Προς το περιεχόμενο

Πως να φτιάξετε ιστοσελίδες, μόνοι σας εύκολα και γρήγορα. (Youtube Μαθήματα)


Karavas_Aristeidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

ξεκίνησα μια σειρά στο κανάλι μου (Youtube) για το πως μπορεί να φτιάξει κάποιος ιστοσελίδες από την αρχή. Αυτό σημαίνει ότι αν κάποιος είναι εντελώς αρχάριος, έχει την ευκαιρία να μάθει.

 

Τα μαθήματα ανεβαίνουν ακόμα, όποτε αν έχετε φτάσει στο τέλος και περιμένετε το επόμενο, πείτε το στα σχόλια να πιέσω τον χρόνο μου να ανεβάσω πιο συχνά.

 

Μέχρι το τέλος τον μαθημάτων θα είστε σε θέση να κάνετε, ό,τι κάνουν άλλοι που πληρώνουν για να τα μάθουν.

 

Εδώ είναι τα Link που χρειάζεστε για να ξεκινήσετε.

 

HTML5 https://www.youtube.com/watch?v=qZ3xBHQQwUg

CSS3 https://www.youtube.com/watch?v=sR7Uh7qsg50

 

Facebook https://www.facebook.com/GreekWebDesign53/

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για δες λίγο τους συνδέσμους σου σε οτι αφορα το Youtube γιατι ειναι κατι μακρυνάρια τα οποία δεν καταληγουν πουθενα.

 

Ειδα καποια αλλα videos . ωραια ειναι και κατανοητα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες λίγο τους συνδέσμους σου σε οτι αφορα το Youtube γιατι ειναι κατι μακρυνάρια τα οποία δεν καταληγουν πουθενα.

 

Ειδα καποια αλλα videos . ωραια ειναι και κατανοητα

 

Ευχαριστώ, τα διόρθωσα. Επίσης σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, τα διόρθωσα. Επίσης σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια  :-D

 

Συγχαρητήρια συμφορουμίτη για την πρωτοβουλία!

Θα τα παρακολουθήσω άμεσα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπράβο για την προσπάθεια

 

μονο τον ηχο προσεχε θελει normalize η μουσικη σε μερικα ειναι πολυ δυνατα σε σχεση με την φωνη και αν φορας και ακουστικα ειναι θεμα

 

καλη συνεχεια στο εγχείρημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν σε αφηνει το youtube (νομιζω μπορεις να επιλεξεις εσυ το thumbnail μετα απο καποιο διαστημα ή μετα απο καποια συνολικα views) αλλα κατα τη γνωμη μου πρεπει να φτιαξεις εισαγωγη που να λεει τι ξεκαθαρα τι προκειται να δει ο χρηστης, πχ CSS Tips & Tricks #2 και αυτη να ειναι το thumbnail του βιντεο.

 

Δες πχ αυτο το playlist:

https://m.youtube.com/playlist?list=PL55RiY5tL51olfU2IEqr455EYLkrhmh3n

 

Και αυτο:

https://m.youtube.com/playlist?list=PLtKjv92L0ihD_Hre-d12JihnQ_BanTD7c

 

Βοηθαει πολυ το χρηστη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό..
Προσωπική παρατήρηση:

Πέρα από αυτά που ανέφεραν τα παιδιά.
Μην προσπαθείς να πεις στα ελληνικά τα πάντα.
1) Αν δεν τα έχεις εξασκήσει από πριν απλά κομπιάζεις και δεν ακούγεται ωραία.
2) Μιλάμε για HTML & CSS, αν κάποιος ενδιαφέρεται πραγματικά... θα πρέπει να ξέρει αγγλικά.
Είναι ορολογίες που νομιζω ότι δεν χρειάζονται μετάφραση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό..

Προσωπική παρατήρηση:

 

Πέρα από αυτά που ανέφεραν τα παιδιά.

Μην προσπαθείς να πεις στα ελληνικά τα πάντα.

1) Αν δεν τα έχεις εξασκήσει από πριν απλά κομπιάζεις και δεν ακούγεται ωραία.

2) Μιλάμε για HTML & CSS, αν κάποιος ενδιαφέρεται πραγματικά... θα πρέπει να ξέρει αγγλικά.

Είναι ορολογίες που νομιζω ότι δεν χρειάζονται μετάφραση.

