Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα τσικ πιο αργό tRFC σε σχέση με τα προηγούμενα αποτελέσματά μου, για να περάσει TM5 anta777.

2700Χ @ 4.2GHz 1.31250V LLC4, Crucial Ballistix 2x16GB 3200C16 @ 3466C15 1.35V σταθερές ρυθμίσεις:

ZenTimings + AIDA64 + TM5 Extreme1 anta777

Screenshots με ρυθμίσεις BIOS σε ASUS Prime X470-Pro - 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

 

Πάμε για τα 3533, πάντα με χαμηλά voltages!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, parsifal είπε

Ένα τσικ πιο αργό tRFC σε σχέση με τα προηγούμενα αποτελέσματά μου, για να περάσει TM5 anta777.

2700Χ @ 4.2GHz 1.31250V LLC4, Crucial Ballistix 2x16GB 3200C16 @ 3466C15 1.35V σταθερές ρυθμίσεις:

ZenTimings + AIDA64 + TM5 Extreme1 anta777

Screenshots με ρυθμίσεις BIOS σε ASUS Prime X470-Pro - 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Πάμε για τα 3533, πάντα με χαμηλά voltages!

Μια και πλέον έχεις Vega τρέξε και ένα Shadow Of The Tomb Raider (SOTTR) v292 με το Highest preset.

Μια και δε θα παίξεις το παιχνίδι δεν είναι ανήθικο και παράνομο να το κατεβάσεις

Επεξ/σία από parsifal
Αφαίρεση torrent link, δεν επιτρέπονται από τους κανόνες του Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Μια και πλέον έχεις Vega τρέξε και ένα Shadow Of The Tomb Raider (SOTTR) v292 με το Highest preset.

Μια και δε θα παίξεις το παιχνίδι δεν είναι ανήθικο και παράνομο να το κατεβάσεις

Δεν υπάρχει καμιά demo έκδοση για νόμιμο download; Είμαι UK και torrenting χωρίς VPN είναι no-no.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, parsifal είπε

Δεν υπάρχει καμιά demo έκδοση για νόμιμο download; Είμαι UK και torrenting χωρίς VPN είναι no-no.

Υπάρχει στο Steam το demo αλλά το έχουν παρατημένο και δεν είναι συγκρίσιμα τα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, parsifal said:

Δεν υπάρχει καμιά demo έκδοση για νόμιμο download; Είμαι UK και torrenting χωρίς VPN είναι no-no.

Multi upload links κάνουνε ?

14 hours ago, Steliosviper said:

Μπλε οθόνη στα windows αμέσως...

IMC απλά, μη το παρακάνεις γιατί σε βλέπω για corrupted Windows Install

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Steliosviper είπε

Δοκίμασα και εδώ με 1.5 αλλά μόνο bencmark έβαλε. ΤΜ5 ούτε για πλάκα. Δεν ξέρω αν αυτό το 3800 15-15-15 αξίζει αντι για 16-15-15 με 1.4... 

ZenTimings_Screenshot 2.png

Δύσκολο να παίξουν οι flare x με αυτά τα settings. Το proc odt βάλτο auto. Βάλε gear down enabled και βάλε 16-16-16-16-32-48. Trfc 280 για αρχή. Τα υπόλοιπα timings είναι οκ

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Δύσκολο να παίξουν οι flare x με αυτά τα settings. Το proc odt βάλτο auto. Βάλε gear down enabled και βάλε 16-16-16-16-32-48. Trfc 280 για αρχή. Τα υπόλοιπα timings είναι οκ

Αν δεις πιο πριν του εχει τύχει πολύ καλό bin. Με τα ίδια settings + GD on (δηλαδή αναγκαστικά tCL=16) ειναι σταθερός με 1.4V.

21 ώρες πριν, Steliosviper είπε

Δοκίμασα και εδώ με 1.5 αλλά μόνο bencmark έβαλε. ΤΜ5 ούτε για πλάκα. Δεν ξέρω αν αυτό το 3800 15-15-15 αξίζει αντι για 16-15-15 με 1.4... 

ZenTimings_Screenshot 2.png

Δεν έχει νόημα να κάνεις προσπαθήσεις για tCL=15.

Θα κερδίσεις 0,1ns και θα χρειαστείς παραπάνω ρεύμα.

Το GearDown φαίνεται ότι δεν το εχει το κιτ σου.

Οποτε βάλε tRCDWR = 8 ή 10, χαμήλωσε όσο σε παίρνει το tRFC και άσε to εκεί.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Αν δεις πιο πριν του εχει τύχει πολύ καλό bin. Με τα ίδια settings + GD on (δηλαδή αναγκαστικά tCL=16) ειναι σταθερός με 1.4V.

Δεν έχει νόημα να κάνεις προσπαθήσεις για tCL=15.

Θα κερδίσεις 0,1ns και θα χρειαστείς παραπάνω ρεύμα.

Το GearDown φαίνεται ότι δεν το εχει το κιτ σου.

Οποτε βάλε tRCDWR = 8 ή 10, χαμήλωσε όσο σε παίρνει το tRFC και άσε to εκεί.

