Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, elpenor είπε

Διαφορές της τάξης του 10% με την MSI B450m Pro M2. Πάντα το πρώτο test μετά το reboot ήταν το καλύτερο και μετά όλο και χειρότερα ακόμα και αν άφηνα το PC να κρυώσει με το πορτάκι ανοιχτό και ανεμιστήρα σπιτιού να χτυπάει μέσα.

Α όχι. Σε 10 σερί που έτρεξα, μόνο το L3 write cache είχε μεγάλες διαφορές αλλά λόγο windows. 

Αυτά αν δεν κάνω λάθος είναι τα default του rev e με A2 bin που έχεις εσύ. Τα είχα δοκιμάσει κα ιεγώ ακριβώς τα ίδια με gdm on, αλλά με αυτά έχω καλύτερα αποτελέσματα σε sotr 

θα δοκιμάσω σάββατο μερικά άλλα που είδα που θα βάλω τα νέα fans. το vsoc το έχω auto και παίζει λίγο :P

με gdm oν δοκίμασες χαμηλότερο trfc? έχω δει μέχρι και 490 με gdm on

1158791526_.png.dd708ce8856b8ff5c671211fa735186a.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω εγώ κάτι άσχετο πέρα απo RAM overclocking γιατί έχω τρελαθεί?

Κανονικά όταν φορτώνεις optimized defaults στο Bios το PBO δεν πρέπει να είναι Disabled?(Auto = Disabled) εγώ αυτό ξέρω. Γιατί λοιπόν η αγαπημένη μας MSI το έχει Auto = Enabled? https://imgur.com/a/S6G63dL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

Α όχι. Σε 10 σερί που έτρεξα, μόνο το L3 write cache είχε μεγάλες διαφορές αλλά λόγο windows. 

Αυτά αν δεν κάνω λάθος είναι τα default του rev e με A2 bin που έχεις εσύ. Τα είχα δοκιμάσει κα ιεγώ ακριβώς τα ίδια με gdm on, αλλά με αυτά έχω καλύτερα αποτελέσματα σε sotr 

θα δοκιμάσω σάββατο μερικά άλλα που είδα που θα βάλω τα νέα fans. το vsoc το έχω auto και παίζει λίγο :P

με gdm oν δοκίμασες χαμηλότερο trfc? έχω δει μέχρι και 490 με gdm on

1158791526_.png.dd708ce8856b8ff5c671211fa735186a.png

Ναι είναι τα defaults του calculator για double rank (32gb). Έτρεχα καιρό με μικρότερο tRFC και tRC, μια χαρά P95 κλπ, έχω και μερικά πολύ καλά benchmarks, όμως μια φορά τη βδομάδα γινόταν κάτι (πχ έκλεινε το game), από τότε που το γύρισα στα defaults του calculator δεν μου έχει συμβεί τίποτα για μήνες.

13 λεπτά πριν, Devastor είπε

Να ρωτήσω εγώ κάτι άσχετο πέρα απo RAM overclocking γιατί έχω τρελαθεί?

Κανονικά όταν φορτώνεις optimized defaults στο Bios το PBO δεν πρέπει να είναι Disabled?(Auto = Disabled) εγώ αυτό ξέρω. Γιατί λοιπόν η αγαπημένη μας MSI το έχει Auto = Enabled? https://imgur.com/a/S6G63dL

Δεν είναι τα defaults του 2600Χ PPT 128W, TDC 80A, EDC 125A;  Όντως είναι σαν το auto σου να έχει motherboard limit. Εμένα πάντως και οι δύο MSI με PBO auto είχαν τα defaults και στα δύο CPU.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Devastor είπε

Να ρωτήσω εγώ κάτι άσχετο πέρα απo RAM overclocking γιατί έχω τρελαθεί?

Κανονικά όταν φορτώνεις optimized defaults στο Bios το PBO δεν πρέπει να είναι Disabled?(Auto = Disabled) εγώ αυτό ξέρω. Γιατί λοιπόν η αγαπημένη μας MSI το έχει Auto = Enabled? https://imgur.com/a/S6G63dL

με auto και off όντως δεν έχω δει διαφορά. Με enabled χωρίς να πειράξω κάτι άλλο έχω χειρότερες επιδόσεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, elpenor said:

Δεν είναι τα defaults του 2600Χ PPT 128W, TDC 80A, EDC 125A; Εμένα πάντως και οι δύο MSI με PBO auto είχαν τα defaults και στα δύο CPU.

Αυτά είναι, αν όμως δείς την φωτογραφία θα δείς οτι είτε το βάλω Enabled είτε Auto (Το οποίο είναι με Optimized Defaults) στο Ryzen Master δίνει τα ίδια Limits 1000,114,168 

Σε all core boost σε heavy load (CB15/20, IBT AVX κλπ κλπ) και τα 2 δίνουνε τα ίδια αποτελέσματα μόνο που το Enabled δίνει παραπάνω θερμοκρασία

Σε Gaming το Auto βγάζει 4050-4100, το enabled θα πάει και 4125-41275

1 minute ago, Sakiz105 said:

με auto και off όντως δεν έχω δει διαφορά. Με enabled χωρίς να πειράξω κάτι άλλο έχω χειρότερες επιδόσεις :P

Bάλε Ryzen Master και δές τι σου λέει με Auto

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Devastor είπε

Σε all core boost σε heavy load (CB15/20, IBT AVX κλπ κλπ) και τα 2 δίνουνε τα ίδια αποτελέσματα μόνο που το Enabled δίνει παραπάνω θερμοκρασία

Σε Gaming το Auto βγάζει 4050-4100, το enabled θα πάει και 4125-41275

Είναι σαν να έχεις και στις δύο περιπτώσεις motherboard limits και να αλλάζει το scalar και το auto oc (ή πως το λέει η κάθε μητρική).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Sakiz105 said:

με auto 88w 60a 90a ppt/tdc/edc

με enabled, 1000/114/168

στο agesa 1.0.0.5

Περίμενε να περάσω 1.0.0.5 να δω

2 minutes ago, elpenor said:

Είναι σαν να έχεις και στις δύο περιπτώσεις motherboard limits και να αλλάζει το scalar και το auto oc (ή πως το λέει η κάθε μητρική).

