Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακόμη μία σημαντική διαπίστωση που βοήθησε σημαντικά το mem OC stability μου, ίσως βοηθήσει κι άλλους συμφορουμίτες που παλεύουν με RAM OC σε Zen+:

CLDO_VDDP μην το αφήνετε default. Τα τελευταία AGESA μάλλον το βάζουν πολύ ψηλά by default, 950mV / 0.950V, που νομίζω είναι καλή τιμή για Zen 2, όχι απαραίτητα για Zen(+).


Δοκιμάστε αν είστε (πιο) σταθεροί στο min allowed (700mV / 0.700V). Εγώ δοκίμαζα επί πολύ καιρό με τα προτεινόμενα από OCN 864/866mV και 900mV από Calculator για 3533/3600 MT/s, αλλά δε μπορούσα να φτάσω όσο stable ήθελα. Μόλις το έριξα στα 700mV, βελτιώθηκαν πολύ τα πράγματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, parsifal είπε

Ακόμη μία σημαντική διαπίστωση που βοήθησε σημαντικά το mem OC stability μου, ίσως βοηθήσει κι άλλους συμφορουμίτες που παλεύουν με RAM OC σε Zen+:

CLDO_VDDP μην το αφήνετε default. Τα τελευταία AGESA μάλλον το βάζουν πολύ ψηλά by default (950mV / 0.950V). Δοκιμάστε αν είστε (πιο) σταθεροί στο min allowed (700mV / 0.700V). Εγώ δοκίμαζα επί πολύ καιρό με τα προτεινόμενα από OCN 864/866mV για 3533/3600 MT/s, αλλά δε μπορούσα να φτάσω όσο stable ήθελα. Μόλις το έριξα στα 700mV, βελτιώθηκαν πολύ τα πράγματα.

Dear sir, In Ryzen 3600, VDDP under 800 and my pc is pouting 😋 ήταν από τα πρώτα που έκατσα να ψάξω για βέλτιστο καθώς είναι η μεγαλύτερη αλλαγή σε θερμοκρασίες επεξεργαστή/μνήμες. Ακόμα και 0.25 βλέπεις διαφορά σε temps

Πάντως κάτι o.c. που βλέπω σε ξένα φόρουμ απλά δεν τα πιστεύω. Στα μισά τους ρωτάω με τι δοκίμασαν πρακτικά σου λένε ότι το κρατάνε όπως είναι μέχρι να τους βγάλει σφάλμα, μετά το αλλάζουν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Sakiz105
δεν το έχω ψάξει σε Zen 2, νομίζω ότι πάει πακέτο με τα VDDG voltages. Γι' αυτό απηύθηνα το μήνυμα σε κατόχους Zen+. Σε Zen 1 δε, ίσως ούτε εκεί κάνει apply γιατί είχαν περισσότερο έντονο το φαινόμενο των memory holes και θέλουν συγκεκριμένες τιμές CLDO_VDDP για να το λύσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ultraex2003 said:

Εγώ τα έβαλα εκεί μόνος μου στο trfc2/4 αλλά νομίζω αυτά δεν παίζουν κάποιο ρολο

Δεν ξέρω. Έχω δοκιμάσει να βάλω 2/4 χαμηλά και είχα θέματα. Στο ocn πάντως ο veii προτείνει να βάζεις όλες τις τιμές

2 hours ago, parsifal said:

Ακόμη μία σημαντική διαπίστωση που βοήθησε σημαντικά το mem OC stability μου, ίσως βοηθήσει κι άλλους συμφορουμίτες που παλεύουν με RAM OC σε Zen+:

CLDO_VDDP μην το αφήνετε default. Τα τελευταία AGESA μάλλον το βάζουν πολύ ψηλά by default, 950mV / 0.950V, που νομίζω είναι καλή τιμή για Zen 2, όχι απαραίτητα για Zen(+).