Δεν χρειάζεσαι καλό bin για να παίξεις 3800c16 ,το καλό bin θα φανεί στο trfc στα primaries (αν μπορει να παιξει με 14αρια ) και στα 2 scl. 300trfc είναι αρκετά ψηλά για να μην ζητάει τάση 

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Δεν χρειάζεσαι καλό bin για να παίξεις 3800c16 ,το καλό bin θα φανεί στο trfc στα primaries και στα 2 scl. 300trfc είναι αρκετά ψηλά για να μην ζητάει τάση 

Ναι, αλλά tRCDRD = 15 στα 3800 με 1.4V το λες καλό. Οχι κορυφαίο αλλλα καλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Ναι, αλλά tRCDRD = 15 στα 3800 με 1.4V το λες καλό. Οχι κορυφαίο αλλλα καλό.

SS?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Δύσκολο να παίξουν οι flare x με αυτά τα settings. Το proc odt βάλτο auto. Βάλε gear down enabled και βάλε 16-16-16-16-32-48. Trfc 280 για αρχή. Τα υπόλοιπα timings είναι οκ

Εδώ είμαι οκ με 1.4 απλά έλεγα για κάτι καλύτερο. Θα δοκιμάσω να ρίξω tRCDWR = 8.

ZenTimings_Screenshot.png

Εχω και ποιο σφιχτό set up με 1.45 απλά δεν ξέρω αν έχει θέμα εκεί για 24/7 λόγο 1.45. Σταθερό σε ΤΜ5 extreme@anta777

158397504_631.jpg.7d632210201260fd4aa038c988b8bb78.jpg

Επεξ/σία από Steliosviper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω την Mobo της υπογραφής, X470 Gaming Pro Carbon, και περιμένω να έρθουν τα bios για τους Ryzen 5xxx. Στο ενδιάμεσο παρατήρησα το εξής:

image.png.eeade51ed026125d67bea68cc317d01b.png

Γενικά δεν είχα επιτυχία με το RAM oc με τον 2600, έφτασα σε 3400 με tuned timings χωρίς errors αλλά μία στο τόσο έκανε reset τα settings.

Στο qvl εμφανίζει μνήμες μεγαλύτερης ταχύτητας όπως εδώ:

image.png.d89c697ba6313cd9da00c8406cc4a236.png

Για την B450 Tomahawk μάλλον ενημερώθηκε η αντίστοιχη σελίδα και δείχνει αυτό:

image.png.cbe2c086c13733a0ccf70107b4c19c2e.png

(Λογικά γράφει καταλάθος Gen3 αντί για Gen2.)

Η ερώτηση μου είναι αν θα μπορέσω άραγε να τρέξω μνήμες σε υψηλότερες ταχύτητες στο μέλλον με τους Gen3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, bebius είπε

Γενικά δεν είχα επιτυχία με το RAM oc με τον 2600, έφτασα σε 3400 με tuned timings χωρίς errors αλλά μία στο τόσο έκανε reset τα settings.

Η ερώτηση μου είναι αν θα μπορέσω άραγε να τρέξω μνήμες σε υψηλότερες ταχύτητες στο μέλλον με τους Gen3.

Αφού έκανε reset τα settings σημαίνει ότι ήταν ασταθές. Το ότι δεν βρήκε error ένα συγκεκριμένο test δεν λέει κάτι, ίσως να μην ήταν κατάλληλο να ram oc. Ναι με zen3 θα μπορέσεις να τις πας πιο ψηλά τις μνήμες. Ποιες έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Αφού έκανε reset τα settings σημαίνει ότι ήταν ασταθές. Το ότι δεν βρήκε error ένα συγκεκριμένο test δεν λέει κάτι, ίσως να μην ήταν κατάλληλο να ram oc. Ναι με zen3 θα μπορέσεις να τις πας πιο ψηλά τις μνήμες. Ποιες έχεις;

Είχαμε κάνει βήμα βήμα τα πάντα με τα παιδιά έδω, νομίζω συμμετείχες και σύ, και έτρεξα όλα τα σχετικά τεστ για μεγάλα χρονικά διαστήματα χωρίς errors. Είναι οι RipjawsV 3200 2x8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αφού έκανε reset τα settings σημαίνει ότι ήταν ασταθές. Το ότι δεν βρήκε error ένα συγκεκριμένο test δεν λέει κάτι, ίσως να μην ήταν κατάλληλο να ram oc. Ναι με zen3 θα μπορέσεις να τις πας πιο ψηλά τις μνήμες. Ποιες έχεις;

 

1 λεπτό πριν, bebius είπε

Είχαμε κάνει βήμα βήμα τα πάντα με τα παιδιά έδω, νομίζω συμμετείχες και σύ, και έτρεξα όλα τα σχετικά τεστ για μεγάλα χρονικά διαστήματα χωρίς errors. Είναι οι RipjawsV 3200 2x8.

Ακόμα και σε δοκιμασμένα settings, μια στο τόσο, μπορεί να κάνει κακό training και να κάνει reset τα settings. Αυτό με τους 1st & 2nd gen συμβαίνει.

Για αυτό έχουμε τα προφίλ. Clear CMOS, φορτώνουμε προφίλ και μπορεί να μην ξαναέχει θέμα για 2-3 μήνες π.χ.

Με νέους Ryzen θα μπορέσεις να ανεβάσεις συχνότητα >3600 αλλά ταυτόχρονα θα χαλαρώσεις και διάφορα σφικτά timings που έχεις τώρα. Οι Ripjaws που έχεις δεν είναι για πολλά πολλά...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...