Προς το περιεχόμενο

κληρονομικα


txcellas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους. Προσφατα εχασα τον πατερα μου σε ενα δυστυχημα. Δεν ειχε προλαβει να κανει καποια διαθηκη και επειδη θα φυγω συντομα εκτος του πατρικου μου  πρεπει να γινουν αμεσα καποιες διαδικασιες.

Τα δεδομενα ειναι τα εξης: Εγω και ο αδερφος μου παιρνουμε το  37,5% ενω η μανα μου το 25% ολων οσων εχουμε. Το θεμα ειναι οτι ο αδερφος μου ειναι ανεργος σε αντιθεση με εμενα που δουλευω τα τελευταια 8 χρονια και την μανα μου που δουλευει εδω και 27 χρονια.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Αν κανουμε αποποιηση και τα παρει ολα η μητερα μου θα υπαρχει μικροτερη φορολογια; Αν μηπως τα επαιρνε ολα ο ανεργος αδερφος μου τα φορολογικα ηταν μικροτερα;

θελω να ρωτησω και αλλα πραγματα γιατι δυστυχως πρωτη φορα χανω καποιον τοσο κοντινο μου και θελω να βοηθησω οσο περισσοτερο μπορω.

 

Παρακαλω επειδη ειμαι σε δυσκολη θεση να ζηταω βοηθεια για κατι τετοιο ας απαντησει οποιος γνωριζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ρωτάς τώρα ρε φιλε σοβαρά;

γενικολογίες στις γενικολογίες.

 

πάρε έναν συμβολαιογράφο (που σίγουρα λογικά θα σου χρειαστεί στη πορεία), έναν εφοριακό να σου λύσει όλες τις απορίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο φορος κληρονομιας αλλζει βαση συγγενιας ανεξαρτητα απο το εισοδημα αυτου που κληρονομεί, οποτε αφου εισθε στην ιδια βαθμιδα ολοι θα πληρωσετε το ιδιο  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χοντρικα αν γνωριζει καποιος να μου πει να εχω μια ιδεα.

Ο συμβολαιογραφος θελει για καποια διαδικαστικα χαρτια μαζι με φορολογιες καποια χιλιαρικα.


ο φορος κληρονομιας αλλζει βαση συγγενιας ανεξαρτητα απο το εισοδημα αυτου που κληρονομεί, οποτε αφου εισθε στην ιδια βαθμιδα ολοι θα πληρωσετε το ιδιο  

 

Οποτε ειτε παρει η μανα μου το 100% ειτε μεινουν οπως εχουν τα πραγματα το πληρωτεο ποσο θα ειναι το ιδιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χοντρικα αν γνωριζει καποιος να μου πει να εχω μια ιδεα.

Ο συμβολαιογραφος θελει για καποια διαδικαστικα χαρτια μαζι με φορολογιες καποια χιλιαρικα.

 

Οποτε ειτε παρει η μανα μου το 100% ειτε μεινουν οπως εχουν τα πραγματα το πληρωτεο ποσο θα ειναι το ιδιο; 

 

Λογικο να θεελει πολλα λεφτα ο συμβολαιογραφος αν ειναι μεγαλη η περουσια ,σε εμας για ενα σπιτακι και μισο στρεμμα ηθελε 700 ευρω.

 

απο οτι ξερω η 1ου βαθμου πληρωνουν το ιδιο δεν ξερω αν αυτο εχει αλλαξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλικαρε εσάς το ατομο που χάσατε είχε κάνει διαθήκη; επειδή εμάς δεν έκανε θα πρέπει να δωθουν επιπλέον χρηματα

Οι πιο πολλοί δεν έχουν κάνει, αλλά τελικά βρίσκεται ότι "είχαν κάνει" και διαμοιράζονται τα διάφορα κατά τα συμφωνηθέντα των επιμέρους μερων.

