Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Το θέμα είναι ότι τα 3200 είναι σταθερά με 1.0125V :P Βέβαια αυτό μπορεί να συμβαίνει επειδή είναι πιο χαλαρουίτα τα 3200 οπότε ίσως δουλεύει σε ευρήτερο range το vsoc..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@kkatzos ίδια μητρική έχουμε, απλά εσύ έχεις κρατήσει το παλιό BIOS ενώ εγώ έχω 1.0.0.4 combo. Εμένα προσωπικά και με τα Rev E αλλά και με τα παλιά CJR με 1.025 μου έκανε θέμα. με 1.05 όλα κομπλέ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Το θέμα είναι ότι τα 3200 είναι σταθερά με 1.0125V

Τα 3200 τα έχεις για το χαβαλέ, μπορεί να είσαι σταθερός από 0.9375 μέχρι και 1.15.

Όταν ζορίζουν τα πράγματα θέλουμε σταθερότητα.

Βρήκα και αυτό:

 

14 λεπτά πριν, Devastor είπε

@kkatzos ίδια μητρική έχουμε, απλά εσύ έχεις κρατήσει το παλιό BIOS ενώ εγώ έχω 1.0.0.4 combo. Εμένα προσωπικά και με τα Rev E αλλά και με τα παλιά CJR με 1.025 μου έκανε θέμα. με 1.05 όλα κομπλέ 

Ο 2600 σου μπορεί να είναι πολύ χάλια bin και όντως να χρειάζεσαι τόση τάση. Εσύ είσαι που για 3.9GHz θέλεις σχεδόν 1.3V; Αν ναι αυτό τα εξηγεί όλα. 😉

Πάντως είναι κανόνας να ψάχνουμε για το ελάχιστο σταθερό Vsoc.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/6/2020 στις 10:26 ΜΜ, yiannis1991 είπε

Έφαγα ένα ωραιότατο total system lock στο AC Origins. Απλά πάγωσε η εικόνα και ο ήχος ήταν σε φάση ένα μακρόσυρτο "τζζζζζζζζζζζζζ" :P Τώρα τι έφταιξε δεν ξέρω, το OC στην CPU, το UV στην GPU ή το tuning της RAM; Το θέμα είναι ότι είχα τα 3200 Fast Timings που έχουν περάσει τα πάντα από tests. Λίγο γύρισα σε XMP και τι σαπίλα είναι αυτή στο Origins, stutters και άγιος ο θεός :P Έβαλα πάλι τα 3200 Fast με CPU και GPU stock να δω πως θα πάει, και τώρα όταν κάνει drops από τα 75fps η GPU είναι στο 95%, οπότε ουσιαστικά GPU bound. Πριν έπεφτε και στα high 70s η GPU και τα fps λίγο κάτω από 60. Τώρα μόνιμα >60..

Το ίδιο μου έκανε σε μένα εχθές στο snowrunner... Έχεις κάνει το 2004 update στα 10αρια ? 
Υποψιάζομαι ότι φταίει αυτό.....

Τσίμπησα λίγο voltage στην 5700xt καλού κακού  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Το ίδιο μου έκανε σε μένα εχθές στο snowrunner... Έχεις κάνει το 2004 update στα 10αρια ? 
Υποψιάζομαι ότι φταίει αυτό.....

Τσίμπησα λίγο voltage στην 5700xt καλού κακού  

Ναι το έχω κάνει το update..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αν ας πούμε αφήσω το p95 3 ώρες και δεν κρασαρει πως θα ξέρω ότι δεν θα έτρωγε crash στις 3 ώρες και 15 λεπτά παράδειγμα; Υπάρχει τρόπος να δω αν θέλει παραπάνω ram voltage ή soc voltage; Τώρα για παράδειγμα τρέχω με 0.9875 και 1.41 και μέχρι στιγμής, μια ώρα, δεν έχει βγάλει error ή crash..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βγάζει νόημα η ερώτησή σου. Η έννοια του stability είναι σχετική, εσύ καθορίζεις πόσο testing θα κάνεις. Αν τρέξεις P95 χωρίς σφάλματα για 3 ώρες, δεν είσαι P95-stable, είσαι P95-3h-stable. Αν θες πιο αυστηρά κριτήρια stability, τρέξε τα tests σου περισσότερες ώρες την επόμενη φορά: 8, 12, 24, εσύ αποφασίζεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως με 2,5 ώρες prime 95 σε custom test 4096-8192 με 0,1 θεωρώ ότι είμαι stable . Αν στη καθημερινή μου χρήση φάω blue screen ή έχω οτιδήποτε πρόβλημα θα επαναπροσδιορίσω το stability test κ το τρόπο εκτέλεσης που θα θεωρώ αξιόπιστο 

