Προς το περιεχόμενο

Ενα ακομα θαυμα του Αρειου Παγου


Poures222

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Τούτο διότι κατά την προαναφερθείσα έννοια των διατάξεων αυτών μόνη η μη καταβολή των δεδουλευμένων αποδοχών του μισθωτού, έστω και μακροχρόνια, δεν αρκεί να θεμελιώσει την έννοια της βλαπτικής μεταβολής των όρων της σύμβασης εργασίας του, αν δεν συνδέεται και με την πρόθεση του εργοδότη να εξαναγκάσει αυτόν σε παραίτηση προκειμένου να αποφύγει την καταβολή σ’ αυτόν της αποζημίωσης απόλυσης. Εφόσον δε στις παραδοχές της προσβαλλομένης δεν διαλαμβάνεται ότι διαπιστώθηκε τέτοια πρόθεση της εναγομένης εργοδότριας, δεν θεμελιώνεται βλαπτική μεταβολή των όρων της σύμβασης εργασίας του ενάγοντος που ισοδυναμεί με έκτακτη καταγγελία της σύμβασης αυτής.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μα το κάνει εσκεμμένα σου λέει αμα θες αλλιώς παρατηρήσου, αντι δηλαδη να σε διωξω και να παρεις αποζημίωση σε αναγκαζω να φυγεις μονος σου αρα υπαρχει δόλος   

 

Αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις αυτό που λέει στο συνδεδεμένο άρθρο, και που το έκανα παράθεση και έβαλα και bold, λέει πως σε αυτή την περίπτωση έχεις το δικαίωμα να πεις εφόσον δε με απολύεις τα λεφτά μου τα χρωστάς, και αν πας σε δικαστήριο θα δικαιωθείς. Τι παραπάνω περίμενες από αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις αυτό που λέει στο συνδεδεμένο άρθρο, και που το έκανα παράθεση και έβαλα και bold, λέει πως σε αυτή την περίπτωση έχεις το δικαίωμα να πεις εφόσον δε με απολύεις τα λεφτά μου τα χρωστάς, και αν πας σε δικαστήριο θα δικαιωθείς. Τι παραπάνω περίμενες από αυτό;

 

εγω λεω οτι εκτος απο τα λεφτα που σου χρωσταει το δικαστηριο πρεπει να τον βαλει να σου δωσει και αποζημιωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχάριστε και αγνώμονα Ελληνα με 27% επίσημη ανεργία και 50+% ανεπίσημη έχεις το θείο δώρο της εργασίας και δες και να πληρώνεσαι εεεε ντροπή σου!

 

Δεν είναι 27% η επίσημη ανεργία, 22.5% είναι. http://www.statistics.gr/

 

Ούτε 50% η ανεπίσημη, 30% το πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι 27% η επίσημη ανεργία, 22.5% είναι. http://www.statistics.gr/

 

Ούτε 50% η ανεπίσημη, 30% το πολύ.

 

καλα ναι με το μαρειρεμα της ΕΛΣΤΑΤ τοσο ειναι

Ανεργος δεν ειναι μονο αυτος που δεν δουλευει αλλα και αυτος που δουλευει και δεν πληρωνεται για μενα για αυτο ειπα 50%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασει αυτης της αποφασης μπορει το κρατος να σταματησει να πληρωνει τους δικαστες εως οτου πανε καλυτερα τα οικονομικα τηε χωρας.

Δεν θελω γκρινιες μετα. Δεν συνιστα μετσβολη των εργασιακων ορων.

Ετσι δεν αποφασισαν?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ναι με το μαρειρεμα της ΕΛΣΤΑΤ τοσο ειναι

Ανεργος δεν ειναι μονο αυτος που δεν δουλευει αλλα και αυτος που δουλευει και δεν πληρωνεται για μενα για αυτο ειπα 50%

 

Δεν υπάρχει κανένα μαγείρεμα, υπάρχει οτι σχεδόν το 80% της Ελλάδας δεν έχει ασχοληθεί καν με τον ορισμό του ανέργου και ο καθένας τον ορίζει όπως θέλει για να καταλήγει και στο ποσοστό που θέλει.

