Προς το περιεχόμενο

Επαγγελματικά, ηθικά και νομικά διλήμματα στη δουλειά μας


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση χωρίς την παραμικρή διάθεση για τρολάρισμα:

 

Έστω ότι σαν ψυχολόγος ακούς από έναν ασθενή σου ότι θέλει να σκοτώσει τη γυναίκα του

 

Οφείλεις να το αναφέρεις σε άλλη αρμόδια αρχή ; 

H θεληση μεχρι την πραξη απεχουν ετη φωτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για μενα, ειναι λαθος του ιδρυματος που δεν υπαρχει επι κεφαλής ψυχίατρος. Ποιος θα κανει ψυχιατρική εκτιμηση?

 

Υπάρχει αυτό σε άλλα πανεπιστήμια; Να έχουν ψυχίατρο για τους φοιτητές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H θεληση μεχρι την πραξη απεχουν ετη φωτος.

 

και αν τελικά την σφάξει τι γίνεται ? 

Από τη φύση του το επάγγελμα μου (ψυχολόγος) με έχει φέρει αντιμέτωπο συχνά (πολύ συχνά θα έλεγα) με αρκετά διλήμματα.Πρόσφατα βρέθηκα σε αντιδικία με έναν δημόσιο φορέα στην Ελλάδα με τον οποίο συνεργάστηκα (εξωτερικός συνεργάτης) για μια περίπτωση θεραπευόμενου.

 

Ούτε λίγο ούτε πολύ μου ζητήθηκε να προχωρήσω σε άρση του απορρήτου (κάτι που δεν έκανα προφανώς) διότι η πρόεδρος του εν λόγω φορέα ήταν άσχετη και γεμάτη προκαταλήψεις.Όλο αυτό κλιμακώθηκε με αποτέλεσμα τώρα να είμαστε σε διαδικασία διαμεσολάβησης διότι η πρόεδρος θέωρησε πειθαρχικά κολάσιμη τη στάση μου για μη άρση απορρήτου . Στα πλαίσια της έρευνας μου για ανάλογα διλήμματα και δυσκολίες συναδέλφων στην Ελλάδα βρήκα τυχαία το παρακάτω το οποίο αφορά τις πειθαρχικές κυρρώσεις που δέχτηκε μια ψυχολόγος από το Πανεπιστήμιο Κύπρου όταν αρνήθηκε να κάνει άρση απορρήτου για φοιτητή με ψυχολογικά προβλήματα. Btw η περίπτωση μου μοιάζει πολύ με τα όσα τράβηξε η Κύπρια συνάδελφος (η οποία τελικά και δικαιώθηκε όπως θα δείτε από την έκθεση της Κύπριας ombudsman)

 

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:zbaZOenH3t4J:www.ombudsman.gov.cy/ombudsman/ombudsman.nsf/All/EE7D7D00497597BAC225802F002BA73E/%24file/2340_2014_26082016.doc%3FOpenElement+&cd=5&hl=en&ct=clnk&gl=gr

 

Εσείς έχετε τύχει σε ανάλογα διλήμματα ; Πείτε τις εμπειρίες σας.

 

διαβαζοντας τον τιτλο που ηρθε αμεσως στο μυαλο ο πιλοτος που εριξε πριν λιγους μηνες το αεροπλανο και σκοτωσε μαζι τοσους ανθρωπους,  αραγε ο ψυχολογος που τον ειχε αναλαβει πως θα ενιωθε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει αυτό σε άλλα πανεπιστήμια; Να έχουν ψυχίατρο για τους φοιτητές;

Δε το γνωρίζω. Σε πολλα ελληνικά Πανεπιστημια ΔΕΝ εχουν. Το να εκτιμησεις, να διαγνωσεις και να θεραπευσεις μια ψυχοσωματικη παθηση ΑΠΑΙΤΕΙ Ψυχίατρο και ενιοτε και αλλες ιατρικές ειδικοτητες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη φύση του το επάγγελμα μου (ψυχολόγος) με έχει φέρει αντιμέτωπο συχνά (πολύ συχνά θα έλεγα) με αρκετά διλήμματα.Πρόσφατα βρέθηκα σε αντιδικία με έναν δημόσιο φορέα στην Ελλάδα με τον οποίο συνεργάστηκα (εξωτερικός συνεργάτης) για μια περίπτωση θεραπευόμενου.

