Προς το περιεχόμενο

αγοραστης μου αναφερει προβλημα που δεν υπηρχε


venuets

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Ποτέ δεν αργούμε τόσο να δούμε μία αναφορά. Επομένως, ο συντονιστής που είδε την αναφορά έκρινε πως δεν χρειάζεται κάποια παρέμβαση.

 

Θα σου πρότεινα να αφήσεις κι εσύ αξιολόγηση, εξηγώντας τα πράγματα από την πλευρά σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάει σχεδόν μια βδομάδα απο τοτε που έκανα αναφορά την αγγελια αλλα δεν είδα κάποια αντίδραση. Δεν ξερω πόσο πρεπει να περιμένω, μιας που δεν εχω ξανασχοληθει με κατι παρόμοιο...αλλα ειναι κριμα να έχω μια αρνητική αξιολόγηση για το τιποτα.

Η αγγελια για την οποια εγινε η συναλλαγη γιατι εχει διαγραφτει;

Δεν εχουν περασει τρεις μηνες απο τις 3/9/2017..

 

Αλλα την θυμαμαι ειχες γυρω στα 6 κινητα λειτουργικα οπως ελεγες και αλλα 2-3 μη.

Αναρωτιεμαι αν οντως ηταν ολα μη λειτουργικα η εσυ να μην ειδες οτι σε καποιο δεν λειτουργουσε το ακουστικο, σε αλλο το μικροφωνο κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπα και σε προηγούμενο μήνυμα ειχα αναφέρει ακριβώς στον αγοραστή την κατασταση των κινητών. Τα 2/3 ανοιγανε, και αν καποιο ειχε θεμα (πχ του λείπει το καπακι ή η μπαταρια δεν κρατάει πολυ ωρα) το ηξερα και το ανέφερα και αυτο. Επισης ο αγοραστής είπε οτι καποιοι φορτιστες δεν ειναι συμβατοι με τα κινητα, κατι το οποίο δεν ισχύει...

Η αγγελια εκει ειναι ακομα και τα κινητα τα ειχα ελέγξει παίρνοντας τηλέφωνο απο το ενα στο αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπα και σε προηγούμενο μήνυμα ειχα αναφέρει ακριβώς στον αγοραστή την κατασταση των κινητών. Τα 2/3 ανοιγανε, και αν καποιο ειχε θεμα (πχ του λείπει το καπακι ή η μπαταρια δεν κρατάει πολυ ωρα) το ηξερα και το ανέφερα και αυτο. Επισης ο αγοραστής είπε οτι καποιοι φορτιστες δεν ειναι συμβατοι με τα κινητα, κατι το οποίο δεν ισχύει...

Η αγγελια εκει ειναι ακομα και τα κινητα τα ειχα ελέγξει παίρνοντας τηλέφωνο απο το ενα στο αλλο.

πιστευω οτι το μετανιωσε που τα πηρε και θελει να TA <ξεφορτωθει>.Μη μπεις στο κοπο να ασχοληθεις.εφοσον εισουν αναλυτικος στην αγγελια σου δε μπορει να σου κανει τιποτα.αν αυτος δε καταλαβαινει  αυτα που διαβαζει δεν ειναι δικο σου θεμα,αρα με δικη του ευθυνη τα αγορασε τα κινητα. 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πριν την συσκευασία και τις φωτό για το πως είναι το πακεταρισμα στέλνω και ένα βίντεο να δείχνει ότι το μηχάνημα είναι λειτουργικό στις βασικές λειτουργίες του πχ σε λαπτοπ λειτουργία, φόρτιση, λογισμικό, φωτεινότητα, ήχος, wifi κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγγελια εκει ειναι ακομα και τα κινητα τα ειχα ελέγξει παίρνοντας τηλέφωνο απο το ενα στο αλλο.

Ο redhotstef έχει δίκιο, μπήκα από περιέργεια να την δω και η αγγελία δεν υπάρχει - μιλάμε για την "20 ΟΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ", σωστά?

