Προς το περιεχόμενο

Πως να φτιάξετε ιστοσελίδες, μόνοι σας εύκολα και γρήγορα. (Youtube Μαθήματα)


Karavas_Aristeidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Karavas_Aristeidis απλά σε ρώτησα γιατί πήγε γνωστός μου στη Γερμανία μόνιμα ( μου έλεγε πως καλά και ντε πρέπει να έχεις δίπλωμα Γερμανικών ) για να βρεις δουλειά , άρα αυτό δεν ισχύει , πολύ καλές πληροφορίες για την Τypo3 , επειδή ανέβαζα videos στο youtube ο Ruhl έχει δίκιο , αν είναι με Ελληνικούς τίτλους δύσκολα να τα βρει κάποιος ψάχνοντας στα Αγγλικά B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Karavas_Aristeidis απλά σε ρώτησα γιατί πήγε γνωστός μου στη Γερμανία μόνιμα ( μου έλεγε πως καλά και ντε πρέπει να έχεις δίπλωμα Γερμανικών ) για να βρεις δουλειά , άρα αυτό δεν ισχύει , πολύ καλές πληροφορίες για την Τypo3 , επειδή ανέβαζα videos στο youtube ο Ruhl έχει δίκιο , αν είναι με Ελληνικούς τίτλους δύσκολα να τα βρει κάποιος ψάχνοντας στα Αγγλικά B)

 

Δεν ανεβάζω τα βίντεο για να πάρω τα views και να βγάλω λεφτά. Επ ουδενί. Τα ανεβάζω για προσωπικούς λόγους. Δεν είχα την ευκολότερη ζωή και η χώρα που κάποτε αγάπησα δεν με βοήθησε καθόλου. 

Λόγω λοιπόν της κατάστασης που υπάρχει στην Ελλάδα έφυγα και ήρθα Γερμανία. Το πρώτο πράγμα που έκανε η Γερμανία για μένα, ήταν να με στείλει σε σχολή να μάθω Γερμανικά, μου την πλήρωνε και μου δίναν λεφτά μέχρι να τελειώσω την σχολή και όλη την εκπαιδευτική μου σταδιοδρομία. Τώρα είμαι στο τελευταίο έτος της εκπαίδευσής μου. Αυτά που κάνω στην Γερμανία δεν θα τα έκανα ποτέ στην Ελλάδα. 

Λόγω λοιπόν όλων αυτών, δεν θέλω κάποιος που μένει στην Ελλάδα και θέλει να μάθει, να μην έχει την δυνατότητα να μάθει, όπως εγώ. Θέλω να βοηθήσω όσο περισσότερο μπορώ. 

 

Γι αυτό λοιπόν το κάνω μόνο στα Ελληνικά. Επίσης στα Αγγλικά υπάρχουν πάρα πολλοί χρήστες που το έχουν κάνει και είναι πολύ καλά τα βίντεο τους. Δεν χρειάζεται να το κάνω κι εγώ. Ίσως να κάνω για το TYPO3. Αλλά για HTML & CSS3 όχι.

 

Όσο αναφορά την γλώσσα, σαφώς και είναι ένα υπερ, αλλά υπάρχουν και εταιρίες με τις οποίες μπορείς να μιλήσεις μόνο Αγγλικά. Υπάρχουν και μερικές εταιρίες που είναι γερμανόφωνες αλλά δεν τους πειράζει να μην μιλάς Γερμανικά. Αν είσαι καλώς στην δουλειά σου, έχεις δουλειά. 

 

Όπως στην Ελλάδα...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Karavas_Aristeidis ναι η Ελλάδα είναι τραγική στα θέματα της παιδείας , για να σε βοηθήσει κάποιος πρέπει να έχεις μπάρμπα στη κορώνη ή να γλύφεις κατουρημένες ποδιές ( για να μην πω τίποτε άλλο και σοκαριστούμε ) , φίλος στην Αγγλία παίρνει επίδομα 3τέκνου 1200 ευρώ το μήνα ( έφυγε ο άνθρωπος και γλύτωσε ) , οι Έλληνες είναι το 20 % καθαροί , οι υπόλοιποι είναι μέσα στη βρώμα , γιατί το σύστημα είναι βρώμικο , δεν είναι τυχαίο πως όσοι αξίζουν και δεν φοβούνται μπαίνουν στο αεροπλάνο , ρίχνουν δυο φάσκελα και φεύγουν από την Ελλάδα , μπράβο για τον τρόπο σκέψης σου ( δύσκολο να βρεις άτομα που να βοηθούν έτσι ) B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω να κανω μια προταση ακομα, αντικειμενικα πιστευω θα ειναι και πιο ενδιαφερον και πιο πρακτικο να φτιαξεις ενα σιτε .
Πχ ολα αυτα τα κοματια που δηχνεις να τα κανεις ενα απλο σιτε.
Δηλαδη φτιαχνεις ενα τελικο προτζεκτ μια απλη ιστοσελιδα και δηχνεις αυτα που θελεις και συμπληρωνεις το puzzle .Πχ δειχνεις πως βαζεις background και ηδη εχεις μια σελιδα ετοιμη και λες το στατικο μπαινει ετσι το βιντεο μπαινει ετσι και τα εχεις στην σελιδα.

