Προς το περιεχόμενο

αγένεια από πιτσιρίκια σέ λεωφορεία - μετρό κλπ


aristos12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βλέπω πιτσιρίκια κ πιτσιρίκες νά πιάνουν θέσεις κ νά κάθονται σέ λεωφορεία μετρό κλπ,

νά παίζουν μέ τά κινητά τους...κ μόνο μιά λέξη ακούς σέ κάθε κουβέντα τους  ...ρέ μαλάκα κ μαλάκα,

κ δίπλα τους νά ειναι ορθια ηλικιωμένα ατομα ετοιμα νά σωριαστούν ...κ νά μήν τούς δίνουν τήν θέση τους ...

στήν ελλάδα τού 2017 πού εχουν ισοπεδωθεί τά πάντα δέν περιμένεις βέβαια τίποτα καλύτερο...

μπήκε προχθές νεαρός μέ ενα πόδι (τό αλλο ηταν κομμένο από τόν γοφό  ) σέ λεωφορείο πρός γλυφάδα στηριζόμενος σέ πατερίστες κ ουτε 1 δίποδο νεαρό ζώο δέν σηκώθηκε κ ηταν γεμάτο από 12χρονα εως 18χρονα κ ολα καθόντουσαν κ χαχα κ χουχου γιά νά καθίσει ο νεαρός ...

συμπέρασμα ...

δυστυχώς σκατά κ αχρηστη η νεολαία γύρω μας ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 267
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι συνήθως όταν γερνάμε εμείς η νεολαία είναι άχρηστη.Γενικεύεις νομίζω, δεν είναι οι περισσότεροι νέοι έτσι αν και είναι πραγματικά άσχημο το περιστατικό που περιέγραψες.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο. Εγω πολύ πρόσφατα, που χρησιμοποίησα τρολει στο Σύνταγμα, είδα 2 μαντραχαλέους γυρω στα 15, να σηκώνονται μονοι τους σε μια έγγυο κοπέλα, χωρις να δωσουν και ιδιαίτερη σημασία στο γεγονός (κοινως συνέχισαν τη συζήτησή τους και απλά έκαναν νοημα στην έγγυο να κάτσει, η οποία παρεμπιπτόντως ήταν μουσουλμάνα).

Αντιθετα δεν ειδα να προσφέρει τη θέση του κανεις μεγαλυτερος.

 

Γενικά έχω την άποψη οτι τα νέα παιδιά ειναι πολυ πιο ευγενικά απ τη γενιά των σημερινων 30άριδων και 40αριδων που τη θεωρω τη πιο κακομαθημένη, ημιμαθή και εγωκεντρική γενιά απ τη συγκροτηση του Ελληνικου κράτους (βάζω τον εαυτό μου μέσα φυσικά)

  • Like 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συμπεριφορα βασιζεται κυριως στην παιδεια που  θα παρεις απο το σπιτι και το σχολειο.Οταν και τα 2 ειναι ανυπαρκτα αυτα ειναι λογικα φαινομενα.

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα όταν ο άλλος είναι 30-40 δεν τίθεται πλέον θέμα οικογένειας ή σχολείου. Τα βλέπουμε καθημερινά. Μιλάμε τωρα για γενιά που θεωρει ότι για όλα φταίνε οι άλλοι και που ποτέ δε θα χρησιμοποιήσουν πρώτο ενικό ή πρώτο πληθυντικό. Aσε δε ως γονείς που ειναι απαράδεκτοι, υπερπροστατευτικοι και βγάζουν ανέκδοτα για την Ελληνίδα μάνα. 

