Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

παραξενο ομως γιατι  να  ειναι τοσο χαμηλο  παιζει καμμια ιδεα ;;

Είναι η τελευταία έκδοση του aida. Έχουν διορθώσει πολλά λάθη στους 3000, και δείχνει γενικώς χαμηλότερα copy.

Επίσης παιδιά αν δεν το έχετε ήδη κατεβάσει, καινούργιο Zen v1.2.0 για όσους δε βλέπετε σωστό fclk. https://zentimings.protonrom.com/

και εδώ το τελευταίο beta με support για ryzen 5000 https://drive.google.com/file/d/1dC12pYM2qyY8D9aoEd192NtAeVh7m9uJ/view

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 ώρες πριν, Xoroxronis είπε

Είναι η τελευταία έκδοση του aida. Έχουν διορθώσει πολλά λάθη στους 3000, και δείχνει γενικώς χαμηλότερα copy.

Επίσης παιδιά αν δεν το έχετε ήδη κατεβάσει, καινούργιο Zen v1.2.0 για όσους δε βλέπετε σωστό fclk. https://zentimings.protonrom.com/

και εδώ το τελευταίο beta με support για ryzen 5000 https://drive.google.com/file/d/1dC12pYM2qyY8D9aoEd192NtAeVh7m9uJ/view

Όντως -2000 Mb/s στο copy με το τελευταίο AIDA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elpenor είπε

Όντως -2000 Mb/s στο copy με το τελευταίο AIDA.

Δηλαδή τι ακριβώς μας  έδειχνε τόσο καιρό πλασματικά/υπερβολικά  νούμερα και τώρα με τη τελευταία εκδοση το διορθώσανε; 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, ultraex2003 said:

Δηλαδή τι ακριβώς μας  έδειχνε τόσο καιρό πλασματικά/υπερβολικά  νούμερα και τώρα με τη τελευταία εκδοση το διορθώσανε; 😄

Έδινε επίδομα και τώρα πλέον κόπηκε 🤣

Οχι απλά άλλαξε το .dll οπότε διαφορετικό τεστ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Devastor είπε

Έδινε επίδομα και τώρα πλέον κόπηκε 🤣

Οχι απλά άλλαξε το .dll οπότε διαφορετικό τεστ

χαχαχα  εγω θελω να βαλουνε ολα τα .dll που δειχνει 60+ :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να τις κάνω να δουλέψουν με gear down αλλά σε bansmark τρώω μπλε οθόνη. Flare x με 1.47v σε b450 tomahawk max... Τι μπορώ να αλλάξω μήπως δουλέψουν;

test down.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Steliosviper είπε

Προσπαθώ να τις κάνω να δουλέψουν με gear down αλλά σε bansmark τρώω μπλε οθόνη. Flare x με 1.47v σε b450 tomahawk max... Τι μπορώ να αλλάξω μήπως δουλέψουν;

test down.png

https://www.insomnia.gr/forums/topic/737288-amd-zen-3-milan-vermeer-epyc-3-ryzen-5000/?do=findComment&comment=58256008

Εδώ έχει ο akoinonitos τα settings του από το δικό του OC μήπως πάρεις κάποια ιδέα. Πάντως για 3800/15 gd:off εγώ θα ξεκινούσα με 1.5V και θα έριχνα αν μπορούσα στη συνέχεια. Επίσης με VDDP πάνω από 1v δεν έχω δει ποτέ σταθερές μνήμες.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Steliosviper είπε

Προσπαθώ να τις κάνω να δουλέψουν με gear down αλλά σε bansmark τρώω μπλε οθόνη. Flare x με 1.47v σε b450 tomahawk max... Τι μπορώ να αλλάξω μήπως δουλέψουν;

test down.png

Για ανέβασε λίγο trdwr. Αν και πιστεύω δεν έχουν άλλο να δώσουν, μόνο αν χαλαρώσεις λίγα sub

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα και εδώ με 1.5 αλλά μόνο bencmark έβαλε. ΤΜ5 ούτε για πλάκα. Δεν ξέρω αν αυτό το 3800 15-15-15 αξίζει αντι για 16-15-15 με 1.4... 

ZenTimings_Screenshot 2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Devastor είπε

@Steliosviper τι σου βαράει στο ΤΜ5 ειναι το θέμα, ανάλογα με το τι σου βαράει μπορείς να βρείς τι είναι

Μπλε οθόνη στα windows αμέσως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Steliosviper είπε

Μπλε οθόνη στα windows αμέσως...

Κάτι που μπορείς να κάνεις (ιδιαίτερα χρονοβόρο και δεν φέρνει πάντα αποτελέσματα) είναι να τρέξεις στο memtest86 (από bootable usb) το test 8 και να δεις με ποιο procODT έχεις τα λιγότερα error. Ίσως για τόσο γρήγορη ταχύτητα (3800/15) να πρέπει να βάλεις 36 ή 32.

Εγώ για παράδειγμα με τα double rank rev.e πρόσεξα ότι για 3200mhz με ελάχιστο ρεύμα το καλύτερο procODT με διαφορά είναι το 48 και για 3800/16 είναι το 43.6 και το 40.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά έχω ένα νέο σύστημα με 3400g gskill 3200 ripjaws 8gb x2. Τις ραμ τις έχω βάλει στην θέση 2-4. Το mother είναι asrock steel legend b450m ερχόμενο με bios update για υποστήριξη 3000series από το εργοστάσιο και το θέμα είναι όταν βάζω xmp profile 2.0 που είναι το αυτόματο που έχει οι ραμ πάνε 3200 με 1.35 voltage. Μέσα στα windows το πρόβλημα είναι ότι όλα τα games και πολλά apps crusharoun και κλείνουν χωρίς κάποιο error σα να πατάμε alt f4 στο 5αλεπτο-10αλεπτο. Χωρίς oc παίζουν όλα απροβληματιστα. Τι κινήσεις προτείνετε να κάνω για να έχω σταθερό oc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...