε άλλα forum που εχω διαβάσει.

 

Όσο για τιμές να μην μιλήσουμε ο συγκεκριμένος xeon κάνει 3000$ και ο threaripper κάτω από 850 - 1000 η 16core έκδοση.

 

Δεν υποστηρίζω κανένα παρά μόνο την τσέπη μου για να μην παρεξηγηθώ,

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρει εμένα και αρκετούς ακόμα gamers που θέλουν να αναβαθμίσουν τα μηχανήματα τους! Προσωπικά θα ήθελα να επιστρέψω στην Amd αλλά οι εξαγγελίες περί παιχνιδιών που θα χρησιμοποιούν πολλούς πυρήνες μένουν απλά εξαγγελίες ως τώρα και οι επιδόσεις στα benchmarks δεν αντικατοπτριζουν τις επιδόσεις στην πραγματική ζωή για την Amd.

Τότε αυτό που θα σε απασχολήσει περισσότερο είναι η κάρτα γραφικών και σε μικρότερο βαθμό ο κεντρικός επεξεργαστής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει αυτή τη στιγμή επεξεργαστής της Amd που να περνά τον 7700K στον τομέα του gaming αποκλειστικά?

δεν ασχολουμε αποκλιστικα εγω με το gaming οποτε δεν με αφορα ο 7700κ για κανενα λογο.αν ηθελα κονσολα περενα ps4 και τα ρεστα σε σουβλακια.κανεις στο pc δεν κανει ενα πραγμα μονο.οχι οτι ο 7700 δεν ειναι καλος αλλα υπαρχη και το αλλα.αν μου ελεγες πριν κανα χρονο αν ειχα κανα 1000ρικο για πισι ναι θα εδινα για εναν ιντελ αλλα τωρα που η amd εχει ενα παρα πολυ καλο επεξεργαστη με πολυ καλυτερο future proof και ειναι ιδια η λιγο πισω η μπροστα απο εναν ιντελ και ποιο οικονομικος (αν οχι ακομα τοσο οσο θα ηθελα εγω) ε δεν θα δωσο για ιντελ τα λεφτα που ζηταει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μισό. To MT σκορ είναι μικρότερο από του Ryzen 1700X.

Είναι γνωστό και εδώ και μία εβδομάδα, ότι το benchmark έχει τρύπες και δεν είναι έγκυρο, γιατί το ποστάρετε εδώ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρει εμένα και αρκετούς ακόμα gamers που θέλουν να αναβαθμίσουν τα μηχανήματα τους! Προσωπικά θα ήθελα να επιστρέψω στην Amd αλλά οι εξαγγελίες περί παιχνιδιών που θα χρησιμοποιούν πολλούς πυρήνες μένουν απλά εξαγγελίες ως τώρα και οι επιδόσεις στα benchmarks δεν αντικατοπτριζουν τις επιδόσεις στην πραγματική ζωή για την Amd.

εσύ είσαι η παλαβός η έχεις πολλά λεφτά και δεν σε νοιάζει, αντί να χαίρεσαι που ο υπολογιστής σου για πολύ ακόμα δεν θα θέλει άλλη cpu για το gaming κάθεσαι και ζητάς μεγαλύτερες απαιτήσεις απο τα games.......... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε αυτό που θα σε απασχολήσει περισσότερο είναι η κάρτα γραφικών και σε μικρότερο βαθμό ο κεντρικός επεξεργαστής.

Το ερώτημα παραμένει, υπάρχει στα χρήματα του 7700K καλύτερος επεξεργαστής για τον μέσο χρήστη που θα έχει σαν προτεραιότητα το παιχνίδι? Τα περί ps4 που λέει ο άλλος δεν κολλάνε, επιλέξαμε την Gpu και μας μένει η cpu, γιατί να προτιμήσω τον 1700x & 1800x?

 

Είμαι off topic αλλά άλλος το ξεκίνησε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και οταν συγκρινεται FX με ι7 7700κ δεν λετε πουθενα οτι ειναι cpu του 2012 ο fx το κανεται γαργαρα οπως πολλα αλλα για τιν ιντελ.

 

 

πολυ καλα τα πραγματα απο την amd.αντε να δουμε λιγο ανταγονισμο της προκωπεις και να κερδισου και εμεις οι πτωχουλιδες :) :) :)

Ε το πόσα likes σηκώνει η απάντησή σου αυτή δεν περιγράφεται.... Φαίνεται ότι κάποιοι για δικούς τους λόγους δέχονται την όποια σύγκριση μόνον όταν τους συμφέρει.

Ακόμη και το συγκεκριμένο άρθρο έτσι όπως έχει συνταχθεί από την αρχική του πηγή δεν αναφέρει ούτε τιμές αλλά ούτε και το γεγονός ότι η σύγκριση γίνεται σε ευνοϊκές συνθήκες υπέρ της Intel. Και για να μην παρεξηγηθώ θα αναφέρω μερικούς από τους λόγους :

1) Ο συγκεκριμένος επεξεργαστής δεν έχει ακόμη βελτιωθεί από τον καταστευαστεί τα μέγιστα.

2) Καμία εταιρία δεν έχει βγάλει επίσημα ακόμη μητρική με Χ370 που να εγγυάται το 100% απόδοσης του επεξεργαστή.

Πιστεύω ότι από την επίσημη ανακοίνωση νέου κύκλου επεξεργαστών θα χρειαστεί όπως κάθε φορά άλλοστε ένα εύλογο χρονικό διάστημα προκειμένου να δώσουν οι καταστευαστές μητρικών και μνημών το απαραίτητο hardware. Για όσους επιμένουν μπορώ να πω ότι μέχρι το πολύ τον Νοέμβριο η AMD θα μπορεί να μας δείξει τι πραγματικά μπορούν να κάνουν οι επεξεργαστές της και να χαμογελά και η ίδια και .... "οι τσέπες" μας.

Επεξ/σία από amveria
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει αυτή τη στιγμή επεξεργαστής της Amd που να περνά τον 7700K στον τομέα του gaming αποκλειστικά?

Ο 1800 τον κοντράρει στα ίσια με μία asus μητρική και καλές ram , από προσωπική εμπειρία στο multiplayer τον πατάει κιόλας .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο στην AMD θεωρώ ότι είναι μια εταιρεία που πάντα είχε εξαιρετικα Cpu σε vfm καταστάσεις. Η Intel απλά ξεζουμιζε τον κόσμο τόσα χρόνια και μακάρι να χάσει πολλά χρήματα από τους εξαιρετικούς Ryzen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι πλέον ο R7 σε παιχνίδια μετά από το patchaρισμα δίνει πόνο στο GAYming. 

http://www.legitreviews.com/intel-core-i7-7700k-versus-amd-ryzen-1700x-14-game-cpu-showdown_192508/3

 

To Geekbench γενικά ευνοεί τα intel αλλά αν υποθέσουμε ότι το συγκεκριμένο test δεν είναι προϊόν photoshop (πολύ αμφιβάλω πως δεν είναι) απλά θα μπορούσαμε να καταλέιξουμε όπου η AMD πρέπει να συνεχίσει να δουλεύει το Microcode της. Ο 1800x βγάζει μεγαλύτερο multithreading score. 

 

Τώρα θα μου πει κάποιος τι γίνεται με τους Skylake X που κυκλοφόρησαν σήμερα τα benchmark και όλοι σφυρίζουν αδιάφορα για τις επιδόσεις τους σε GAYmes και δεν υπάρχουν game benches σε κανένα review παρά μόνο σε productivity/graphics κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...