Προς το περιεχόμενο

Επαγγελματικά, ηθικά και νομικά διλήμματα στη δουλειά μας


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τη φύση του το επάγγελμα μου (ψυχολόγος) με έχει φέρει αντιμέτωπο συχνά (πολύ συχνά θα έλεγα) με αρκετά διλήμματα.Πρόσφατα βρέθηκα σε αντιδικία με έναν δημόσιο φορέα στην Ελλάδα με τον οποίο συνεργάστηκα (εξωτερικός συνεργάτης) για μια περίπτωση θεραπευόμενου.

 

Ούτε λίγο ούτε πολύ μου ζητήθηκε να προχωρήσω σε άρση του απορρήτου (κάτι που δεν έκανα προφανώς) διότι η πρόεδρος του εν λόγω φορέα ήταν άσχετη και γεμάτη προκαταλήψεις.Όλο αυτό κλιμακώθηκε με αποτέλεσμα τώρα να είμαστε σε διαδικασία διαμεσολάβησης διότι η πρόεδρος θέωρησε πειθαρχικά κολάσιμη τη στάση μου για μη άρση απορρήτου . Στα πλαίσια της έρευνας μου για ανάλογα διλήμματα και δυσκολίες συναδέλφων στην Ελλάδα βρήκα τυχαία το παρακάτω το οποίο αφορά τις πειθαρχικές κυρρώσεις που δέχτηκε μια ψυχολόγος από το Πανεπιστήμιο Κύπρου όταν αρνήθηκε να κάνει άρση απορρήτου για φοιτητή με ψυχολογικά προβλήματα. Btw η περίπτωση μου μοιάζει πολύ με τα όσα τράβηξε η Κύπρια συνάδελφος (η οποία τελικά και δικαιώθηκε όπως θα δείτε από την έκθεση της Κύπριας ombudsman)

 

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:zbaZOenH3t4J:www.ombudsman.gov.cy/ombudsman/ombudsman.nsf/All/EE7D7D00497597BAC225802F002BA73E/%24file/2340_2014_26082016.doc%3FOpenElement+&cd=5&hl=en&ct=clnk&gl=gr

 

Εσείς έχετε τύχει σε ανάλογα διλήμματα ; Πείτε τις εμπειρίες σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Από τη φύση του το επάγγελμα μου (ψυχολόγος) με έχει φέρει αντιμέτωπο συχνά (πολύ συχνά θα έλεγα) με αρκετά διλήμματα.Πρόσφατα βρέθηκα σε αντιδικία με έναν δημόσιο φορέα στην Ελλάδα με τον οποίο συνεργάστηκα (εξωτερικός συνεργάτης) για μια περίπτωση θεραπευόμενου.

 

Ούτε λίγο ούτε πολύ μου ζητήθηκε να προχωρήσω σε άρση του απορρήτου (κάτι που δεν έκανα προφανώς) διότι η πρόεδρος του εν λόγω φορέα ήταν άσχετη και γεμάτη προκαταλήψεις.Όλο αυτό κλιμακώθηκε με αποτέλεσμα τώρα να είμαστε σε διαδικασία διαμεσολάβησης διότι η πρόεδρος θέωρησε πειθαρχικά κολάσιμη τη στάση μου για μη άρση απορρήτου . Στα πλαίσια της έρευνας μου για ανάλογα διλήμματα και δυσκολίες συναδέλφων στην Ελλάδα βρήκα τυχαία το παρακάτω το οποίο αφορά τις πειθαρχικές κυρρώσεις που δέχτηκε μια ψυχολόγος από το Πανεπιστήμιο Κύπρου όταν αρνήθηκε να κάνει άρση απορρήτου για φοιτητή με ψυχολογικά προβλήματα. Btw η περίπτωση μου μοιάζει πολύ με τα όσα τράβηξε η Κύπρια συνάδελφος (η οποία τελικά και δικαιώθηκε όπως θα δείτε από την έκθεση της Κύπριας ombudsman)

 

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:zbaZOenH3t4J:www.ombudsman.gov.cy/ombudsman/ombudsman.nsf/All/EE7D7D00497597BAC225802F002BA73E/%24file/2340_2014_26082016.doc%3FOpenElement+&cd=5&hl=en&ct=clnk&gl=gr

 

Εσείς έχετε τύχει σε ανάλογα διλήμματα ; Πείτε τις εμπειρίες σας.

