Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ετσι και αλλιως δεν εχω βλεψεις για 5ghz η 4.4 ακομα...Θελω απλα να παιξω στα 4.1ghz με οσο το δυνατον χαμηλα ρευματα για 24/7 χρηση...Εδω με 4.1 και 1.44 ρευματα και δεν μπορουσα να το σταθεροποιησω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδιά χρειάζομαι τη βοήθειά σας Μιας και νέος κάτοχος 1600 με μητρική x370 

 στο προσωπικό μου σύστημα είχα 32 γίγα RAM 3200 c16   πήρα δύο στικάκια και τα έβαλα στον 1600 και  είδα ότι είναι Samsung b-die  ( δεν θυμάμαι αμα ειναι η καλή σειρά Δεν ξέρω ποια είναι η διαφορά)  με xmp profile κλειδώνω στα 3200  έκανα μία δοκιμή στη μητρική από κάποια προφίλ που είχε μέσα και κλείδωσαν στα 3200 c14 .... το σύστημα όμως δεν ήταν σταθερό μόνο στα παιχνίδια

μετά κατέβασα το Ryzen_DRAM Calculator 1.3.1 και έβαλα τα στοιχεία από τις RAM  μου έβγαλε το προφίλ μετά με τους αριθμούς για τις μνήμες και τα εβαλα ,Το μόνο που δεν πείραξα ήτανε αυτά με τα Ωμ  γιατί η μητρική μου δεν τα έχει ακριβώς όπως τα έλεγε το πρόγραμμα 

 και στο θέμα μας είδα διαφορά στο PC έπαιξαν τα παιχνίδια αλλά μετά από λίγη ώρα παγώνει η οθόνη μόνο στα παιχνίδια πάλι .... τι θα πρέπει να προσέξω??? θα πρέπει να δώσω παραπάνω από 1,35 volt για να σταθεροποιηθεί σε αυτές τις συχνότητες η πρέπει να πειράξω κάτι άλλο???

Επεξ/σία από birel-motosport
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτά με τα Ohm παίζουν ρόλο και πρέπει να τα έχει η μητρική σου αφού είναι X370. Από κει και πέρα, θα βλέπεις τη σταθερότητα με ένα RAM test, πχ HCI Memtest. Αν βγάλει έστω και ένα error σημαίνει ότι είσαι ασταθής. Για να σταθεροποιηθείς δοκίμασε λίγο μεγαλύτερα voltages, σίγουρα βάλε το Vsoc στο 1.1v να είσαι εξασφαλισμένος από IMC μεριάς. Για τις RAM δοκίμασε και 1.37v και 1.39-1.4v με τέτοια μικρά βήματα, γιατί κάπου είναι το sweat spot. Πάντως 3200 C16 λίγο δύσκολο να είναι B-Die, ποιες είναι;

Επεξ/σία από LambisElef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με αυτό το πρόγραμμα είδα τι ειναι η ram 

 έχει η μητρική τις επιλογές με τα Ωμ αλλά ο πίνακας εχει σε κάθε σετ από 3 ποιο διαλέγω εγώ το πρώτο το μεσαίο ή το τελευταίο(Ryzen_DRAM Calculator)

εκεί που λέει termination Block Ω και cad bus ποιες επιλογές από τις τρεις παίρνω

(vsoc 1.15 v)

 

ram.jpg

ryzen .jpg

Επεξ/σία από birel-motosport
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, birel-motosport είπε

με αυτό το πρόγραμμα είδα τι ειναι η ram 

 έχει η μητρική τις επιλογές με τα Ωμ αλλά ο πίνακας εχει σε κάθε σετ από 3 ποιο διαλέγω εγώ το πρώτο το μεσαίο ή το τελευταίο(Ryzen_DRAM Calculator)

εκεί που λέει termination Block Ω και cad bus ποιες επιλογές από τις τρεις παίρνω

(vsoc 1.15 v)

ram.jpg

ryzen .jpg

Πρωτα πρεπει να περασεις τα ns απο το thaiphoon στο calculator αφου επιλεξεις Profile version custom ,εσυ λογικα εχεις πατησει απλα το R-XMP απο το calculator αν δεν κανω λαθος. Οι μνημες σου ειναι Bdies αλλα αν δεις ειναι rated σαν 2133 downbin δλδ εχουν λιγο χειροτερα timings ,τωρα οσο αναφορα το termination block ,δοκιμαζεις στην αρχη την rec στηλη ,και αν δεν δουλεψει δοκιμαζεις και τις αλλες (alt1/alt2) το ιδιο και με τα cad bus

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά έκανα αυτό που λέει το βίντεο  πάτησα r-xmp και μετα calculate safe 

τα ns  που λες  που τα βρίσκω και πως τα περνάω?

 

Και κάτι ακόμα που θέλω να ρωτήσω αξίζει να μπω στον κόπο η δεν θα δω κάποια ουσιώδη διαφορά

Επεξ/σία από birel-motosport
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, birel-motosport είπε

Βασικά έκανα αυτό που λέει το βίντεο  πάτησα r-xmp και μετα calculate safe 

τα ns  που λες  που τα βρίσκω και πως τα περνάω?

