Προς το περιεχόμενο

Είναι απαραίτητη η εγγραφή στο Επιμελητήριο;


Ειρήνη 33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε! 

Τον Απρίλιο είχα κάνει προεγγραφή στο Επιμελητήριο και την έναρξη επαγγέλματος (παροχή online υπηρεσιών). Όταν ξαναπήγα στο Επιμελητήριο για την εγγραφή, μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να κάνω. Ισχύει αυτό; Αρκεί η προεγγραφή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσαμπα λεφτα

 

Αλλα πρεπει να γραφτεις αναγκαστικα αν εισαι ελ.επαγγελματιας.

 

Αλλιως δεν παιρνεις χαρτι για τον ΟΑΕΕ και ετσι δεν γραφεσε ΕΦΚΑ,και ετσι δεν θα παρεις χαρτια για ελ επαγγελματιας

 

Ολα συνδεονται μεταξυ τους

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσαμπα λεφτα

 

Αλλα πρεπει να γραφτεις αναγκαστικα αν εισαι ελ.επαγγελματιας.

 

Αλλιως δεν παιρνεις χαρτι για τον ΟΑΕΕ και ετσι δεν γραφεσε ΕΦΚΑ,και ετσι δεν θα παρεις χαρτια για ελ επαγγελματιας

 

Ολα συνδεονται μεταξυ τους

 

 

Μετά την προεγγραφή στο επιμελητήριο και την προεγραφή στον ΟΑΕΕ έκανα την έναρξη επαγγέλματος και μετά την εγγραφή στον ΟΑΕΕ. Οπότε δεν χρειάζεται να κάνω την εγγραφή στο επιμελητήριο; 

 

Παρόλο που στο χαρτί της προεγγραφής λέει το εξής; 

Η παραπάνω επιχείρηση υποχρεούται μέσα σε 2 μήνες α΄πό σήμερα να ολοκληρώσει τις διαδικασίες σύστασης και να γίνει η καταχώρηση στο Μητρώο Επωνυμιών του Επιμελητηρίου μας. Μετά την παρέλευση της παραπάνω προθεσμίας και εφόσον δεν ολοκληρωθούν οι διαδικασίες σύστασης και καταχώρησης αίρεται το δικαίωμα χρησιμοποίησης της παραπάνω επωνυμίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε εν ολιγοις σου λεει οτι αν δεν κανεις εγγραφη στο επιμελητηριο δεν θα μπορεις να ασκησεις το ελ.επαγγελμα σου.

 

Βασικα εσυ δεν θελεις να γραφτεις για να γλυτωσεις τα περιπου 60€ που πληρωνεις ε;

 

Δεν γινεται ομως

 

Πρεπει αναλογως το επαγγελμα η το μαγαζι που εχεις να γραφτεις στο αναλογο επιμελητηριο (εμπορικο-επαγγελματικο κτλπ)

 

Ειναι αχρηστο δυστυχως για εμας αλλα ειναι αναγκαιο για να εισαι νομιμος

 

 

(Αν επιτρεπεται το επαγγελμα σου πιο ειναι; )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε εν ολιγοις σου λεει οτι αν δεν κανεις εγγραφη στο επιμελητηριο δεν θα μπορεις να ασκησεις το ελ.επαγγελμα σου.

 

Βασικα εσυ δεν θελεις να γραφτεις για να γλυτωσεις τα περιπου 60€ που πληρωνεις ε;

 

 

Δεν είναι ότι δεν θέλω να πληρώσω αυτό το ποσό. Είναι επειδή μου είπε αυτή που είναι στο γραφείο αυτό ότι δεν χρειάζεται να ξαναέρθω όταν την ρώτησα αν πρέπει να ξαναπάω για την εγγραφή. Αλλά τώρα που ξαναδιάβασα τι λέει στο χαρτί της προεγγραφής μπερδεύτικα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως απλα να της στειλεις με μαιλ την αποδειξη πληρωμης απο τραπεζα και αυτη να κανει τα υπολοιπα και να σου στειλει το χαρτι με μαιλ;

 

Μπορει γ αυτο να στο ειπε.

