Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Write σας γιατί είναι τόσο χαμηλό? Εγώ σήμερα είπα να παίξω λίγο με τις μνήμες και τις έβαλα 3200C14 με 30 λεπτά Karhu και μερικά Cod Warzone δοκιμή (3-4 Games). Οι μνήμες πάνε 49c λίγο παραπάνω δηλαδή απο ότι με 3466 και χαλαρά timings. Έτρεξα και ένα Aida64 αλλά έχω το παλιό. Εν το μεταξύ τα νούμερα απο benchmarks είναι ίσως λίγο πιο χαμηλά απο 3466 αλλά στο Game νομίζω έπαιζε καλύτερα.

t3udqPc.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Luciddream είπε

Το Write σας γιατί είναι τόσο χαμηλό? Εγώ σήμερα είπα να παίξω λίγο με τις μνήμες και τις έβαλα 3200C14 με 30 λεπτά Karhu και μερικά Cod Warzone δοκιμή (3-4 Games). Οι μνήμες πάνε 49c λίγο παραπάνω δηλαδή απο ότι με 3466 και χαλαρά timings. Έτρεξα και ένα Aida64 αλλά έχω το παλιό. Εν το μεταξύ τα νούμερα απο benchmarks είναι ίσως λίγο πιο χαμηλά απο 3466 αλλά στο Game νομίζω έπαιζε καλύτερα.

t3udqPc.png

Όντως με έβαλε στη σκέψη αυτό το σχόλιο . Ρίχνοντας μια ματιά σε όσα aida score ανέβηκαν σε 10 σελίδες περιπου του topic αυτού παράτηρησα ότι όσοι έχουμε ryzen 3000 έχουμε πολύ μικρότερο write σχετικά με όσους έχετε ryzen 2000 / 1000 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, nickk0kkav said:

Όντως με έβαλε στη σκέψη αυτό το σχόλιο . Ρίχνοντας μια ματιά σε όσα aida score ανέβηκαν σε 10 σελίδες περιπου του topic αυτού παράτηρησα ότι όσοι έχουμε ryzen 3000 έχουμε πολύ μικρότερο write σχετικά με όσους έχετε ryzen 2000 / 1000 

Εγώ το έγραψα γιατί νόμιζα ότι έφταιγε το AIDA μου. Τελικά νορμάλ είναι απο ότι βλέπω με ένα Google.

Quote

“This is an expected result. Client workloads do very little pure writing, so the CCD/IOD link is 32B/cycle while reading and 16B/cycle for writing. This allowed us to save power and area inside the package to spend on other, more beneficial areas for tangible performance benefits.”

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Όντως με έβαλε στη σκέψη αυτό το σχόλιο . Ρίχνοντας μια ματιά σε όσα aida score ανέβηκαν σε 10 σελίδες περιπου του topic αυτού παράτηρησα ότι όσοι έχουμε ryzen 3000 με 1 chiplet έχουμε πολύ μικρότερο write σχετικά με όσους έχετε ryzen 2000 / 1000 

  fixed 

 

σε όσους έχουν ryzen 3000 με ένα chiplet η επικοινωνία στο write από chiplet mc έχει κοπεί στην μέση. 

Ryzen με 2 chiplet είναι (στην μέση) Χ 2 και έρχεται στα ίσα του.   Σχεδιαστικό είναι από την αρχή γνωστό, μη σε απασχολεί. 

Επεξ/σία από dem
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έφαγα ένα ωραιότατο total system lock στο AC Origins. Απλά πάγωσε η εικόνα και ο ήχος ήταν σε φάση ένα μακρόσυρτο "τζζζζζζζζζζζζζ" :P Τώρα τι έφταιξε δεν ξέρω, το OC στην CPU, το UV στην GPU ή το tuning της RAM; Το θέμα είναι ότι είχα τα 3200 Fast Timings που έχουν περάσει τα πάντα από tests. Λίγο γύρισα σε XMP και τι σαπίλα είναι αυτή στο Origins, stutters και άγιος ο θεός :P Έβαλα πάλι τα 3200 Fast με CPU και GPU stock να δω πως θα πάει, και τώρα όταν κάνει drops από τα 75fps η GPU είναι στο 95%, οπότε ουσιαστικά GPU bound. Πριν έπεφτε και στα high 70s η GPU και τα fps λίγο κάτω από 60. Τώρα μόνιμα >60..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ultraex2003 είπε

