Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Devastor είπε

Ήτανε σταθερά η απλά έμπαιναν στα Windows και περνάγανε και ενα CPU-Z?

Στα 4000; Προφανώς και όχι αν και νομίζω πως πρέπει να το εκτιμήσεις για το γεγονός ότι έτρεχαν βασικά προγράμματα χωρίς κρασάρισμα. Στα 3733 CL16 πάντως έβγαζα 2 κύκλους TM5 (δεν έκατσα να ασχοληθώ παραπάνω προφανώς), το οποίο και αυτό το θεωρώ κατόρθωμα για έναν 1400. Τώρα αν ήταν 100% σταθερές στα 3733 δεν μπορώ να πω, στα 3600 CL16 πάντως έπαιζαν μια χαρά όσον καιρό ήταν πάνω. 
Το πως πλέον φοράει τις Flare-X είναι μια μεγάλη ιστορία από τράμπες με έναν φίλο, όπου αποφασίσαμε πως συνέφερε καλύτερα να έχει αυτός low binned e-die που έπιανε της ταχύτητες που ήθελε, έτσι ώστε να μου δώσει τις 3600MHz Ballistix που έχω τώρα, μιας και ασχολούμαι με OC και εν τέλη η κοπέλα μου να καταλήξει με B-die, το οποίο τρέχει σε πολύ σφιχτότερα timings στις ταχύτητες που υποστηρίζει ο 1400. Όλοι ευχαριστημένοι εν τέλη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 minute ago, kostas_anes said:

Στα 4000; Προφανώς και όχι αν και νομίζω πως πρέπει να το εκτιμήσεις για το γεγονός ότι έτρεχαν βασικά προγράμματα χωρίς κρασάρισμα. Στα 3733 CL16 πάντως έβγαζα 2 κύκλους TM5 (δεν έκατσα να ασχοληθώ παραπάνω προφανώς), το οποίο και αυτό το θεωρώ κατόρθωμα για έναν 1400. Τώρα αν ήταν 100% σταθερές στα 3733 δεν μπορώ να πω, στα 3600 CL16 πάντως έπαιζαν μια χαρά όσον καιρό ήταν πάνω. 
Το πως πλέον φοράει τις Flare-X είναι μια μεγάλη ιστορία από τράμπες με έναν φίλο, όπου αποφασίσαμε πως συνέφερε καλύτερα να έχει αυτός low binned e-die που έπιανε της ταχύτητες που ήθελε, έτσι ώστε να μου δώσει τις 3600MHz Ballistix που έχω τώρα, μιας και ασχολούμαι με OC και εν τέλη η κοπέλα μου να καταλήξει με B-die, το οποίο τρέχει σε πολύ σφιχτότερα timings στις ταχύτητες που υποστηρίζει ο 1400. Όλοι ευχαριστημένοι εν τέλη. 

Παίζει να είμαι εγώ ο άτυχος δηλαδή που 3533 ΔΕΝ με τα 3000 CL15 Rev E 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Devastor είπε

Παίζει να είμαι εγώ ο άτυχος δηλαδή που 3533 ΔΕΝ με τα 3000 CL15 Rev E 

Τι CPU/Μοbo έχεις; Ο 1400 έκανε 3533 και πριν, στην X470 Gaming Pro Carbon μου, όμως στην S2H (και με τα νέα updates που βοηθάνε υποθέτω), φτάνει μέχρι 3600 σταθερά πλέον. 
6 στικάκια E-die που έχω δουλέψει σε εμένα ή φίλους πάντως, κανένα δεν είχε θέμα να βαρέσει ακόμα και 4GHz, ότι συχνότητα και να ήταν. Τα δύο κιτ εκ των οποίων, ήταν 3000/15 και έκαναν 4600 και 4400 αντίστοιχα σαν μαξ σταθερά. 