 

Παντως αν πληρωσεις στελνεις και ηλεκτρονικα την αποδειξη πληρωμης και προχωραει και ετσι το θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως απλα να της στειλεις με μαιλ την αποδειξη πληρωμης απο τραπεζα και αυτη να κανει τα υπολοιπα και να σου στειλει το χαρτι με μαιλ;

 

Μπορει γ αυτο να στο ειπε.

 

Παντως αν πληρωσεις στελνεις και ηλεκτρονικα την αποδειξη πληρωμης και προχωραει και ετσι το θεμα.

 

Α οκ. Υπάρχει πρόβλημα που την προεγγραφή την είχα κάνει τον Απρίλιο, δηλαδή έχει περάσει περισσότερος καιρός από 2 μήνες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α οκ. Υπάρχει πρόβλημα που την προεγγραφή την είχα κάνει τον Απρίλιο, δηλαδή έχει περάσει περισσότερος καιρό από 2 μήνες;

Αυτο δεν το γνωριζω

 

Παντως καλο θα ηταν να πας ν πληρωσεις συντομα εφοσον περασε το διμηνο της προθεσμιας και να παρεις το χαρτι του επιμελητηριου οτι εισαι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δεν το γνωριζω

 

Παντως καλο θα ηταν να πας ν πληρωσεις συντομα εφοσον περασε το διμηνο της προθεσμιας και να παρεις το χαρτι του επιμελητηριου οτι εισαι οκ.

 

Εντάξει! Ευχαριστώ πολύ!!!  

 

 

(Αν επιτρεπεται το επαγγελμα σου πιο ειναι; )

 

 

Παραδίδω ιδιαίτερα μαθήματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 1000 χρόνια περίπου :-D όταν έκανα έναρξη (γραφίστας) ήθελε εγγραφή στο Επιμεληήριο. Στην αρχή πλήρωνα. Μετά σταμάτησα. Τότε θεωρούσαν τα μπλοκάκια στην Εφορία και μου ζήτησαν βεβαίωση πως πλήρωνα το Επιμελητήριο. Μεταξύ τους οι υπάλληλοι διαφώνησαν αν έπρεπε να το πληρώνω ή όχι. Είχε σημασία αν αυτό που φτιάχνω είναι μοναδικό (οπότε θεωρούμαι καλλιτέχνης) και όλα τα άλλα αντίγραφα ή αν όλα είναι πρωτότυπα. Για να καταλάβετε καλύτερα αν είμαι σαν ζωγράφος (βγάζω έναν πίνακα και μετά όλα τα άλλα είναι αντίγραφα του πρωτοτύπου) ή αν είμαι σαν βιοτέχνης που φτιάχνει πχ παπούτσια, που όλα είναι πρωτότυπα και όχι αντίγραφο του αρχικού. Δεν έπεσα στην παγίδα και ρώτησα ποιο από τα δύο δεν πληρώνει Επιμελητήριο και μου είπαν "το πρώτο". Οπότε τους είπα και εγώ "αυτό κάνω". Το θέμα έληξε εκεί, θεώρησαν το μπλοκάκι, δεν έκανα κάτι με το Επιμελητήριο. Απλά μου έστειλαν 1-2 φορές ακόμα ειδοποίηση για οφειλή.

Μετά τα μπλοκάκια δεν χρειάστηκαν ξανά θεώρηση, έκανα φέτος και διακοπή και όλα καλά. Ούτε που ξαναακούστηκε η λέξη Επιμελητήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς αν έχεις τελειώσει ΤΕΙ Πληροφορικής (όχι Μηχανικών Πληροφορικής) μπορείς να γραφτείς στο επιμελητήριο;;

Και τίποτα να μην έχεις τελειώσει μπορείς να γραφτείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς να το αποφύγεις κοίτα να το αποφύγεις. Πεταμένα λεφτά σε φορείς και υπηρεσίες που δεν προσφέρουν τίποτα αλλά απλά "να είσαι νόμιμος" δεν υπάρχουν πλέον είτε τα χεις είτε οχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μόνο πρέπει να γραφτείς και να πληρώσεις αλλά και όταν θα κλείσεις την επιχείρηση μετα από λίγο θα πρέπει πάλι να πληρώσεις για να σε σβησουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...