Προς το περιεχόμενο

Συννεφούλα


DrLo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατι βρηκα παιδες, βιβλιο Α λυκειου.

Εχει ενα τραγουδι (ο προσκυνητης) στην ενοτητα 1.1 στο θεμα <<Έκφραση εμπειρίας των μαθητών/μαθητριών για την αναζήτηση>> εχει συμπληρωση κενων στους στιχους του τραγουδιου. Στην ιδια ενοτητα στο θεμα <<Θεμελιώδη υπαρξιακά ερωτήματα και η απάντηση της θρησκείας. Διαπίστωση της καθολικό- τητας του θρησκευτικού φαινομένου.>> εχει αλλα δυο τραγουδια (one of us και ο δικος μου Θεος) υποθετω οτι ειναι εκει ετσι ωστε μαζι με τις εικονες που δινονται να ενισχυσουν την διδασκαλια του καθηγητη για το θεμα.

Στην ενοτητα 1.3 στο θεμα <<Πέρασμα από τη φιλία και τη λαχτάρα συναναστροφής στη θρησκεία ως επικοινωνία με το ιερό.>> δινει 2 τραγουδια (το Περιβολλι και το Καλως ηρθες παρεξενε στον τοπο μου) και μετα παραθετονται 2 ψαλμοι (61 και 117) στην δημοτικη, υποθετω για τον ιδιο λογο οπως παραπανω.

 

Γενικα το βιβλιο συνεχιζει ετσι, σε πολλα κεφαλαια, σε πολλες ενοτητες και θεματα παραθετει στιχους απο διαφορα τραγουδια.

 

Παω να δω αν συνεχιζει το ιδιο και στα βιβλια της Β και Γ λυκειου.


Βρηκα ενα ακομη τραγουδι (Το τραγούδι του αρχιπελάγους) στο βιβλιο της Β λυκειου.

 

Να αναφερω οτι δεν βρηκα τα βιβλια καθηγητη για τα θρησκευτικα των ταξεων του λυκειου και επισης να αναφερω οτι τα εμπλουτισμενα βιβλια μαθητη ειναι τα παλιοτερα βιβλια και οχι αυτα τα νεα βιβλια*.

 

Απο οσο μπορω να καταλαβω οι στοιχοι των τραγουδιων μαλλον δινονται στα πλαισια των νεων εκπαιδευτικων τεχνικων, μαλλον ακουσαν οτι τα πολυμεσα (και η πολυμεσικη μαθηση) βοηθουν και ενισχυουν την μαθησιακη διδασκαλια και καποιο τζιμανι σκεφτηκε οτι πολυμεσα σημαινει εικονες και ηχοι και ηχοι σημαινει τραγουδια οποτε παρε στο χαρτι στιχους απο τραγουδια ετσι ωστε να κανουμε την μαθηση πολυμεσικη.

 

 

*Να σημειωσω εδω οτι, αν εχω καταλαβει καλα, δεν πρεπει να ειναι κανονικα βιβλια αυτα τα καινουρια αλλα οι "σημειωσεις" ή αλλιως "φακελοι μαθηματος" που δοθηκαν στην φετινη σχολικη χρονια και μαλλον θα δωθουν και την επομενη στους μαθητες αντι για βιβλια θρησκευτικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιά συννεφούλα. Παπαροκάδες έπρεπε να βάλουνε μέσα. Rock + Θρησκεία = L.F.E.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το τραγούδι έβαζα να παίζει το juke box στο ζαχαροπλαστείο στη πλατεία του χωριού όταν ήμουν πιτσιρικάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερμηνεία δεν είναι αυτό που είχε στο μυαλό του ο δημιουργός αλλά πως ερμηνεύεται το έργο από τον καθένα.

Κάποιος ακούει "συννεφιασμένη Κυριακή" επειδή έχασε η ομάδα του, δεν μπορείς να το πεις ότι κάνει "λάθος".

 

Α μιλάμε η κατάσταση είναι πολύ προχωρημένη..

Σιγά το σύνθετο έργο τη συννεφούλα που έχει και διφορούμενες ερμηνείες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...