Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, elpenor είπε

Εγώ με τα micron rev.e δοκίμασα πολλές φορές να σφίξω τα timings που δίνει ο calculator ή να μειώσω την τάση χωρίς επιτυχία (πχ 56tRC, 550 tRFC, 1V στο SOC κλπ). Ενώ πέρναγα όλα τα test μετά εμφανιζόταν κάποιο πρόβλημα, μπορεί να έκανε και μέρες να φανεί (πχ μετά από 5 μέρες χωρίς πρόβλημα ξαφνικά την 6η το παιχνίδι έτρωγε ένα crash).

Εδώ και 2-3 μήνες που έβαλα τα settings του calculator χωρίς καμία αλλαγή είμαι 100% stable, πιστεύω ότι έχει κάνει φοβερή δουλειά ο 1usmus και ότι δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης.

micron-rev-e.png.ffbf9535e154b551b6024492d9a4757e.png

@ultraex2003 Δεν είναι πολύ μεγάλη η τάση που έχεις βάλει στο CLDO VDDG και στο VDDP; Έχω διαβάσει ότι μεγάλη τάση στο VDDP δημιουργεί αστάθεια.

Συμφωνω ότι στο calculator έχει γίνει φοβερη δουλειά για τα e-dies. Αν κ εγώ κατάφερα να πέσω stable κ κατω απο το fast του calc με τη βοήθεια του excel  που έχει το link που έβαλα πιο πανω , δεν ειχα βελτίωση στο latency  σε σχέση με το fast/calc μόνο λίγο καλυτερο bandwidth αλλά γενικά δεν αξίζει το κοπο κ το χρόνο . Εντυπωση μου έκανε το 554 στο trfc που είμαι  stable ενώ με 550 δεν κάνω ουτε boot. Πρέπει να είναι πραγματικα το ελάχιστο

Με τα παρακατω ειμαι stable από το Μάιο (prime95/tm5/400% memtest calc) volt 1.39 (πραγματικο στο  bios  εβαλα 1.37) 

 

Κάπου είχα καταφέρω να ρίξω κ ενα ακόμα setting δε θυμάμαι τι αλλά ήθελε 0,01 v  παραπάνω για να βγάλει καθαρό tm5 χωρίς βελτίωση latency κ δε το κράτησα 

 

timings.jpg

Επεξ/σία από nickk0kkav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

Btw, σε μένα γιατί είναι κλειδωμένα τα trfc? :P μόνο ένα μπορώ να βάλω που τα αλλάζει όλα

Αν κοιτάξεις προσεχτικά θα δεις ότι είναι επιλογή σου, οι Ryzen πάντως μόνο το πρώτο λαμβάνουν υπόψη τους.

36 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

Μαμά είναι ότι βάζει η μητρικη

Εγώ δεν εμπιστεύομαι καμία τιμή που βάζει η μητρική, γιατί δεν δοκιμάζεις τις τιμές που λέει το calculator;

Μόλις τώρα, nickk0kkav είπε

Συμφωνω ότι στο calculator έχει γίνει φοβερη δουλειά για τα e-dies. Αν κ εγώ κατάφερα να πέσω stable κ κατω απο το fast του calc με τη βοήθεια του excel  που έχει το link που έβαλα πιο πανω , δεν ειχα βελτίωση στο latency  σε σχέση με το fast/calc μόνο λίγο καλυτερο bandwidth αλλά γενικά δεν αξίζει το κοπο κ το χρόνο . Εντυπωση μου έκανε το 554 στο trfc που είμαι  stable ενώ με 550 δεν κάνω ουτε boot. Πρέπει να είναι πραγματικα το ελάχιστο

Με τα παρακατω ειμαι stable από το Μάιο (prime95/tm5/400% memtest calc) volt 1.39 (πραγματικο στο  bios 1.37) 

Κάπου είχα καταφέρω να ρίξω κ ενα ακόμα setting δε θυμάμαι τι αλλά ήθελε 0,01 v  παραπάνω για να βγάλει καθαρό tm5 χωρίς βελτίωση latency κ δε το κράτησα

Με καλύτερο Dram PCB Revision (Α1 κλπ) δεν είσαι stable;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, ultraex2003 said:

παμε καλα  στο νεο σετακι περασε ΤΜ5  στα 3800 cas 16 χαλαρα timmings και FCLC στα 1900 !!