 

Δεν υπάρχουν διλήμματα σε αυτά τα θέματα. Δες τι λέει και προβλέπει ο νόμος και πράξε ανάλογα...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πολύ κλασικό engineering δίλημμα είναι τι κάνεις όταν ο πελάτης ζητάει συγκεκριμένα ΧΥΖ ή θάνατο, και εσύ ξέρεις πως αυτό που ζητάει είναι βλακεία που δε θα τον εξυπηρετήσει.

 

Το κάνεις επειδή ο πελάτης έχει πάντα δίκιο, ή του λες στο καλό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη φύση του το επάγγελμα μου (ψυχολόγος) με έχει φέρει αντιμέτωπο συχνά (πολύ συχνά θα έλεγα) με αρκετά διλήμματα.Πρόσφατα βρέθηκα σε αντιδικία με έναν δημόσιο φορέα στην Ελλάδα με τον οποίο συνεργάστηκα (εξωτερικός συνεργάτης) για μια περίπτωση θεραπευόμενου.

 

Ούτε λίγο ούτε πολύ μου ζητήθηκε να προχωρήσω σε άρση του απορρήτου (κάτι που δεν έκανα προφανώς) διότι η πρόεδρος του εν λόγω φορέα ήταν άσχετη και γεμάτη προκαταλήψεις.Όλο αυτό κλιμακώθηκε με αποτέλεσμα τώρα να είμαστε σε διαδικασία διαμεσολάβησης διότι η πρόεδρος θέωρησε πειθαρχικά κολάσιμη τη στάση μου για μη άρση απορρήτου . Στα πλαίσια της έρευνας μου για ανάλογα διλήμματα και δυσκολίες συναδέλφων στην Ελλάδα βρήκα τυχαία το παρακάτω το οποίο αφορά τις πειθαρχικές κυρρώσεις που δέχτηκε μια ψυχολόγος από το Πανεπιστήμιο Κύπρου όταν αρνήθηκε να κάνει άρση απορρήτου για φοιτητή με ψυχολογικά προβλήματα. Btw η περίπτωση μου μοιάζει πολύ με τα όσα τράβηξε η Κύπρια συνάδελφος (η οποία τελικά και δικαιώθηκε όπως θα δείτε από την έκθεση της Κύπριας ombudsman)

 

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:zbaZOenH3t4J:www.ombudsman.gov.cy/ombudsman/ombudsman.nsf/All/EE7D7D00497597BAC225802F002BA73E/%24file/2340_2014_26082016.doc%3FOpenElement+&cd=5&hl=en&ct=clnk&gl=gr

 

Εσείς έχετε τύχει σε ανάλογα διλήμματα ; Πείτε τις εμπειρίες σας.

 

 

Μιάς και είσαι ψυχολόγος, τι θα έκανες αν ο θεραπευόμενος σου την έπεφτε και σου άρεσε και σένα πολύ; Θα υπάκουες σε αυτά που έμαθες στη σχολή (ποτέ δεν συνάπτουμε οποιαδήποτε είδους σχέση με θεραπευόμενους) ή θα ενέδιδες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πολύ κλασικό engineering δίλημμα είναι τι κάνεις όταν ο πελάτης ζητάει συγκεκριμένα ΧΥΖ ή θάνατο, και εσύ ξέρεις πως αυτό που ζητάει είναι βλακεία που δε θα τον εξυπηρετήσει.