Και ενα βιντεακι για δωρεαν hosting και πως να την ανεβασουν live στο hostiger i to 000web , ειδικα για καποιον που ξεκιναει να την μοιραστει με φιλους γνωστους οτι κατι εφτιαξε και εχει σελιδα ονλινε ειναι μεγαλο θεμα για να αυξησει το ενδιαφερον του να βελτιωνετε.(τονιζω το δωρεαν γιατι πληρωμενα δεν θα ψηθει κανεις και 0,1 σεντ να κανει το χρονο λογω νεοτροπιας Ελλαδας)

Btw μιας και εισαι γερμανια ,πες οτι ξεκινουσες απο την αρχη να γηνεις web developer ποσα και ποια skill θελει εκει για να σε προσλαβει καποιος για junior η entry level.(Αν θελεις καντο βιντεακι και μιλα για την αγορα εργασιας  εκει)

Btw2  αυτο με τους τιτλους που λεω τονιζω οτι μπορεις να εχεις για ολες τις γλωσsες του κοσμου , ειχα και εγω καναλι παλια και ειχα 4 γλωσσες/τιτλους-περιεχομενο (οχι υποτιτλους στο βιντεο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω να κανω μια προταση ακομα, αντικειμενικα πιστευω θα ειναι και πιο ενδιαφερον και πιο πρακτικο να φτιαξεις ενα σιτε .

Πχ ολα αυτα τα κοματια που δηχνεις να τα κανεις ενα απλο σιτε.

Δηλαδη φτιαχνεις ενα τελικο προτζεκτ μια απλη ιστοσελιδα και δηχνεις αυτα που θελεις και συμπληρωνεις το puzzle .Πχ δειχνεις πως βαζεις background και ηδη εχεις μια σελιδα ετοιμη και λες το στατικο μπαινει ετσι το βιντεο μπαινει ετσι και τα εχεις στην σελιδα.

 

Και ενα βιντεακι για δωρεαν hosting και πως να την ανεβασουν live στο hostiger i to 000web , ειδικα για καποιον που ξεκιναει να την μοιραστει με φιλους γνωστους οτι κατι εφτιαξε και εχει σελιδα ονλινε ειναι μεγαλο θεμα για να αυξησει το ενδιαφερον του να βελτιωνετε.(τονιζω το δωρεαν γιατι πληρωμενα δεν θα ψηθει κανεις και 0,1 σεντ να κανει το χρονο λογω νεοτροπιας Ελλαδας)

 

Btw μιας και εισαι γερμανια ,πες οτι ξεκινουσες απο την αρχη να γηνεις web developer ποσα και ποια skill θελει εκει για να σε προσλαβει καποιος για junior η entry level.(Αν θελεις καντο βιντεακι και μιλα για την αγορα εργασιας  εκει)

 

Btw2  αυτο με τους τιτλους που λεω τονιζω οτι μπορεις να εχεις για ολες τις γλωσsες του κοσμου , ειχα και εγω καναλι παλια και ειχα 4 γλωσσες/τιτλους-περιεχομενο (οχι υποτιτλους στο βιντεο)

 

Για να φτιάξεις ένα σαιτ θα πρέπει πρώτα να ξέρεις τα βασικά. Γι αυτό λοιπόν κάνω πρώτα τα βασικά και στο τέλος, θα κάνω μια καινούρια λίστα με αυτό το θέμα. Ένα όλοκληρο απλό σαιτ. Όσο αφορα το hosting θα κάνω κάτι και γι αυτό, αλλά όχι ακόμα. 

