Προς το περιεχόμενο

Τμήμα Πληροφορικής


xristos_k

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους, ειμαι ενας μαθητης Γ' Λυκειου και φετος τελειωσα το σχολειο, εκανα το μηχανογραφικο μου και μαλλον περναω Πληροφορικη στο Ιονιο Πανεπιστημιο.

Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αρχικα τι επαγγελματικη αποκατασταση θα μπορω να εχω απο αυτη την σχολη καθως και τι γινεται με τα μεταπτυχιακα. 

Και ενα δευτερο ειναι το θεμα του λαπτοπ. Εχω ενα λαπτοπ του '12 και μεχρι τωρα με εχει βολεψει μια χαρα, τα χαρακτηριστικα του ειναι τα εξης:
CPU

Intel Core i3 2370M @ 2.40GHz
Sandy Bridge 32nm Technology
RAM
4,00GB Single-Channel DDR3 @ 665MHz (9-9-9-24)
Motherboard
Sony Corporation VAIO (N/A)
Graphics
Generic PnP Monitor ([email protected]<script data-cfhash='f9e31' type="text/javascript">/* */</script>)
Intel HD Graphics 3000 (Sony)
Storage
465GB Hitachi HTS547550A9E384 (SATA)

Πιστευετε θα με καλυψει; Θα χρειαστω καινουργιο λαπτοπ; Μηπως παραλληλα με το τωρινο θα ηταν καλυτερα μια αγορα ενος σταθερου; Ρωταω παντα με βαση τη σχολη και τις αναγκες της. Αν ο τωρινος κανει για τη σχολη μαλλον θα παρω σταθερο για gaming προκειμενου να αδειασω και το λαπτοπ απο οτιδηποτε περιττο.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων και συγγνωμη για το σεντονι. Θα χαρω να ακουσω γνωμες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μια χαρά είναι το laptop, κείμενο θα γράφεις, δε θα κάνεις τίποτε τρελό. Τώρα για την επαγγελματική αποκατάσταση, τι να σου πει κανείς. Εξαρτάται από τον ποιον τομέα θα διαλέξεις και πόσο καλός θα είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι το laptop, κείμενο θα γράφεις, δε θα κάνεις τίποτε τρελό. Τώρα για την επαγγελματική αποκατάσταση, τι να σου πει κανείς. Εξαρτάται από τον ποιον τομέα θα διαλέξεις και πόσο καλός θα είσαι.

Δηλαδη τα 4-5 χρονια που θα μαι στη σχολη θα εχω την πληρη ανταποκριση απο το συγκεκριμενο λαπτοπ; μη ξεχνατε οτι τοτε θα κοντευει 10ετια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια δε θες τίποτα πέρα από έναν Editor. Άρα όχι κάτι που να θέλει δύναμη. Θα έχεις θέμα μόνο αν κάνετε Android όπου δεν είναι το πιο ελαφρύ πράγμα να κάνεις development. Βάλε τον Atom ή το Sublime text και ότι γλώσσα να κάνετε, την γραφείς σε αυτά.

 

Για επαγγελματική αποκατάσταση, πρέπει να ψάχνεις μόνος, ώστε να γίνεις καλύτερος και ανταγωνιστικός. Η σχολή, δε σου μαθαίνει πολλά που να χρειάζεσαι στη δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια δε θες τίποτα πέρα από έναν Editor. Άρα όχι κάτι που να θέλει δύναμη. Θα έχεις θέμα μόνο αν κάνετε Android όπου δεν είναι το πιο ελαφρύ πράγμα να κάνεις development. Βάλε τον Atom ή το Sublime text και ότι γλώσσα να κάνετε, την γραφείς σε αυτά.

 

Αν αρχισουν να κανουν (λεμε τωρα) σοβαρα 3d γραφικα, animation, κρυπτογραφια, επεξεργασια σηματων και τετοια ισως αντιμετωπισει καποιο θεμα.

 

Επειδη ομως ειναι αρκετα απιθανο να γινουν τα παραπανω σε σοβαρο βαθμο (θυμαμαι εγω οταν ημουν φοιτητης και ηθελε να μας κανει λιγο 3d γραφικα ενας καθηγητης, τα εργαστηρια του τμηματος ΔΕΝ μπορουσαν να ανταπεξελθουν) δεν νομιζω να εχεις προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...