Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γρήγορα αποτελέσματα: Μιάς και το Calculator δεν έχει τις hynix CJR επέλεξα τις ΑFR (όπως είπε και ο Χρήστος) όπου μόνο το cas έχει διαφορά με το CFR (16vs17) και προχώρησα με safe χρονισμούς (και alt).

Στα 3466 16-18-18-18-36 στα 1.39v 2 λούπες που κάθησα να δω, ήταν 0 errors. Θα το βάλω το βράδυ να δω περισσότερο.

Μου έκανε πάντως εντύπωση η διαφορά στα αυτόματα timings στα 3466 και στα κουμπωτά απο το calcutator. Επίσης ανεβάζω και στα 3200 auto xmp και στο εντελώς auto 2133.

Μεγάλη διαφορά πάντως με την 280x δεν βλέπω στα παιχνίδια. Γιαυτό άλλωστε επέλεξα τώρα τον 1200 εν αναμονή των Zen 2.

στα 1440p που είναι η οθόνη μου δεν αξίζει να το τσιτώσω περισσότερο με αυτή την κάρτα γραφικών.

  Thief (Very High)        1440p              720p     

3,5ghz/2133                50.2fps             78fps

3,85ghz/3200              50.7fps            95.1fps

3,85ghz/3466              50.8fps            99.5fps

 

 

3466-RAMCALC3466-CL16ALT.png

cachemem3466-auto.png

cachemem2300-auto.png

cachemem-auto-auto.png

Επεξ/σία από patentas11
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, patentas11 είπε

Γρήγορα αποτελέσματα: Μιάς και το Calculator δεν έχει τις hynix CJR επέλεξα τις ΑFR (όπως είπε και ο Χρήστος) όπου μόνο το cas έχει διαφορά με το CFR (16vs17) και προχώρησα με safe χρονισμούς (και alt).

Στα 3466 16-18-18-18-36 στα 1.39v 2 λούπες που κάθησα να δω, ήταν 0 errors. Θα το βάλω το βράδυ να δω περισσότερο.

Μου έκανε πάντως εντύπωση η διαφορά στα αυτόματα timings στα 3466 και στα κουμπωτά απο το calcutator. Επίσης ανεβάζω και στα 3200 auto xmp και στο εντελώς auto 2133.

Μεγάλη διαφορά πάντως με την 280x δεν βλέπω στα παιχνίδια. Γιαυτό άλλωστε επέλεξα τώρα τον 1200 εν αναμονή των Zen 2.

στα 1440p που είναι η οθόνη μου δεν αξίζει να το τσιτώσω περισσότερο με αυτή την κάρτα γραφικών.

  Thief (Very High)        1440p              720p     

3,5ghz/2133                50.2fps             78fps

3,85ghz/3200              50.7fps            95.1fps

3,85ghz/3466              50.8fps            99.5fps

3466-RAMCALC3466-CL16ALT.png

cachemem3466-auto.png

cachemem2300-auto.png

cachemem-auto-auto.png

Eπέλεξε και performance bias cinebench 11.5r σε περιπτωση που δεν το εχεις κανει. Επισης εκει που βαζεις τα timings στο Bios απο κατω βαλε geardown - disabled / power down - disabled

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μετα απο 6ωρες μεμτεστ κ 8 περασματα εβγαλε 2 ερορ στο 7 κ στο 8 τεστ

Να αλλαξω καμια τιμη να δωσω λιγο παρπανω ρευμα τι να κανω?

Η μηπως να μην ασχοληθω με τα 3466 δεν θα ειναι ποτε σταθερη αφου δεν ηταν με αυτες τις τιμες του safe calculate? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Marios1981 είπε

Λοιπον μετα απο 6ωρες μεμτεστ κ 8 περασματα εβγαλε 2 ερορ στο 7 κ στο 8 τεστ

Να αλλαξω καμια τιμη να δωσω λιγο παρπανω ρευμα τι να κανω?

Η μηπως να μην ασχοληθω με τα 3466 δεν θα ειναι ποτε σταθερη αφου δεν ηταν με αυτες τις τιμες του safe calculate? 

Πεσε στα 3333mhz δεν θα δουλεψουν stable στα 3466.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Marios1981 είπε

Στα 3200 με safe timings ετρεξε ολο το βραδυ 8 περασματα με 0 λαθη

Θα δοκιμασω 3333 να τρεξει οσο θα ειμαι στη δουλεια αν κ θελω τα 3466 ...

Σε αυτη τη μητρικη και με ryzen first gen δεν τα εχει πιασει κανεις stable ουτε με bdies ,δεν νομιζω οτι μπορει η μητρικη αλλα keep trying!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε δουλεια να βρισκομαστε....

Στα 3466 τι να πειραξω για να γινει ποιο σταθερη... αν γινει...

Κ ενα τελευταιο στα 3200 safe με fast timings ποση διαφορα θα εχει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Marios1981 είπε

Σε δουλεια να βρισκομαστε....

Στα 3466 τι να πειραξω για να γινει ποιο σταθερη... αν γινει...

Κ ενα τελευταιο στα 3200 safe με fast timings ποση διαφορα θα εχει?

Καλα δεν θα εχει καμια τεραστια διαφορα αλλα θα εχει.

Μεχρι τι ταση εχεις δωσει για τα 3466? 

Αν εχεις βαλει τις ρυθμισεις του calculator και δεν τοτε δεν παιζει να παιξουν stable δεν εχει και πολλες επιλογες η μητρικη σου για να πειραξεις. 

