Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Tenshi είπε

Έχω 3800Χ+Crosshair 7 Hero.Ανέκαθέν αντιμετώπιζα θεμα με τα 3800/IF1900 είτε με το Bios σε πρό 1004Β AGESA (no boot), είτε με τους drivers (οι προηγούμενοι μου ανέβαζαν latency +2ns).

Με τους τελευταίους 2.10.13.408+AGESA 1006,ευθυγραμμίστηκαν μάλλον οι πλανήτες.

Ακολουθεί ερωτησούλα,πιο πολύ για εγκυκλοπαιδικούς λόγους:

Ενώ το AIDA64 μου δίχνει πως υπάρχει βελτίωση στα 3800 και βγάζω 10 κύκλους TM5,γιατί τα νούμερα στο σίχαμα (SotTR) είναι χειρότερα;"Τσίμπησα" προληπτικά τα ρεύματα.Είναι πολύ;Είναι λίγο;Είναι κάποιο ύπουλο timming που μου διαφεύγει;Να της πατήσω ένα βολέ σάν τον Γιούζεφ Βάντζικ και να πάω σε Χ570;

3733.JPG.cc19e9bdaeaee5b69c7280cf55e5c1eb.JPG

3800.JPG.35b9c2bdf95499678a0bb5c4b3bb0847.JPG

Στα 3733 το tfaw είναι κάπως περιεργο θεωρητικά το ελάχιστο πρεπει να ειναι trrds x 4.   Δε ξερω να σου εξηγήσω ακριβώς το γιατί είναι ο κανόνας που βλέπεις παντου 

Πρακτικά πρεπει να τρέχεις πολλες φορες τα test κ να βγάζεις μέσο όρο. Το tomb Raider  στα 3800 μπορεί να βγάζει χειρότερο αποτέλεσμα πχ γιατί τρέχουν Services από πισω . Εγώ τα τρέχω όλα 3 φορές (ο ψυχαναγκαστικος λέει :P

Στα 3800 δες μήπως μπορεί να πεσει το trccrd επηρεάζει αρκετά την απόδοση. 

Trccwr κ  trp να ξέρεις πεφτουν αρκετά αλλά δε φαίνεται να επηρεάζουν ιδιαίτερα το latency για αυτό συνήθως τα αφήνουμε το ίδιο με trccrd

Βασικά AN πέφτει το trccrd θα σφίγγουν κ άλλες ρυθμίσεις που εξαρτώνται από αυτό 

Δες εδώ κάποιους "τύπους"

https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-memory-tweaking-overclocking-guide/6.html

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, elpenor είπε

Τώρα που είδα πάλι τα screenshots δεν αποκλείεται απλά το SOTR να είναι πιο ευαίσθητο στο tRCDRD/tRP/tRAS. Φαίνεται καλύτερο OC αυτό στα 3733, έχεις κάνει πολλούς συμβιβασμούς για αυτά τα 66mhz. Δεν σηκώνει περισσότερο tuning το 3800;

 

5 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Στα 3733 το tfaw είναι κάπως περιεργο θεωρητικά το ελάχιστο πρεπει να ειναι trrds x 4.   Δε ξερω να σου εξηγήσω ακριβώς το γιατί είναι ο κανόνας που βλέπεις παντου 

Πρακτικά πρεπει να τρέχεις πολλες φορες τα test κ να βγάζεις μέσο όρο. Το tomb Raider  στα 3800 μπορεί να βγάζει χειρότερο αποτέλεσμα πχ γιατί τρέχουν Services από πισω . Εγώ τα τρέχω όλα 3 φορές (ο ψυχαναγκαστικος λέει :P

Στα 3800 δες μήπως μπορεί να πεσει το trccrd επηρεάζει αρκετά την απόδοση. 