Δοκιμάστε αν είστε (πιο) σταθεροί στο min allowed (700mV / 0.700V). Εγώ δοκίμαζα επί πολύ καιρό με τα προτεινόμενα από OCN 864/866mV και 900mV από Calculator για 3533/3600 MT/s, αλλά δε μπορούσα να φτάσω όσο stable ήθελα. Μόλις το έριξα στα 700mV, βελτιώθηκαν πολύ τα πράγματα.

Σταθεροποίησες τα 3533? Εμένα προσωπικά ενώ περνάει ΤΜ5 40 κύκλους στο P95 πετάει rounding error οπότε υποθέτω μπανανα IMC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Devastor είπε

Σταθεροποίησες τα 3533? Εμένα προσωπικά ενώ περνάει ΤΜ5 40 κύκλους στο P95 πετάει rounding error οπότε υποθέτω μπανανα IMC

Θα σου απαντήσω σε λίγες μέρες οριστικά, προς το παρόν ανεβάζω σταδιακά από 3200 μέχρι 3600, τη νύχτα αφήνω TM5 και την ημέρα P95 FFT 1-8K RAM 30000MB 0.25min, κρατώντας για αρχή σταθερά τα XMP primaries 16-18-18-18-36, GDM off και Vdimm 1.39V (παραπάνω τσινάνε τα DIMMs). Τώρα είμαι 3400 σταθερός, συνεχίζω με 3466 κλπ.

Από μερικά γρήγορα tests όταν «πρωτοανακάλυψα» το θέμα με το CLDO_VDDP, υπάρχει ελπίδα και για 3600, με tRCDRD 19 όμως.

Στόχος είναι να χτυπήσω πρωτιά latency στα Google Sheets leaderboards των OCN και Hardware Luxx, για Zen+ και 2x16GB Rev E. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, parsifal said:

Θα σου απαντήσω σε λίγες μέρες οριστικά, προς το παρόν ανεβάζω σταδιακά από 3200 μέχρι 3600, τη νύχτα αφήνω TM5 και την ημέρα P95 FFT 1-8K RAM 30000MB 0.25min, κρατώντας για αρχή σταθερά τα XMP primaries 16-18-18-18-38, GDM off και Vdimm 1.39V (παραπάνω τσινάνε τα DIMMs). Τώρα είμαι 3400 σταθερός, συνεχίζω με 3466 κλπ.

Από μερικά γρήγορα tests όταν «πρωτοανακάλυψα» το θέμα με το CLDO_VDDP, υπάρχει ελπίδα και για 3600, με tRCDRD 19 όμως.

Στόχος είναι να χτυπήσω πρωτιά latency στα Google Sheets leaderboards των OCN και Hardware Luxx, για Zen+ και 2x16GB Rev E. :)

Εμένα ακόμα και για 3533 θέλει 19 το TRCDRD αλλιώς τσινάει το ΤΜ5 στο 6 που είναι IMC, πόσο SoC χρειάστηκες για 3533/3600?

Το 1.7.0 δίνει 0.700 για CLD0_VDDP ενώ το 1.7.3 0.900, τώρα θα δοκιμάσω το 0.700 στα 3400 cl14 να δώ

 

Επεξ/σία από Devastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Devastor είπε

πόσο SoC χρειάστηκες για 3533/3600?

Το κρατάω σταθερό σε όλα τα speed straps, 1.01250V με SoC LLC4 (max 5 στη μητρική μου, 4 είναι το ελάχιστο που δε δείχνει droop το HWiNFO64). Δε νομίζω να χρειαστεί πάνω από 1.02500V για τα 3600.