 

Και σε μένα βγάζει το μήνυμα ότι έχουν περάσει πάνω από 90 ημέρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δυστυχώς οι συναλλαγές εξ αποστάσεως μεταχειρισμένων αντικειμένων αρκετής αξίας έχουν ρίσκα και γκρίζες ζώνες. Π.χ. Βλάβη μια ηλεκτρονική συσκευή μπορεί να βγάλει ανά πάσα στιγμή. Άντε μετά να αποδειχθεί αν προϋπήρχε πότε εκδηλώθηκε, αν υπήρχε μια γρατζουνιά ή ένα dead pixel κλπ κλπ. Γενικά συναλλαγή χέρι χέρι είναι η μόνη ασφαλής όσο και μας περιορίζει το αγοραστικό κοινό αποκλειστικά στη γεωγραφική περιοχή που κατοικούμε.

Απ την αλλη και χερι χερι μπορει να υπαρξει προβλημα εκει που δεν το περιμενεις. Πουλησα ενα κινητο προσφατα, στη συναντηση δοκιμαστηκε σε ολα και ολα καλα, και το βραδυ μου ανεφερε οτι σταματησε να παιζει το μεγαφωνο. Το κινητο το ειχα ενα μηνα περιπου στην αγγελια, το χρησιμοποιουσα καποιες φορες σαν κυριο, δεν μου ειχε παρουσιασει τετοιο προβλημα. Οταν μου το ανεφερε ειπα να το παρω πισω, αλλα μετα το σκεφτομουν αν επρεπε η οχι. Μου εκανε καποια τηλεφωνα που δεν σηκωσα γιατι δεν ηξερα τι να κανω. Τελικα αποφασισα να μην το παρω πισω. Δεν ηταν απολυτο οτι φταιω εγω για το προβλημα. Την αρνητικη την εφαγα, μιλησαμε πμ αλλα δεν βγαινει ακρη.

 

Σε τετοιες περιπτωσεις ειναι περιπλοκο πως πρεπει να συμπεριφερομαστε.

 

Αγορασα προσφατα ενα lenovo p780 απο εδω μεσα χερι χερι και ολα καλα. Ειχε περασμενη αλλη ρομ samsung οχι την αυθεντικη. Οταν ηρθα σπιτι διαπιστωσα οτι δεν μπαινει με τιποτα στο wifi. Για περιπου ενα μηνα χρησιμοποιουσα το κινητο στο ιντερνετ μονο με τα δεδομενα. Στο παιδι που μου το πουλησε δεν ανεφερα τιποτα, εξ αλλου για τα χαρακτηριστικα του κινητου το ειχε δωσει και σε καλη τιμη, του ειχα κανει θετικη και τελος. Τελικα ανακαλυψα ενα κολπακι για να εχω wifi, πρεπει να απενεργοποιω τις σιμ, να κανω ρεσταρτ, να ανοιγω το wifi, και μετα να ενεργοποιω τις σιμ. Ετσι λειτουργουσε, αλλα δεν ηταν λογικο να συμβαινει ετσι και το ανακαλυψα τυχαια οτι πιανει το κολπο, μετα απο ενα μηνα απο την αγορα του.

 

Τα μεταχειρισμενα δυστυχως ειναι ρισκο.. Δεν ξερεις ποτε θα βγαλουν προβλημα.

 

Μια φορα επισης πηγα να πουλησω ενα nokia ngage στην αγια παρασκευη σε ενα φιλο, και κατα τη συναντηση εβγαλε ξαφνικα προβλημα να μην πατιεται ενα πληκτρο, ενω πριν ηταν οκ. Τελικα δεν εγινε η συναλλαγη και ευτυχως, το οτι ημουν μπροστα στο συμβαν.

 

Για οσα γνωριζω προσπαθω και εγω να τα αναφερω στην αγγελια. Τι γινεται ομως οταν σου παρουσιαζεται προβλημα απο το πουθενα, ποιος αναλαμβανει την ευθυνη στα μεταχειρισμενα χωρις εγγυηση; Πως αποδυκνυεις την αθωωοτητα η την ενοχη σου;

Περιεργες καταστασεις..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στεφο ψαξου να αλλαξεις ρομ,ειναι γνωστο το προβλημα με το wifi οταν βαζεις αλλη ρομ.

Δεν ξερω να ασχολουμαι με αυτα. Τουλαχιστον βρηκα το κολπακι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...