Προς το περιεχόμενο

Τι χρειάζεται για να εργαστώ νόμιμα σαν αλλοδαπός ;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Ειμαι 17 και τελειωσα επαγγελματικο λυκειο (don't judge, πηγα μονο και μονο επειδη ο ελεγχος μου στο γυμνασιο ηταν γεματος 19 και 20 εκτως απο ιστορια, γλωσσα ,κειμενα, αρχαι, αρχαια κειμενα τα οποια ηταν minimum 13 maximum 15 και ειπα να μειωσω τον φορτο. Επισης τα ΕΠΑ.Λ. δινουν ιδιο απολυτιριο συν ενα πτυχιο. Δυστηχως ομως το 80-90% των ατομων στο συγκεκριμενο ΕΠΑ.Λ. ηταν ανωριμοι "αλητες" που δεν ειχαν καθολου μερακι για μαθημα/γνωση/εκπαιδευση , τουλαχιστον εχω τωρα μεγαλες πιθανοτητες να περασω ΑΕΙ μιας και τα θεματα στις πανελληνιες ηταν γελοια και ο μονος λογος να μην περασω ΑΕΙ θα ηταν παλι... γλωσσα). Και να λυσω τυχον αποριες, οχι η προφορα μου ειναι κανονικη μιας και γεννηθηκα εδω και ζω εδω ολη μου την ζωη, δεν θα καταλαβενε κανις οτι ειμαι αλλοδαπος εκτος αν τα ξανθα μαλλια τον παραξενευουν ή με ακουσουν να μιλαω πολωνικά(τα οποια μιλαω χειροτερα απο ελληνικα επειδη τα χρησιμοποιω σπανια).

 

Τι χαρτια/δικαιλογητικα (ή γενικά τι χρειαζεται) για να μπορω να δουλευω νομιμα καπου ;
Υποθετω τραπεζικο λογαριασμο(μπορω να βγαλω αν δεν ειμαι 18 ;), αμκα, αφμ , (φυσικα ενα βιογραφικο), τι αλλο ; (και αν ειμαι αλλοδαπος αφμ μπορω να βγαλω απλος με διαβατηριο ή χρειαζομαι κατι αλλο ακομα ;). Απο οτι ξερω οι γονεις μου μου ειπαν οτι εχω αμκα (αν και εχει γινει ενα (τυπογραφικο ;) λαθος και γραφει 09 αντι για 99 σε ενα σημειο και δεν επιτρεπεται να το αλλαξουν μου ειπαν). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως για χαρτια δε ξερω αλλα εαν εχεις πολωνικο διαβατηριο εισαι μελος της ΕΕ οποτε ολα καλα... βεβαια ελλαδισταν τιποτα δεν ειναι ξεκαθαρο ειδικα στη γραφειοκρατεια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις βρεις μία δουλειά, θα ζητήσεις μία υπεύθυνη δήλωση ότι δουλεύεις. Με αυτήν θα πας στην αστυνομία και θα ζητήσεις να σου βγάλουν κάρτα Ευρωπαίου πολίτη για εργασία. Έχει περάσει καιρός από τότε που το έκανα, αλλά δε νομίζω να άλλαξε κάτι. Είναι κάτι σαν πράσινη κάρτα για πολίτες της Ευρωπαϊκής ένωσης, που δε λήγει.

Για το ΑΦΜ νομίζω θα σου ζητήσουν και πιστοποιητικό γέννησης και κάποιο χαρτί να δείχνει τη διεύθυνσή σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω ότι δεν έχεις ελληνικό διαβατήριο αλλά μόνο Πολωνικό, ότι δεν είσαι Έλληνας πολιτης, σωστά ?

