Προς το περιεχόμενο

Ενα ακομα θαυμα του Αρειου Παγου


Poures222

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα σε ρωτήσω κάτι απλό πιάνω δουλειά και μου λένε θα παίρνεις 600 ευρώ το μήνα αν έχω να πληρωθώ 7-8-12 μήνες πως τηρείτε η σύμβαση που έχω ? Γιατί δεν κάνουμε το αντίστροφο να με πληρώνει και να κάθομαι.....

αν καταλαβα καλα το κειμενο που διαβασα λεει πως σου δινει το δικαιωμα να θεωρησεις οτι δεν τηρηθηκε η συμβαση και να διεκδικησεις αποζημειωση και ληξη της συμβασης αν θες χωρις να θεωρειται παραιτηση.Αν δεν σε ικανοποιει μπορεις να συνεχισεις την συμβαση και παρεις παραπανω χρηματα σαν τοκο για την καθυστερηση της καταβολης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν καταλαβα καλα το κειμενο που διαβασα λεει πως σου ΔΕ δινει το δικαιωμα να θεωρησεις οτι δεν τηρηθηκε η συμβαση και να διεκδικησεις αποζημειωση και ληξη της συμβασης αν θες χωρις να θεωρειται παραιτηση.Αν δεν σε ικανοποιει μπορεις να συνεχισεις την συμβαση και παρεις παραπανω χρηματα σαν τοκο για την καθυστερηση της καταβολης

 

fixed

 

αυτό δε σημαίνει ούτε ότι δίνει το δικαίωμα στον εργοδότη να μη πληρώνει ούτε άλλα χαζά που ακούγονται/διαβάζονται αριστερά

 

πχ το

 

θα σε ρωτήσω κάτι απλό πιάνω δουλειά και μου λένε θα παίρνεις 600 ευρώ το μήνα αν έχω να πληρωθώ 7-8-12 μήνες πως τηρείτε η σύμβαση που έχω ? Γιατί δεν κάνουμε το αντίστροφο να με πληρώνει και να κάθομαι.....

 

 

 

 “... άρα υπάρχει δόλος»

«Εγώ λέω ...» 

«για μένα ... »

 

Εντάξει, μας συγχωρείς που η νομική επιστήμη δεν ακολουθεί τις δικές σου ερμηνείες. Δυστυχώς, στην απέλπιδα προσπάθειά σου να σχολιάσεις κάτι το οποίο ούτε αντιλαμβάνεσαι αλλά και ούτε είσαι σε θέση να αντιληφθείς, το μόνο που προκαλείς είναι ιλαρότητα.

 

Ίσως θα ήταν προτιμότερο να καταπιαστείς με κάτι άλλο, πιο κοντά στις δυνατότητές σου...

 

paredwse ...

 

άσχετα με το ζήτημα της βλαπτικής μεταβολής , αποζημείωσης κλπ ... ξέρεις αν προβλέπεται κάποιου είδους "τόκος" ή άλλη "αποζημείωση" για καθυστερημένη πληρωμή ?

 

γιατί ναι μεν καταλαβαίνω ότι δε μπορεί κάθε καθυσερημένη πληρωμή να θεωρείται βλαπτική μεταβολη με ότι αυτό συνεπάγεται αλλά μια ζημιά την υφίσταται αυτός που πληρώνεται καθυστερημένα και θα υπέθετα (ή μάλλον θα το έβρισκα λογικό) να υπάρχει μια πρόβλεψη που να το αποθάρρυνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

fixed

 

αυτό δε σημαίνει ούτε ότι δίνει το δικαίωμα στον εργοδότη να μη πληρώνει ούτε άλλα χαζά που ακούγονται/διαβάζονται αριστερά

 

παρέχει στο μισθωτό το δικαίωμα είτε να θεωρήσει τη μεταβολή αυτή ως άτακτη καταγγελία της σύμβασης εκ μέρους του εργοδότη και να ζητήσει την καταβολή της νόμιμης αποζημίωσης είτε, εμμένοντας στη σύμβαση, να αξιώσει την τήρηση των όρων της και την αποδοχή της εργασίας του από τον εργοδότη σύμφωνα με το πριν τη μεταβολή περιεχόμενο της σύμβασης και, σε περίπτωση άρνησης του εργοδότη να αποδεχθεί την εργασία αυτή, να ζητήσει μισθούς υπερημερίας

 