 

Ούτε λίγο ούτε πολύ μου ζητήθηκε να προχωρήσω σε άρση του απορρήτου (κάτι που δεν έκανα προφανώς) διότι η πρόεδρος του εν λόγω φορέα ήταν άσχετη και γεμάτη προκαταλήψεις.Όλο αυτό κλιμακώθηκε με αποτέλεσμα τώρα να είμαστε σε διαδικασία διαμεσολάβησης διότι η πρόεδρος θέωρησε πειθαρχικά κολάσιμη τη στάση μου για μη άρση απορρήτου . Στα πλαίσια της έρευνας μου για ανάλογα διλήμματα και δυσκολίες συναδέλφων στην Ελλάδα βρήκα τυχαία το παρακάτω το οποίο αφορά τις πειθαρχικές κυρρώσεις που δέχτηκε μια ψυχολόγος από το Πανεπιστήμιο Κύπρου όταν αρνήθηκε να κάνει άρση απορρήτου για φοιτητή με ψυχολογικά προβλήματα. Btw η περίπτωση μου μοιάζει πολύ με τα όσα τράβηξε η Κύπρια συνάδελφος (η οποία τελικά και δικαιώθηκε όπως θα δείτε από την έκθεση της Κύπριας ombudsman)

 

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:zbaZOenH3t4J:www.ombudsman.gov.cy/ombudsman/ombudsman.nsf/All/EE7D7D00497597BAC225802F002BA73E/%24file/2340_2014_26082016.doc%3FOpenElement+&cd=5&hl=en&ct=clnk&gl=gr

 

Εσείς έχετε τύχει σε ανάλογα διλήμματα ; Πείτε τις εμπειρίες σας.

εαν ξερεις οτι θα σου στοιχισει ολο αυτο επαγγελματικα και εφοσον η διαγνωση ειναι καθαρα δικη σου υποθεση και δεν ειναι επικινδηνο για τους συνεργατες εγω θα εδινα μια ψευτικη διαγνωση το θεωρω ηθικα σωστο γιατι δεν εχει δικαιωμα κανεις να ξερει το τι και πως περα απο εσενα και δεν θα δημιουργουσα περαιτερο θεματα σε εναν ανθρωπο που ηδη εχει καποια προβληματα.

Και εφοσον η διαγνωση ειναι καθαρα προσωπικη γνωμη του καθε γιατρου δεν μπορει κανεις να αποδειξει οτι εσυ ειπες ψεματα.

 

Λογικα για να το ζηταει θελει να το χρησιμοποιησει εναντιον του ειτε για να τον διωξουν ειτε να τον καθερεσουν.

Κατα τα αλλα δικη σου αποφαση δικος σου ασθενης,εσυ ξερεις την περιπτωση.

Μιάς και είσαι ψυχολόγος, τι θα έκανες αν ο θεραπευόμενος σου την έπεφτε και σου άρεσε και σένα πολύ; Θα υπάκουες σε αυτά που έμαθες στη σχολή (ποτέ δεν συνάπτουμε οποιαδήποτε είδους σχέση με θεραπευόμενους) ή θα ενέδιδες;

τεσταρεις την ηθικη του?

Δεν υπάρχουν διλήμματα σε αυτά τα θέματα. Δες τι λέει και προβλέπει ο νόμος και πράξε ανάλογα...

γενικα εχεις δικιο αλλα δεν ειναι ασχημο να εμπιστευομαστε και λιγο την κριση μας που και που

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε το γνωρίζω. Σε πολλα ελληνικά Πανεπιστημια ΔΕΝ εχουν. Το να εκτιμησεις, να διαγνωσεις και να θεραπευσεις μια ψυχοσωματικη παθηση ΑΠΑΙΤΕΙ Ψυχίατρο και ενιοτε και αλλες ιατρικές ειδικοτητες.

 

Λογικά κανένα δε θα έχει. Δε ξέρω και από νομικής πλευράς κατά πόσο γίνεται ένα πανεπιστήμιο να προσλάβει γιατρό για τους φοιτητές του. Επίσης, θα σκεφτεί κανείς, γιατί να περιοριστείς μόνο σε ψυχίατρο; Με τη λογική αυτή θα έπρεπε το πανεπιστήμιο να παρέχει ολόκληρη κλινική με γιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων... Κάτι δύσκολο.

Από κει και πέρα ο ψυχίατρος χρειάζεται όντως για τη διάγνωση μιας ψυχικής ασθένειας. Για τη θεραπεία ίσως όχι απαραίτητα, ανάλογα και τη περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά κανένα δε θα έχει. Δε ξέρω και από νομικής πλευράς κατά πόσο γίνεται ένα πανεπιστήμιο να προσλάβει γιατρό για τους φοιτητές του. Επίσης, θα σκεφτεί κανείς, γιατί να περιοριστείς μόνο σε ψυχίατρο; Με τη λογική αυτή θα έπρεπε το πανεπιστήμιο να παρέχει ολόκληρη κλινική με γιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων... Κάτι δύσκολο.

