Προς το περιεχόμενο

Πως γίνεται αναψυκτικό 150ml να κάνει 0,50 και 330ml 0,55~


SakislolGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει η zero οπότε γιατί να μπουν στον κόπο; Πέρα από δείγματα δωρεάν το κουτάκι 150ml δεν έχει λόγο ύπαρξης.

 

Αυτές οι αποφάσεις δεν προκύπτουν από ανάλυση της κατάστασης στο βαθμό που μπορείς να την κάνεις εσύ, ή εγώ. Η σκέψη σου ακούγεται σούπερ λογική αλλά μπαίνουν πολλοί περισσότεροι παράγοντες στην απόφαση που δε θα περνούσαν ποτέ απ' το μυαλό μας. Το "ξέρω" επειδή έχω δει παράγοντες που μπαίνουν σε άλλες "παρόμοιες" αποφάσεις και επεκτείνω τη σκέψη.

 

Επίσης στα mass market προϊόντα η στεγνή λογική δεν έχει και πολλή σχέση με την πραγματικότητα. Ο καταναλωτής είναι πρώτα απ' όλα ψυχολογικό ον και το marketing δεν απευθύνεται στη λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλειοψηφία των καταναλωτών δεν πάει ούτε για το φτηνότερο ούτε για το vfm και είναι διατεθειμένη να δώσει παραπάνω για κάτι που φαίνεται "freaking awesome" όπως στην περίπτωση της μίνι κόλας.

 

Επίσης μιας και αναφέρθηκε, δεν υπάρχει πλέον zero (ή στις χώρες που υπάρχει θα αντικατασταθεί οσονούπω), το νέο προϊόν ανάλογα τη χώρα θα λέγεται "zero sugar" ή "no sugar" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η συσκευασία υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια και την θυμάμαι από παιδί, απλά δεν έχει ευρεία διανομή και ίσως για αυτό την είδατε τώρα κάποιοι.

'Οσο έπινα αναψυκτικά αγόραζα πολύ συχνά την μικρή γιατί είχε μέσα ακριβώς όσο ήθελα να πιώ και δεν χάλαγε. Με βόλευε που ήταν μικρή και ελαφριά η συσκευασία και δεν με αφορούσε καθόλου που ήταν μόνο λίγα σεντς φθηνότερη από την πιό μεγάλη γιατί δεν είμαι τόσο γύφτισσα όσο ο TS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο μεγαλωνει η ποσοτητα /περιεκτικοτητα/χωρητικοτητα, συνηθως γινεται πολυ πιο συμφερουσα η τιμη.

 

Χαρακτηριστικο παραδειγμα οι σκληροι δισκοι.Ποσο κανει ενας των 320 gb και ενας του 1T .

 

Mπορει να κανει 42 ε ο 500αρης και 45 ο τερατιαρης.Το προβλημα ειναι οτι μπορει να μην σου περισσευουν αυτα τα 3 ευρω  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος έγραψε πως καταργήθηκε η κόκα κόλα βανίλια. Αυτό δεν έγινε ποτέ στο εξωτερικό, πάντα υπήρχε.

Εγώ προσωπικά πριν 5 χρόνια την έβρισκα σε κάβα στην Καλλιθέα και εδώ και 3 χρόνια υπάρχει σε όλα τα περίπτερα,
από εκείνα του Συντάγματος-πιο κεντρικά πεθαίνεις-μέχρι και της Πλατείας Κρήνης στην εξωτική Νίκαια.

ον τόπικ τώρα, τα μικρά κουτάκια τα έχω δοκιμάσει από προωθητικές ενέργειες, δλδ κοπέλες που με κέρασαν τέτοια
στο Κερατσίνι και στην Κηφισιά. Οκ είναι, αλλά δεν θα αγόραζα. Πολύ λίγο προϊόν, δεν με ξεδίψαγε καθόλου.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο μεγαλωνει η ποσοτητα /περιεκτικοτητα/χωρητικοτητα, συνηθως γινεται πολυ πιο συμφερουσα η τιμη.