 για να δουμε τι αλλο μπορουμε να σφηξουμε εδω

cgffcgfc.JPG.0c980de40dab207a7c7b969e7a3bc39a.JPG

Με 30 drvstr δεν είσαι σταθερός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι παει να γινει μολις περασα 20 κυκλους ΤΜ5 εχουμε δουλεια για κατι καλυτερο

ευχαριστω τα παιδια για τα tip με ρυθμισεις ποιο πανω

το cldo vddg δε το βρηκα στη gigabyte 

το cldo vddp το κατεβασα απο στοκ

cfccvgc.JPG.2be13e1d4b28584c5aec5d9de7be51a0.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, ultraex2003 said:

κατι παει να γινει μολις περασα 20 κυκλους ΤΜ5 εχουμε δουλεια για κατι καλυτερο

ευχαριστω τα παιδια για τα tip με ρυθμισεις ποιο πανω

το cldo vddg δε το βρηκα στη gigabyte 

το cldo vddp το κατεβασα απο στοκ

cfccvgc.JPG.2be13e1d4b28584c5aec5d9de7be51a0.JPG

Αδερφέ έχεις το παλιό 1usmus, βρές το v3

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ultraex2003 είπε

κατι παει να γινει μολις περασα 20 κυκλους ΤΜ5 εχουμε δουλεια για κατι καλυτερο

ευχαριστω τα παιδια για τα tip με ρυθμισεις ποιο πανω

Επισης βρες και το Power down mode και κανε το disable. Για αυτο εχεις χαμηλο write. Τουλαχιστον σε εμενα ειχε 2 επιλογες pdm, μια στα timings και μια στο amd cbs και επειδη ειχα την 2η on, ειχα write/copy 30k

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με dram voltage στο 1.375 (δοκιμασα uv απο 1.385) και tras 30 μου εβγαλε τα παρακατω ερρορ, ενω με 1.385 (οσο ειχα δηλαδη) αν και περασε το tm5, μου εβγαλε το cod dev error 6068 που το βγαζει στο 2ο-4ο παιχνιδι λογω oc στις μνημες. Οποτε το tras νομιζω εφτασε ταβανι (τουλαχιστον για το ρευμα που εχω δωσει) Θα δοκιμασω αυριο trc 42 και μετα θα ασχοληθω με trfc, αν και νομιζω πιο παλια σε <440 μου εδινε ερρορς. Βεβαια δεν ξερω αν τα ειχα τα υπολοιπα σωστα τοτε.

 

Screenshot (170).png

Screenshot (174).png

Screenshot (173).png

Και βασικα ειδα και βελτιωση στο sottr στα cpu fps & gpu bound

Screenshot (169).png

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

βγηκε και το version 3 /20 κυκλοι !! :D

rdsdd.JPG.d950c484baa67291f295e7d9e5b5d338.JPG

και 1 run σε ultimate preset /1080p

3700x stok

ram 16 giga @ 3800 cas 16

vega 56 @  1702 /960

drivers 20.9.2

HorizonZeroDawn_2020_10_03_10_21_42_265.jpg.4f1b87a9b38f425be179c4601a1e1b18.jpg

δεν ξέρω αν έχει παρόμοια επιλογή η gigabyte, αλλά εμένα με οτιδήποτε κάτω από 300ns σε trfc μου έβγαζε έρρορ με το memory fastboot disabled.  :P . Είχα όμως GDM off

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SabotazNic είπε

που το βγαζει στο 2ο-4ο παιχνιδι λογω oc στις μνημες. Οποτε το tras νομιζω εφτασε ταβανι (τουλαχιστον για το ρευμα που εχω δωσει) Θα δοκιμασω αυριο trc 42 και μετα θα ασχοληθω με trfc

Μια χαρά. Ανέβηκες πάρα πολύ στο SOTTR.

Απλά με τα tRAS, tRP, tRC κάνε δοκιμές με AIDA/SOTTR  γιατί με παράξενους συνδυασμούς (π.χ. 32/42 όπως λες) μπορεί να μην έχεις καθόλου κέρδος και να πιέζεις άδικα.

12 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Επισης βρες και το Power down mode και κανε το disable. Για αυτο εχεις χαμηλο write. Τουλαχιστον σε εμενα ειχε 2 επιλογες pdm, μια στα timings και μια στο amd cbs και επειδη ειχα την 2η on, ειχα write/copy 30k

Ryzen 3700X έχει ο φίλος και είναι φυσιολογικό να έχει ~30Κ writes. Έτσι είναι όλοι οι 6/8-πύρηνοι Zen 2.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kkatzos είπε

Ryzen 3700X έχει ο φίλος και είναι φυσιολογικό να έχει ~30Κ writes. Έτσι είναι όλοι οι 6/8-πύρηνοι Zen 2.