Αν στεφθεί με επιτυχία η απόπειρα, θα σας ποστάρω όλα τα settings αναλυτικά, Zen timings/BIOS screenshots κλπ. Μετά θα μπορώ να πάρω μια ανάσα, να μου ρίξω ένα φάσκελο και να τα γυρίσω όλα στοκ. 😆

Ξέχασα σημαντική λεπτομέρεια: αλλαγή CLDO_VDDP ίσως να θέλει shutdown/cold start για να εφαρμοστεί. Αδειάζουμε και τους πυκνωτές με το power button μερικές φορές για σιγουριά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, parsifal είπε

Το κρατάω σταθερό σε όλα τα speed straps, 1.01250V με SoC LLC4 (max 5 στη μητρική μου, 4 είναι το ελάχιστο που δε δείχνει droop το HWiNFO64). Δε νομίζω να χρειαστεί πάνω από 1.02500V για τα 3600.

Αν στεφθεί με επιτυχία η απόπειρα, θα σας ποστάρω όλα τα settings αναλυτικά, Zen timings/BIOS screenshots κλπ. Μετά θα μπορώ να πάρω μια ανάσα, να μου ρίξω ένα φάσκελο και να τα γυρίσω όλα στοκ. 😆

Ξέχασα σημαντική λεπτομέρεια: αλλαγή CLDO_VDDP ίσως να θέλει shutdown/cold start για να εφαρμοστεί. Αδειάζουμε και τους πυκνωτές με το power button μερικές φορές για σιγουριά.

CLDO_VDDP: DDR4 PHY Voltage. The voltage supplied to the SoC PHY chip. Changing this require a cold restart (shutdown, unplug PSU for a few seconds, and then restart). Tweaking this voltage can resolve memory holes. A memory hole is a specific range of frequencies that your memory won’t run. For example, a kit may boot fine at 3400 or 3600, but near 3466 it will fail to POST.

Overclocking guidelines? : Tweak this voltage a little lower or higher (but not above 1050 mV) to resolve a memory hole. Supposedly VDIMM - 100mV is a good value to try.

 

VDDP: DDR4 PHY Voltage. The voltage supplied to the SoC PHY chip, but from an external current monitor. Basically CLDO_VDDP but (I would think) a little higher, as this value does not account for some Vdroop.

Overclocking guidelines? : Update your BIOS, this no longer exists on BIOSes using the AGESA 1.0.0.6 firmware.

 

για αυτό δεν το έχει σε εμένα το cld0 vddp και έχει απλά το vddp. και ίσως για αυτό σε τιμές κάτω από 850 δεν κάνω καν post. Θα δώ ίσως κάνω update το bios Κάποια στιγμή, αλλά μαλλον θα περιμένω για 1.0.0.8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

για αυτό δεν το έχει σε εμένα το cld0 vddp και έχει απλά το vddp

Από αυτά που παράθεσες πάντως βγαίνει το ανάποδο συμπέρασμα. 😕

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, parsifal είπε

Από αυτά που παράθεσες πάντως βγαίνει το ανάποδο συμπέρασμα. 😕

μην με ψαρώνεις πλζ 😛

έχω 1,0,0,5 και έχω απλό VDDP. Γράφει ότι σε bios πλατφόρμες 1,0,0,6+ δεν υπάρχει αυτό και υπάρχει το cld0. 

Είμαι και με 2 ώρες ύπνο έβλεπα Lakers χθες, και ξεχνάω τι γράφω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, parsifal είπε

CLDO_VDDP μην το αφήνετε default. Τα τελευταία AGESA μάλλον το βάζουν πολύ ψηλά by default, 950mV / 0.950V, που νομίζω είναι καλή τιμή για Zen 2, όχι απαραίτητα για Zen(+).

Και τα παλια AGESA τόσο το εβαζαν. Έχω (εσκεμμένα) BIOS προ-Zen2 και βάζει 950mV.

4 ώρες πριν, parsifal είπε

Δοκιμάστε αν είστε (πιο) σταθεροί στο min allowed (700mV / 0.700V). Εγώ δοκίμαζα επί πολύ καιρό με τα προτεινόμενα από OCN 864/866mV και 900mV από Calculator για 3533/3600 MT/s, αλλά δε μπορούσα να φτάσω όσο stable ήθελα. Μόλις το έριξα στα 700mV, βελτιώθηκαν πολύ τα πράγματα.

