Προς το περιεχόμενο

Το στοίχημα του mobile gaming κινδυνεύει να χαθεί εκτός και αν…


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παρόλο που απεχθάνομαι το λεγόμενο mobile gaming του ios/android δεν πιάνω το νόημα του άρθρου..

 

αυτές οι σαβούρες τα πάνε πάρα πολύ καλά.

 

χάζευα αυτό το βίντεο πριν λίγες μέρες που το αναλύει καλύτερα 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποίος θυμάται που παίζαμε φιδάκι στο Nokia με το LCD Screen? Μετά με τα Smart Phones και το Facebook το ρίξαμε στα Online gaming οπου δεν έχουν τέλος και ποτέ δεν κερδίζει κανένας.

 

Και εγώ θυμάμαι όταν πρωτοπήρα το iPhone 3G ένιωσα μεγάλο ενθουσιασμό στο οτι μπορούσα να παίξω παιχνίδια απο C64/Amiga σε Emulator απο το κινητό. Μετά τα βαρέθηκα.

 

Οι εταιρίες κινητών αρχιζαν να βγάζουν κινητα με 1GB, 2GB, 3GB RAM και τώρα φτάνουμε σε 6GB RAM τα οποία θα είναι κατα πολύ αχρίαστα. Φτάσαμε  να δίνουμε ποιο πολλά για ένα κινητό παρά για να έχουμε καλό PC.

 

Επίσης τα κινητά κατά πολύ αντικατέστησαν τις φτηνές φωτογραφικές μηχανές και Video κάμερες αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα αντικαταστούσαν ένα Gaming PC. Επίσης δεν χρειάζεται κάποιος να δώσει 1,000$ για να έχει 4K ανάλυσης στο κινητό του και 64GB απουθευτικό χώρο.

 

Αμα θές Android Gaming πάρε το NVIDIA Shield που πετάει να μάτια απο οτιδήποτε τελευταίο κινητό και έχει και Controller.

 

http://www.anandtech.com/show/9289/the-nvidia-shield-android-tv-review/4

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μεγαλο προβλημα του mobile gaming στα κινητα ηταν ειναι και θα ειναι τα touch controls. Δε μπορεις να αντιμετοπισεις με σοβαροτητα οποιαδηποτε gaming εμπειρια δε σου παρεχει καποιας μορφης αμριβεια και feedback.

Το οτι υπαρχουν bluetooth λυσεις κλπ ειναι μεσοβεζικη λυση γιατι μετα ειναι σα να κουβαλας μια φορητη κονσολα μαζι σου οποτε χανεται το οποιο πλεονεκτημα σου παρεχει το concept "1 συσκευη (κινητο) για ολα".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το άρθρο έχει τόσα κενά... έχετε δεί τούς τζίρους των σαχλοπαιχνιδων στο mobile ? Μια χαρά τα πάνε.

Πολύ καλύτερα από πολλούς κλασσικούς τίτλους σε υπολογιστή και κονσόλα.

Απλά μάλλον hardcore gamer δεν είναι ευχαριστημένος και έγραψε αυτό το άρθρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας σοβαρος gamer δεν μπορει να παιξει παιχνιδια σε κινητο περα απο angry birds και αλλα παρομοια games to mono που καταφερα να τελιωσω σε iphone ηταν το game of thrones και walking dead που απλα παιρνεις αποφασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω απόλυτα τι θέλει να πει ο αρθρογράφος. Κρίνοντας από τη δική μου εμπειρία και μόνο, σκέφτομαι πόσες και πόσες φορές μου έχει "σφυρίξει" κάποιος φίλος κάποιο καλό παιχνίδι στο App Store.

 

Μπορεί να 'ναι ακριβό, μπορεί να μην έχει τόσα downloads αλλά θα είναι ψαγμένο, με βάθος στο gameplay του, προσεγμένο και, δυστυχώς, τις περισσότερες φορές, χαμένο μέσα στον χαμό του shovelware. Προσωπικά δεν έχω θέμα με την τιμή (το μέγιστο που έχω δώσει για mobile παιχνίδι αν θυμάμαι καλά πρέπει να 'ναι 10-12€), απλά πριν πληρώσω θέλω με κάποιο τρόπο να βεβαιωθώ για την ποιότητα αυτού που παίρνω -άρα μία "κλειδωμένη" ή demo έκδοση είναι ό,τι πρέπει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλυτερο mobile game ειναι το ταβλι!

αν δεν χτυπησεις τα πουλια με μισος και δεν σπασεις τα νευρα του γειτονα στο καταμεσημερο, δεν γινεται σωστη δουλεια :P

 

Αυτό μου θυμίζει φίλο μου στη Λαμία, να έχουν μαζευτεί ένα τσούρμο φοιτητές σ' ένα μπαλκόνι τρεις η ώρα το βράδυ και να λιώνουν στο τάβλι. Και δωσ' του ντάπα-ντούπα να βαράνε τα πούλια. Οπότε πετάγεται μια αγανακτισμένη θείτσα από απέναντι και τους φωνάζει: "Παιδιά, σταματήστε πια, παίχτε χαρτιά καλύτερα!"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα, όποτε ακούω gaming πάντα σκέφτομαι κονσόλα άντε και PC , τα κινητά δεν είναι τίποτα άλλο από μια άστοχη και αρκετά δυσμενή απόπειρα αρμέγματος το εκάστοτε χρήστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας σοβαρος gamer δεν μπορει να παιξει παιχνιδια σε κινητο περα απο angry birds και αλλα παρομοια games to mono που καταφερα να τελιωσω σε iphone ηταν το game of thrones και walking dead που απλα παιρνεις αποφασεις

εάν έχει μελετηθεί  ο χειρισμός μπορείς να παίξεις περισσότερα από όσα φαντάζεσαι, χαρακτηριστικό παράδειγμα το max payne (σε πλήρη αντίθεση με τα port των gta από την ίδια εταιρεία που είναι αδύνατο να τα παίξεις με touch)

 

απλά στις περισσότερες των περιπτώσεων μιλάμε για αρπαχτές που γίνονται στο πόδι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εάν έχει μελετηθεί ο χειρισμός μπορείς να παίξεις περισσότερα από όσα φαντάζεσαι, χαρακτηριστικό παράδειγμα το max payne (σε πλήρη αντίθεση με τα port των gta από την ίδια εταιρεία που είναι αδύνατο να τα παίξεις με touch)

 

απλά στις περισσότερες των περιπτώσεων μιλάμε για αρπαχτές που γίνονται στο πόδι

Εχω τερματισμενο το San andreas με 46 ώρες στο κινητό με 97 98% completion. Όλο το έπαιξα με touch του NOTE 3 το απόλαυσα στο 100%. Τώρα παίζω oddworld stranger wraths πάλι με touch.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...