Από κει και πέρα ο ψυχίατρος χρειάζεται όντως για τη διάγνωση μιας ψυχικής ασθένειας. Για τη θεραπεία ίσως όχι απαραίτητα, ανάλογα και τη περίπτωση.

Το ΑΠΘ έχει γιατρό, επίσης έχει ορθοπεδικό μια ή δύο φορές την εβδομάδα στο γυμναστήριο για δωρεάν εξέταση και έχει υποστηρίξη με δική του ασφάλιση από το ΑΧΕΠΑ για άλλες ειδικότητες. Τέλος έχει κέντρο ψυχικής υγείας με συνδρομή ψυχιάτρου.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κριμα που δεν απαντησε καποιος ψυχολογος σχετικά με αυτα που έγραψα.

εγω δεν τους εχω σε εκτιμηση οχι οτι ειναι κομπογιανιτες μην με παρεξηγεις αλλα απο περιπτωσεις που ετυχε να γνωρισω με ατομα που νομιζαν οτι χρειαζοντουσαν καποιον ειδικο με το καλημερα τους ειπαν παρε αυτα και εφοσον μιλαμε για ανθρωπους οι οποιοι βρισκονταν σε μια χαλια στιγμη της ζωης τους το να τους δωσεις χαπια για να νοιωθουν καλα νομιζω πως κρυβει τον κινδυνο να τους ωθει σε μια ζωη ψυχολογικης εξαρτησης απο χαπια αντι να στοχευσει στην θεραπια τους

Δε το γνωρίζω. Σε πολλα ελληνικά Πανεπιστημια ΔΕΝ εχουν. Το να εκτιμησεις, να διαγνωσεις και να θεραπευσεις μια ψυχοσωματικη παθηση ΑΠΑΙΤΕΙ Ψυχίατρο και ενιοτε και αλλες ιατρικές ειδικοτητες.

Η "ψυχοσωματικη" παθηση τα "" τα εβαλα γιατι δεν ξερω αν ειναι ορθη η εκφραση απο καπου εχει προκυψει ελλειψεις στην ζωη τραυματικα γεγονοτα κτλ κτλ ο ψυχολογος εστιαζει στην αναγνωριση των αιτιων και συνηδιτοποιηση/θεραπεια τους.Ο ψυχιατρος παιζει με την χημεια του εγκεφαλου ( εννοωντας ξεγελαει το σωμα να νοιωθει καλα) χωρις να υπαρχει οντως θεραπεια.

Αυτα πιστευω εγω βεβαια μπορει να ειμαι και λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν τους εχω σε εκτιμηση οχι οτι ειναι κομπογιανιτες μην με παρεξηγεις αλλα απο περιπτωσεις που ετυχε να γνωρισω με ατομα που νομιζαν οτι χρειαζοντουσαν καποιον ειδικο με το καλημερα τους ειπαν παρε αυτα και εφοσον μιλαμε για ανθρωπους οι οποιοι βρισκονταν σε μια χαλια στιγμη της ζωης τους το να τους δωσεις χαπια για να νοιωθουν καλα νομιζω πως κρυβει τον κινδυνο να τους ωθει σε μια ζωη ψυχολογικης εξαρτησης απο χαπια αντι να στοχευσει στην θεραπια τους

Η "ψυχοσωματικη" παθηση τα "" τα εβαλα γιατι δεν ξερω αν ειναι ορθη η εκφραση απο καπου εχει προκυψει ελλειψεις στην ζωη τραυματικα γεγονοτα κτλ κτλ ο ψυχολογος εστιαζει στην αναγνωριση των αιτιων και συνηδιτοποιηση/θεραπεια τους.Ο ψυχιατρος παιζει με την χημεια του εγκεφαλου ( εννοωντας ξεγελαει το σωμα να νοιωθει καλα) χωρις να υπαρχει οντως θεραπεια.

Αυτα πιστευω εγω βεβαια μπορει να ειμαι και λαθος

 

Οι ψυχολόγοι δεν μπορούν να γράψουν χάπια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιάς και είσαι ψυχολόγος, τι θα έκανες αν ο θεραπευόμενος σου την έπεφτε και σου άρεσε και σένα πολύ; Θα υπάκουες σε αυτά που έμαθες στη σχολή (ποτέ δεν συνάπτουμε οποιαδήποτε είδους σχέση με θεραπευόμενους) ή θα ενέδιδες;

 