Θα κάνω και ένα βιντεάκι, λογικά με κάμερα, και θα σας εξηγήσω πως έγιναν τα πράγματα, τουλάχιστον με εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτουσα κατι γερμανικες αγγελιες και υπαρχει πολυ ζητηση σε TYPO3 τι σκατα?γιατι να το επιλεξεις αντι για wordpress? μετα μπηκα να δω αν εχει κανενα tutorial και στο udemy ειχε μονο 1 για 1 ωρα και κατι συνολο απο κατι πακιστανους που δεν μηλουσαν καλα αγγλικα και στα σχολια τους κραζανε γιατι δεν αναλυουν τι κανουν.
Στα τορρεντ ειδα ειχε ενα μονο του 2010 video2brain ουτε καν ασχοληθηκα να δω μια ζωη περασε απο τοτε 100εκδοσεις θα βγηκαν απο πανω.
Στο youtube τα ιδια κανενα σοβαρο η ολοκληρομενο μονο κατι random .Πως γινεται να εχει τοσο ζητηση εκει και να μην εφτιαξε κανεις tutorial η κατι γενικα κατι σοβαρο?
Αν εχεις υλικο για διαβασμα μπορεις να γραψεις το γραψεις εδω? γιατι βλεπω να καθηστερουν τα tutorial σου μεχρι να φτασεις στο typo3 .

Επισης γιατι επιμενουν τοσο πολυ να ξερεις OOD OOA ? και αυτο μου εκανε εντυπωση στις αγγελιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτουσα κατι γερμανικες αγγελιες και υπαρχει πολυ ζητηση σε TYPO3 τι σκατα?γιατι να το επιλεξεις αντι για wordpress? μετα μπηκα να δω αν εχει κανενα tutorial και στο udemy ειχε μονο 1 για 1 ωρα και κατι συνολο απο κατι πακιστανους που δεν μηλουσαν καλα αγγλικα και στα σχολια τους κραζανε γιατι δεν αναλυουν τι κανουν.

Στα τορρεντ ειδα ειχε ενα μονο του 2010 video2brain ουτε καν ασχοληθηκα να δω μια ζωη περασε απο τοτε 100εκδοσεις θα βγηκαν απο πανω.

Στο youtube τα ιδια κανενα σοβαρο η ολοκληρομενο μονο κατι random .Πως γινεται να εχει τοσο ζητηση εκει και να μην εφτιαξε κανεις tutorial η κατι γενικα κατι σοβαρο?

Αν εχεις υλικο για διαβασμα μπορεις να γραψεις το γραψεις εδω? γιατι βλεπω να καθηστερουν τα tutorial σου μεχρι να φτασεις στο typo3 .

 

Επισης γιατι επιμενουν τοσο πολυ να ξερεις OOD OOA ? και αυτο μου εκανε εντυπωση στις αγγελιες.

 

 

Επειδή είναι υπερβολικά ευέλικτο και ότα τα plugins / extensions είναι δωρεάν. Απαγορεύεται να πουλήσεις extensions. Στo Wordpress σχεδόν όλοι πουλάνε. 

Ναι δνε υπάρχουν πολλά πράγματα για το TYPO3 στον Ιντερνετ αν και μπορείς να διαβάσεις το Documentation. 

Επειδη αγωνιώ κι εγώ να κάνω τα μαθήματα αυτά, θα προσπαθήσω να κάνω όλες τις σειρές μου γρήγορα. Γιατί όλα γίνονται με βήματα και πρέπει πρώτα να ξέρεις τα προηγούμενα για να πας στο TYPO3.

 

 

Bare with me my friends i ll try my best.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλω κανε κατι με τον ηχο της φωνης σου στα βιντεο

Ειναι ΠΟΛΥ χαμηλα

 

Ήταν δυνατά και δεν άρεσε πολύ. Το χάμηλωσα λίγο, πάλι δεν αρέσει. Τι να κάνω?  :-D

 

Τέσπα η καινούρια σειρά βγαίνει σήμερα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

 

Λόγω λοιπόν όλων αυτών, δεν θέλω κάποιος που μένει στην Ελλάδα και θέλει να μάθει, να μην έχει την δυνατότητα να μάθει, όπως εγώ. Θέλω να βοηθήσω όσο περισσότερο μπορώ. 