Και που το ξαναδιαβαζω το ιδιο καταλαβαινω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρέχει στο μισθωτό το δικαίωμα είτε να θεωρήσει τη μεταβολή αυτή ως άτακτη καταγγελία της σύμβασης εκ μέρους του εργοδότη και να ζητήσει την καταβολή της νόμιμης αποζημίωσης είτε, εμμένοντας στη σύμβαση, να αξιώσει την τήρηση των όρων της και την αποδοχή της εργασίας του από τον εργοδότη σύμφωνα με το πριν τη μεταβολή περιεχόμενο της σύμβασης και, σε περίπτωση άρνησης του εργοδότη να αποδεχθεί την εργασία αυτή, να ζητήσει μισθούς υπερημερίας

 

Και που το ξαναδιαβαζω το ιδιο καταλαβαινω

 

Όπα, λάθος δικό μου

 

νόμιζα με το "κείμενο" εννούσες το κείμενο του άρθρου , αλλά προφανώς εννοείς το κείμενο που έγραψε ο Defacer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

λεω απλα την γνωμη μου για αυτο ειναι το φορουμ δεν ειπα οτι ειμαι και ο λυκουρεζος, το τι νομιζεις οτι ειναι ιλαρο και τι οχι ειναι δικαιωμα σου οπως το ιδιο ισχυει και για μενα 

 

Θα στο εξηγήσω όσο πιο απλά γίνεται, διατηρώντας απειροελάχιστες ελπίδες να κατανοήσεις τι γράφω:

Δεν έχω ιδέα από την επιστήμη της Φυσικής οπότε δεν ασχολούμαι με τα θέματα που καταπιάνονται με τη Φυσική. Δεν τίθεται θέμα γνώμης αφού δεν έχω ιδέα - η γνώμη είναι για κάτι που αντιλαμβάνομαι, εδώ δεν αντιλαμβάνομαι - όπως είναι δεδομένο και προφανές ότι δεν αντιλαμβάνεσαι εσύ τα νομικά.

 

Παρ' όλα αυτά, θεωρείς ότι δικαιούσαι να πεις τη "γνώμη" σου. Είναι όμως αστείο (για να μην πω τραγικό) να νομίζεις ότι μπορείς να εκφέρεις "γνώμη" για κάτι που αδυνατείς να αντιληφθείς.

 

Και ζητώ συγγνώμη, κακώς έγραψα "ιλαρότητα" πριν. Εννοούσα ότι η εκφορά "γνώμης" σε κάτι που δεν γνωρίζεις προκαλεί θυμηδία (όχι ιλαρότητα).

 

 

 

[...]

 

paredwse ...

 

άσχετα με το ζήτημα της βλαπτικής μεταβολής , αποζημείωσης κλπ ... ξέρεις αν προβλέπεται κάποιου είδους "τόκος" ή άλλη "αποζημείωση" για καθυστερημένη πληρωμή ?

 

γιατί ναι μεν καταλαβαίνω ότι δε μπορεί κάθε καθυσερημένη πληρωμή να θεωρείται βλαπτική μεταβολη με ότι αυτό συνεπάγεται αλλά μια ζημιά την υφίσταται αυτός που πληρώνεται καθυστερημένα και θα υπέθετα (ή μάλλον θα το έβρισκα λογικό) να υπάρχει μια πρόβλεψη που να το αποθάρρυνε

 

 

Πολύ σωστά γράφεις για τόκο - ο εργαζόμενος μπορεί να αξιώσει την καταβολή των μισθών με τον σχετικό τόκο υπερημερίας, αφού ο εργοδότης, εφ'όσον δεν καταβάλει τις αποδοχές του εργαζόμενου κατά τη συμφωνημένη ημερομηνία εξόφλησής τους, καθίσταται υπερήμερος.

 

Και επιπλέον, ο εργαζόμενος μπορεί να αιτηθεί αποζημίωση για την υπερημερία του εργοδότη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
paredwse ...

 

άσχετα με το ζήτημα της βλαπτικής μεταβολής , αποζημείωσης κλπ ... ξέρεις αν προβλέπεται κάποιου είδους "τόκος" ή άλλη "αποζημείωση" για καθυστερημένη πληρωμή ?

 

γιατί ναι μεν καταλαβαίνω ότι δε μπορεί κάθε καθυσερημένη πληρωμή να θεωρείται βλαπτική μεταβολη με ότι αυτό συνεπάγεται αλλά μια ζημιά την υφίσταται αυτός που πληρώνεται καθυστερημένα και θα υπέθετα (ή μάλλον θα το έβρισκα λογικό) να υπάρχει μια πρόβλεψη που να το αποθάρρυνε

 

Και βασικά πέρα από αυτό, τι σημαίνει «καθυστερημένη πληρωμή»; Δεν νομίζω ότι ο νόμος το διευκρινίζει με σαφήνεια. Για παράδειγμα, στο κομμάτι της επίσχεσης εργασίας αναφέρεται ότι μπορεί ο εργαζόμενος να προβεί σε επίσχεση εργασίας λόγο καθυστέρησης καταβολής απολαβών, αλλά όταν η καθυστέρηση αυτή είναι πέρα από ένα εύλογο διάστημα χωρίς να αναφέρει ακριβώς πόσο είναι αυτό το «εύλογο διάστημα».