Δεν έχω scalar. Το μόνο που έχω είναι τα limits. Η msi από κάποιο bios και μετά έβγαλε τα scalar σε zen+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

 Άλλωστε δεν μπορώ να έχω άδεια την μνήμη (η τρέχετε σε realtime εσείς?)

ΒTW ξέχασα να το σχολιάσω πριν, εγώ δεν τρέχω πάντα realtime αλλά πάντα κάνω restart ξετικάρωντας τα πάντα στο selective startup του msconfig, αλλιώς δεν έχει νόημα με τόσα πράγματα που τρέχουν στο pc, μόνο και μόνο το office αρκεί για να αλλοιώσει τα αποτελέσματα. Και σε εμένα το AIDA δίνει διαφορετικό latency (66,6 ns) σε σχέση με το dram calc.

5 λεπτά πριν, Devastor είπε

Περίμενε να περάσω 1.0.0.5 να δω

Δεν έχω scalar. Το μόνο που έχω είναι τα limits. Η msi από κάποιο bios και μετά έβγαλε τα scalar σε zen+

Αν στο auto και στο enabled βλέπεις διαφορετικά ρολόγια τότε εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι αλλάζει το scalar και το auto oc.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Sakiz105 μπα, τα ίδια ακριβώς πράματα και σε 1.0.0.5 με την MSI πάντως που είχα μιλήσει είπανε οτι είναι "normal". Στου @parsifal πχ τον 2700Χ η Asus το Auto του το έχει Disabled

3 minutes ago, elpenor said:

ΒTW ξέχασα να το σχολιάσω πριν, εγώ δεν τρέχω πάντα realtime αλλά πάντα κάνω restart ξετικάρωντας τα πάντα στο selective startup του msconfig, αλλιώς δεν έχει νόημα με τόσα πράγματα που τρέχουν στο pc, μόνο και μόνο το office αρκεί για να αλλοιώσει τα αποτελέσματα. Και σε εμένα το AIDA δίνει διαφορετικό latency (66,6 ns) σε σχέση με το dram calc.

Αν στο auto και στο enabled βλέπεις διαφορετικά ρολόγια τότε εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι αλλάζει το scalar και το auto oc.

Σε Prime/CB  δεν αλλάζουν τα ρολόγια, αλλάζουνε όμως οι θερμοκρασίες.. 77 με Αυτο και 81 με enabled (Prime95, σε gaming ούτε που αγγίζει τους 60)

Επεξ/σία από Devastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Devastor είπε

@Sakiz105 μπα, τα ίδια ακριβώς πράματα και σε 1.0.0.5 με την MSI πάντως που είχα μιλήσει είπανε οτι είναι "normal". Στου @parsifal πχ τον 2700Χ η Asus το Auto του το έχει Disabled

έτσι πληροφοριακά. εγώ το αλλάζω από το bios me restart. 

Μήπως έχει κάποιο θέμα το ryzen master? Επειδή βλέπω είναι και διαφορετικό από το τελευταίο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, Sakiz105 said:

έτσι πληροφοριακά. εγώ το αλλάζω από το bios me restart. 

Μήπως έχει κάποιο θέμα το ryzen master? Επειδή βλέπω είναι και διαφορετικό από το τελευταίο

Είναι αλλιώς σε zen+ ρε συ. Ποια έκδοση έχεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Devastor είπε

Είναι αλλιώς σε zen+ ρε συ. Ποια έκδοση έχεις ?

σοoο, στο tm5 τραβάει pagefile και θα βγάλει σφάλμα αν έχετε ανοιχτό chrome/discord όπως είχα εγώ. Για αυτό την πατούσα εγώ στα πρώτα test. Τώρα πρέπει να ξανακάνω τα test που έκανα σε πιο χαμηλό trfc/vddp/vdimm

Επεξ/σία από Sakiz105
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Sakiz105 said:

σοoο, στο tm5 τραβάει pagefile και θα βγάλει σφάλμα αν έχετε ανοιχτό chrome/discord όπως είχα εγώ. Για αυτό την πατούσα εγώ στα πρώτα test. Τώρα πρέπει να ξανακάνω τα test που έκανα σε πιο χαμηλό trfc/vddp/vdimm

Τρώνε πολύ RAM αυτά τα 2 δυστυχώς, και μάλλον ανέβασα παλιό TM5 μιάς και εγώ το έχω στα 256, λάθος μου σορρυ. Θυμήσου να βάλεις το Memory Fast boot disabled πάντα

@parsifal Η Asus έχει κάποια επιλογή για training όπως έχει η MSI το memory fast boot? 

In other news τελικά τουλάχιστον σε B450 Tomahawk και 2600Χ το PBO Auto σημαίνει Enabled, το τσεκαρα με τον @Steliosviper που έχει ακριβώς το ίδιο CPU/Motherboard combo με εμένα

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...