 

δεν χρειάζεται να κάνω εξάσκηση γιατί είναι απλά τα πράγματα. Το μόνο πρόβλημα είναι αυτό που είπες. Προσπαθώ να τα πω όλα στα Ελληνικά, για να αποφύγω τις ερωτήσεις τύπου "Τί εννοείς Block και Inline?". Έχεις δίκιο, γι αυτό και ανέφερα στο πρώτο μάθημα, ότι μια βασική γνώση Αγγλικών θα βοηθούσε πάρα πολύ. Αλλά υπάρχουν κι αυτοί που θέλουν να κάνουν κάτι κι ας μην ξέρουν καλά Αγγλικά και προσπαθώ μερικές λέξεις να τις πω και στα Ελληνικά αλλά και στα Αγγλικά. Αν νομίζετε ότι οι Αγγλικές λέξεις που πρέπει να υπωθούν στα Αγγλικά πρέπει να υπωθούν μόνο στο Αγγλικά τότε θα το κάνω έτσι.

 

By the way:

 

Μετά από τα μαθήματα HTML5 & CSS3 θα ξεκινήσω JQUERY, Foundation (κάτι σαν Bootstrap) και μετά με TYPO3. 

Για όσουν δεν ξέρουν τι είναι το TYPO3, μόλις το δείτε και το μάθετε, θα αφήσετε το Wordpress και όλα τα άλλα CMS αμέσως.

Εγώ το ξεκίνησα γιατί μένω Γερμανία και ειλικρινά αν ξέρεις TYPO3 εδώ, η ζήτηση είνα τεράστια και έχεις βρει δουλειά πριν ακόμα την ζητήσεις  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο και από μένα για την προσπάθεια

 

Προσωπικά βλέπω με περισσότερο ενδιαφέρον κάποια tutorials σε δύσκολα (για μένα) θέματα ή σε βάθος ανάλυση κάποιου απλού θέματος  παρά μία ολόκληρη σειρά οπότε σκέψου και κάτι τέτοιο. 

 

Είχα κάνει και εγώ μια προσπάθεια να κάνω κάποια video tutorials για js αλλά δεν μου βγήκαν (η φωνή ήταν χάλια πολύ μπάσο :-) ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Karavas_Aristeidis μπράβο για τα videos , εσύ που είσαι Γερμανία τι γίνεται με τη γλώσσα ; Θέλουν Γερμανικά οπωσδήποτε ή και με τα Αγγλικά κάνεις δουλειά σου ; B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο και από μένα για την προσπάθεια

 

Προσωπικά βλέπω με περισσότερο ενδιαφέρον κάποια tutorials σε δύσκολα (για μένα) θέματα ή σε βάθος ανάλυση κάποιου απλού θέματος  παρά μία ολόκληρη σειρά οπότε σκέψου και κάτι τέτοιο. 

 

Είχα κάνει και εγώ μια προσπάθεια να κάνω κάποια video tutorials για js αλλά δεν μου βγήκαν (η φωνή ήταν χάλια πολύ μπάσο :-) ).

 

Ούτε η δική μου φωνή είναι ιδανική για τέτοια πράγματα, αλλά όποιος ενδιαφέρεται να μάθει, τα ξεπερνάει αυτά τα "προβλήματα". Από μένα, να το κάνεις φίλε μου και να βάλω και στο Description στα βίντεο μου και τα δικά σου λινκ, αν είναι καλά. Όσο αναφορά την μάθηση, δεν κάνω διακρίσεις.  :-D όσο αναφορά την δυσκολία, όπως εξήγησα στα βίντεο, θέλω να μάθουν ακόμα και αυτοί που δεν έχουν ιδέα από αυτά. Στο μέλλον θα γίνουν πιο δύσκολα τα πράγματα και ελπίζω να έρθω στην θέση να πω πράγματα που δεν ξέρω, ώστε να μάθω κι εγώ λίγο περισσότερο.

 

Karavas_Aristeidis μπράβο για τα videos , εσύ που είσαι Γερμανία τι γίνεται με τη γλώσσα ; Θέλουν Γερμανικά οπωσδήποτε ή και με τα Αγγλικά κάνεις δουλειά σου ; B)

 

Είναι ανάλογα με την εταιρία που βρίσκεις. Υπάρχουν εταιρίες, που μιλούν μόνο Αγγλικά. Έχω έναν γνωστό ο οποίος είναι Γερμανος και δουλεύει σε μια τέτοια εταιρία και παίρνει 4.500 ευρώ. ΑΥτός έβγαλε την σχολή με 3 (Στα γερμανικά είναι 14-15/20) και δεν του ζήτησαν τα χαρτιά από την σχολή. Του είπαν απλά, έλα να μας δείξεις τι μπορείς να κάνεις κι αν μπορείς έχεις την δουλειά.