 

Να σαι καλά ρε φίλε, μόνο απο αυτό που είπες, είσαι λεβέντης και πραγματικός μάγκας και καλά κάνεις και σκέφτεσαι έτσι. Ειναι ωραιο να βλεπεις ανθρωπους να θελουν να δωσουν πισω και να βοηθησουν οταν μπορουν , επειδη αυτοι δεν ειχαν καποτε βοηθεια. Και εγω βοήθησα καποιους, με καποιους γιναμε φιλαρακια, αλλοι εξαφανιστηκαν μολις τους βοηθησα και τωρα εχουν κ υφακι. Αλλοι με θυμουντε μονο οταν θελουν κατι. Το ίντερνετ , τουλάχιστον όταν πρωτοξεκίνησε είχε σκοπό να προωθήσει την συνεργασία και την έρευνα και ακόμοι ορισμένοι το κάνουν αυτό, παρότι μπήκαν τόσες εταιρίες. Επίσης για τους αληθινούς προγραμματιστές και white hat hackers, η υπέρτατη αξία ειναι η κοινωνία και το να μοιράζεσαι γνώση. 

 

Απο κει και πέρα, ειδικός δεν είμαι, ούτε έχω δικό μου κανάλι στο youtube, αλλά έχω παρακολουθήσει πολλά tutorials και γενικα "συχναζω" στο youtube, αφου δεν βλεπω πια τηλεοραση. Οπότε έχω κάποιες προτάσεις/παρατηρησεις/ιδεες. 

-Θες σιγουρα λίγο καλύτερο ήχο

-Πρέπει να κανεις εξασκηση και προπόνηση σ αυτα που λες για να μην κομπιαζεις και αφηνεις κενα και αφηνεις προτασεις μισο-τελειωμενες, γιατι και ενας αρχαριος μπορει να μπερδευτει ή να νομιζει οτι αμα δυσκολευεσαι εσυ, θα ειναι δυσκολα και γ αυτον. Εσυ δεν δυσκολευεσαι, αλλα αμα κομπιαζεις, καποιος αρχαριος μπορει να νομιζει οτι δυσκολευεσαι.

-Καταλαβαινω γιατι τα λες ολα στα Ελληνικα, αλλα μπορεις επιτοπου να "μεταφραζεις" τις αγγλικες ορολογιες σε ελληνικες. Αμα εχεις κανει και εξασκηση που ειπα παραπανω, θα βγαινει και ολο το κειμενο του καθε βιντεο πιο ευκολα. Επισης, αμα θες να βοηθησεις τους ελληνες που δε ξερουν αγγλικα, μπορει στην αρχη του βιντεο να εχεις 2 λεπτακια ολους τους ορους που θα χρησιμοποιησεις, σε αγγλικα και ελληνικα, και τι σημαινουν, και γραμμενους με ενα ωραιο, απλο σχηματακι η σχεδιο η κατι παρομοιο

-Γενικα μπορεις σε καθε αρχη και τελος καθε βιντεο να εχεις λιγο πιο αναλυτικες εισαγωγες και περιλειψεις που θα λες, τι θα δουμε σημερα, με τι σκοπο, τι "λεξιλογιο" θα χρησιμοποιησουμε (αγγλικα-ελληνικα) κτλ. Και στο τελος μια περιληψη στα γρηγορα, πχ, "ειδαμε το ταδε και το προσθεσαμε ετσι στην HTML για να κανει αυτο". Επισης μπορεις και εδω να εχεις και γραφικα (σχηματακι η σχεδιο) για να βοηθησεις οσους ειναι πιο οπτικοι τυποι

-Απο "branding" τα πας καλα. Σορρυ για τον ορο, ξερω οτι ειπες οτι δεν θες να βγαλεις λεφτα, απλα εννοω οτι εχεις ενα logo, ενα "σημα αρχης", που βοηθανε τον χρηστη να αναγνωριζει τα βιντεο σου. Πρεπει ομως να βαλεις και thumbnails οπωσδηποτε για να βρισκουν πιο ευκολα τα βιντεο σου στα προτεινομενα.

-Στο description μπορεις να βαζεις timestamps που να χωριζουν το μαθημα σε κομματια , πχ 00:10 Εισαγωγη 00:30 Λεξιλογιο 01:20 Τι ειναι HTML 02:80 Headers στην HTML κτλ κτλ κτλ. Αυτο βοηθαει οσους θελουν να ξαναδουν ενα συγκεκριμενο κομματι του βιντεο.