Συνεπώς δεν νομίζω να είσαι limitied από τις μνήμες, γιατί αν όντως είναι αυτές, να ψάξεις ποιός σε μούτζωσε xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, kostas_anes said:

Τι CPU/Μοbo έχεις; Ο 1400 έκανε 3533 και πριν, στην X470 Gaming Pro Carbon μου, όμως στην S2H (και με τα νέα updates που βοηθάνε υποθέτω), φτάνει μέχρι 3600 σταθερά πλέον. 
6 στικάκια E-die που έχω δουλέψει σε εμένα ή φίλους πάντως, κανένα δεν είχε θέμα να βαρέσει ακόμα και 4GHz, ότι συχνότητα και να ήταν. Τα δύο κιτ εκ των οποίων, ήταν 3000/15 και έκαναν 4600 και 4400 αντίστοιχα σαν μαξ σταθερά. 

Συνεπώς δεν νομίζω να είσαι limitied από τις μνήμες, γιατί αν όντως είναι αυτές, να ψάξεις ποιός σε μούτζωσε xD

B450 Tomahawk Max, και σε 2600 αλλά και σε 2600Χ απλά δεν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Devastor είπε

B450 Tomahawk Max, και σε 2600 αλλά και σε 2600Χ απλά δεν 

Και εγώ με ίδιο set up και flare x μεχρι 3400 έφτανα. Με τον 3800Χ τώρα έχω άνετα 3800. Άρα είναι θέμα cpu

Επεξ/σία από Steliosviper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Steliosviper said:

Και εγώ με ίδιο set up και flare x μεχρι 3400 έφτανα. Με τον 3800Χ τώρα έχω άνετα 3800. Άρα είναι θέμα cpu

Είναι αλλιώς ρε τα B-Die, πολύ ποιο βαριά στον IMC (λόγο trcd βασικά)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Devastor είπε

Είναι αλλιώς ρε τα B-Die, πολύ ποιο βαριά στον IMC (λόγο trcd βασικά)

Ότι είναι πιο βαριά ναι, είναι, αλλά πίστεψέ με, όχι τρομερά. Τώρα αν άλλαξες 2 CPU και δεν και με τα δύο... τι να σου πω, δεν αποκλείω να σου έτυχε μπανάνα IMC και στα δύο. Το θεωρώ πιο πιθανό από τόσο μπανάνα e-die. 
Αν δοκιμάσεις και με έναν 3rd Gen, πείθομαι ότι είναι οι μνήμες, αλλά είναι να' χαμε να λέγαμε, ειδικά τώρα εν καιρό καραντίνας :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφορουμίτες μου, δεν είναι μόνο οι CPUs, η μητρική μπορεί να κάνει μεγάλη διαφορά. Στο παλιό μου config, R2600 στην Prime X470 Pro έπαιζε 2x8 GB B-dies 3533C14 1.42V. Τα ίδια ακριβώς κομμάτια σε B350-M Prime μέχρι 3066MHz με το ζόρι. Δεν άλλαξε ο IMC με μαγικό τρόπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, parsifal είπε

Συμφορουμίτες μου, δεν είναι μόνο οι CPUs, η μητρική μπορεί να κάνει μεγάλη διαφορά. Στο παλιό μου config, R2600 στην Prime X470 Pro έπαιζε 2x8 GB B-dies 3533C14 1.42V. Τα ίδια ακριβώς κομμάτια σε B350-M Prime μέχρι 3066MHz με το ζόρι. Δεν άλλαξε ο IMC με μαγικό τρόπο.

Προφανώς και παίζει η μητρική ρόλο, ειδικά η Prime B350 είναι γνωστό σαπίδι. 
Για την Tomahawk όμως δεν μπορείς να πεις κάτι, πολυδοκιμασμένη και αντίστοιχα πολυαγαπημένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, parsifal είπε

Κώστα το γράφω περισσότερο γιατί βιαζόμαστε μερικές φορές να καταλήξουμε στο συμπέρασμα «σάπιος IMC».

