Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασε με τον επεξεργαστή στοκ.

Έχω την εντύπωση ότι στη CPU έχεις την ίδια τάση (Vcore) με όταν είχες τη μνήμη στα 3200. Εγώ θέλω +0,0125V σε κάθε συχνότητα όταν οι μνήμες είναι στα 3400.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Δοκίμασε με τον επεξεργαστή στοκ.

Έχω την εντύπωση ότι στη CPU έχεις την ίδια τάση (Vcore) με όταν είχες τη μνήμη στα 3200.

Stock ήταν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@yiannis1991 τα συγκεκριμένα settings είναι δοκιμασμένα οτι είναι οτι χειρότερο στο να βαράει 16GB ram. Αν στα πέρασε και σου crashare το P95 είναι πολύ πιθανό το SoC σου να είναι χαμηλό, δοκίμασε με 1.05 και κατεβαίνεις, μην ξεχνάς οτι υπάρχει και το vdroop στο SoC. 1.05 πάει περίπου 1.0375 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

1.0125/1.025/1.05. Με 1.0125 και 1.025 έτρωγε error στο 10' και 30' αντίστοιχα. Ενώ με 0.9875 κράτησε 2 ωρες 50' και δεν έβγαλε error, αλλά κράσαρε το p95..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

1.0125/1.025/1.05. Με 1.0125 και 1.025 έτρωγε error στο 10' και 30' αντίστοιχα. Ενώ με 0.9875 κράτησε 2 ωρες 50' και δεν έβγαλε error, αλλά κράσαρε το p95..

Κοίτα το συγκεκριμένο crash φαίνεται μάλλον εκεί που πίεζε το prime τις μνήμες να φόρτωσε κανά προγράμματα τύπου antivirus να κάνει κάποιο scan και να πέρασε το όριο μνήμης.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πώς εξηγείται όμως που με χαμηλότερο vsoc κράτησε τόσο πολύ παραπάνω χωρίς να βγάλει error;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου "κράτησε", απλά μάζευε και στα "έσκασε" στο οτι έφαγε hard crash το P95 αντί να σου πετάξει rounding error. Γενικά το χαμηλό VSOC ΔΕΝ θα σου πετάξει rounding error, θα σου κάνει blackscreens/crashes/freezes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Devastor είπε

1.0125 για 3400 μου κάνει πολύ χαμηλό..

Καθόλου χαμηλό. Τα 1.025V είναι τυχαία τιμή του calculator. Οι 2700Χ με τα καλύτερα ram overclocks στα 3600 το πετυχαίνουν με λίγο πάνω από 1V. Τα 3400 θέλουν ψίχουλα από τάση.

1 ώρα πριν, Devastor είπε

μην ξεχνάς οτι υπάρχει και το vdroop στο SoC. 1.05 πάει περίπου 1.0375 

Τι μητρική έχεις; Τουλάχιστον στις MSI που έχω δει στο Auto το VDroop στο SoC μόνο Vdroop δεν είναι. Μάλλον Vraise είναι.

35 λεπτά πριν, Devastor είπε

Δεν σου "κράτησε", απλά μάζευε και στα "έσκασε" στο οτι έφαγε hard crash το P95 αντί να σου πετάξει rounding error. Γενικά το χαμηλό VSOC ΔΕΝ θα σου πετάξει rounding error, θα σου κάνει blackscreens/crashes/freezes

Διαφωνώ. Δεν έχω black screens κτλ κτλ με χαμηλό VSoC. Έχω dual rank B-Die που θέλουν αρκετά υψηλότερo Vsoc από τα single rank.

Στα 3200 θέλω ακριβώς 1.0125V. Καρατσεκαρισμένο. Αν το χαμηλώσω ένα σκαλί έχω τυχαία errors στα διάφορα τεστ. Στα 10 λεπτά, στα 15, στη μία ώρα.

Ακριβώς όπως περιγράφει εδώ ο Γιάννης:

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

1.0125/1.025/1.05. Με 1.0125 και 1.025 έτρωγε error στο 10' και 30' αντίστοιχα. Ενώ με 0.9875 κράτησε 2 ωρες 50' και δεν έβγαλε error, αλλά κράσαρε το p95..

Στα single rank B-Die ήθελα 0.9875V για τα 3400. Για 3200 ήθελα 0.95V ή και χαμηλότερα.

Ρώτα τον @parsifal τι Vsoc ήθελε για τα 3466 και τα 3533 με τα B-Die SR που είχε. Επίσης να μας θυμίσει ότι με χαμηλότερο Vsoc ήταν σταθερός ενώ με ψηλότερο όχι.

Γιάννη, κοινώς μάλλον καλά οδεύεις. Κάνε τη δοκιμή σου όπως είπαμε και αν δε δουλέψει δοκιμάζεις άλλα πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...