 

Άνεργος: Αυτός που είναι ικανός και διαθέσιμος για να εργαστεί αλλά αδυνατεί να βρει δουλειά.

 

Για τα υπόλοιπα διάβασε εδώ http://users.teilam.gr/~emastrogianni/anergia.htm

 

Αυτός που εργάζεται και δεν πληρώνεται ανήκει στον οικονομικά ενεργό πληθυσμό και οχι στους ανέργους, άρα λάθος αυτό που σκέφτεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

μα το κάνει εσκεμμένα σου λέει αμα θες αλλιώς παρατηρήσου, αντι δηλαδη να σε διωξω και να παρεις αποζημίωση σε αναγκαζω να φυγεις μονος σου αρα υπαρχει δόλος

 

εγω λεω οτι εκτος απο τα λεφτα που σου χρωσταει το δικαστηριο πρεπει να τον βαλει να σου δωσει και αποζημιωση

 

 

καλα ναι με το μαρειρεμα της ΕΛΣΤΑΤ τοσο ειναι

Ανεργος δεν ειναι μονο αυτος που δεν δουλευει αλλα και αυτος που δουλευει και δεν πληρωνεται για μενα για αυτο ειπα 50%

 

“... άρα υπάρχει δόλος»

«Εγώ λέω ...» 

«για μένα ... »

 

Εντάξει, μας συγχωρείς που η νομική επιστήμη δεν ακολουθεί τις δικές σου ερμηνείες. Δυστυχώς, στην απέλπιδα προσπάθειά σου να σχολιάσεις κάτι το οποίο ούτε αντιλαμβάνεσαι αλλά και ούτε είσαι σε θέση να αντιληφθείς, το μόνο που προκαλείς είναι ιλαρότητα.

 

Ίσως θα ήταν προτιμότερο να καταπιαστείς με κάτι άλλο, πιο κοντά στις δυνατότητές σου...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

“... άρα υπάρχει δόλος»

«Εγώ λέω ...» 

«για μένα ... »

 

Εντάξει, μας συγχωρείς που η νομική επιστήμη δεν ακολουθεί τις δικές σου ερμηνείες. Δυστυχώς, στην απέλπιδα προσπάθειά σου να σχολιάσεις κάτι το οποίο ούτε αντιλαμβάνεσαι αλλά και ούτε είσαι σε θέση να αντιληφθείς, το μόνο που προκαλείς είναι ιλαρότητα.

 

Ίσως θα ήταν προτιμότερο να καταπιαστείς με κάτι άλλο, πιο κοντά στις δυνατότητές σου...

 

λεω απλα την γνωμη μου για αυτο ειναι το φορουμ δεν ειπα οτι ειμαι και ο λυκουρεζος, το τι νομιζεις οτι ειναι ιλαρο και τι οχι ειναι δικαιωμα σου οπως το ιδιο ισχυει και για μενα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σε ρωτήσω κάτι απλό πιάνω δουλειά και μου λένε θα παίρνεις 600 ευρώ το μήνα αν έχω να πληρωθώ 7-8-12 μήνες πως τηρείτε η σύμβαση που έχω ? Γιατί δεν κάνουμε το αντίστροφο να με πληρώνει και να κάθομαι.....

 

Η σύμβασή σου διέπεται από τους νόμους του Ελληνικού Κράτους. Το να πληρώθείς θεωρητικά στο εξασφαλίζει το ελληνικό κράτος και η αποτελεσματικότητα των οργάνων του.

για να ζησω θελω λεφτα που θα βρω λεφτα θα δουλεψω αν ο αλλος δεν σε πληρωνει πρεπει να πας αλλου αρα σε αναγκαζει να φυγεις για βιοποριστικους λογους οποτε πρεπει να σε αποζημιωσει.

 

και άρα σε αυτή τη περίπτωση ΕΙΝΑΙ βλαπτική αλλαγή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ελλάδα, δεν θεωρείται άνεργος όποιος μπορει και κανει ακόμα και ένα μεροκάματο το μήνα.. Για τόσο μαγείρεμα..

 

Αυτό είναι διεθνής παθογένεια και όχι ελληνική πατέντα. Πώς νομίζεις ότι η Γερμανία εμφανίζει 4-5% ανεργία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...