Αν δεν το εχεις κατεβασε το aidax64 και τρεξε memory and cache benchmark για να βλεπεις τις διαφορες στις ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω το aida 64 ειχα δωσει 1.4βολτ κ ελεγε μαξ 1.42

Τα timings δεν γινεται να τα πειραξω για να γινει σταθερο ? μονο με το ρευμα να παιξω να του δωσω λιγο παραπανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε μήπως έτοιμες ρυθμίσεις για τις κλασσικές hynix trident z rgb 3200 c16 ? Xmp παίζουν κατευθείαν στην Χ370strix αλλά έλεγα μπας και μπορώ να τις σκαλίσω λίγο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Marios1981 είπε

το εχω το aida 64 ειχα δωσει 1.4βολτ κ ελεγε μαξ 1.42

Τα timings δεν γινεται να τα πειραξω για να γινει σταθερο ? μονο με το ρευμα να παιξω να του δωσω λιγο παραπανω?

Αν πειραξεις τα timings ας πουμε οτι τα χαλαρωνεις  θα χασεις σε αποδοση οποτε δεν εχει και ιδιαιτερο νοημα το ολο εγχειρημα. Για εμενα τεσταρε τα 3333mhz που ειναι πιθανα στην μητρικη σου.

Δοκιμασε και 1.42v τα  1.4v ειναι λιγα για τα 3466mhz.

22 λεπτά πριν, ChrisAttart είπε

Έχουμε μήπως έτοιμες ρυθμίσεις για τις κλασσικές hynix trident z rgb 3200 c16 ? Xmp παίζουν κατευθείαν στην Χ370strix αλλά έλεγα μπας και μπορώ να τις σκαλίσω λίγο . 

Calculator ρε συ... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω βαλει ηδη να τρεξει 8 περασματα στο memtest στα 3333 μεχρι να γυρισω απο δουλεια θα εχει τελειωσει κ μετα θα δοκιμασω 3466 με περισσοτερο ρευμα να δω αν εχει αποτελεσμα.... Θα του δωσω 1.45 κ αν βγει σταθερο θα ξαναδοκιμασω στα 1.42βολτ αλλιως θα το αφησω στα 3200....σε ευχαριστω akoinonitos.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Marios1981 είπε

Το εχω βαλει ηδη να τρεξει 8 περασματα στο memtest στα 3333 μεχρι να γυρισω απο δουλεια θα εχει τελειωσει κ μετα θα δοκιμασω 3466 με περισσοτερο ρευμα να δω αν εχει αποτελεσμα.... Θα του δωσω 1.45 κ αν βγει σταθερο θα ξαναδοκιμασω στα 1.42βολτ αλλιως θα το αφησω στα 3200....σε ευχαριστω akoinonitos.... 

Nα ξερεις οτι δεν συνισταται τοσο ρευμα για 24/7 σε hynix παντως ,καλα τα κλοκια αλλα μην το καψεις το εργαλειο :D

EDIT

Ωπ τωρα ειδα οτι εχεις bdies νομιζα οτι ειχες hynix τσιπακια ,βαρα αφοβα τοτε...

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μία ερώτηση Χρήστο. Εσύ όταν έβαζες απο bios π.χ. 1.4v τάση, στο HWiNFO πόσο έβλεπες? Γιατί εγώ βλέπω μεγάλη διαφορά.

Αυτή τι στιγμή έχω στο bios 1.43v για δοκιμή γιατί με (μοναδική αλλαγή απο safe) 16-17-18-17-36-54 δεν μπαίνει με λιγότερα. (deardown-powerdown -enable-1T).

Aλλά δεν ξέρω πιο λέει αλήθεια. Το bios ή το HWiNFO?

Επίσης με τις safe ρυθμίσεις στα 3466 και 1.39v (απο bios) είχε βγάλει 1 error στις 2 ώρες και με τα deardown-powerdown -disable όπως είπες είχα 0 error στις 2 ώρες. Αλλά δεν άνοιγε με τίποτα σε 1Τ command. Παίζει ρόλο το 1Τ με το 2Τ γιατί βγάζω τις ίδιες ταχύτητες στο AIDA64 (άντε -400mb read) γιατί εγώ ήξερα ότι το 1Τ είναι πιο γρήγορο.

Πάντως με 3466 και τις safe ρυθμίσεις παίζει μια χαρά στα 1.39. Για να αλλάξω μόνο τα 2 18άρια σε 17 έπρεπε να πάω στα 1.43... 😥 χωρίς να τρέξω ακόμα memtest να δω.

*EDIT έριξα την τάση στα 1.38v με 3466 safe και έτρεξα ενα loop χωρίς θέμα να δώ. Το hwinfo λέει τάση  1.363-1.373v...

Γενικά με βλέπω να προσπαθώ να δω πόσο μπορώ να ρίξω την τάση και θα το αφήσω εκέι. Καλά είναι και στα 3466 😅

Untitled.png

 

Επεξ/σία από patentas11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι λαθος readings του hwinfo οτι βλεπεις στο bios ειναι το σωστο.

Μην δινεις πανω απο 1.4v στις hynix για να εισαι safe. Οτι δεν παιζεο με 1T  σημαινει οτι δεν τραβανε αλλο τα τσιπακια. Εγω θα σου προτεινα να δοκιμασεις 3200 με τα fast timings και να μεινεις εκει ,οσο ανεβαινεις σε mhz  μπορει να ανεβαινει το bandwidth αλλα ταυτοχρονα ανεβαζεις και τα timings πραγμα που δεν βοηθαει στην αποδοση. 

Μπορεις να δοκιμασεις να πεσεις στα 3400mhz με cl16 λογικα θα παιξουν με 1Τ και fast εκει. Επισης δοκιμασε να αφησεις το crt στο auto να δουμε αν θα σου βαλει 1Τ η 2Τ .

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...