 

Χαρακτηριστικο παραδειγμα οι σκληροι δισκοι.Ποσο κανει ενας των 320 gb και ενας του 1T .

 

Mπορει να κανει 42 ε ο 500αρης και 45 ο τερατιαρης.Το προβλημα ειναι οτι μπορει να μην σου περισσευουν αυτα τα 3 ευρω  :-D

 

Ψάξε για δίσκους 6-8TB και τα ξαναλέμε. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε για δίσκους 6-8TB και τα ξαναλέμε. :P

Εκει το διαγραμμα κανει αποτομη κορυφη , γιατι πρωτο απευθυνονται σε μερακληδες .Αυτοι δινουν σημασια σε αλλα πραγματα , στο αρωμα του δισκου , οπως ενα καλο πουρο και ενα καλο ουισκι  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν σε σοκάρει αυτό, αλλά ο καταναλωτής δεν αγοράζει πράγματα για να "έχει κέρδος".

/...

 

μια χαρά κοιτάει το κέρδος. παλιά ο κοσμος αγοραζε γρηγορα. Τωρα καθεται 2 ωρες στα ραφια.

 

κάνετε ένα πολύ μεγάλο λάθος μερικοί εδώ μέσα. ασχολείστε με την μειοψηφία. Πχ υπάρχουν μερικοί που δεν πίνουν αλλά το χρησιμοποιούν στο ποτό τους. Αυτοί είναι λίγοι. Και σιγά δλδ ρε! τόσο κακό είναι το κουτάκι 330μλ? αφού στον κάδο θα πάει! μάλλον θα μου φέρετε επιχείρημα του τύπου "ναι αλλά ότι περισσεύει πρέπει να πάει να το πετάξει στον νεροχύτη και ειναι επιπλεον κοπος"...

 

επισης για τα ταξιδια που λετε, ΠΟΣΑ κουτακια αγοραζετε ποια και δεν χωρανε.

 

το μονο θετικο που βρισκω εγω ειναι για αυτους που θελουν να κανουν διαιτα. Γιατι αμα κανεις και παρεις το 330μλ, ε οσο και να λες οτι θα το πεταξεις, στο τελος θα το πιεις ολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά κοιτάει το κέρδος. παλιά ο κοσμος αγοραζε γρηγορα. Τωρα καθεται 2 ωρες στα ραφια.

 

κάνετε ένα πολύ μεγάλο λάθος μερικοί εδώ μέσα. ασχολείστε με την μειοψηφία. Πχ υπάρχουν μερικοί που δεν πίνουν αλλά το χρησιμοποιούν στο ποτό τους. Αυτοί είναι λίγοι. Και σιγά δλδ ρε! τόσο κακό είναι το κουτάκι 330μλ? αφού στον κάδο θα πάει! μάλλον θα μου φέρετε επιχείρημα του τύπου "ναι αλλά ότι περισσεύει πρέπει να πάει να το πετάξει στον νεροχύτη και ειναι επιπλεον κοπος"...

 

επισης για τα ταξιδια που λετε, ΠΟΣΑ κουτακια αγοραζετε ποια και δεν χωρανε.

 

το μονο θετικο που βρισκω εγω ειναι για αυτους που θελουν να κανουν διαιτα. Γιατι αμα κανεις και παρεις το 330μλ, ε οσο και να λες οτι θα το πεταξεις, στο τελος θα το πιεις ολο.

Ασε φιλε μη το ψαχνεις, η απορια σου στο πρωτο ποστ ειναι και δικη μου απορια οπου οχι μονο στη κοκα κολα αλλα και απο αλλες εταιριες βλεπω διαφορα μικρης τιμης σε διαφορετικες σημαντικες ποσοτητες.

 

Ειναι ισως κατι που ειπε καποιος πιο πριν με το μαρκετινγκ οπου ισως να παιζει ρολο υποσεινηδητα κπλ.