-Αμα θες δωρεαν logos κτλ συχνα βαζει το https://www.smashingmagazine.com/. Αμα ψαξεις "free logos" μεσα στο smashing magazine θα βγαλει αρκετα. Βεβαια σιγουρεψου οτι ειναι free για καθε χρηση γιατι καποια μπορει να εχουν περιορισμους χρησης κτλ.

-Αν στο μελλον θες να χρησιμοποιησεις εικονες γενικα, ειτε για thumbnails ειτε για να βαλεις στα παραδειγματα σου, δες το unsplash.com και το stocksnap.io/view-photos/sort/date/desc που δεν εχουν σχεδον καθολου περιορισμους στις αδειες χρησης (ειδικα το unspash).

-Τον κωδικα που γραφεις πρεπει να τον ανεβαζεις καπου, να μπορει και ο χρηστης να τον δει ή να τον κανει copy paste. Μπορεις κλασικα να χρησιμοποιησεις github, που σου δινει και πασα να κανεις και ενα tutorial στο μελλον.

-Μπορεις να εχεις και πιο χαλαρα βιντεο, οπως απο το που να παρει καποιος εμπνευση για ενα project, τι θα πρεπει να ξερει γενικα σα concept, πχ functional programming concept, τι σημαινει web developing για σενα κτλ   

-Τσεκαρε, για εμπνευση και ιδεες καποιους συναδελφους σου απο εξωτερικο (αν δεν τους ξερεις ηδη) Link.png Site: devtips Link.png Site: learn code Link.png Site: Adam Khoury Link.png Site: coding tech

 

Αυτα πανω-κατω

 

Να σαι καλα ρε μεγαλε, καλη συνεχεια και καλη επιτυχια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας!

 

Ξέρω δεν ανέβασα κάτι για πολύ καιρό αλλά λόγω κάποιον προβλημάτων δεν μπόρεσα. Σήμερα ξεκινάω μια καινούρια σειρά και ελπίζω να την τελειώσω αυτό το σαββατοκύριακο ωστέ να πάμε στα πολύ συμαντικά και πολύ ενδιαφέροντα πράγματα.

 

Η καινούρια σειρά.

 

https://youtu.be/NF3mhZNh4Ks

 

https://youtu.be/NF3mhZNh4Ks

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ενα μεγαλο μπραβο και απο εμενα.Παντα ειχα την απορια στο γιατι υπαρχουν εκατομυρια tutorials στο ιντερνετ στα Αγγλικα και γενικα απ ολες τις χωρες πλην την δικια μας.Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν πασχουμε απο μυαλα και γενικα απο καλους πληροφορικαριους,μαλλον χανουμε λιγο σαν λαος οσον αφορα στην προσφορα και στο να μοιραζουμε πραγματα χωρις αντικρυσμα.

Τελος παντων αυτο πιστευω σιγα σιγα αλλαζει (πολυ σιγα) με τα νεα παιδια.

 

Οσον αφορα την Αγγλικη ορολογια που ανεφεραν καποιοι φιλοι παραπανω με βρισκει απολυτα συμφωνο,ας δυσκολευτουν λιγο στην αρχη μερικοι,δεν ειναι δα και τραγικο,χαρη θα τους κανεις,ε και ολα στο πιατο δεν γινεται.

Συνεχισε ετσι την πολυ καλη προσπαθεια και βιντεακι βιντεακι θα γινεσαι ολο και καλυτερος.

Καλη συνεχεια και παλι μπραβο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σας ξανά. Για άλλη μια φορά κάποια προσωπικά προβλήματα δεν με αφήσαν να ανεβάσω κάποια μαθήματα. Τα προβλήματα υπάρχουν ακόμα, αλλά σας ΥΠΟΣΧΟΜΑΙ ότι δεν θα τα αφήσω να ξαναμπούν στην μέση. Σήμερα ΥΠΟΣΧΟΜΑΙ να ολοκλήρωσω την Javascript σειρά και ίσως ακόμα μια μίνι σειρά, όσο αναφορά το Responsive Websedesign.

 

Με το που τελειώσει και αυτό, θα ήθελα από εσάς μια ιδέα για μια σελίδα την οποία θα χρησιμοποιήσω ώστε να βάλουμε όλα όσα έχουμε μάθει μαζί, και να τα κάνουμε πράξη. Όποτε πείτε μου τι θα θέλατε να δείτε σε πράξη και θα το βάλω στην σελίδα. Ότι θέλετε. Δεν έχει σημασία.

 

Με εκτίμηση,

 

Αριστείδης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...