Προς το περιεχόμενο

Αυτό είναι το πρώτο επίσημο Mi Store της Xiaomi στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εσένα σε έθιξε δηλαδή γιατί ο κλασικός Έλληνας αν είναι να κάνει κάτι παραπάνω δεν μπορεί τον ξεπερνάει. Η λογική του δημόσιου υπαλλήλου σε όλο της το μεγαλείο.

 

Φιλε μου διαφωνω εδω. Δηλαδη εσυ για παραδειγμα εχεις σπουδασει ιατρική με ειδικότητα Καρδιοχειργουργικής, και συγκεκριμένα παιδοκαρδιοχειρουργικής στις συγγενείς καρδιοπάθειες. Πας λοιπον στο νοσοκομείο και σου λενε να κανεις και την δουλεια της γραμματείας όπως και το σκούπισμα λίγο μετά το χειρουγείο. Τους λες μα εγω είμαι ιατρός και συγκεκριμένα κάνω αυτό ακριβώς που έχω μάθει να κάνω πολύ καλα.....να σώνω μικρά παιδάκια. 

 

Η απαντηση τους, ελα μωρέ αφου δεν θα έχεις πολλά περιστατικά οπότε κοίτα και λίγο την γραμματειακή υποστήριξη και το σκούπισμα.

 

Φίλε μου δεν έχει να κάνει με το δημόσιο ή οχι. Έχει να κάνει με την νοοτροπία του Ελληνα να σε βάζει να κάνεις οτι ναναι εκτός απο αυτό που έχεις σπουδάσει.

 

Η νοοτροπία οτι δεν θα έχεις πολυ δουλεια και για να μην κάθεσε να κανεις σκούπα.

 

Έλεος.  

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ειναι λογικη αυτη.Δηλαδη αν ηθελε να το ανοιξει στη Μυκονο θα δικαιολογουσες παλι οτι τιμη δικαιολογουσε το ενοικιο του/τα γουστα του?Μπορει να θελε ο αλλος να κερναει και μπελβεντερε στην πορτα.

 

Φυσικα και ειναι στην ευχερια και την νοημοσυνη μου να τον στηριξω.

 

Ας βαλει καπελο μικρο και ας ανοιξει οπου θελει.

 

Δεν θα εχει πιο χαμηλες τιμες φανταζομαι αν ανοιξει δευτερο μαγαζι στο μενιδι,οποτε αλλου ειναι το point.

 

Το σημείο και το πόσα προσμένουν από αυτην την κίνηση, είναι δικια τους επιλογή/ρίσκο.

Το κατάστημα κοστίζει, το μονο σίγουρο. Για αυτό άλλωστε βλέπεις web παραγγελίες με καλύτερες τιμές συνήθως στις περισσότερες αλυσίδες.

 

Και πάλι όμως η συζητηση έχει πάει λάθος. Εστιάζουμε αποκλειστικά στην τιμολογιακή πολιτκή της InfoQuest (εντωμεταξύ δεν αποκλείεται να παίξουν ειδικές τιμές, ειδικά στην αρχή, για να προσελκύσει επισκέπτες), και όχι στην προσπάθεια την ίδια και στο Mi Store. Προσωπικά θα ήθελα να το δω από κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους. Πολύ καλή κίνηση. Όσον αφορά τις τιμές ... θα δείξει. Ελπίζω να είναι στα όρια της λογικής. Δηλαδή να συνεχίζει να αξίζει το προϊόν (σχέση ποιότητας-τιμής), παρά την μεγαλύτερη τιμή σε σχέση με την Κίνα, αλλά να δίνει και στην InfoQuest το κέρδος που χρειάζεται για να επιβιώσει. 

 

Γι'αυτούς που πιστεύουν πως θα είναι πολύ ακριβά, μπορούν ελεύθερα να αγοράσουν από Κίνα. Τέλος, όταν η γενική φορολογία είναι φονιάς, ειδικά ο ΦΠΑ, μάλλον άλλοι πρέπει να μας φταίνε και όχι η Infoquest. Φτάνει με τη βλακεία σε αυτή τη χώρα. Φιλοσοφία και από ουσία τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ποιος πάει Golden Hall εκτός από την μπουρζουαρία; Ούτε μετρό δεν έχει ρε G@m0t0! Σε λάθος μέρος το ανοίξανε. Χάθηκαν λίγα τετραγωνικά σε Νερατζιώτισσα μεριά; 

Ρίξανε τα Xiaomi  με τα Louis Vuitton και τα Rolex! Τα καϊμένα τα Xiaomi θα πάθουνε κρίση ταυτότητος!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φιλοσοφία της xiaomi σαν εταιρεία είναι 'προϊόντα vfm' και της infoquest 'η κονόμα'. Αλλιώς δεν θα τιμολογουσαν το Rn4 στα 249€ όταν εγώ (και πολλοί άλλοι) το πήρα από Κίνα (χωρίς τελωνείο) 128€! Οπότε με βλέπω να συνεχίζω ότι έκανα μέχρι τώρα και να επισκέπτομαι τα sale points μόνο για να βλέπω τι θα αγοράζω από έξω!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα για να το δουμε απο κοντα πριν το παρουμε απο Κινα.