Οχι δε μπορεί να υπάρχει σχέση με θεραπευόμενο.Στη πράξη όμως υπάρχουν κ άλλοι παράμετροι που θα πρέπει να εξετάσουν τη φύση της θεραπευτικής σχέσης κ κατα πόσο αυτή επιτυγχάνεται.Πχ σε δομές που οι ψυχολόγοι απλά καλούνται να κάνουν ένα vulnerability assessment (ουσιαστικά μια συνεδρία κ τέλος με παραπομπή συνήθως σε άλλο φορέα), μπορούμε να θεωρήσουμε αμαχητί οτι έχει χτιστεί κάποια θεραπευτική σχέση; 

 

Παρα το γεγονός οτι ασκώ μόλις περιστασιακά τη ψυχολογία στην Ελλάδα (κυρίως μέσω projects που δεν επηρρεάζουν την δουλειά μου στο UK) μπορώ να σου πω οτι γνωρίζω περιπτώσεις συναδέλφων τέτοιων δομών που έχουν συνάψει ερωτική σχέση με πρώην επωφελούμενο τους κ ειδικά στην επαρχία.Ένα παραπάνω που νομικά στην Ελλάδα οι ψυχολόγοι δεν δεσμεύονται από κανέναν επίσημο ψυχολογικό κώδικα δεοντολογίας για να δεις κ το γενικό χάος που επικρατεί στην άσκηση της ψυχολογίας στην Ελλάδα.Τώρα θα μου πεις , μα καλά πρέπει να σε δεσμεύσει νομικά κάποιο δεοντολογικό πλαίσιο ως προαπαιτούμενο για να κάνεις σωστά τη δουλειά σου; Η εκπαίδευση και κατάρτιση σου θα έπρεπε θεωρητικά να αρκούν ώστε να αντιμετωπίσεις τέτοια διλήμματα.Η άσκηση του επαγγέλματος πέρα από τη θεωρία είναι εκείνη όμως που σε εξοικειώνει κ σε φέρνει αντιμέτωπο με τα εκάστοτε διλήμματα κ τη διαχείριση τους ανάλογα με τις ιδιαιτερότητες του περιστατικού,του πλαισίου εργασίας,της χώρας κοκ.

Επεξ/σία από Τοξοβόλος___U__K
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω πάντως ότι πλεον ψυχολόγοι κ ψυχίατροι θα είχαν δουλειες με φούντες αν οι Έλληνες ιεχαν λεφτά να πληρώνουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά κανένα δε θα έχει. Δε ξέρω και από νομικής πλευράς κατά πόσο γίνεται ένα πανεπιστήμιο να προσλάβει γιατρό για τους φοιτητές του. Επίσης, θα σκεφτεί κανείς, γιατί να περιοριστείς μόνο σε ψυχίατρο; Με τη λογική αυτή θα έπρεπε το πανεπιστήμιο να παρέχει ολόκληρη κλινική με γιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων... Κάτι δύσκολο.

Από κει και πέρα ο ψυχίατρος χρειάζεται όντως για τη διάγνωση μιας ψυχικής ασθένειας. Για τη θεραπεία ίσως όχι απαραίτητα, ανάλογα και τη περίπτωση.

Στο πανεπιστήμιο που ήμουν υπήρχε όντως ολόκληρη κλινική μέσα στο campus (και ξεχωριστό κέντρο οικογενειακού προγραμματισμού) για τους φοιτητές και τους εργαζόμενους με τιμές τόσο χαμηλές που καλυπτονταν πλήρως από οποιαδήποτε ασφάλεια. Άρα το δεν γίνεται είναι ελληνικό απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πανεπιστήμιο που ήμουν υπήρχε όντως ολόκληρη κλινική μέσα στο campus (και ξεχωριστό κέντρο οικογενειακού προγραμματισμού) για τους φοιτητές και τους εργαζόμενους με τιμές τόσο χαμηλές που καλυπτονταν πλήρως από οποιαδήποτε ασφάλεια. Άρα το δεν γίνεται είναι ελληνικό απλά.

 

Ισως να είναι ελληνικό (αν και δεν είπα πως δεν γίνεται, είπα απλά ότι είναι δύσκολο), διότι λείπουν τόσα άλλα πράγματα από τα ελληνικά πανεπιστήμια και διότι το κράτος υποτίθεται δεν έχει λεφτά... Εσύ τι δίδακτρα πλήρωνες στο πανεπιστήμιο σου; :Ρ

 

Η δυσπιστία μου πάντως εν μέρει είχε να κάνει με το αν είναι νόμιμο ή όχι ένα ιατρείο/ μια κλινική να δέχεται μόνο συγκεκριμένες ομάδες ατόμων - στη προκειμένη περίπτωση φοιτητές/ακαδημαϊκούς. Αλλά από αυτά που έγραψε και ο fylatos, φαίνεται ούτε στην Ελλάδα υπάρχει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...