Α οκ δεν το ήξερα. Εγώ απλά μετά από bios update που έγιναν όλα reset δεν μπορουσα να καταλάβω γτ ήταν τόσο low και καταλάθος έπεσα πάνω στην 2η επιλογή pdm. Όπως επίσης έχω και 2ο gdm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουνα περί stability testing και αν αξίζει να το ψυριζουμε τόσο. Για παράδειγμα εμένα το cpu oc πέρασε 3 ώρες p95 αλλά έσκασε μετά από 2 ώρες στο y-cruncher. Και άντε πες ανεβάζω την τάση μπορεί να σκάσει στις 4 ώρες για παράδειγμα. Θα φας τα νιάτα σου μέχρι να βρεις το 1000% stability αφού αυτά τα stress tests είναι πολύ ακραία. Έβαλα τώρα τα γνωστά 3400 και 4Gz με 1.3125v περνάει ΤΜ5 30 κύκλους, OCCT 1.5 ώρα το οποίο βαράει και αυτό πολύ, blender και handbrake 4K. Θεωρώ ότι κάτι τέτοιο είναι ΟΚ για gaming και browsing που κάνουμε οι περισσότεροι. Εντάξει αν θες για δουλειά γνώμη μου είναι να μην κάνεις καν OC. Μέχρι στιγμής δεν μου έχει σκάσει παιχνίδι πάντως. Απλώς μια σκέψη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/10/2020 στις 2:46 ΜΜ, SabotazNic είπε

Α οκ δεν το ήξερα. Εγώ απλά μετά από bios update που έγιναν όλα reset δεν μπορουσα να καταλάβω γτ ήταν τόσο low και καταλάθος έπεσα πάνω στην 2η επιλογή pdm. Όπως επίσης έχω και 2ο gdm

Και σε μένα στη gigabyte έχει 2 επιλογές αλλά είτε αλλάζω μονο τη μία είτε και τις 2 το ίδιο νούμερο βγάζει μέχρι 30κ πάνε λόγω Ζεν 2 έως 3800Χ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, yiannis1991 said:

Σκεφτόμουνα περί stability testing και αν αξίζει να το ψυριζουμε τόσο. Για παράδειγμα εμένα το cpu oc πέρασε 3 ώρες p95 αλλά έσκασε μετά από 2 ώρες στο y-cruncher. Και άντε πες ανεβάζω την τάση μπορεί να σκάσει στις 4 ώρες για παράδειγμα. Θα φας τα νιάτα σου μέχρι να βρεις το 1000% stability αφού αυτά τα stress tests είναι πολύ ακραία. Έβαλα τώρα τα γνωστά 3400 και 4Gz με 1.3125v περνάει ΤΜ5 30 κύκλους, OCCT 1.5 ώρα το οποίο βαράει και αυτό πολύ, blender και handbrake 4K. Θεωρώ ότι κάτι τέτοιο είναι ΟΚ για gaming και browsing που κάνουμε οι περισσότεροι. Εντάξει αν θες για δουλειά γνώμη μου είναι να μην κάνεις καν OC. Μέχρι στιγμής δεν μου έχει σκάσει παιχνίδι πάντως. Απλώς μια σκέψη..

Αν σου πέρασε Prime95 με τα σωστά settings στο 3ώρο και σου βάρεσε στο game και είσαι 10000% σίγουρος οτι δεν ήτανε η ραμ τότε είσαι η εξαίρεση στον κανόνα. Το stress test θέλει και κάποια βήματα, πρώτα είσαι 10000% σίγουρος οτι η μνήμη σου είναι σταθερή και μετά πειράζεις CPU

Τα 20 runs στο ΤΜ5 δεν αρκούνε, ούτε τα 40 ούτε τα 60 γιατί πολύ απλά βαράει με SSE και δεν ποιάνει IMC instabilities, για του λόγου το αληθές πέρασα 40 κύκλους ΤΜ5 με τα 3533 και με το που έβαλα P95 (2048-4096 0.1 timer) έσκασε rounding error στο 10λεπτο

Προσωπικά εμένα δεν μου έχει τύχει ούτε μια φορά να περάσει ΤΜ5/P95 και να φάω CTD 

Υ.Γ: To Extreme@Anta777 είναι πολύ ποιο βαρύ απο το 1usmus v3 αν και πάλι προσωπικά αν δεν περάσω τουλάχιστον ενα full cycle p95 δεν θα πώ οτι είμαι σταθερός

Επεξ/σία από Devastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...