Προς το περιεχόμενο

Η Apple στη κορυφή της παγκόσμιας αγοράς wearables το πρώτο τρίμηνο του 2017


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου δημιουργεί την απορία. Δεν έχει ο κόσμος γούστο, και προτιμά περισσότερο το Apple watch, από ένα ανάλογο wearable της Motorola, ή άλλων εταιρειών; Είναι αξιοπερίεργο, όταν, για παράδειγμα, το Moto 360 ή το 360 2nd generation είναι απίστευτα όμορφα και δεν φαίνεται ότι είναι smartwatches, αν δεν το ξέρεις!! Από την άλλη, το Apple watch μου θυμίζει iPod shuffle με οθόνη και μπρασελέ.

 

Τέλος πάντων, επειδή είμαι άνθρωπος που μου αρέσουν τα ρολόγια χειρός, και προτιμώ την κλασική σχεδίαση, δεν θα αγόραζα ποτέ αυτό το προϊόν από την Apple. Απλώς, υπάρχουν κάποιοι που μάλλον θα αγόραζαν οτιδήποτε είναι κατασκευασμένο από την Apple, ακόμη κι αν απέχει πολύ από τον ανταγωνισμό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει κάποια στιγμή να ξεχωρίσετε στο μυαλό σας τα ρολόγια από τα smartwatches. Είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα! Είναι σαν να μου συγκρίνετε το σταθερό τηλέφωνο με τα κινητά μόνο και μόνο επειδή και τα δύο είναι τηλέφωνα! Και να μου λέτε ότι το σταθερό είναι καλύτερο γιατί έχει πάντα σήμα και δεν θέλει φόρτιση!

 

Τα smartwatches είναι συσκευές ενημέρωσης πιο κοντά στα smartphones (είναι εξάλου μια επέκτασή τους), παρά στα ρολόγια. Απλά έχουν τη μορφή ενός ρολογιού του καρπού γιατί είναι κάτι που ξέρει ο κόσμος, το έχει συνηθήσει και είναι βολικό. Το αν σου χρειάζεται είναι άλλο θέμα, εμένα με εξυπηρετεί πάρα πολύ όταν είμαι εν κινήση ή εν ώρα εργασίας (στο σπίτι δεν το φοράω σχεδόν ποτέ).

Είναι σαφώς πιο ενεργοβόρο απ' ότι τα κλασικά ρολόγια, αλλά έχει δεκάδες λειτουργίες που δεν έχουν τα κλασικά ρολόγια. Εγώ που δεν το φοράω στον ύπνο, το βάζω κάθε βράδυ να φορτίζει στο κομοδίνο και δεν έχω ξεμείνει ποτέ! Που και να ξεμείνω δεν έγινε τίποτα, έχω και το κινητό, η χρήση του s/w είναι συμπληρωματική.

 

Όσο για το σχέδιο, αυτά είναι υποκειμενικά, σε κάποιον που αρέσει η σχεδιαστική άποψη της apple, θα του αρέσει και το apple watch. Εκτός αυτού, όταν το δεις από κοντά και το φορέσεις σε τραβάει αμέσως η εξαιρετική ποιότητα κατασκευής -και εμένα προσωπικά και το design.

Έχω πολλά ρολόγια στην κατοχή μου, διαφορετικών ειδών και κατηγοριών (λόγω παλαιότερης δουλειάς) και δεν είναι κανένα ίδιο! Έτσι και το apple watch είναι σχεδιαστικά μια μοντέρνας μορφής ρολόι/συσκευή για τον καρπό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προτίμηση του smart watch έχει να κάνει με το λειτουργικό το οποίο δουλεύεις. Ποιο το νόημα να έχεις Apple Watch με Android λειτουργικό, και το αντίστροφο;

 

Λογική μηδέν ορισμένοι;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Άχρηστο και κιτς -γνώμη μου

Ενώ ας πούμε τα τέρατα που φοράνε πολλοί με εμβαδό όσο μια γκαρσονιέρα, είναι μοδάτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ενώ ας πούμε τα τέρατα που φοράνε πολλοί με εμβαδό όσο μια γκαρσονιέρα, είναι μοδάτα...

Όλα τα τεράστια ρολόγια είναι άσχημα, το ίδιο και αυτά της apple

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η είδηση αναφέρεται (γενικά) σε wearables και όχι μόνο σε smartwatches. Δεν μπορεί να γίνει σύγκριση του Apple Watch με το Mi Band που είναι ένα απλό fitness tracker. Σαν (πρώην) χρήστης Apple Watch και Gear s3 (frontier) μπορω να πω οτι το καθε προϊόν έχει και το κοινό του, αλλά και ανάλογα το λειτουργικό που χρησιμοποιείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...