Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ειναι λαθος readings του hwinfo οτι βλεπεις στο bios ειναι το σωστο.

Μην δινεις πανω απο 1.4v στις hynix για να εισαι safe. Οτι δεν παιζεο με 1T  σημαινει οτι δεν τραβανε αλλο τα τσιπακια. Εγω θα σου προτεινα να δοκιμασεις 3200 με τα fast timings και να μεινεις εκει ,οσο ανεβαινεις σε mhz  μπορει να ανεβαινει το bandwidth αλλα ταυτοχρονα ανεβαζεις και τα timings πραγμα που δεν βοηθαει στην αποδοση. 

Το δοκίμασα χτές βράδυ να δώ διαφορές με 3466 safe...

Δεν έκανε καν boot μέχρι τα 1.43v 😫

Θα ξαναδοκιμάσω αργότερα με geardown-powerdown -disable.

Γιατί όπως το calculator τα προτείνει enable?

Ευχαριστώ πάντως! Με παρηγορεί το ότι είναι κούκλες. Τρομερά χρώματα ειδικά έτσι όπως πάνε κυλιόμενα 🌈

Επεξ/σία από patentas11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

40 λεπτά πριν, patentas11 είπε

Το δοκίμασα χτές βράδυ να δώ διαφορές με 3466 safe...

Δεν έκανε καν boot μέχρι τα 1.43v 😫

Θα ξαναδοκιμάσω αργότερα με geardown-powerdown -disable.

Γιατί όπως το calculator τα προτείνει enable?

Ευχαριστώ πάντως! Με παρηγορεί το ότι είναι κούκλες. Τρομερά χρώματα ειδικά έτσι όπως πάνε κυλιόμενα 🌈

Yποτιθεται οτι ειναι πιο safe αφου απο default ειναι enabled και τα δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας τις προηγούμενες σελίδες κατάλαβα οτι μάλλον το πιο αξιόπιστο πρόγραμμα για δοκιμή είναι το memtest.

Το κακό εδώ είναι οτι το tpu memtest64 δεν έβγαζε κανένα σφάλμα στις 4 ώρες και το memtest στο 5-10% έβγαζε error. Οπότε έχω μπει σε μία διαδικασία δοκιμών των ορίων σε safe volts... απο το 0.

Μόλις χτες βρήκα μια error free βάση και θα ξεκινήσω να ρίχνω timings. Γιατί στα 3466 ήμουν με 16-18-18-18-32-46 και το tpu memtest64 δεν έβγαζε σφάλμα, το memtest που ανεβάζω τώρα έβγαζε μόλις στα 5%. Τώρα είμαι στα 1.37v και θα δω πόσο μπορώ να το πάω χωρίς να το ανεβάσω άλλο γιατί θα είμαι 24/7 και απ οτι κατάλαβα και 1.45v να το πάω δεν βοηθάει στα σφάλματα. Επίσης και στα 3200 που δοκίμασα απο AFR δεν είναι συμβατό ούτε στο safe calc.

Κάποια πρόταση για αλλαγή να ρίξω λίγο το latency?

 

2466-16-19-19-19-pass.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, patentas11 είπε

Διαβάζοντας τις προηγούμενες σελίδες κατάλαβα οτι μάλλον το πιο αξιόπιστο πρόγραμμα για δοκιμή είναι το memtest.

Το κακό εδώ είναι οτι το tpu memtest64 δεν έβγαζε κανένα σφάλμα στις 4 ώρες και το memtest στο 5-10% έβγαζε error. Οπότε έχω μπει σε μία διαδικασία δοκιμών των ορίων σε safe volts... απο το 0.

Μόλις χτες βρήκα μια error free βάση και θα ξεκινήσω να ρίχνω timings. Γιατί στα 3466 ήμουν με 16-18-18-18-32-46 και το tpu memtest64 δεν έβγαζε σφάλμα, το memtest που ανεβάζω τώρα έβγαζε μόλις στα 5%. Τώρα είμαι στα 1.37v και θα δω πόσο μπορώ να το πάω χωρίς να το ανεβάσω άλλο γιατί θα είμαι 24/7 και απ οτι κατάλαβα και 1.45v να το πάω δεν βοηθάει στα σφάλματα. Επίσης και στα 3200 που δοκίμασα απο AFR δεν είναι συμβατό ούτε στο safe calc.

Κάποια πρόταση για αλλαγή να ρίξω λίγο το latency?