 

Το κάνεις επειδή ο πελάτης έχει πάντα δίκιο, ή του λες στο καλό;

 

Νομίζω κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Μικρό project με μικρές επιπτώσεις μπορείς να το αναφέρεις και αν σε ακούσει καλώς. 

Σε πιο μεγάλα proejct που οι συνέπειες μπορεί να ειναι τραγικές τότε δεν παίρνεις τέτοιες ευθύνες.

Τουλάχιστον εμείς τώρα έτσι δουλεύουμε....οι φορές που έχουμε 'πλακωθεί' με τoν director για τέτοιο θέμα δεν μετριούνται.

Στο τέλος τα βρίσκουμε στην μεση (προτείνουμε κάποια πιο physible λύση και συνήθως το ακολουθούμε).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εκφράσω και εγώ κάποια διλήμματα που έχω στη δουλειά μου (αστυνομικός), πιθανόν μέχρι αύριο θα ειμαι σε διαθεσιμότητα και τουλάχιστον κατηγορούμενος με το 1/3 του ποινικού κώδικα όποτε;

Υπακούμε τη νομοθεσία η καλύτερα προσπαθούμε!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεοτερος ειχα βρεθει πολλες φορες στο διλημμα αν πρεπει να κανω σεξ με κοπελες απο τη δουλεια μου.

Μια φορα περασαν πολλα μα παρα πολλα δευτερολεπτα να αποφασισω.

Τελικα το κατω κεφαλι κερδισε.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"..της ζητήθηκε[5] να εξασφαλίζει γνωμάτευση από ψυχίατρο, ότι δεν ήταν επικίνδυνοι για τους άλλους φοιτητές/τριες, το ακαδημαϊκό ή το υπόλοιπο προσωπικό του Πανεπιστημίου, στο πλαίσιο της συμμετοχής τους σε μαθήματα τα οποία περιλάμβαναν τη χρήση εργαστηρίων."

 

Για μενα, ειναι λαθος του ιδρυματος που δεν υπαρχει επι κεφαλής ψυχίατρος. Ποιος θα κανει ψυχιατρική εκτιμηση?

 

Προφανως και η ψυχολογος δε μπορει να κανει αυτο που της ζητουν. Αλλα ξαναλεω, το θεμα αυτο δεν θα επρεπε να υφίσταται καν. Σε θεματα υγειας, παντα θα επρεπε να ειναι υπευθυνος ιατρος, προς οφελος ολων.

 

Οταν δεν υπαρχει αυτη η δυνατότητα, ο ψυχολογος δεσμευεται επισης απο Ιατρικο απορρητο.

 

Το κυριο ηθικο δίλημμα ενος ψυχολόγου στην Ελλάδα κατα την αποψη μου ωστοσο, θα επρεπε να είναι άλλο. Το κατα ποσο μπορει να δέχεται στο γραφείο του ατομα που δεν εχουν διαγνωση απο ψυχιατρο. Και να αναλαμβανει μονος του πλην της ψυχολογικής υποστηριξης, και τη διαγνωση και τη θεραπεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω εμπειρια αλλα θα σε πω την γνωμη μου.

 

Αναλογα την σοβαροτητα αυτου που αποκρυπτεις τηρωντας το απορρητου και ποιος σου ζηταει να προβεις στην αρση αυτου.

Αν ειναι για κατι ασημαντο δεν χρειαζεται να προβεις στην αρση ενω αν ειναι για κατι σοβαρο ομως αλλαζει το πραγμα, επισης εχει σημασια ποιος στο ζηταει, δεν ειναι το ιδιο να στο ζηταει ενας δημοσιογραφος και αλλο να στο ζηταει ο αρχηγος της ΕΛ.ΑΣ.

 

Και επειδη φαινεσαι καπως αγριεμενος με το συγκεκριμενο θεμα, χαλαρωσε. Ψυχολογος εισαι, δεν εισαι εξομολογος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και επειδη φαινεσαι καπως αγριεμενος με το συγκεκριμενο θεμα, χαλαρωσε. Ψυχολογος εισαι, δεν εισαι εξομολογος.