Για δες μήπως κι ο δικός σου "είχε κάνει" τελικά καμία διαθήκη. Την καταθέτεις στο αρμόδιο Ειρηνοδικείο και παίρνουν τα πράγματα το δρόμο τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να το θέσω μετά αυτό το θέμα που λες και εφόσον είμαστε σύμφωνοι όλοι στην οικογένεια σκεφτόμαστε ίσως το κάνουμε. (Ελπίζω να εννοούμε το ίδιο) Αν "είχε κάνει" αλλά δεν έχει κατατεθεί στον συμβολαιογράφο θα υπάρξει πρόβλημα; οικονομικά πιστεύω ότι συμφέρει από μια αποποιηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να το θέσω μετά αυτό το θέμα που λες και εφόσον είμαστε σύμφωνοι όλοι στην οικογένεια σκεφτόμαστε ίσως το κάνουμε. (Ελπίζω να εννοούμε το ίδιο) Αν "είχε κάνει" αλλά δεν έχει κατατεθεί στον συμβολαιογράφο θα υπάρξει πρόβλημα; οικονομικά πιστεύω ότι συμφέρει από μια αποποιηση?

Κανένα πρόβλημα για συμβολαιογράφο. Το ίδιο εννοούμε...ειχε "κάνει" μία ιδιόχειρη διαθήκη λίγο καιρο πριν φύγει, δεν χρειάζεται να την είχε κάνει σε συμβολαιογράφο.

Στην τελική...Και σε συμβολαιογράφο να υπήρχε μία χτεσινή και σήμερα να έκανε μία ιδιόχειρη, ισχύει η χρονικά τελευταία, η άλλη παπαλα.

Αποποίηση γιατί να κάνεις; Τα μοιράζετε όπως θέλετε και τέλος.

Για να μην υπάρχει και θέμα ότι "αποκληρωνε" κάποιον ώστε να έχει πάτημα να την προσβάλλει, μπορεί να του αφήνει ένα ρολόι/δαχτυλίδι/καρφίτσα πετου/πίνακα/κάτι. Σε άλλον κάτι παρόμοιο και σε τρίτο (αν θέλετε να πάει πχ στον αδερφό σου που είπες) το σπίτι. Όμορφα, ωραία, νοικοκυρεμενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια, σε ευχαριστω πολυ.

Οποτε εφοσον ''υπηρχε διαθηκη'' απλα πρεπει να παει προς εκτελεση στον συμβολαιογραφο; Καποια εξοδα πανω σε αυτη την εκτελεση δεν υπαρχουν;

Τα εξοδα θα τα πληρωσουμε οικογενειακως δεν υπαρχει τετοιο θεμα απλα σκεφτομουν αν η ''διαθηκη'' οριζε ενα συγκεκριμενο ατομο της οικογενειας για λιγοτερη φορολογια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει φόρος όπως και να χει. Επίσης προφανώς συμφέρει να περάσει κατευθείαν όλο στα αδέρφια για να αποφύγετε κόστος μετέπειτα διαβιβάσεων αν συμφωνεί η μαμά.

Συλλυπητήρια για τον πάτερα σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ φιλαρακι, να εισαι καλα.

Οταν λες κοστος μετεπειτα μεταβιβασεων τι εννοεις; Στο μελλον αν θελησει η μανα μου να μου γραψει κατι πχ; Νομιζω οτι καθε χρονο θα πληρωνεται η φορολογια και εφοσον ο αδερφος μου ειναι ανεργος πως θα μπορουσε να τη διαχειριστει; Γι αυτο συμφωνησαμε να δωθει ολο το ποσο στην μανα μας. Δεν ξερω αν καποιος απο τους 3εις μας εχει καποια ''εκπτωση'' στη φορολογια βεβαια


Κοιτακτε να το δειτε ψυχραιμα.Σε πενθος οι σκεψεις ειναι μπερδεμενες.

 

Πρεπει να φυγω σε λιγες μερες φιλε μου. Πιστευεις θελω να κατσω να ασχοληθω με αυτα ετσι πως ειναι η οικογενεια μου;

Ρωτησαμε καποιους λογιστες και θα τα κοιταξουν και θα μας απαντησουν σε καποια απο αυτα αλλα επειδη ειμαι τελειως ασχετος επι του θεματος θα ηθελα να ακουσω καποια αποψη ενος ανθρωπου που περασε το ιδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...