 

Αλλιως ριξτε τις τιμες.

 

Το καπελο που εχουν βαλει ειναι πολυ μεγαλο και μην ακουω παλι για το φπα που ανεβαζει την αξια.Οταν ενα RN4X κανει κινα 160 και δω 260 (και δεν το εχει αγορασει η infoquest 160,160 ειναι τιμη λιανικης Κινας,στα 160 οι κινεζοι βγαζουν κι αυτοι κανα 60αρι σιγουρα).Οποτε 160 ευρω πανω σιγουρα,το φπα ειναι 24%=24 ευρω,οποτε μιλαμε για ΚΑΠΕΛΟ.

Φίλε μου θέλω να πιστεύω ότι απλά τρολάρεις, αλλιώς δεν έχεις υπάρχει λογική σε αυτό που έγραψες. Υποθέτω ότι δεν είσαι εργαζόμενος ή δεν γνωρίζεις τα βασικά έξοδα που έχει μία επιχείρηση. Ακόμα και αν υποθέσω ότι το αγοράζει το κινητό 100 ευρώ (που δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. η λογική τιμή αγοράς του θα είναι 130-140 ευρώ), η εταιρία πρέπει να καλύψει μεταφορικά, λειτουργικό κόστος εταιρείας, φορολογία ετήσια, προκαταβολή φόρου, κέρδος δικό της, κέρδος μεταπώλησης και φυσικά ΦΠΑ. Ακόμα και στην περίπτωση των 160 ευρώ που αναφέρεσαι, μόνο το ΦΠΑ είναι 38 ευρώ περίπου και όχι 24. Καταλαβαίνω ότι ο ευσεβής πόθος πολλών εδώ μέσα είναι να μπαίνουν σε κάθε online κατάσταση στην Κίνα και να πιστεύουν ότι κάτι που εκεί κάνει 100 ευρώ θα πρέπει να πωλείται νόμιμα και με εγγυήσεις Ελλάδα 105, αλλά λυπάμαι αυτό δεν γίνεται.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σταματησουμε επιτελους να βλεπουμε εδω συγκριση τιμων απο "ειδικους" στο forum μεταξυ κινητων  με 24% ΦΠΑ, ευρωπαικη εγγυηση, ετοιμοπαραδοτα (πχ ενα samsung, motorola, lg) και κινητων χωρις ΦΠΑ, με φοβο τελωνειου, εγγυηση κινεζικη 1 ετους, παραδοση μετα απο κανα μηνα (πχ xiaomi απο gearbest κλπ) και οι "ειδικοι" να νομιζουν οτι οι παραδοσιακες εταιρειες(samsung, lg κλπ) κλεβουν κλπ επειδη πουλανε ακριβοτερα.

 

Τωρα λοιπον που και τα xiaomi θα ειναι με εγγυηση 2 ετων, ετοιμοπαραδοτα και με 24% ΦΠΑ θα δουμε και ποσο φθηνοτερα θα ειναι.

 

ξεχασες και τον ψηφιακο φορο για τα πνευματικα δικαιωματα που ακουστηκε οτι θα μπει ....2% επιπλεον....παρτυ θα γινει στις τιμες ....οι στρογγυλοποιησεις τιμων προς την ανοδο ειναι το τρικ των εταιρειων εδω στην ελλαδα μας !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου θέλω να πιστεύω ότι απλά τρολάρεις, αλλιώς δεν έχεις υπάρχει λογική σε αυτό που έγραψες. Υποθέτω ότι δεν είσαι εργαζόμενος ή δεν γνωρίζεις τα βασικά έξοδα που έχει μία επιχείρηση. Ακόμα και αν υποθέσω ότι το αγοράζει το κινητό 100 ευρώ (που δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. η λογική τιμή αγοράς του θα είναι 130-140 ευρώ), η εταιρία πρέπει να καλύψει μεταφορικά, λειτουργικό κόστος εταιρείας, φορολογία ετήσια, προκαταβολή φόρου, κέρδος δικό της, κέρδος μεταπώλησης και φυσικά ΦΠΑ. Ακόμα και στην περίπτωση των 160 ευρώ που αναφέρεσαι, μόνο το ΦΠΑ είναι 38 ευρώ περίπου και όχι 24. Καταλαβαίνω ότι ο ευσεβής πόθος πολλών εδώ μέσα είναι να μπαίνουν σε κάθε online κατάσταση στην Κίνα και να πιστεύουν ότι κάτι που εκεί κάνει 100 ευρώ θα πρέπει να πωλείται νόμιμα και με εγγυήσεις Ελλάδα 105, αλλά λυπάμαι αυτό δεν γίνεται.