 

Αλλα μη το ψαχνεις γενικα εδω μεσα διοτι η πλειοψηφια των μελων που απαντανε, κατι τετοια θεματα τα βρισκουν απολυτα λογικα να συμβαινουν, κανουν βασικα τους δικηγορους του διαβολου. Δεν τολμας να ρωτησεις κάτι και πεφτουν να σε φανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή, το πόστ περιέχει τοποθέτηση προϊόντος

 

όταν κάνεις ένα μεγάλο ταξίδι με το λεωφορείο ή ακόμα και με αυτοκίνητο και στις τσάντες σου δεν έχεις πολύ χώρο τότε θα δεις πόσο βολική είναι ή όταν ταξιδεύεις και δεν υπάρχει η δυνατότητα τουαλέτας.

Μια φορα ετοιμαζόμουν για διακοπές με το αμαξι και ενώ ολα ήτανε τακτοποιημένα και σένια και είχα περάσει και σέρβις, το αμαξι δεν ξεκίναγε με τιποτα αν δεν σπρωχνανε δέκα νοματαιοι. Μετα το σκέφτηκα, και άλλαξα μια συσκευασία κόκα κολας κλασσικό κουτακι με ενα μίνι κουτάκι και φύγαμε σφαίρα και ευτυχισμένοι. Φαίνεται περίεργο ε; ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΡΑΦΛΙΑΣΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΤ ΣΟΥ

 

Λογο εποχης εχουν βγαλει αυτη τη συσκευασια γιατι πολλοι θελουν να πινουν με μετρο μη παρουν κιλα. Αγοραζεις λιγοτερες θερμιδες δηλαδη. Να δειτε που το χειμωνα θα το σταματησουν

Θα ειναι ο πρώτος χειμώνας που την σταματάνε εδω και δεκάδες χρονια που κυκλοφορεί, πάντως

 

Τέλος παντων,ήθελα να γράψω οτι συμφωνώ με τον νηματοθετα ως προς στην στιγμιαία έκπληξη, αν και να έφτιαχνα σχετικό τοπικ θα ηταν σκέτο πλήξη, επίσης οτι δεν ειναι σπάγκος αλλα παρατηρητικός και ο ιδομενεας που τον λεει σπαγγο ετσι αδιστακτα, λογικά ειναι ταβερνιαρης που πληκτρολογεί ενώ ρευεται μια κόκα κόλα απο αυτές που γράφουν πάνω με τεράστια γράμματα ΜΕΡΟΣ ΠΟΛΥΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑΣ ΔΕΝ ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ και οι ταβερνιαρηδες πουλάνε δυο ευρώ την μία ξεχωριστά

 

Και τελος οτι

 

Η πιο γαματη κόκα κόλα ειναι του λιντλ γιατι σίγουρα αποτελεί προϊόν πειραματος α λα κουρδιστό πορτοκαλι, πώς να μισησετε την κόκα κόλα και να απεξαρτηθειτε, αλλα ο τρελος επιστημων το παρακανε και μοιαζει σαν ζωμός απο βρασμένο δράκο με σφηνάκια χλωρίνης και αφρό και λάμψη ενεργού ηφαίστειου

 

Τα μίνι κουτακια ειναι ως γνωστόν για μιξη με κρασι αλλα για το κρασι θα μιλήσω σε ενα αλλο πόστ, γιατι τωρα δόξα το θεό (που αν εισαι αθεος, δεν σε νοιάζει και αν ειναι δοτική), παω να μετρήσω δράκους, ονειρεομενος οτι κέρδισα τα 1000 ευρώ δωροεπιταγη για διακοπές που δίνει η κόκα κόλα και αν υπάρχει θεος ή δοτική, ελπίζω να κερδίσει και ο σπαγγος νηματοθετης και ο ταβερνιαρης να φαει τα νυχια του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...