 

Έντιτ, με πρόλαβε ο paredwse. Άρα και η μία ημέρα θεωρείται καθυστέρηση.

 

Μπορεί να γίνει συμφωνία μεταξύ εργαζόμενου και εργοδότη, ότι η καταβολή της μισθοδοσίας θα γίνεται π.χ. στις 5 του επόμενου μήνα; Ή βάσει νόμου η μισθοδοσία πρέπει να καταβάλεται την τελευταία ημέρα του μήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα στο εξηγήσω όσο πιο απλά γίνεται, διατηρώντας απειροελάχιστες ελπίδες να κατανοήσεις τι γράφω:

Δεν έχω ιδέα από την επιστήμη της Φυσικής οπότε δεν ασχολούμαι με τα θέματα που καταπιάνονται με τη Φυσική. Δεν τίθεται θέμα γνώμης αφού δεν έχω ιδέα - η γνώμη είναι για κάτι που αντιλαμβάνομαι, εδώ δεν αντιλαμβάνομαι.

 

Είναι αστείο (για να μην πω τραγικό) να νομίζεις ότι μπορείς να εκφέρεις άποψη για κάτι που αδυνατείς να αντιληφθείς.

 

Και ζητώ συγγνώμη, κακώς έγραψα "ιλαρότητα" πριν. Εννοούσα ότι η εκφορά "γνώμης" σε κάτι που δεν γνωρίζεις προκαλεί θυμηδία (όχι ιλαρότητα).

 

 

μια χαρα καταλαβαινω, καθομαι και σκεφτομαι αν ημουν οντως ατομο που δεν καταλαβαινει πχ ειχα νοητική στέρηση ή καποιο αλλο προβλημα ποσο ωραια θα ενιωθες που με προσβαλεις αραγε.

 

Ο καθενας εχει δικαιωμα να λεει την γνωμη του εκτος αν κατι τετοιο δεν ισχυει και λαθος νομιζω οτι εχουμε δημοκρατία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοκτόνησε 42χρονη στα Γιαννιτσά. Ήταν απλήρωτη επί 15 μήνες

 

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/aytoktonhse-42xronh-sta-giannitsa-htan-aplhrwth-epi-15-mhnes.4763363.html

 

Απο οτι διαβαζω το εκανε συστηματικα ο τυπος εχει φαει τοσες μηνύσεις και δεν εχει γινει τιποτα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα καταλαβαινω, καθομαι και σκεφτομαι αν ημουν οντως ατομο που δεν καταλαβαινει πχ ειχα νοητική στέρηση ή καποιο αλλο προβλημα ποσο ωραια θα ενιωθες που με προσβαλεις αραγε.

 

Ο καθενας εχει δικαιωμα να λεει την γνωμη του εκτος αν κατι τετοιο δεν ισχυει και λαθος νομιζω οτι εχουμε δημοκρατία 

 

Πρώτον κι εγώ νομίζω πως δεν καταλαβαίνεις.

 

Δεύτερον δεν είπε κανείς ότι δεν έχεις δικαίωμα να πεις τη γνώμη σου. Αυτό που είπε είναι πως αν η γνώμη σου είναι βλακεία, θα χαρακτηριστεί ανάλογα.

 

 

 

 

Αυτοκτόνησε 42χρονη στα Γιαννιτσά. Ήταν απλήρωτη επί 15 μήνες

 

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/aytoktonhse-42xronh-sta-giannitsa-htan-aplhrwth-epi-15-mhnes.4763363.html

 

Απο οτι διαβαζω το εκανε συστηματικα ο τυπος εχει φαει τοσες μηνύσεις και δεν εχει γινει τιποτα 

 

Καταλαβαίνεις λοιπόν, και πραγματικά δε θα έπρεπε να πεθάνει πρώτα κάποιος για να γίνει κατανοητό, πως το πρόβλημα δεν είναι οι δικαστικές αποφάσεις όπως αυτή που συζητήθηκε εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνεις λοιπόν, και πραγματικά δε θα έπρεπε να πεθάνει πρώτα κάποιος για να γίνει κατανοητό, πως το πρόβλημα δεν είναι οι δικαστικές αποφάσεις όπως αυτή που συζητήθηκε εδώ.