Γι αυτό και άλλωστε ρώτησα στην αρχή CPU αλλά και Mobo :P
Από κακές μητρικές που δεν σηκώνουν RAM σου έχω ολόκληρή λίστα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@parsifal δεν είναι η μητρική όπως είπε και ο @kostas_anes, απλά μπανανα IMC

Και το λεώ γιατί πολλοί πιστεύουνε οτι o IMC έχει να κάνει με την τάση που χρειάζεται το CPU για την Χ συχνότητα

Συγκεκριμένα ο 2600 μου έκανε 4.1 στα 1.325 και ο 2600Χ δουλέυει με -0.125 UV και LLC8 που σε MSI έχει το μεγαλύτερο vdroop (Και τα 2 προσωπικά με τα δεδομενα που βλέπω τα θεωρώ μέτρια)

Και οι δυο 3533 απλά δεν.. μη μιλήσω για το 18 TRCD απλά ούτε benchmark δεν βγάζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Devastor είπε

@parsifal δεν είναι η μητρική όπως είπε και ο @kostas_anes, απλά μπανανα IMC

Και το λεώ γιατί πολλοί πιστεύουνε οτι o IMC έχει να κάνει με την τάση που χρειάζεται το CPU για την Χ συχνότητα

Συγκεκριμένα ο 2600 μου έκανε 4.1 στα 1.325 και ο 2600Χ δουλέυει με -0.125 UV και LLC8 που σε MSI έχει το μεγαλύτερο vdroop (Και τα 2 προσωπικά με τα δεδομενα που βλέπω τα θεωρώ μέτρια)

Και οι δυο 3533 απλά δεν.. μη μιλήσω για το 18 TRCD απλά ούτε benchmark δεν βγάζει

Ο IMC είναι τελείως ξεχωριστός από το CPU. Ο 1400 που φλεξάρω πιο πάνω, είναι από τα πιο μπανάνα Zen dies που έχουν βγει ίσως :P
1.425V για 3.85GHz xD 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, kostas_anes said:

Ο IMC είναι τελείως ξεχωριστός από το CPU. Ο 1400 που φλεξάρω πιο πάνω, είναι από τα πιο μπανάνα Zen dies που έχουν βγει ίσως :P
1.425V για 3.85GHz xD 

Ακριβώς, ακόμα περιμένω το video με την Prism και τα VRM temps ε.. υπόψην :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Devastor είπε

Ακριβώς, ακόμα περιμένω το video με την Prism και τα VRM temps ε.. υπόψην :P

Eσύ είσαι που γράφεις 3 μήνες τώρα 😂?! 
Ειλικρινά ήθελα να το κάνω αλλά τώρα δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνω ποτέ. Η Carbon που θα φαινόταν διαφορά, αποδήμησε εις Κύριον και η MPG B550 Gaming Carbon που έχω τώρα πραγματικά με τον 3700Χ ΔΕΝ νιώθει. Τουλάχιστον όχι με καταναλώσεις που μπορώ να φτάσω με την Prism. Το VRM με το 24/7 OC που δεν το λες και eco friendly, τσιλάρει στους 45 βαθμούς φαντάσου, σε render. 

Άσε που έχουν γ@μηθεί να στέλνουν όλοι πράγματα για review και πραγματικά δεν προλαβαίνω. Κουτιά, SSD, ψύκτρες, τροφοδοτικά, μικρόφωνα, το ένα, το άλλο, μέχρι και η Kingston με βρήκε και θέλει να μου στείλει 4000MHz RAM για review λέει.... 
Και η πλάκα είναι ότι οκ, άντε να κάνω 2-3 giveaway, τα υπόλοιπα τι θα τα κάνω που το δωμάτιό μου μοιάζει με αποθήκη πλέον; Αν χρειάζεστε κάτι σε καλή τιμή, hit me up, 20% κάτω κουτάτα, μόνο για ένα τεστ έχουν χρησιμοποιηθεί xD 

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...