Προς το περιεχόμενο

Επαγγελματικά, ηθικά και νομικά διλήμματα στη δουλειά μας


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τη φύση του το επάγγελμα μου (ψυχολόγος) με έχει φέρει αντιμέτωπο συχνά (πολύ συχνά θα έλεγα) με αρκετά διλήμματα.Πρόσφατα βρέθηκα σε αντιδικία με έναν δημόσιο φορέα στην Ελλάδα με τον οποίο συνεργάστηκα (εξωτερικός συνεργάτης) για μια περίπτωση θεραπευόμενου.

 

Ούτε λίγο ούτε πολύ μου ζητήθηκε να προχωρήσω σε άρση του απορρήτου (κάτι που δεν έκανα προφανώς) διότι η πρόεδρος του εν λόγω φορέα ήταν άσχετη και γεμάτη προκαταλήψεις.Όλο αυτό κλιμακώθηκε με αποτέλεσμα τώρα να είμαστε σε διαδικασία διαμεσολάβησης διότι η πρόεδρος θέωρησε πειθαρχικά κολάσιμη τη στάση μου για μη άρση απορρήτου . Στα πλαίσια της έρευνας μου για ανάλογα διλήμματα και δυσκολίες συναδέλφων στην Ελλάδα βρήκα τυχαία το παρακάτω το οποίο αφορά τις πειθαρχικές κυρρώσεις που δέχτηκε μια ψυχολόγος από το Πανεπιστήμιο Κύπρου όταν αρνήθηκε να κάνει άρση απορρήτου για φοιτητή με ψυχολογικά προβλήματα. Btw η περίπτωση μου μοιάζει πολύ με τα όσα τράβηξε η Κύπρια συνάδελφος (η οποία τελικά και δικαιώθηκε όπως θα δείτε από την έκθεση της Κύπριας ombudsman)

 

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:zbaZOenH3t4J:www.ombudsman.gov.cy/ombudsman/ombudsman.nsf/All/EE7D7D00497597BAC225802F002BA73E/%24file/2340_2014_26082016.doc%3FOpenElement+&cd=5&hl=en&ct=clnk&gl=gr

 

Εσείς έχετε τύχει σε ανάλογα διλήμματα ; Πείτε τις εμπειρίες σας.

 

Θα πούλαγα τον ασθενή μου. Δεν αξίζει να τραβήξω ταλαιπορία.

Τελικά είναι τρελός ο τύπος ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Για την ιστορία προχθές ήρθε η επιστολή στο πατρικό μου στην Ελλάδα από τον Συνήγορο του Πολίτη  η οποία όχι μόνο με δικαιώνει και ταυτόχρονα ζητά από τον φορέα να άρει την πειθαρχική κύρωση εναντίον μου αλλά επίσης τον υποχρεώνει στην ανάπτυξη πολιτικής διαχείρισης αντίστοιχων περιστατικών σε εύλογο χρονικό διάστημα.Μάλιστα σημειώνει ο ΣτΠ οτι θα επανέλθει σε περίπτωση που δεν συμμορφωθεί έγκαιρα ο φορέας ως προς και τα δυο σκέλη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι τέτοια θέματα δεοντολογίας και ηθικής

είναι στοιχειώδη και διδάσκονται στην Ιατρική σχολή ακόμα,

πόσο μάλλον στην Ψυχιατρική.

 

Επειδή όμως η Ψυχολογία δεν είναι Ιατρική ούτε ιατρική ειδικότητα,

γι' αυτό ενδεχομένως υπάρχει αυτό το κενό που οι ψυχολόγοι δεν καλύπτονται από τη νομοθεσία περί ιατρικού απορρήτου

όπως αυτή φυσικά ισχύει για τους ψυχιάτρους που είναι γιατροί.

 

Για όποιον ψυχολόγο ενδιαφέρεται να μελετήσει τη νομολογία που ισχύει στην Ιατρική και την Ψυχιατρική

υπάρχουν αρκετά άκρως ενδιαφέροντα παραδείγματα ακροβασίας αναφορικά με την διαφύλαξη του απορρητου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα ήδη από το 1979 οι ψυχολόγοι καλύπτονται από την νομοθεσία αναφορικά με το απόρρητο με τον Ν 991/1979

 

Άρθρο 9.

1. Ο Ψυχολόγος πρέπει να τηρεί απόλυτη εχεμύθεια για όσα μαθαίνει, ή αντιλαμβάνεται κατά την άσκηση τον επαγγέλματός του.

2. Οι παραβάτες τιμωρούνται, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 371 του Ποινικού Νόμου. Οι διατάξεις των παραγράφων 2, 3 και 4 του άρθρου αυτού εφαρμόζονται και στη περίπτωση αυτή.

 

 

 

Πέρα από τον παραπάνω νόμο ύπαρχουν και άλλες διατάξεις στο ΠΚ που αφορούν ρητά στο απόρρητο του ψυχολόγου αλλά και άλλες που τα Ελληνικά δικαστήρια έχουν βρει πως έχουν εφαρμογή και στους ψυχολόγους.

 

Σε κάθε περίπτωση η συγκεκριμένη υπόθεση είχε και κάποιες παραμέτρους οι οποίες με έφεραν και σε ηθικό δίλημμα μεταξύ άλλων.Στη προκειμένη όμως είμαι ανακουφισμένος που η προκατάλληψη,η κατάχρηση εξουσίας και η αυθαιρεσία δεν νίκησαν και πρωτίστως διότι ο επωφελούμενος μου προφυλάχτηκε όπως του άρμοζε από όλη αυτή την ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω πάντως ότι πλεον ψυχολόγοι κ ψυχίατροι θα είχαν δουλειες με φούντες αν οι Έλληνες ιεχαν λεφτά να πληρώνουν.

Αμα ειχαν λεφτα δε θα θελαν ψυχολογο,λεμε τωρα.

Εγω ψηφιζω να πανε σε κανα κτηνιατρο για στειρωση παντως.

Θα πούλαγα τον ασθενή μου. Δεν αξίζει να τραβήξω ταλαιπορία.

Τελικά είναι τρελός ο τύπος ή όχι;

Τι δουλεια κανεις εσυ που τοσο ανηθικα δηλωνεις οτι θα πουλαγες τον ασθενη σου?

Εγω προσωπικα θα σε εστελνα στο πιο βαθυ μπουντρουμι,η πιο καλα σε κανα χαντακι.

Μαλλον για λαστιχά σε κοβω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...