Προς το περιεχόμενο

Συνδεση modulator !


greeneye

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχα αποκωδικοποιητη nova (ton HD 831) συνδεμενο στην κεντρικη TV στο σαλονι. Ειχα φερει

τεχνικό και μου εκανε να παιζουν και οι αλλες 2 τηλεορασεις (στα δωματια) το ιδιο καναλι φυσικα

με τη χρηση modulator (απλου οχι HD λογω κοστους). Ουσιαστικα απο την κεντρικη TV

ανεβαινε ξανα καλωδιο στην κεραια, και απο εκει εφευγαν 2 αλλα καλωδια, ενα σε καθε

δωματιο οπου επαιζαν μια χαρα τα καναλια της nova.  Η συνδεση του αποκωδικοποιητη της

nova στο πισω μερος απο οσο ειδα ειχαμε

 

1) καλωδιο ρευματος στο ρευμα

2) καλωδιο κεραιας κανονικα θεση του

3) ενα κουμπωμενο scart οπου πανω του κουμπωμενα ηταν ενα λευκο καλωδιο στο audio (Left)

και ενα κοκκινο νομιζω στο βιντεο. Εμενε κενη η θεση στο audio ® αλλα δεν ρωτησα αν παιζει ρολο τοτε.

Ο ηχος επαιζε μια χαρα.

 

Η απορια μου ειναι η εξης. Τωρα που παρελαβα ενα νεο αποκωδικοποιητη, παρατηρησα οτι αυτος ΔΕΝ

εχει scart... εχει ομως τις υποδοχες κανονικα audio left, audio right, video. Μαλιστα εχει και

esata και 2 usb και HDMI.

Οταν φτιαχτει η κεντρικη TV να παιζει, εγω θα μπορεσω να κανω τις αλλες 2 τηλεορασεις να παιξουν

κανονικα μεσω αυτου του modulator κουμπωνοντας χωρις scart το audio left και το video στις αναλογες θεσεις η οχι? Τι ρολο επαιζε το scart ? Υπαρχει κατι που θα χασω πλεον? Τι ρολο παιζει το audio R ?

Ας με κατατοπισει καποιος ποιο σχετικός! Ευχαριστω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το scart απλά είναι ένα βύσμα που περιλαμβάνει πολλούς τρόπους σύνδεσης.

Μπορείς να πάρεις έναν αντάπτορα από scart σε RCA. Έτσι ο Modulator θα αποκτήσει και αυτός RCA

41KZeZMcVAL._SY355_.jpg

Στη συνέχεια συνδέεις τα βύσματα 1-1, το κίτρινο με το κίτρινο (video), το άσπρο με το άσπρο (audio L). To κόκκινο πιθανόν να μην χρειάζεται γιατί το modulator είναι μονοφωνικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το scart απλά είναι ένα βύσμα που περιλαμβάνει πολλούς τρόπους σύνδεσης.

Μπορείς να πάρεις έναν αντάπτορα από scart σε RCA. Έτσι ο Modulator θα αποκτήσει και αυτός RCA

41KZeZMcVAL._SY355_.jpg

Στη συνέχεια συνδέεις τα βύσματα 1-1, το κίτρινο με το κίτρινο (video), το άσπρο με το άσπρο (audio L). To κόκκινο πιθανόν να μην χρειάζεται γιατί το modulator είναι μονοφωνικό.

Ο modulator μου εχει στο πισω μερος αυτο που εβαλες για εικονα, τα στρογγυλα δηλαδη! δεν εχει θεσει scart.

Scart θεση ειχε ο παλιος αποκωδικοποιητης της Nova στον οποιο κουμπωσε ο τεχνικος αυτο ακριβως που εβαλες για εικονα.

Κουμπωσε λοιπον ετσι και εβγαλε αυτες τις 3-4 θεσεις οπου ενωσε audio και video. Η απορια μου ειναι οτι εφοσον ο παλιος

αποκωδικοποιητης της Nova ειχε ετοιμες θεσεις (audio-video) γιατι εβαλε scart εξαρτημα (αυτο της φωτογραφιας) για να

ξαναβγαλει ιδιες θεσεις? Εκανα δοκιμη να κουμπωσω audio-video σε αυτα χωρις το εξαρτημα scart και παιζει κανονικα!

Για αυτο ρωτησα, εχει καποιο οφελος? προφανως απο οσα εγραψες ηταν αχρειαστο και απλα εβγαλε διπλες θεσεις, σωστα?

Οσο αφορα το audio right γνωριζει κανεις αν ουσιαστικα οτι περναει απο modulator μου κανει τον ηχο απο στερεωφωνικο

σε μονοφονικο? (ουσιαστικα οτι παει στις αλλες 2 τηλεορασεις και οχι στην κεντρικη) ? ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα λάθος!

Ναι, με το scart δεν έχει διαφορά. Απλά ήταν μια έξυπνη λύση για να γλιτώσεις 21 καλώδια και αντίστοιχες θύρες.

Απλά θα ακούς το ένα κανάλι του ήχου. Μικρό το κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα λάθος!

Ναι, με το scart δεν έχει διαφορά. Απλά ήταν μια έξυπνη λύση για να γλιτώσεις 21 καλώδια και αντίστοιχες θύρες.

Απλά θα ακούς το ένα κανάλι του ήχου. Μικρό το κακό.

Μα δε γλιτωσα καλωδια με το σκαρτ-ανταπτορα που εβαλε αφου πανω εκει κουμπωσε και το audio left και το video! Ουσιαστικα

συγκρινοντας τις 2 περιπτωσεις εχω παραπανισιο το εξαρτημα "σκαρτ" αυτο του τεχνικου, απλα βαζοντας αυτο εμειναν ελευθερες

οι θεσεις audio left και video, αυτες που εχει απο τη μανα του πανω ο παλιος 831 αποδικοποιητης! Και τι να τις κανω, δε νομιζω να εχουν καποια χρησιμοτητα... εκτος αν δεν γνωριζω κατι.

Η ουσια ειναι οτι και στις 2 περιπτωσεις εχουμε το ιδιο αποτελεσμα.

Μπορεις να μου εξηγησεις λιγο αυτο με το ενα καναλι του ηχου? Στην περιπτωση του τεχνικου πως παιζουν 2 καναλια ηχου αφου

εχουμε τα ιδια κουμπωματα? (audio left και video) ?  Εκτος αν κουμπωνοντας τα ολα στο σκαρτ παιζει καποιο ρολο.

Ας μας πει και αλλος καμια γνωμη αν δεν ξερει ο φιλος 100%. ευχαριστω για τις απαντησεις οπως και να εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...