 

https://www.taxheaven.gr/acforum/topic/93567-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%83-%CE%B5%CE%B5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B7-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CE%B5%CE%BA%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7-%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%85-%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%83-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BC%CE%B7%CF%83-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B7%CF%83/

 

 


Καλησπέρα η διαδικασία που ακολούθησα εγώ πριν μια εβδομάδα για πρόσληψη Ρουμάνου είχε ως εξής:

Τον έστειλα και έβγαλε πρώτα ΑΦΜ και μετά ΑΜΚΑ. Έπειτα του έκανα την πρόσληψη ηλεκτρονικά και με αντίγραφο αυτής και υπεύθυνη δήλωση του εργοδότη τον έστειλα στο αστυνομικό τμήμα. Την ίδια ημέρα πήρε την άδεια εργασίας και με αυτά τα χαρτιά πήγε ΙΚΑ και έβγαλε αριθμό μητρώου. Και στην δική μας περίπτωση η αστυνομία δεν δεχόταν με τίποτα βεβαίωση ότι έχουμε πρόθεση να τον προσλάβουμε παρά μόνο πρόσληψη. Δεν έχεις πρόβλημα να την κάνεις διότι ως πολίτης ΕΕ μπορείς να προχωρήσεις την πρόσληψη με τη βουλγάρικη ταυτότητα,  η άδεια που θα εκδοθεί είναι για παραμονή λόγω μισθωτής εργασίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφόσον είσαι πολίτης της ΕΕ, χρειάζεσαι ότι και ο έλληνας. Και σε διαγωνισμούς του δημοσίου μπορείς να λάβεις μέρος. Όταν προσληφθείς σε κάποια θέση, εκεί θα σου πουν τί χρειάζεσαι.  Καλό είναι να βγάλεις την κάρτα ευρωπαίου πολίτη... χωρίς αυτήν δεν μπορείς να βγάλεις άδεια οδήγησης ούτε και να γραφτείς στον ΟΑΕΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

εφόσον είσαι πολίτης της ΕΕ, χρειάζεσαι ότι και ο έλληνας. Και σε διαγωνισμούς του δημοσίου μπορείς να λάβεις μέρος. Όταν προσληφθείς σε κάποια θέση, εκεί θα σου πουν τί χρειάζεσαι.  Καλό είναι να βγάλεις την κάρτα ευρωπαίου πολίτη... χωρίς αυτήν δεν μπορείς να βγάλεις άδεια οδήγησης ούτε και να γραφτείς στον ΟΑΕΔ.

πως ακριβως βγαζω μια τετοια καρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως ακριβως βγαζω μια τετοια καρτα?

 

 

Μόλις βρεις μία δουλειά, θα ζητήσεις μία υπεύθυνη δήλωση ότι δουλεύεις. Με αυτήν θα πας στην αστυνομία και θα ζητήσεις να σου βγάλουν κάρτα Ευρωπαίου πολίτη για εργασία. Έχει περάσει καιρός από τότε που το έκανα, αλλά δε νομίζω να άλλαξε κάτι. Είναι κάτι σαν πράσινη κάρτα για πολίτες της Ευρωπαϊκής ένωσης, που δε λήγει.

Για το ΑΦΜ νομίζω θα σου ζητήσουν και πιστοποιητικό γέννησης και κάποιο χαρτί να δείχνει τη διεύθυνσή σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

εφόσον είσαι πολίτης της ΕΕ, χρειάζεσαι ότι και ο έλληνας. Και σε διαγωνισμούς του δημοσίου μπορείς να λάβεις μέρος. Όταν προσληφθείς σε κάποια θέση, εκεί θα σου πουν τί χρειάζεσαι.  Καλό είναι να βγάλεις την κάρτα ευρωπαίου πολίτη... χωρίς αυτήν δεν μπορείς να βγάλεις άδεια οδήγησης ούτε και να γραφτείς στον ΟΑΕΔ.

α και συγγνωμη αν ακουγεται ηλιθιο αλλα τι ειναι οι διαγωνισμοι του δημοσιου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α και συγγνωμη αν ακουγεται ηλιθιο αλλα τι ειναι οι διαγωνισμοι του δημοσιου?

 

άστο, για να μπεις στο δημόσιο...αλλά εκεί θέλει μέσον

πως ακριβως βγαζω μια τετοια καρτα?

πας στη διεύθυνση αλλοδαπών της περιοχής σου με διαβατήριο, ένα έγγραφο που να αποδεικνύει τη διεύθυνση κατοικίας και τη σύμβαση εργασίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...