Προς το περιεχόμενο

Δορυφορικη τιβι


xrist0s4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, με τους παρακάτω περιορισμούς:

 

Μόνο για να λαμβάνεις τα ελεύθερα.

Μόνο όσα πιάνει ο συγκεκριμένος (δεν μπορείς να προσθέσεις συχνότητες χειροκίνητα).

Μόνο για τον hotbird από τον οποίο βγαίνει η Nova.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hotbird ειναι ο δορυφόρος. Αν γυρίσεις το πιατο σε άλλο δορυφόρο, δεν θα συγχρονίζει ο δέκτης (είναι κλειδωμένος μόνο για τις συχνότητες του hotbird).

 

Η κάρτα δεν παίζει ρόλο αν είναι μέσα ή έξω. Απλά αν την βγάλεις εξαφανίζει το μενού νοβα (που έχει και ελεύθερα κανάλια). Άστην μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια ενδεικτικά κανάλια μπορεί να γράψει κάποιος; Έχω κι εγώ έναν αποκωδικοποιητή nova και είχα την εντύπωση ότι δεν πιάνει τίποτα...αν θυμάμαι καλά τον είχα δοκιμάσει κιόλας και δεν είχα εικόνα. Χρειάζεται και έξτρα αποκωδικοποιητή αν δεν έχει ενσωματωμένο η τηλεόραση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα !

Διαφωνώ ριζικά με αυτό που λέει ο sphinxgr. Δεν καταλαβαίνω από πού κι ως πού είναι χάλια τα ελεύθερα κανάλια του HotBird. Μπορείς να κάνεις ένα Blind Scan στο δορυφόρο και θα βρεις εκατοντάδες αξιόλογα ελεύθερα κανάλια, όπως Sky News, NHK World, Russia Today, RT DOC, NHK World, CCTV 9, CCTV 4 (στα Κινεζικά), France 24 (Γαλλικά/Αγγλικά), Euronews (σε πολλές γλώσσες και μεταξύ αυτών η Ελληνική).
Αν ο δέκτης της Nova έχει κλειδώματα που δεν τα αντέχεις, πάρε έναν άλλο οποιοδήποτε φθηνό δέκτη (50 Ευρώ περίπου) και θα με θυμηθείς.

Στη διάθεση σου,
Ο Άσπρος Γάτος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό μιας και πέρασα από εδώ

 

Έχω στη ταράτσα μου δουρφορικό πιάτο (το είχα για το AWMN αλλά πλέον έχει χοντροαραιώσει το δίκτυο)

και

έχω ένα τέτοιο δέκτη

 

μπορώ απλά να βάλω στη θέση του feeder ένα lnb και να τραβήξω καλώδιο (μέχρι τοδέκτη υποθέτω) και να βλέπω τα ελεύθερα κανάλια του hotbird ? ή θα χρειαστώ κάποιο πρόσθετο εξοπλισμό ?

 

επίσης στη σελίδα του παραπάνω Link λέει

 

Δορυφορικός δέκτης HD με ενσωματομένο επίγειο ψηφιακό δέκτη HD

 

 σημαίνει ότι μπορεί να πιάνει και τα επίγεια "απλά" ελληνικά κανάλια ... τι κεραία θα χρειαστεί ? Αν όχι μπορείς να βάλεις κάποια "κάρτα" σαν αυτή της Nova για μόνο τα ελληνικά κανάλια για να τα πιάνει από το δορυφόρο ?

 

(ίσως φανεί περίεγο αλλά δεν έχω τηλεόραση σπιτι μου ... και δε μου έχει λήψει ιδαίτερα μέχρι τώρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα !

 

Διαφωνώ ριζικά με αυτό που λέει ο sphinxgr. Δεν καταλαβαίνω από πού κι ως πού είναι χάλια τα ελεύθερα κανάλια του HotBird. Μπορείς να κάνεις ένα Blind Scan στο δορυφόρο και θα βρεις εκατοντάδες αξιόλογα ελεύθερα κανάλια, όπως Sky News, NHK World, Russia Today, RT DOC, NHK World, CCTV 9, CCTV 4 (στα Κινεζικά), France 24 (Γαλλικά/Αγγλικά), Euronews (σε πολλές γλώσσες και μεταξύ αυτών η Ελληνική).