Όπως είχα γράψει και εδώ είχα καταλήξει στα 935mV. Είχα δοκιμάσει όλες τις τιμές ανά 5mV μέχρι και 900mV και είχα τα καλύτερα αποτελέσματα στα 930-935mV.

Στα 700mV δεν κάνει boot στα Windows ούτε στα 3200.

Βέβαια δεν έκανα παρά 1-2 δοκιμές στο διάστημα 750-900... Επίσης είναι πολύ παλιό BIOS, μπορεί με νεότερο να είναι αλλιώς τα πράγματα.

1 ώρα πριν, Devastor είπε

Εμένα ακόμα και για 3533 θέλει 19 το TRCDRD αλλιώς τσινάει το ΤΜ5 στο 6 που είναι IMC, πόσο SoC χρειάστηκες για 3533/3600?

Το 1.7.0 δίνει 0.700 για CLD0_VDDP ενώ το 1.7.3 0.900, τώρα θα δοκιμάσω το 0.700 στα 3400 cl14 να δώ

Πακέτο με το Vsoc πάει το CLDO_VDDP. Συνδυαστικά αποτελούν την τάση του IMC, όχι μόνο το Vsoc όπως πιστεύουν οι περισσότεροι. Θεωρητικά αν το χαμηλώσεις πρέπει να χαμηλώσεις και το Vsoc.

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, kkatzos said:

Και τα παλια AGESA τόσο το εβαζαν. Έχω (εσκεμμένα) BIOS προ-Zen2 και βάζει 950mV.

Όπως είχα γράψει και εδώ είχα καταλήξει στα 935mV. Είχα δοκιμάσει όλες τις τιμές ανά 5mV μέχρι και 900mV και είχα τα καλύτερα αποτελέσματα στα 930-935mV.

Στα 700mV δεν κάνει boot στα Windows ούτε στα 3200.

Βέβαια δεν έκανα παρά 1-2 δοκιμές στο διάστημα 750-900... Επίσης είναι πολύ παλιό BIOS, μπορεί με νεότερο να είναι αλλιώς τα πράγματα.

Πακέτο με το Vsoc πάει το CLDO_VDDP. Συνδυαστικά αποτελούν την τάση του IMC, όχι μόνο το Vsoc όπως πιστεύουν οι περισσότεροι. Θεωρητικά αν το χαμηλώσεις πρέπει να χαμηλώσεις και το Vsoc.

Δεν ξέρω τι σκατά για την έκφραση έχει κάνει η MSI με τα LLC, οτι LLC και να βάλω το 1.025 vsoc πάει παρακάτω, 1.019 το πολύ , είχα δοκιμάσει παλιότερα με 0.7 VDDP και 1.025 vsoc και έτρωγα blackscreens 

Όταν λές καλύτερα αποτελέσματα? Σε τί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Devastor είπε

Όταν λές καλύτερα αποτελέσματα? Σε τί?

Χαμήλωσα Vdimm, Vsoc και ProcODT χωρίς προβλήματα. Με CLDO_VDDP στο Auto χρειάζομαι ένα σκαλί πάνω σε Vdimm και Vsoc για να είναι σταθερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Devastor είπε

Δεν ξέρω τι σκατά για την έκφραση έχει κάνει η MSI με τα LLC, οτι LLC και να βάλω το 1.025 vsoc πάει παρακάτω, 1.019 το πολύ , είχα δοκιμάσει παλιότερα με 0.7 VDDP και 1.025 vsoc και έτρωγα blackscreens 

Όταν λές καλύτερα αποτελέσματα? Σε τί?

Παρατήρησε λίγο το vsoc σε hwinfo64 σε κάποιο tm5 κτλ. Σε μένα γράφει 1,081 ωστόσο φτάνει 1,104 σε gaming/stress test

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...