 

προτιμω 150  απο κινα παρα 260 απο ελλαδα ...χαλασε ?? παιρνεις αλλο καινουριο και κλαις 150......παρα 260 και φυσικα η εγγυηση της επισημης αντιπροσωπειας να ειναι εγγυηση σε χαρτια που εχουν ισχυ οσο τα γραμμενα στα χιόνια ..συνηθως παντα βρισκουν κατι να ριξουν την αστοχια του υλικου στον καταναλωτη ....να τα λεμε και αυτα .....η infoquest στο παρελθον δεν ειχε και κανα καλο ονομα σε εγγυησεις ....σε εγραφαν παντοκορφα και νομιζω μια απο τα ιδια και τωρα !!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες τα βρίσκεις και στην μισή τιμή κατευθείαν απο Κίνα. Δική σου επιλογή. Η πολύ καλή ποιότητα που προσφέρει για τα λίγα λεφτά που ζητάει δεν αλλάζει όσα ΦΠΑ και να βάλεις. Και στα 220 που πήρα το δικό μου απο 150 που το βρίσκεις Κίνα πάλι αξίζει σε σχέση με όλα τα άλλα της Ελληνικής αγοράς.

Επιβεβαιωνεις αυτο που γραφτηκε:

οτι δεν ειναι τοσο φθηνοτερα και απλα αποτελουν μια καλη προταση. Καμια σχεση με αυτο που λεγανε οι "ειδικοι" για μιση τιμη και οτι οι κλασσικες εταιρειες μας κλεβουν.

 

Αν κλεβουν οι κλασσικες εταιρειες επειδη πουλανε πιο ακριβα με ΦΠΑ, εγγυηση κλπ, αντιστοιχα κλεβει και η Xiaomi οταν στην Ελλαδα μεσω infoquest και με ΦΠΑ, εγγυηση, ετοιμοπαραδοτα κοστιζαν τα κινητα 50% πανω απο τα κινεζικα μαγαζια.

 

Οτι μερικοι πιστεψαν το hype και νομιζαν οτι πηραν καμια τρομερη προσφορα με 229€ το xiaomi note 3 pro τον Ιανουαριο, ενω επαιρναν πιο γρηγορα κινητα, με καλυτερη καμερα και τελευταια εκδοση android με 210€ -250€(πχ moto x style, nexus 5x) απλα δειχνει ποσο "ειδικοι" ηταν ολοι αυτοι.

 

 

Καλες περιπτωσεις λοιπον τα xiaomi, αλλα καμια σχεση με την μιση τιμη που ελεγαν οι "ειδικοι".

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτά όλα αυτά που λέτε για φόρους, για ενοίκιο καταστήματος κ.λπ. αλλά εμείς που δεν έχουμε καμία βλέψη να πληρώνουμε το κράτος και τους ιδιοκτήτες-εισοδηματίες με τα χοντρά ενοίκια που ορίζουν στα καταστήματα, και που θέλουμε να πληρώνουμε απλά το προϊόν και την αποστολή του, θα συνεχίζουμε να έχουμε γραμμένη την Ελλάδα στα τρυφερά μας και θα κάνουμε όλες μας τις αγορές μέσω Ίντερνετ και από το εξωτερικό - και όσο γίνονται mainstream τα κρυπτονομίσματα θα τις κάνουμε όπως γουστάρουμε - και οι διάφοροι νταβατζήδες μπορούν να βάλουν τους φόρους και τις προμήθειές τους στον πάτο τους!

 

Αγορές από Ίντερνετ και εξωτερικό μέχρι να σβήσει ο ήλιος ή/και μέχρι το ΦΠΑ να πέσει στο 5%. Οτιδήποτε περισσότερο από αυτό, αγαπητό μου κράτος, στον πάτο σου.

 

P.S.: Στο Golden Hall λέει το βάλανε... αν είναι δυνατόν...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εσένα σε έθιξε δηλαδή γιατί ο κλασικός Έλληνας αν είναι να κάνει κάτι παραπάνω δεν μπορεί τον ξεπερνάει. Η λογική του δημόσιου υπαλλήλου σε όλο της το μεγαλείο.

 

Αν πληρωθω για το κάτι παραπάνω δεν έχω πρόβλημα αλλά να πηγαίνεις για τεχνικος και να λειτουργεις ολο το μαγαζί ε είναι βλακεία.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πληρωθω για το κάτι παραπάνω δεν έχω πρόβλημα αλλά να πηγαίνεις για τεχνικος και να λειτουργεις ολο το μαγαζί ε είναι βλακεία.

Το παληκαρι ξεχασε να αναφερει οτι παει σαν φοιτητης ε

Το παρουσιασε λες και παει με 10 χρονια προυπηρεσια σαν senior τεχνικος στο apple store.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπολογίζεται από 80 ως 150 ευρώ καπέλο στις τιμές είδη φαίνεται στα προϊόντα  που κυκλοφορούν στην αγορά  από τον επίσημο διανομέα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...