2466-16-19-19-19-pass.jpg

Βασικα πρεπει να βρεις το σωστο συνδυασμό , dram voltage και soc voltage με τα σωστα timings για να εισαι stable ,ο 1200 δεν εχει και κανενα φοβερο Imc οποτε κατεβα σε συχνοτητα...

To 2Τ σου ανεβαζει το latency πρπει να παιξεις μεχρι εκει που μπορουν οι μνημες σου με 1T ,απο εκει και πανω θα χανεις σε latency

Δοκιμασε 3400Mhz (οχι3466) με 16-16-16-36-54.  με 1.375v

Αυτα τα Ηynix CJR τσιπακια δεν ειναι και ασχημα με τους ryzen+

https://abload.de/image.php?img=380016-16-21-21100003g7f2o.png

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άσε, το διάβασα όλο το thread και αυτά που κάνει αυτός απλά δεν γίνονται! 😥

https://www.hardwareluxx.de/community/f13/hynix-8gbit-ddr4-cjr-c-die-h5an8g8ncjr-1206340.html

Θα βασιστώ λίγο και σε αυτό.

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/9bm6lu/ryzen_hyperx_fury_ddr4_ram_oc_hynix_cjr/

Προς το τέλος δίνει κάποιες σημαντικές πληροφορίες.

Αλλά θα πέσω και λίγο στα 3400 που λες να δω.

Αλλιώς θα ξανά ασχοληθώ με τον Zen 2 που θα μπει του χρόνου.

*Edit. Πάντως είμαι σίγουρος ότι δεν πιάνω 52000-51000 στα 3200 όσο και να ρίξω τα ρολόγια...

 

Επεξ/σία από patentas11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, patentas11 είπε

Άσε, το διάβασα όλο το thread και αυτά που κάνει αυτός απλά δεν γίνονται! 😥

https://www.hardwareluxx.de/community/f13/hynix-8gbit-ddr4-cjr-c-die-h5an8g8ncjr-1206340.html

Θα βασιστώ λίγο και σε αυτό.

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/9bm6lu/ryzen_hyperx_fury_ddr4_ram_oc_hynix_cjr/

Προς το τέλος δίνει κάποιες σημαντικές πληροφορίες.

Αλλά θα πέσω και λίγο στα 3400 που λες να δω.

Αλλιώς θα ξανά ασχοληθώ με τον Zen 2 που θα μπει του χρόνου.

*Edit. Πάντως είμαι σίγουρος ότι δεν πιάνω 52000-51000 στα 3200 όσο και να ρίξω τα ρολόγια...

Στα 3200 θα εισαι κατω απο 50K εννοειται ,αλλα αν μπορεις να ριξεις αρκετα τα timings ισως εχει χαμηλότερο latency που ειναι και το μεγαλυτερο ζητουμενο.

Επισης καμια σχεση ο imc του 1200 με τον  2700x ετσι ,να εχεις και αυτο στο νου σου.

Αυτος στο reddit τι καταλαβε που παιζει με 3200cl20 ??? Ελεος... καλυτερα να τις αφηνε στα 2666mhz....

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιησα το ryzen dram caclulator μετα απο ποσο καιρο που ημουν μονο με το xmp και ειδα το 1700 να πηγαινει αρκετα καλυτερα , ειμαι βεβαια με hynix 3200c16  αλλα τα σφιχτα timings βοηθησαν αρκετα νομιζω , ο cpu πηγε μεχρι 3.970 με vcore κατω απο το ψυχολογικο μου οριο του 1.40 ... Να αλλαξω λετε κατι αλλο ? Υπαρχει περιπτωση να μπορω να σκαλισω περαιτερω τις μνημες ? 

htrhrthrt.PNG

Capture.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ChrisAttart είπε

Χρησιμοποιησα το ryzen dram caclulator μετα απο ποσο καιρο που ημουν μονο με το xmp και ειδα το 1700 να πηγαινει αρκετα καλυτερα , ειμαι βεβαια με hynix 3200c16  αλλα τα σφιχτα timings βοηθησαν αρκετα νομιζω , ο cpu πηγε μεχρι 3.970 με vcore κατω απο το ψυχολογικο μου οριο του 1.40 ... Να αλλαξω λετε κατι αλλο ? Υπαρχει περιπτωση να μπορω να σκαλισω περαιτερω τις μνημες ? 

htrhrthrt.PNG

Capture.PNG

Τα safe η τα fast εχεις βαλει? Performance bias εχεις βαλει cinebench 11,5 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Fast , ναι με 11.5 , σεττινκς εβαλα οτι βλεπεις στο calc screenshot

αυτο που με μπερδεψε ειναι οι τιμες που εβαλε το calc απο το import xmp που ειχα κανει export απο το thaiphoon , ειναι λες σωστες ? 