 

Αυτά τα κανάλια παρουσιάζουν ενδιαφέρον σε πάνω από το 0,5% των Ελλήνων?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα κανάλια παρουσιάζουν ενδιαφέρον σε πάνω από το 0,5% των Ελλήνων?!

Πολυ εβαλες.

 

Το μονο ενδιαφερον ειναι το να εχεις κανεις ''πολλα'' καναλια.Οπως οταν ειμασταν μικροι και περναγαμε στο pc κανα 500 προγραμματα απο cd περιοδικων , απο τα οποια ζητημα να χρησιμοποιησαμε το 1.Για να..υπαρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παιρνει κανενα τσιπακι οπως το playstasion να βλεπω τα ντοκιμαντερ τουλαχιστον :P βασικα τα μονα που με ενδιαφερουν ειναι τα ντοκιμαντερ,γι αυτο ειχα βαλει νοβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα !

Σχετικά με την ερώτηση του "Θεωρητικού" έχω να πω ότι στον κόσμο της ψηφιακής δορυφορικής λήψης (όχι της αναλογικής όπως ήταν παλιά), τα κανάλια κατηγοριοποιούνται με δύο τρόπους :

- Αν είναι κωδικοποιημένα η όχι, δηλ. αν απαιτείται η καταβολή ενός οικονομικού τιμήματος για την παρακολούθησή τους η όχι. Για τα συνδρομητικά κανάλια υπάρχουν ένα σωρό πρότυπα κωδικοποίησης (NagraVision,Viaccess, BISS κλπ), ενώ τα κανάλια που τα βλέπουμε χωρίς συνδρομή λέγονται Free to Air (συντομογραφικά FTA).

- Η δεύτερη κατηγοριοποίηση αφορά το αν ένα κανάλι εκπέμπει σε χαμηλή ευκρίνεια (Standard Definition ή αλλιώς SD) ή υψηλή ευκρίνεια (High Definition - HD).

Οι δορυφορικοί δέκτες που υπάρχουν σήμερα στην αγορά είναι (σχεδον ;) όλοι ψηφιακοί. Αναλογικό δορυφορικό δέκτη δεν έχουν δει τα μάτια μου εδώ και χρόνια.

Από κει και πέρα, οι πιο παλιοί ψηφιακοί δέκτες πιάνουν μόνο τα κανάλια SD, ενώ οι νεότεροι τα πιάνουν όλα. (SD/HD).
Όσον αφορά τώρα τα συνδρομητικά κανάλια, αν σ' ενδιαφέρει ένα συγκεκριμένο τέτοιο κανάλι, πρέπει κατ' αρχήν να ελέγξεις με τι είδους κωδικοποίηση εκπέμπει και μετά να ελέγξεις ποιοι δέκτες είναι συμβατοί με την εν λόγω κωδικοποίηση, ή αν ο δέκτης που έχεις μπορεί να δεχτεί το κατάλληλο module, ώστε να τον κάνεις συμβατό. Μετά πρέπει ν' απευθυνθείς στο ίδιο το κανάλι για να παρεις την κατάλληλη μαγνητική κάρτα.


Χαιρετισμούς,
Ο Άσπρος Γάτος

Υστερόγατο (αντί υστερόγραφο) :

Στο προηγούμενο μήνυμά μου στο ίδιο νήμα έγραψα κατά λάθος δύο φορές το κανάλι NHK World, το αγγλόφωνο κανάλι της δημόσιας τηλεόρασης της Ιαπωνίας (Nihon housou kyokai = Ιαπωνικός οργανισμός εκπομπών).
Έτσι "προδόθηκε" ποιο κανάλι προτιμώ να βλέπω. Για μένα το προγραμμά του είναι φοβερό γιατί περιλαμβάνει εκτός από ειδήσεις, πολλές πολιτιστικές εκπομπές που αφορούν την Ιαπωνία, καθώς και κάτι σύντομα μαθήματα Ιαπωνικών για ξένους (που θα έπρεπε να είναι πληρέστερα, μιας και δεν διδάσκουν καθόλου Kanji). Ό,τι ώρα και ν' ανοίξω το NHK World, πάντα θα έχει κάτι ενδιαφέρον για να με κρατήσει στη συχνότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...