 

Μια χαρά είναι τα σημερινά 15χρονα που μεγαλωνουν και σε πολύ δυσκολότερες συνθήκες απ΄ότι οι μεγαλύτεροι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι γενικευσεις και το τσουβάλιασμα δεν ειναι και το καλύτερο πράγμα που μπορεις να κάνεις αλλα εν προκειμένω θα συμφωνήσω καθώς όποτε τυγχάνει να χρησιμοποιήσω ΜΜΜ (2-3 φορές το μήνα) πάντα θα υπάρχουν μερικα κωλόπαιδα να ουρλιάζουν να βριζονται και να παιζουν μπουνιές... Ομως δε φταίει η κοινωνία αλλα οι γονεις τους...ξεκαθαρα! <- οι οποιοι ειναι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ (βλ. αν θες θέμα με γαιδουρια οδηγούς στο δρόμο, αυτοι οι καραγκιοζηδες σημερινοι 40αρηδες πασοκοβολεμενοι ειναι οι γονεις τους)!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παντα γίνονταν αυτα. Πολλές φορες εκνευρίζομαι κι εγω με τέτοια πιτσιρίκια, στο καπακι όμως θυμαμαι εμενα και την παρεα μου να επιστρέφουμε με το λεωφορείο απο το σχολειο και αναλογικά μας αξιζαν μπουνιές για τις καφριλες μας, όποτε απλως χαμογελαω συγκαταβατικά. :P

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω ότι η συντριπτική πλειοψηφία των Νέων είναι ευγενικά παιδιά. Και εγώ τους βλέπω κανονικά να σηκώνονται για να παραχωρήσουν θέση κτλ.

 

Αλλά φυσικά υπάρχουν και τα γαμώπαιδα τα οποία κυκλοφορούν παρέες κυρίως και εκτός ότι δεν σηκώνονται ποτέ κάνουν και πουτάνα ολόκληρο το μετρό - λεωφορείο - τρένο κτλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ μόνο μιά λέξη ακούς σέ κάθε κουβέντα τους  ...ρέ μαλάκα κ μαλάκα,

 

Αυτό ακριβώς είναι που μου την σπάει και μένα. Και εγώ δεν βλέπω μόνο πιτσιρίκια και μαθητές, έχω δει και 18-20 ετών. Πριν μερικές βδομάδες ήμουν στο μετρό, μπήκε μια παρέα 5-6 μάλλον φοιτητών σαν μεθυσμένοι, δεν κάθησαν κάπου ήταν όρθιοι, άρχιζαν όλο τα ρε βλάκα και ρε μαλάκα, χασκογελούσαν, μερικοί καθόντουσαν σε μια κενή θέση εκεί και ξανασηκωνόντουσαν πάλι, ένας έδωσε μια μπουνιά σε ένα σημείο του συρμού. Μου ερχόταν να τους δώσω μια κλοτσιά και να τους πετάξω από το παράθυρο. Τέλος πάντων, η αλήθεια είναι οτι αυτές τις φράσεις τις λέγαμε και εμείς πάνω κάτω, αλλά προσωπικά εγώ μόνο όταν ήμουν στον δρόμο και κάπως σιγανά, δεν καθόμουν να φωνάξω και εννοείται δεν το έκανα μέσα σε ΜΜΜ.

Άλλο θέμα που μου λέει συχνά φίλος μου, το καλοκαίρι βλέπει διαφόρους που είτε πηγαίνουν είτε επιστρέφουν από μπάνιο στην θάλασσα και δεν φοράνε μπλούζα από πάνω τους στο λεωφορείο. Τι παπάτζα είναι αυτό πάλι δεν μπορώ να καταλάβω, ας κάθεται στο σπίτι του ο άλλος γυμνός.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά έχω την άποψη οτι τα νέα παιδιά ειναι πολυ πιο ευγενικά απ τη γενιά των σημερινων 30άριδων και 40αριδων που τη θεωρω τη πιο κακομαθημένη, ημιμαθή και εγωκεντρική γενιά απ τη συγκροτηση του Ελληνικου κράτους (βάζω τον εαυτό μου μέσα φυσικά)

 

Οτι του φανεί του Λωλωστεφανή. Τα ίδια βγαίναμε και λέγαμε και εμείς για τους 30ρηδες-40ρηδες πριν 10 χρόνια. Και αν βάζεις και τον εαυτό σου μέσα δικαίωμά σου, αλλά αυτό δεν δίνει ελαφρυντικά και κακώς γενικεύεις για όλους. Ούτε μπορείς να ξέρεις με πόσο υπερπροστατευτισμό μεγαλώνουν οι σημερινοί γονείς τα παιδιά τους. Εγώ εξακολουθώ να βλέπω υπερπροστατευτισμό από γονείς μικρών παιδιών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...