2700Χ pbo on scalar x10

3733 c16

Ακόμη δε μπορώ να χωνέψω ότι κάνεις POST, πόσω μάλλον ότι βγάζεις και benchmarks χωρίς crash. Είναι TM5/HCI/Karhu stable;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Έφαγα ένα ωραιότατο total system lock στο AC Origins. Απλά πάγωσε η εικόνα και ο ήχος ήταν σε φάση ένα μακρόσυρτο "τζζζζζζζζζζζζζ" :P Τώρα τι έφταιξε δεν ξέρω, το OC στην CPU, το UV στην GPU ή το tuning της RAM; Το θέμα είναι ότι είχα τα 3200 Fast Timings που έχουν περάσει τα πάντα από tests. Λίγο γύρισα σε XMP και τι σαπίλα είναι αυτή στο Origins, stutters και άγιος ο θεός :P Έβαλα πάλι τα 3200 Fast με CPU και GPU stock να δω πως θα πάει, και τώρα όταν κάνει drops από τα 75fps η GPU είναι στο 95%, οπότε ουσιαστικά GPU bound. Πριν έπεφτε και στα high 70s η GPU και τα fps λίγο κάτω από 60. Τώρα μόνιμα >60..

σου μάτιασε η amd την 2060 που έχεις 😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, parsifal είπε

Ακόμη δε μπορώ να χωνέψω ότι κάνεις POST, πόσω μάλλον ότι βγάζεις και benchmarks χωρίς crash. Είναι TM5/HCI/Karhu stable;

Καλός IMC + ανάλαφρα Rev E. SR

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

σου μάτιασε η amd την 2060 που έχεις 😂😂

Περίεργο. Το uv το έχω μήνες και είναι μια χαρά. Ίσως ήταν θέμα cpu γιατί το origins τον βαράει αρκετά. Άντε να δούμε πότε θα πεθάνει επιτέλους το DX11. DX12 και ειδικά Vulkan for the win. Αν βγάλουν και το Valhalla σε DX11 θα είναι για σφαλιάρες, ή καλύτερα για σφυριές με το Mjolnir :P

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ και μερικές μέρες έχω αρχίσει να διαβάζω το topic ξεκινωντας από τα post που εγιναν περίπου 1 χρόνο πριν . Είναι σχολειο , πολλές πληροφορίες μαζεμένες . Αν το έκανα νωρίτερα δε θα έχανα χρόνο πχ να προσπαθήσω να γυρίσω το gear down στο off στα 3600 κ θα δοκίμαζα σε μεγαλύτερο fabric πολύ νωρίτερα

Επίσης ακολούθησα μια ιδέα του @kostas_anes κ έβαλα το 140αρι fan που είναι πάνω από τις ram  από exhaust σε intake  κ είδα βελτίωση σε prime 95 σχεδόν 6 βαθμούς σε ram (πριν άγγιζε τους 51 το 1 από τα 2 dim ) κ περίπου κ 3 βαθμούς σε cpu 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από nickk0kkav
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nickk0kkav είπε

Επίσης ακολούθησα μια ιδέα του @kostas_anes κ έβαλα το 140αρι fan που είναι πάνω από τις ram  από exhaust σε intake  κ είδα βελτίωση σε prime 95 σχεδόν 6 βαθμούς σε ram (πριν άγγιζε τους 51 το 1 από τα 2 dim ) κ περίπου κ 3 βαθμούς σε cpu 

Δοκιμασμένη πατέντα έναν χρόνο τώρα ;)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/6/2020 στις 12:58 ΜΜ, kkatzos είπε

Βάλε αυτά και πες μου αν είσαι σταθερός. (Τα CAD_BUS ήταν έτσι στη μητρική μου, στη δική σου μπορεί να μη δουλέψουν)

Είχαν βγάλει 10 κύκλους TM5, στο καπάκι 1 ώρα HCI + 2ωρο BF V και γενικά δεν είχαν κολλήσει ούτε μία φορά σε 2 μήνες gaming και αρκετά handbrake transcodings.

Όσο για την τάση παίξε κάπου ανάμεσα 1.4 - 1.42V. To Vsoc το είχα στο 0.9875V.

Λοιπόν, τα δοκίμασα αρχικά με 1.0125V SoC και 1.41V Vram και το p95 έβγαλε error στο 10λεπτο. Μετά δοκιμάζω με 0.9875V SoC και 1.40V Vram και πάει μια χαρά το p95 custom test 2048K-8192K με 0.1, αλλά ξαφνικά στις 2 ώρες και 50 λεπτά έκλεισε το p95 χωρίς να βγάλει error. Τώρα αυτό είναι ram instability ή μήπως το σκότωσε το λειτουργικό λόγω ram; 14000 είχα βάλει. Πάντως και στο results.txt του p95 δεν έβγαλε error. Αυτό έβγαλε το event viewer..

Capture.PNG.6ffc8cdea7d3bb9748544e1a552969e7.PNG

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...