δηλαδή ο εξομολόγος θα έπρεπε να είναι κάτι πιο σοβαρό; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω εμπειρια αλλα θα σε πω την γνωμη μου.

 

Αναλογα την σοβαροτητα αυτου που αποκρυπτεις τηρωντας το απορρητου και ποιος σου ζηταει να προβεις στην αρση αυτου.

Αν ειναι για κατι ασημαντο δεν χρειαζεται να προβεις στην αρση ενω αν ειναι για κατι σοβαρο ομως αλλαζει το πραγμα, επισης εχει σημασια ποιος στο ζηταει, δεν ειναι το ιδιο να στο ζηταει ενας δημοσιογραφος και αλλο να στο ζηταει ο αρχηγος της ΕΛ.ΑΣ.

 

Και επειδη φαινεσαι καπως αγριεμενος με το συγκεκριμενο θεμα, χαλαρωσε. Ψυχολογος εισαι, δεν εισαι εξομολογος.

 

 

 

Εξομολογητής εννοείς. Όχι οτι έχει καμία σημασία., το νόημα είναι ξεκάθαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ξεκάθαρο,

μπορεί να δεχθεί πολλές και διαφορετικές ερμηνείες και παρερμηνείες.

 

Επίσης δεν είναι εμφανές ότι κατανοεί την έννοια του επαγγελματικού απορρήτου του ψυχολόγου,

ούτε να γνωρίζει ότι αυτό προστατεύεται με ένα πλέγμα διατάξεων σε διάφορα νομοθετήματα και ότι ο θεραπευόμενος μπορεί να στραφεί κατά του ψυχολόγου, τόσο στα ποινικά όσο και στα πολιτικά δικαστήρια, επιδιώκοντας την καταδίκη του σε φυλάκιση ή χρηματική ποινή ή διεκδικώντας αποζημίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν διλήμματα σε αυτά τα θέματα. Δες τι λέει και προβλέπει ο νόμος και πράξε ανάλογα...

Η αστική ηθική και οι νόμοι διαμορφώνονται μέσα στις εποχές και σίγουρα όχι από τους πολλούς.

Υπάρχουν άνθρωποι που πάνε με το ρέμα και άλλοι που ακολουθούν την συνείδηση τους...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω εμπειρια αλλα θα σε πω την γνωμη μου.

 

Αναλογα την σοβαροτητα αυτου που αποκρυπτεις τηρωντας το απορρητου και ποιος σου ζηταει να προβεις στην αρση αυτου.

Αν ειναι για κατι ασημαντο δεν χρειαζεται να προβεις στην αρση ενω αν ειναι για κατι σοβαρο ομως αλλαζει το πραγμα, επισης εχει σημασια ποιος στο ζηταει, δεν ειναι το ιδιο να στο ζηταει ενας δημοσιογραφος και αλλο να στο ζηταει ο αρχηγος της ΕΛ.ΑΣ.

 

Και επειδη φαινεσαι καπως αγριεμενος με το συγκεκριμενο θεμα, χαλαρωσε. Ψυχολογος εισαι, δεν εισαι εξομολογος.

Διαφωνώ στο ότι έχει σημασία ποιος στο ζητάει. Αυτή ακριβώς είναι η έννοια του απορρήτου. Είτε στο ζητάει δημοσιογράφος, είτε ο Θεός ο ίδιος να μην αποκαλύπτεις πληροφορίες που σου εμπιστεύτηκε ο ασθενής/πελάτης, εκτός φυσικά από τις περιπτώσεις που ορίζει ο νόμος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση χωρίς την παραμικρή διάθεση για τρολάρισμα:

 

Έστω ότι σαν ψυχολόγος ακούς από έναν ασθενή σου ότι θέλει να σκοτώσει τη γυναίκα του

 

Οφείλεις να το αναφέρεις σε άλλη αρμόδια αρχή ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...