Προς το περιεχόμενο

κληρονομικα


txcellas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραια, σε ευχαριστω πολυ.

Οποτε εφοσον ''υπηρχε διαθηκη'' απλα πρεπει να παει προς εκτελεση στον συμβολαιογραφο; Καποια εξοδα πανω σε αυτη την εκτελεση δεν υπαρχουν;

Τα εξοδα θα τα πληρωσουμε οικογενειακως δεν υπαρχει τετοιο θεμα απλα σκεφτομουν αν η ''διαθηκη'' οριζε ενα συγκεκριμενο ατομο της οικογενειας για λιγοτερη φορολογια.

Να σαι καλά φίλε, καλή δύναμη. Κι εμεις τα μάθαμε με τον γρήγορο τρόπο, λόγω απώλειας του πατέρα μου.

Δεν ξέρω να σου πω πολλά ακόμα, την είχαμε πάει στο Ειρηνοδικείο και μετά από κάποιους μήνες εκεί την πας σε συμβολαιογράφο για να γίνει ο διαμοιρασμός. Δεν ξέρω πόσο γρήγορα κάνουν στο δικό σας Ειρηνοδικείο, αν κρίνω με το χρόνο που πήρε στου Πειραιά...Από το νέο έτος θα προχωρήσει το θέμα...Κι αυτό αν την πάτε σύντομα, έρχεται κι Αύγουστος βλέπεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ts γιατι να πάρει μερίδιο η μητέρα σας?? Ετσι δεν θα πληρώσετε δυο φορές φορο κληρονομιάς??

 

Το σκεφτηκαμε ετσι γιατι ισως να ειχε μια ελαφρυνση. Δουλευει 25 χρονια ενω εγω 7-8 και ο αδερφος μου ειναι ανεργος. Ακομα το ψαχνω..Δεν ξερω αν καποιος απο την οικογενεια θα μπορουσε να εχει καποια ''εκτπωση'' αν τα επαιρνε ολα αυτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκεφτηκαμε ετσι γιατι ισως να ειχε μια ελαφρυνση. Δουλευει 25 χρονια ενω εγω 7-8 και ο αδερφος μου ειναι ανεργος. Ακομα το ψαχνω..Δεν ξερω αν καποιος απο την οικογενεια θα μπορουσε να εχει καποια ''εκτπωση'' αν τα επαιρνε ολα αυτος.

Στο λεω με την λογική πως οταν θα σας τα δώσει θα ξαναπληρωσετε φορο κληρονομιάς.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω μεχρι 150.000 ευρω απο γονιο σε παιδι λογω θανατου ειναι αφορολογητο.Το υψως των 150.000 αφορα μετρητα και ακινητα στο συνολο.Δηλαδη εαν ο πατερας  σας, σας αφησει π.χ απο 50.000 εκαστο, δεν φορολογουνται.Ασχετα εαν δουλευεις η οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω μεχρι 150.000 ευρω απο γονιο σε παιδι λογω θανατου ειναι αφορολογητο.Το υψως των 150.000 αφορα μετρητα και ακινητα στο συνολο.Δηλαδη εαν ο πατερας  σας, σας αφησει π.χ απο 50.000 εκαστο, δεν φορολογουνται.Ασχετα εαν δουλευεις η οχι.

 

Σε ευχαριστω, θα το ψαξω και αυτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω μεχρι 150.000 ευρω απο γονιο σε παιδι λογω θανατου ειναι αφορολογητο.Το υψως των 150.000 αφορα μετρητα και ακινητα στο συνολο.Δηλαδη εαν ο πατερας  σας, σας αφησει π.χ απο 50.000 εκαστο, δεν φορολογουνται.Ασχετα εαν δουλευεις η οχι.

 

αυτο ισχυει για τις 150 χιλιαδες που λες αλλα νομιζω οτι η εφορια θα το φορολογησει ενιαία δηλαδη αν ειναι η περουσια 150 χιλιαδες και 1 που φορολογείται θα βγει φορος 1 τις εκατο και απο το φορο ο καθενας θα πληρωσει το μεριδιο του και οχι 50 χιλιάδες 33 λεπτά στον καθένα που δεν φορολογείται  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν συλλυπητήρια .Τώρα όσον αφορά το θέμα η λογική λέει εαν όλη περιουσία ήταν στο όνομα του πατέρα σου τότε καλό είναι να μοιραστει κατευθείαν στα παιδια για να γλυτώσετε τις έξτρα μεταβιβάσεις κάποια στιγμή στο μέλλον που θα πρέπει να γίνουν από την μητέρα προς τα παιδιά.Ο τρόπος ειναι να αποποιηθει η μητέρα ή να βρεθεί "ιδιόχειρη διαθήκη" η οποία θα έχει ως κληρονόμους μόνο τα παιδιά οτι και να γινει θα χρειαστεις συμβολαιογραφο οποτε πηγαινε κατευθειαν εκει και θα σου πει αυτος τις επιλογες και τα αναλογα κοστοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μεταφερθούν σε εμάς ο άνεργος αδερφός μου πως θα δικαιολογεί στο να πληρώνει τις φορολογίες κλπ; Ίσως λίγο νωρίς λόγο απίστευτου άγχους τα σκέφτομαι και να κάνω λάθος αποφασίζοντας τόσο σύντομα αλλά πραγματικά θέλω να τελειώνουμε όσο πιο σύντομα και να μν ασχοληθούμε. Από βδομάδα θα ρωτήσουμε κ όλες τις ειδικότητες επαγγελματιών που χρειάζεται.

Πολύ γραφειοκρατία παιδιά..

Καταρχήν συλλυπητήρια

Να είσαι καλά παλικαρε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μεταφερθούν σε εμάς ο άνεργος αδερφός μου πως θα δικαιολογεί στο να πληρώνει τις φορολογίες κλπ; 

 

και εγω ανεργος ειμαι και εχω μισο σπιτι απο κληρονομια μεχρι τωρα δεν εχω καποιο θεμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχουν καταστρέψει όλα. Δουλεύει μια ζωή κάποιος και όταν φεύγει το κράτος παίρνει ότι μπορεί από τους κόπους του με όποιον τρόπο μπορεί.

Μετά την αποδοχή κληρονομιάς ξεκινάς καινούργια φορολογική κλπ ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχουν καταστρέψει όλα. Δουλεύει μια ζωή κάποιος και όταν φεύγει το κράτος παίρνει ότι μπορεί από τους κόπους του με όποιον τρόπο μπορεί.

Μετά την αποδοχή κληρονομιάς ξεκινάς καινούργια φορολογική κλπ ε;

καλα αυτό υπάρχει χρόνια αλλα κ σε χώρες όπως το ην. Βασίλειο δεν είναι ελ. Πατέντα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...