 

Εγώ δεν αισθάνομαι άνετα να αφήσω πχ prime95 όλο το βράδυ χωρίς να αισθανθώ ότι είναι απαραίτητο  για το stability

Πάντως με το που πήγα να κατεβάσω ρεύμα το testmem 5 χτύπησε error αμέσως 

Τώρα για το vsoc είμαι τυχερός μιας κ το auto με πήγε στο 1.05 , δηλαδή το χαμηλότερο που προβλέπε το calculator για τις ρυθμίσεις μου κ απλά το όρισα κ εγώ "καρφωτα " μέσα στο bios για να είμαι σίγουρος ότι δεν ανεβοκατεβαίνει υπερβολικά με το auto

Edit : αν βέβαια δούλευα στο συγκεκριμένο pc δε θα ήμουν τόσο άνετος κ μάλλον δε θα πείραζα τίποτα 

Επεξ/σία από nickk0kkav
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.Κάτοχος του πισιού της υπογραφής μου. Μέχρι σήμερα δεν είχα κάνει τελευταίο bios update oύτε είχα βάλει ta chipset drivers ώστε να εμφανιστούν στο power plans των windows τα ryzen balanced κλπ . Μόλις το έκανα (πιο πρίν είχα το απλό balanced των windows)  και παρατήρησα τρέχοντας ένα cinebench και κοιτώντας παράλληλα hw info ότι δίνει (sto max) 1.5V. Πιό πρίν είχα δεί όλον αυτό τον καιρό μέχρι 1.463. Κομπλέ είναι αυτά τα νούμερα; Και γενικά επειδή πολλά έχουν γραφτεί για τα plans αυτά προσφέρουν κάτι σε σχέση με τα μαμά;  

Επεξ/σία από fastmanakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρακτικά τις τερμάτισα.  Με αυτές τις ρυθμίσεις έβαλε prime 95 custom 3ωρες κ 15 λεπτά και memtest 2 ώρες (400%) Είναι πιο σφιχτα σε σχέση με το 3800fast του calculator . Έβαλα v1.37 που το bios το πάει αυτόματα 1.39  και soc 1.05. Πήρα ιδέες για τις ρυθμίσεις κ από excel που έχει το παρακάτω post στο reddit 

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/csno8i/cheat_sheet_memory_timings_for_micron_edie_2x8gb/

Η cpu είναι stock κλειστο pbo

 

 

cachemembest timings.png

timings.png

dram calcbest.png

Επεξ/σία από nickk0kkav
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα είδα ότι 23/6 έβγαλε η Asus νέα bios με agesa 1.0.0.6. Το έβαλε κανείς να πει εντυπώσεις? 

(θα το έβαζα τώρα, αλλά έπιασα νορμάλ ταχύτητα για το dl του cod και τώρα δεν το ρισκάρω 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Εχω 1 μήνα περίπου που έχω κάνει OC τις μνήμες μου και έχω περάσει τα τεστ tm5 και MemTest64 χωρίς σφάλματα. Προχθές, ενώ έκανα browsing μου σβήνει ξαφνικά η οθόνη και τα leds από το πληκτρολόγιο. Παίζει να ναι αυτό θέμα OC της ram???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostas123pao είπε

Καλησπέρα. Εχω 1 μήνα περίπου που έχω κάνει OC τις μνήμες μου και έχω περάσει τα τεστ tm5 και MemTest64 χωρίς σφάλματα. Προχθές, ενώ έκανα browsing μου σβήνει ξαφνικά η οθόνη και τα leds από το πληκτρολόγιο. Παίζει να ναι αυτό θέμα OC της ram???

Ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε τωρα να βρω ποια ρυθμιση δεν κολλάει για να την αλλάξω. Θα περιμένω κάνα μήνα για δω αν έστρωσε αλλιώς, ξανά ένα μήνα αναμονή ξανά σκάλισμα κτλ.... Σε κανα χρόνο μπορεί να το χω βρει.😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...