Και κάτι ακόμα που θέλω να ρωτήσω αξίζει να μπω στον κόπο η δεν θα δω κάποια ουσιώδη διαφορά

Στο thaiphoon αφου πατησεις Read πατα το Report, κατεβα εως κατω και επελεξε show delays in nanoseconds μετεφερε τις τιμες στο calculator.

Για να το δεις , ανοιξε το spoiler κατω απο το Instruction εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, birel-motosport είπε

 Ok το είδα αλλά οι αριθμοί έχουν μεγάλη διαφορά

 θα το δοκιμάσω αύριο 

 Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια

Eχουν διαφορα γιατι οι δικες σου ειναι downbin Οπως σου ειπα ,πατωντας το R-XMP και επιλεγοντας V1 βαζεις timings απο "καλες" bdies ,ισως να ειναι αυτος ο λογος που δεν ειναι σταθερο το συστημα σου. Βρες τα timings βαλτα και απο το termination block και cad bus αστα ολα auto και παιξε μονο με το procODT ,αν εισαι τυχερος ισως παιξουν με 14-15-15

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tyf είπε

Εγώ πάντως παιδιά βλέπω ότι όταν έχω την cpu stock 2600χ πάει καλύτερα από όταν το κάνω overclock. 

Δεν ξέρω αν το έχει παρατηρήσει κάποιος. 

Εξαρταται στα ποσα τον εχεις overclocked

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eκατσα και ασχοληθηκα σημερα με λιγο optimization μιας και δεν ειχα ξαναπιασει 2xxx ryzen. Το performance boost overdrive με το xfr ειναι μια καλη τεχνολογια αν βρεις τα sweet spots του επεξεργαστη. Επισης το Performance enhancer στις asus ειναι ενα συν. Oσο καλυτερη ψυξη εχεις τοσο καλυτερα τα αποτελεσματα.

Τα settings : Performance enhancer - level 2 / bulk - 100.2 / core performance boost enabled /performance boost overdrive x10 / cpu voltage - offset (-0.0875v) / llc auto / power phase - optimized / soc voltage - 1.075v / soc llc3 120% / power phase - optimized

Με το κατεβασμα της τασης του επεξεργαστη και επεσε γυρω στους 7-8 βαθμους η θερμοκρασια και ανεβηκαν τα ρολογια στο Multi

Τον νεο τσιπακι εχει καλυτερο Imc το προηγουμενο ειχε ταβανι τα 3466mhz στις μνημες 100% stable. Tωρα ανεβηκα στα 3533Mhz και οταν εχω ορεξη θα ψαξω να δω αν μπορει και παραπανω.

Σε Multi μπουσταρουν ολοι οι πυρηνες στα 4150mhz σε βαρια σεναρια βλεπε ibt / cinebench και σε πιο Light οπως winrar χτυπανε 4200mhz ,σε single παιζει παντου στα 4250mhz. Nομιζω οτι αυτα τα τσιπακια δεν εχει και ιδιαιτερο νοημα να τα κλοκαρεις.

https://browser.geekbench.com/v4/cpu/9846644

http://www.userbenchmark.com/UserRun/10848985

 

257806289_cbpe2.png.a8d4bdffcbd9902e898b61df295fcd16.png

1737325149_3533bench.png.8c660d75653435d7aa47e886db87e16f.png

 

fs.png.98422b23e8f217172b8d8f35b94c96f3.png

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, akoinonitos said:

Eκατσα και ασχοληθηκα σημερα με λιγο optimization μιας και δεν ειχα ξαναπιασει 2xxx ryzen. Το performance boost overdrive με το xfr ειναι μια καλη τεχνολογια αν βρεις τα sweet spots του επεξεργαστη. Επισης το Performance enhancer στις asus ειναι ενα συν. Oσο καλυτερη ψυξη εχεις τοσο καλυτερα τα αποτελεσματα.

Τα settings : Performance enhancer - level 2 / bulk - 100.2 / core performance boost enabled /performance boost overdrive x10 / cpu voltage - offset (-0.875v) / llc auto / power phase - optimized / soc voltage - 1.075v / soc llc3 120% / power phase - optimized

Με το κατεβασμα της τασης του επεξεργαστη και επεσε γυρω στους 7-8 βαθμους η θερμοκρασια και ανεβηκαν τα ρολογια στο Multi

Τον νεο τσιπακι εχει καλυτερο Imc το προηγουμενο ειχε ταβανι τα 3466mhz στις μνημες 100% stable. Tωρα ανεβηκα στα 3533Mhz και οταν εχω ορεξη θα ψαξω να δω αν μπορει και παραπανω.

Σε Multi μπουσταρουν ολοι οι πυρηνες στα 4150mhz σε βαρια σεναρια βλεπε ibt / cinebench και σε πιο Light οπως winrar χτυπανε 4200mhz ,σε single παιζει παντου στα 4250mhz. Nομιζω οτι αυτα τα τσιπακια δεν εχει και ιδιαιτερο νοημα να τα κλοκαρεις.

https://browser.geekbench.com/v4/cpu/9846644

http://www.userbenchmark.com/UserRun/10848985

257806289_cbpe2.png.a8d4bdffcbd9902e898b61df295fcd16.png

1737325149_3533bench.png.8c660d75653435d7aa47e886db87e16f.png

fs.png.98422b23e8f217172b8d8f35b94c96f3.png

Μπράβο!!! Ωραία η AMD και εσύ φυσικά!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...