Trccwr κ  trp να ξέρεις πεφτουν αρκετά αλλά δε φαίνεται να επηρεάζουν ιδιαίτερα το latency για αυτό συνήθως τα αφήνουμε το ίδιο με trccrd

Βασικά AN πέφτει το trccrd θα σφίγγουν κ άλλες ρυθμίσεις που εξαρτώνται από αυτό 

Δες εδώ κάποιους "τύπους"

https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-memory-tweaking-overclocking-guide/6.html

Η αρχική ιδέα ήταν να μεταφέρω αυτούσιες τις ρυθμίσεις του 3733 στα 3800,άλλα ήταν τραβηγμένο απο τα μαλλιά.Με primary 16-16-16-32-48 είχα επανεκίνηση στον δεύτερο κύκλο του TM5 και στο 3ο test του SotTR.Υποτίθεται πως τώρα,μετακινώντας τα πάντα προς στα πάνω (ρεύματα και timings),είμαι σταθερός @3800.Δέν ξέρω αν αξίζει να δώσω παραπάνω ρεύμα.Ήδη οι μνήμες ξεπερνάνε τους 50°C.

Θα δώ λίγω αυτές τις 4-5 τιμές που λέτε.Είναι για το γαμώτο πιο πολύ,γιατί με "ταλαιπωρεί" εδώ και 2 χρόνια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tenshi είπε

Η αρχική ιδέα ήταν να μεταφέρω αυτούσιες τις ρυθμίσεις του 3733 στα 3800,άλλα ήταν τραβηγμένο απο τα μαλλιά.Με primary 16-16-16-32-48 είχα επανεκίνηση στον δεύτερο κύκλο του TM5 και στο 3ο test του SotTR.Υποτίθεται πως τώρα,μετακινώντας τα πάντα προς στα πάνω (ρεύματα και timings),είμαι σταθερός @3800.Δέν ξέρω αν αξίζει να δώσω παραπάνω ρεύμα.Ήδη οι μνήμες ξεπερνάνε τους 50°C.

Θα δώ λίγω αυτές τις 4-5 τιμές που λέτε.Είναι για το γαμώτο πιο πολύ,γιατί με "ταλαιπωρεί" εδώ και 2 χρόνια!

Το fan που είναι πανω απο τις μνήμες το γυρνάς σε intake να ρίχνει αέρα πανω σε μνήμες. Το fan που είναι πανω απο τη cpu outtake κανονικά. Αλλιώς δε γίνεται δουλειά 

Αν δεν έχεις καλή ροή αέρα στο κουτί δυσκολα τα πραγματα

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Το fan που είναι πανω απο τις μνήμες το γυρνάς σε intake να ρίχνει αέρα πανω σε μνήμες. Το fan που είναι πανω απο τη cpu outtake κανονικά. Αλλιώς δε γίνεται δουλειά 

Αν δεν έχεις καλή ροή αέρα στο κουτί δυσκολα τα πραγματα

Νοτ πόσιμπολ,εκτός αν κάνω επέκταση της υδρόψυξης συμπεριλαμβάνοντας και τις μνήμες.Το σκέφτηκα, η αλήθεια είναι,απλά δέν μπορώ να το δικαιολογήσω σάν κόστος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είμαι σταθερός με Flare X στα 1.45. Δυστυχώς το trFC δεν πέφτει άλλο σε αυτά τα ρεύματα

1180358460_380016-14-10-15145450062.0.jpg.57cad021460c2bb3820f52609b8999d8.jpg

 

Προσπάθησα να σφίξω λίγο ακόμα αλλά έχω error το 2 . Τι είναι αυτό; Θέλει ρεύμα επιπλέον;

1934370373_380016-14-10-15145fast3.jpg.6b758533c3082bb014212d2992db0180.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχω περάσει τα τεστ για την ram με stock cpu, μετά όταν κάνω OC πρέπει να τα ξανατρεξω απ'την αρχή ή αρκεί κάνα 3ωρο p95 με τα settings για cpu;

Υ.Γ. Για να περάσει anta777 στα 3466 θέλει RTT_NOM 34 αντί του disabled που βάζουμε συνήθως, ενδιαφέρον. Ενώ με disabled το 1usmus το περνάει 30 κύκλους κιόλας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Αν έχω περάσει τα τεστ για την ram με stock cpu, μετά όταν κάνω OC πρέπει να τα ξανατρεξω απ'την αρχή ή αρκεί κάνα 3ωρο p95 με τα settings για cpu;

Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, yiannis1991 said:

Αν έχω περάσει τα τεστ για την ram με stock cpu, μετά όταν κάνω OC πρέπει να τα ξανατρεξω απ'την αρχή ή αρκεί κάνα 3ωρο p95 με τα settings για cpu;

Υ.Γ. Για να περάσει anta777 στα 3466 θέλει RTT_NOM 34 αντί του disabled που βάζουμε συνήθως, ενδιαφέρον. Ενώ με disabled το 1usmus το περνάει 30 κύκλους κιόλας..