Με λιγα λογια απλα φοβαμαι μηπως το εκανα με λαθος τροπο ....

 

 

Επεξ/σία από ChrisAttart
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ChrisAttart είπε

Fast , ναι με 11.5 , σεττινκς εβαλα οτι βλεπεις στο calc screenshot

Μπομπα εισαι μην πειραξεις τπτ αν εισαι οκ απο σταθεροτητα!

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπαθουμε τωρα με ενα φιλο με 2700Χ σε gigabyte X470 ( την τοπ αλλα δεν θυμαμαι μοντελο ) να ρυθμισουμε τις μνημες του , εχει τις Τeamgroup Nighthawk 4000 c18 bdies. Kανουμε τις ιδιες κινησεις με το δικο μου αλλα πεταει συνεχεια blue screen , αλλα εγω εβαλα στο bios το xmp και μετα εκανα ολες τις κινησεις , αυτο με xmp στα 4000 δεν μπουταρει , πως να κινηθουμε ? να το αφησουμε στοκ στο bios και να κανουμε ολη τη διαδικασια ή κατι αλλο ? 

Mπας και οι δικες σου ρυθμισεις @akoinonitos που εισαι και εσυ με 4000c18 δουλεψουν σωστα να τις περασουμε ? 

Επεξ/σία από ChrisAttart
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ChrisAttart είπε

Προσπαθουμε τωρα με ενα φιλο με 2700Χ σε gigabyte X470 ( την τοπ αλλα δεν θυμαμαι μοντελο ) να ρυθμισουμε τις μνημες του , εχει τις Τeamgroup Nighthawk 4000 c18 bdies. Kανουμε τις ιδιες κινησεις με το δικο μου αλλα πεταει συνεχεια blue screen , αλλα εγω εβαλα στο bios το xmp και μετα εκανα ολες τις κινησεις , αυτο με xmp στα 4000 δεν μπουταρει , πως να κινηθουμε ? να το αφησουμε στοκ στο bios και να κανουμε ολη τη διαδικασια ή κατι αλλο ? 

Στα 4000Mhz δεν προκειται να μπουταρει ποτε :D ,δεν παιζω στα 4000mhz στην crosshair με τον 1700 επαιζα μεχρι 3666mhz με τον 2600x μεχρι  3600mhz ,full stable με τον 2600x στην crosshair ημουν με 3533mhz παραπανω δεν ειχα καταφερει να το σταθεροποιησω μεχρι που την πουλησα.

Λογικα θα εχει την gaming 7 , βαλτε ns στο calculator  και κατεβειτε στα 3533-3466 mhz με fast timings.

Eμενα μου ηρθε σημερα η μητρικη μετα το rma. Oπως και η παλια prime στριφνη στο memory overclocking... Περασα το τελευταιο Bios αλλα απο οτι βλεπω θα γυρισω σε παλαιοτερο γτ δεν λεει να ποσταρει με 3533Mhz.

3466.png.8198f7987b2eb1ec0055f3d5a1467021.png

455802538_.png.4725604de0ad1e9199b0f5aa327c1519.png

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω να σου πω την αληθεια παντα το ενεργοποιω το xmp-docp και τα βαζω ολα χειροκινητα

Mε τον 1700 ναι  με τον 2600x stable οχι

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ChrisAttart είπε

Τζετ , στο bios τα περναμε ολα manual ? Χωρις xmp ολα απο το calculator ? 

Δεν ειχες παει 3600 η θυμαμαι λαθος ? 

Δοκιμαστε και με procodt 60ohms-68ohms , εγω εβαλα 60ohms τωρα και μπουταρα κανονικα στα 3600mhz αλλα εφαγα ακυρο στο stability και εχω και χειροτερο latency απο 3533mhz ,τεσταρω τωρα 3533mhz και να ειναι οκ σου βαζω ρυθμισεις.

3533mhz κομπλε το κλειδι ηταν το procODT στα 60οhms

1.1v soc / 1.43v dram

234148693_3533test.png.93aabd666f7fe05764013715f91725e0.png

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...