Απο την άλλη, είναι σπάνιες και υπάρχουν και καλές δουλειές και σε Γερμανικές εταιρίες, αλλά εκεί πρέπει να μιλάς και λίγα Γερμανικά. Όπως είπα, ανάλογα με την εταιρία. Μπορεί να σε δεχτούν και χωρίς να ξέρεις Γερμανικά. Αν είσαι καλός σε αυτό που κάνεις. 

 

Μπραβο και απο εμενα

Θα τα τιμησω τα βιντεο

......και μπραβο και στον mod που πεταξε τα σκουπιδια !

 

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.  :-)

 

 

Σας ευχαριστώ όλους σας για τα καλά σας λόγια. Μου δίνεται κίνητρο και δύναμη να συνεχίσω. Θα προσπαθήσω να ανεβάζω πολύ πιο συχνα βίντεο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνχαρητηρια για την προσπαθεια

 

2-3 πραγματακια για το καναλι να σχολιασω θα βοηθησει αυτους που το βλεπουν

Μετα το ιντρο δηξε και το τελικο προιον αν ειναι 1 βιντεο οπου ολοκληρωνεις το εργο πχ θα φτιαξουμε αυτο εδω και μετα ξεκινα, ετσι κρατας καλυτερα το ενδιαφερον αυτον που βλεπει και θα δει και το υπολοιπο.

Thumbnails θες 100% ,δεν θα παρεις views αλλιως μεσα απο το youtube, playlist στην πρωτη σελιδα και οταν βαζεις λινκ σε σελιδες να ειναι απο playlist...γιατι ανθρωπινη φυση θα δουν και τα επομενα.
Εχει μια επιλογη για γλωσσες δηλαδη στους ελληνες να βγαζει ελληνικο τιτλο+ περιγραφη σε ξενους ξενα, δεν ξερω ποσο χρονο εχεις αν θελεις να τραβηξεις και κανεναν ξενο βαλε υποτιτλους.

Και στο τελος βαλε προτεινομενα επομενα βιντεακια ending screen.

Κατι ασχετο ειδα σχολιαζεις για γερμανια, web developer αγγελιες σε ποια σιτε κοιτας? μπορεις να γραψεις μερικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνχαρητηρια για την προσπαθεια

 

2-3 πραγματακια για το καναλι να σχολιασω θα βοηθησει αυτους που το βλεπουν

 

Μετα το ιντρο δηξε και το τελικο προιον αν ειναι 1 βιντεο οπου ολοκληρωνεις το εργο πχ θα φτιαξουμε αυτο εδω και μετα ξεκινα, ετσι κρατας καλυτερα το ενδιαφερον αυτον που βλεπει και θα δει και το υπολοιπο.

 

Thumbnails θες 100% ,δεν θα παρεις views αλλιως μεσα απο το youtube, playlist στην πρωτη σελιδα και οταν βαζεις λινκ σε σελιδες να ειναι απο playlist...γιατι ανθρωπινη φυση θα δουν και τα επομενα.

Εχει μια επιλογη για γλωσσες δηλαδη στους ελληνες να βγαζει ελληνικο τιτλο+ περιγραφη σε ξενους ξενα, δεν ξερω ποσο χρονο εχεις αν θελεις να τραβηξεις και κανεναν ξενο βαλε υποτιτλους.

 

Και στο τελος βαλε προτεινομενα επομενα βιντεακια ending screen.

 

Κατι ασχετο ειδα σχολιαζεις για γερμανια, web developer αγγελιες σε ποια σιτε κοιτας? μπορεις να γραψεις μερικα

 

Ευχαριστώ για το Feedback. Είμαι καινούριος σε αυτό και εκτιμάω τις προτάσεις σας. Θα προσπαθήσω να τις κάνω και πράξη. 

Όσο αναφορά τις αγγελίες, δεν κοιτάω κάπου. Δουλέυω κάπου μόνιμα, όποτε δεν το έχω ψάξει. Μπορείς όμως να δεις στο XING ή στο stackoverflow. Μπορείς να ξεκινήσεις από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...