Για πες, ποιο είναι το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον κι εγώ νομίζω πως δεν καταλαβαίνεις.

 

Δεύτερον δεν είπε κανείς ότι δεν έχεις δικαίωμα να πεις τη γνώμη σου. Αυτό που είπε είναι πως αν η γνώμη σου είναι βλακεία, θα χαρακτηριστεί ανάλογα.

 

Καταλαβαίνεις λοιπόν, και πραγματικά δε θα έπρεπε να πεθάνει πρώτα κάποιος για να γίνει κατανοητό, πως το πρόβλημα δεν είναι οι δικαστικές αποφάσεις όπως αυτή που συζητήθηκε εδώ.

 

Καταλαβαινω απλα εχω αλλη οπτικη μπορει για σενα να ειναι λαθος και ειναι σεβαστο 

 

Εμμέσως αυτο ειπε οτι αφου δεν ειμαι ειδικος να μην εκφερω γνωμη, μπορει να λεω καποιες φορες βλακείες αλλα αυτος ισως ειναι ο τροπος που σκεφτομαι μπορει καποιος να τον χαρακτηρισει αλλα μετραει ο τροπος που θα το κανει .

 

Εσθω οτι εχεις δίκιο εδω βλεπουμε μια περιπτωση που το κανει συστηματικα δηλαδη βλαπτει την συμβαση του εχουν κανει ενα καρο μηνύσεις και δεν εχει γινει τιποτα  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πες, ποιο είναι το πρόβλημα;

Το πρόβλημα είναι ότι με τον τρόπο που (δεν) λειτουργούν οι τρεις εξουσίες (νομοθετική, εκτελεστική, δικαστική) πάνω στις οποίες βασίζεται η ελληνική δημοκρατία (και κατ επέκταση η ελληνική κοινωνία), είτε το πεις βλαπτική μεταβολή, είτε δεν το πεις, δεν αλλάζουν και πολλά. Πρακτικά, δεν αλλάζει τίποτα.

 

Και για αυτή την κατάσταση δεν φταίει κανένας τρίτος, παρά μονο φταίει ο κάθε ενας μας, και μάλιστα ατομικά. Αν φροντίζαμε με τις επιλογές μας τα πράγματα στη χώρα μας να λειτουργούν και μάλιστα με τους ίδιους κανόνες για όλους (είτε καλούς είτε στραβους είτε οτιδήποτε), τότε τα μελλούμενα θα ήταν πολύ περισσότερο στρωτά και προβλέψιμα στις ζωές μας, και θα επέτρεπαν έναν στοιχειωδη ατομικό/οικογενειακό προγραμματισμό, που θα μας έκανε όλους πιο ήρεμους και λιγότερο νευρικούς, βελτιώνοντας τελικά την ποιότητα της ζωής μας και αυτής των παιδιών μας.

Επεξ/σία από dtzgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχάριστε και αγνώμονα Ελληνα με 27% επίσημη ανεργία και 50+% ανεπίσημη έχεις το θείο δώρο της εργασίας και δες και να πληρώνεσαι εεεε ντροπή σου!

Δεν είναι 27% η επίσημη ανεργία, 22.5% είναι. http://www.statistics.gr/

 

Ούτε 50% η ανεπίσημη, 30% το πολύ.

 

Δε βολευουν τα νουμερα αγαπητε, οσο πιο μεγαλα τοσο το καλυτερο για να δικαιολογησουμε τη θεση μας με μεγαλυτερη ανακουφιση

 

Καμια ελπιδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δε βολευουν τα νουμερα αγαπητε, οσο πιο μεγαλα τοσο το καλυτερο για να δικαιολογησουμε τη θεση μας με μεγαλυτερη ανακουφιση

 

Καμια ελπιδα

 

τα νουμερα της ελστατ ασε να μην τα πιστεύω εξάλλου είναι γνωστό υπάρχουν ψέματα τριών ειδών: Ψέματα, καταραμένα ψέματα και η στατιστική.

 

Το οτι ειμαι ανεργος σαφως και δεν ειναι επιλογη μου οταν με πηραν πριν 2 χρονια στην κοινωφελη πηγα κανονικότατα, στον ιδιωτικο τομεα εχω παει σε 20 interview και ολοι λενε την ιδια καραμελα δυστηχως δεν εχετε προϋπηρεσία.

 

Τελος το οτι βγαινω μια φορα στο τοσο να χαλασω 40-50 ευρω δεν σημαίνει οτι το κανω συνεχεία και δεν σημαίνει οτι παντα πληρώνω εγω  

 

Συμφωνώ καμιά ελπίδα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...