Προς το περιεχόμενο

Επιτυχημένη η εκτόξευση του δορυφόρου Hellas Sat 3


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σαν νοιαζει να μην πεταμε σκουπιδια στο διαστημα ε; Κινουμενα σχεδια δεν εχετε δει διαστημοπλοια με μαγνητες που κανουν καθαρισμο σαβουρας; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας αποκτήσουμε συνείδηση επιτέλους και Κράτος με πολιτική βούληση υπέρ των κατοίκων του,για να καταφέρουμε να διαχειριζόμαστε και να μαζεύουμε πρώτα τα σκουπίδια μας που γέμισε ο τόπος εδω κάτω και πλήν του οτι έχουμε γίνει ρεζίλι διεθνώς,κάποιοι ασυνήδητοι εγκληματίες, συνεχίζουν να παίζουν με την υγεία μας..και μετά βλέπουμε και για τα όποια σκουπίδια του διαστήματος και τι θα κάνουμε με αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλοι ομως δεν τα αγνοουν γιατι θελουν να βολευτουν μεσω των κομματων.

 

Καθαρά θέμα νοοτροπίας όμως. Όσο υπάρχουν πελάτες, πάντα θα βρίσκονται και κάποιοι να κάνουν τους πωλητές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα σωστά , το θέμα σχετίζεται με την δορυφορική κάλυψη των ελληνικών καναλιών για όσους βρίσκονται είτε εντός ή εκτός Ελλάδας?

Αν ναι , προς τι η όλη ανούσια φασαρία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα σωστά , το θέμα σχετίζεται με την δορυφορική κάλυψη των ελληνικών καναλιών για όσους βρίσκονται είτε εντός ή εκτός Ελλάδας?

Αν ναι , προς τι η όλη ανούσια φασαρία?

Δεν έχει σχέση αυτό, έτσι κι αλλιώς νόβα και κοσμοτε εκπέμπουν από άλλους δορυφόρους και τα υπόλοιπα ελληνικά κανάλια στον ελλαςσατ (ερτ και digea) δεν προορίζονται για δημόσια προβολή.

Το θέμα αφορά κυρίως τις τηλεπικοινωνιες και το ευαίσθητο σημείο είναι η στρατιωτική χρήση τους που όταν η πλατφόρμα είναι ξένων συμφερόντων δημιουργεί θέματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H παρόπλιση πώς γίνεται; απλά κατεβάζουν διακοπτες και μένει ο δορυφορος σε τροχιά σαν διαστημικό σκουπιδι;

Όχι. Αφήνουν πάντα λίγα καύσιμα και τον μεταφέρουν σε μια υψηλότερη τροχιά "παρκαρίσματος" όπως είναι γνωστή. Τώρα με τα διαστημικά σκουπίδια όντως υπάρχει σοβαρό πρόβλημα και ήδη γίνονται συζητήσεις για ανάθεση σε ιδιωτικές εταιρείες να τα απομακρύνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα καθεστε και αναλυετε. Εδω το ελληνικο κρατος δεν μπορει να κανει βασικα πραγματα που ακομη κρατη της αφρικης μπορουν και πετυχαινουν και εχουμε την εντυπωση οτι εχουμε την τεχνογνωσια να "σηκωσουμε " και να διαχειριστουμε δορυφορο.

Καποτε με τα δανεικα ειχαμε την δυνατοτητα να αγοραζουμε υπηρεσιες, τωρα πια ολοι ξερουμε ποια ειναι η κατασταση.

 

 

Πριν απο λιγες μερες διαβαζα οτι ανεβηκε ο bulgarian sat1, και αυτοι σαν και εμας μονο το ονομα εχουν ή οντως το παλευουν να κανουν κατι?

 

Αλήθεια πιστεύεις ότι η έλλειψη μηχανογράφησης για παράδειγμα που είναι τεχνικά εφικτή από τη δεκαετία του 80 δεν γίνεται από ανικανότητα ή επίτηδες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ελλάδα και η Κύπρος λαμβάνουν χρήματα από την Ιδιωτική εταιρεία HellasSat για την ενοίκιαση των συχνοτήτων και του <<οικοπέδου>> στις 39 μοίρες. Επίσης έχουν δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης κάποιων αναμεδοτών του δορυφόρου για ότι σκοπους τηλεπικοινωνιακούς (στρατιωτικές μεταδόσεις σε ασκήσεις πχ) θέλουν προφανώς δωρεάν.

 

Λέγοντας τα παραπάνω πραγματικά πιστεύει κανένας ότι το δημόσιο βγαίνει τελείως χαμένο? Θυμίζω ότι στον καινούργιο αυτόν δορυφόρο δεν έχει βάλει ούτε ευρώ.

Πιστεύει ειλικρινά κανείς ότι αν τον διαχειριζόταν το Ελληνικό δημόσιο θα είχε μεγαλύτερα οφέλη??????? Το Ελληνικό έτσι, όχι καμια Σουηδία, Γερμανία ή οποιωδήποτε οργανωμένο κράτος. Το Ελληνικό δημόσιο ξαναθυμίζω μην μπερδευόμαστε και μου αραδιάσετε όνειρα θερινής νυκτός οτι θα μπορούσε να........... και άλλα χαριτωμένα............

 

Δεν ξέρω πως βλέπετε εσείς την διαχείρηση των υπολοίπων δημοσίων αγαθών και την προσφορά υπηρεσιών και θα θέλατε να είναι έτσι δημόσια τα πάντα. Μάλλον κάτι μου διαφεύγει εμένα, δεν ξέρω μαλλον εγώ εχω το προβλημα, τι να πω!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...