Οι τιμές που δίνει το calculator στα resistances δεν είναι τυχαίες, τα Auto σπάνια δουλεύουνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Devastor είπε

Οι τιμές που δίνει το calculator στα resistances δεν είναι τυχαίες, τα Auto σπάνια δουλεύουνε

Απ' ότι έχω καταλάβει τα Auto δουλεύουν αν δεν είσαι στο όριο. Ας πούμε στα 3200 ότι και να βάλω από vsoc και resistances δουλεύει ακόμη και με σφιχτά τύπου tWR 10, tWTRS 3, tRTP 6 κτλ. Ενώ όσο ανεβαίνουν οι συχνότητες θέλει πολύ fine tune και αρκετή τάση. Στα 3200 θέλω 1.35, ενώ στα 3466 1.42v για anta777. Αυτό με την τάση των ram είναι θέμα μνημών ή cpu; Δηλαδή οι μνήμες είναι b-dies το ξέρουμε αλλά παίζει και εκεί binning ή είναι πιο περιορισμένο;

Μόλις τώρα, elpenor είπε

Ο calculator πάντα disabled βάζει το RTT_NOM.

34 το βγάζει σε zen+ πάντως..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, elpenor said:

Ο calculator πάντα disabled βάζει το RTT_NOM.

Φυσικά, αλλά εδώ όμως μιλάμε για Zen+ ΟΧΙ Zen2

9 minutes ago, yiannis1991 said:

Απ' ότι έχω καταλάβει τα Auto δουλεύουν αν δεν είσαι στο όριο. Ας πούμε στα 3200 ότι και να βάλω από vsoc και resistances δουλεύει ακόμη και με σφιχτά τύπου tWR 10, tWTRS 3, tRTP 6 κτλ. Ενώ όσο ανεβαίνουν οι συχνότητες θέλει πολύ fine tune και αρκετή τάση. Στα 3200 θέλω 1.35, ενώ στα 3466 1.42v για anta777. Αυτό με την τάση των ram είναι θέμα μνημών ή cpu; Δηλαδή οι μνήμες είναι b-dies το ξέρουμε αλλά παίζει και εκεί binning ή είναι πιο περιορισμένο;

Παντού παίζει binning, δεν υπάρχει  περίπτωση τα 3200 CL14 σου να είναι το ίδιο με ένα 3600 cl14

Εγώ σε 3 διαφορετικές μητρικες τα Auto δεν μου δούλεψαν ποτέ. Όσο για το vSoC δοκίμασα 1.025 mode 2, οκ πέρασε τα tests τραβάω ένα SOTR και βλέπω 4 FPS κάτω σε όλα του CPU game 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Devastor είπε

Παντού παίζει binning, δεν υπάρχει  περίπτωση τα 3200 CL14 σου να είναι το ίδιο με ένα 3600 cl14

Δεν λέω αυτό, λέω με άλλες ίδιες FlareX 3200 CL14. Παίζει τόσο διαφοροποίηση στα bins όπως στα CPU ή είναι πιο ελεγχόμενα τα πράγματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, yiannis1991 said:

Δεν λέω αυτό, λέω με άλλες ίδιες FlareX 3200 CL14. Παίζει τόσο διαφοροποίηση στα bins όπως στα CPU ή είναι πιο ελεγχόμενα τα πράγματα;

Παντού παίζει, ένας γνωστός έχει 2 κιτ τον Viper 4400 CL19, και τα 2 γα να κάνουνε 3800 CL16 θέλουνε εντελώς διαφορετική τάση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...